Sanat Müzeleri-1 Müze ve Modernlik

10,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
278 gösterim
Modernliğin kuruluşunda müzenin rolü yaşamsaldır: Evrensellik ve bireysellik müzede canlandırılır; ulusa, devlete ve kamuya ait düşünceler müzede cisimleşir; yurttaş müzede terbiye edilir; akıl ve tarih müzede sahnelenir; sanat ve sanat tarihi burada 'icat' olunur.
Müze ve Modernlik, müzeleşme ve modernleşme süreçlerinin etkileşimine bakıyor, müzenin büyüsünü yaratan güçlerin ve, bu arada, küratörlerin, mimarların ve tasarımcıların izini sürüyor. Ama hepsinden önce, efsanevi İskenderiye Müzesi’nden başlayarak, antik dönem ve Rönesans müzelerine değiniyor, nadire kabinelerinin ve arkasındaki hafıza sanatının gizlerini açıyor.
Müze ve Modernlik eleştirel bir müze profili, bir tür müze kılavuzu ya da bir müze masalı. Bir yandan çağdaş "yeni müzeoloji"nin kaynaklarını aydınlatırken, diğer yandan Tarih Sahneleri-Sanat Müzeleri ciltlerinden ikincisi olan Müze ve Eleştirel Düşünce derlemesindeki metinleri sunuyor.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2014
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9789750504433
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Kutluhan seyhun 
14 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Modern çağda varlıklar
Dünyanın resme, insanın özneye dönüşmesi, modern çağ için belirleyicidir. Bu dönüşüm, modern tarihi temellendiren vakaya da ışık tutar. Yani fethedilen Dünya ne kadar daha kapsamlı ve etkili olarak canlanır ve nesnel daha nesnel görünürse, özne de o kadar öznel olur. Doktrin haline gelir. Hümanizmin burada ortaya çıkıcı şaşırtıcı değildir

Sanat Müzeleri-1, Ali Artun (Heidegger'den)Sanat Müzeleri-1, Ali Artun (Heidegger'den)
Kutluhan seyhun 
14 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Eğer sarhoşluğu ve şeytanı alt etmek istiyorsanız, Tanrı'nın günü olan tatil gününün onu geliştirmesini sağlayınız; vaktini önce yatakta, sonra içki başında geçirmesine izin vermeyiniz. Müze onlara bu katkıyı sağlayacaktır. 1857'de South Kensington müzesi bunu uygulayarak müzede eğitimi ortaya çıkaran ilk müzedir. Sanat müzelerle halka götürülür

Sanat Müzeleri-1, Ali ArtunSanat Müzeleri-1, Ali Artun