Sana Sarılırsam Korkma

9,0/10  (4 Oy) · 
10 okunma  · 
4 beğeni  · 
735 gösterim
Andrea otistik bir genç. Ne zaman başlayacağı bilinemeyen bir fırtına gibi. Parmak uçlarında yürüyor. Nesneleri büyük bir titizlikle sıralıyor. Birini tanımak istediğinde sarılıp karnına dokunuyor. İnsanlardan uzak, paralel bir evrende yaşayan Andrea hastalığının esiri ve babası Franco da oğlu uğruna savaşan bir şövalye, yılmayan ve hayal kurmayı bırakmayan bir şövalye…

Yıllarca modern, deneysel ve alternatif tıp yöntemlerinin hepsini denediler. Şimdi farklı bir yolculuğa çıkıyorlar. Ne pusulaları var ne de yol haritaları belli. Amerika'yı motosikletle bir uçtan öbür uca kat edip Guatemala ormanlarının derinliklerine dalıyorlar.

"Gökyüzünü gösteriyorum. "Ne renk?"
"Mavi."
"Kum ne renk?"
"Kahverengi."
"Sarı değil mi?"
"Kahverengi."
"Peki, bu manzaranın bütününün rengi ne?"
"Güzel."
Andrea ne görüyor acaba?

Ya algıları onunla saklambaç oynuyorsa? Benim gözümün önünde bir filtre olsaydı ve ışık algımı sürekli değiştirseydi ben ne yapardım? İnsan sürekli, bir gün kuzey kutbundaki bir Afrikalı, ertesi gün Namibya çöllerindeki bir Eskimo gibi hissetmeye dayanamaz. Yardım et Andrea, seni anlamama yardım et…

Oturup kendine acımak yerine harekete geçmek gerek çünkü hayat süprizlerle dolu. Ve her şey her an değişim halinde. İnanın.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9786053432630
 • Orijinal Adı:
  Se Ti Abbraccio Non Aver Paura
 • Çeviri:
  Melda Eralp
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aslı .. 
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu roman Franco Antonello ve oğlu Andrea'nın 2010 yılında yaptıkları uzun yolculuğun gerçek hikayesidir . Üç yaşında otizm teşhisi konmuştur Andrea'ya . Ve babasıyla bu uzun yolculuğa on sekiz yaşında çıkmıştır . Otizmli bireylerin davranışlarını öğrenmek , otizmle yaşayan aileleri anlamak adına çok güzel bir kitaptır .

Kitaptan 2 Alıntı

Simge 
29 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gülümsemesi uzak bir yıldızdan açılan bir pencere gibi.

Sana Sarılırsam Korkma, Fulvio Ervas (Sayfa 61)Sana Sarılırsam Korkma, Fulvio Ervas (Sayfa 61)
İdil 
18 Eyl 00:41 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer ayağın takılırsa, otobüsü kaçırırsan ya da bir ağacın altından geçerken başına bir dal düşerse şanssızsındır. Önemli bir şeyler olduğu zaman bunlar sana da acı çektirse, şanssızlık değildir ; bu senin hayatındır ve yapman gereken en iyi şekilde devam edebilmek için bir yol bulmaktır. Yalnızlığa gelince, bu sözcüğün seni endişelendirmesine izin verme. Yalnız bir kadın yalnızlıktan acı çekmez, ben hiç çekmedim, çünkü her zaman bir pencere açıp temiz hava alabilirsin, pervazda oturan kediye bakarsın, gözlerin açık istediğin dünyanın hayalini kurarsın. Yalnızlık yeterince nefes almadığında , değişikliklerin farkına varmadığında ve her gece, aklının kapısını vuran sadece tek bir düş olduğunda gelir. Yani, kendimi yalnız hissettiğim için yazmıyorum sana. Yazıyorum, çünkü seninle konuşup kendini yalnız olmadığına ikna etmeni istiyorum. Eğer kendini seversen hayatı seversin ve hayat da bizi hiçbir zaman yalnız bırakmaz. Bazen yorar ama yalnız bırakmaz.

Sana Sarılırsam Korkma, Fulvio ErvasSana Sarılırsam Korkma, Fulvio Ervas