Sanat Terapisiyle İyileşmek

0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
14 gösterim
Her insan, hayatta oynadığı rol ne olursa olsun derinliklerinde, yani bilinçdışında küçük çocuklar taşır. Bunlar bazen coşku hâlinde, bazen büyük keder durumlarında, bazen de alkol gibi maddelerin tesiriyle mey-dana çıkabilirler. Ayrıca kişiye tedavi amaçlı gerileme (regresyon) yaşatılıp çocuklukta yaşanan acılara inilebilinir. İşte bu kitapta yazar sol el ile yazı yazdırarak ve resim yaptırarak (solak olanlar için sağ el), böyle bir kontrollü gerilemeyi bizlere yaşatıyor. Önce 5 yaşındaki hâlimizi sol el ile çiziyoruz, sonra ona (yazarın önerdiği) bazı sorular yöneltip cevaplarını yine sol el ile yazmasını istiyoruz. Mesela ona, sen kimsin diyoruz? Sorular, "Kendini nasıl hissediyorsun?", "Hangi kişiler ve durumlar seni üzüyor?" gibi cümle-lerle derinliğe doğru indikçe çok acıklı yönlerimizle karşılaşabiliyoruz.

Yazar kitabında derinliklerimize yerleşmiş anne baba sembolleri ile de diyalog kurduruyor. Çocuk; aşırı eleştiren, otoriter anne baba karşısında kendini savunmayı öğreniyor; böylece "açık kalmış" yaralar tekrardan sarılıyor. Sağlığına kavuşan çocuk ise artık daha rahat bir şekilde kendini ifade edebiliyor, hatta gizli kalmış yaratıcı yönleri tekrardan uyanabiliyor.

Neticede "yardımcı bir psikoterapi" metodu olarak İçsel Çocuk'la temas, gerek kendi kendine uygulamalarda, gerek bireysel terapide ev ödevi olarak, gerekse grup çalışmalarında faydalı olabilir kanaatindeyim.

Psikiyatr Dr. Mustafa Merter
Türkiye Benötesi Psikolojisi Derneği Başkanı
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789752563575
 • Yayınevi:
  Kaknüs Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yağmur 
16 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Blogumdan alıntılama yapıyorum.Bilgilerinize.Spoi içerebilir.

Küçükken büyümek istiyoruz.Çünkü küçük bir çocukken her şeyin büyüsek bile aynı kalacağını düşünüyoruz ya da öyle sanıyoruz.Çünkü küçük bedenimizde bile o içimizdeki çocuk ruhunu koruyoruz.Büyüdükçe içimizdeki o çocuktan uzaklaşıyoruz,susturuyoruz ve bir hiçmiş gibi davranıyoruz.Oysa o çocuğa yakın olsak,susturmasak ve değer versek daha iyi birer insan olabiliriz,belki. :)

Bu kitapta az önce belirttiğim şeyler anlatılıyor.Ve aslında ne kadar doğru değil mi?İçimizdeki o çocukla beraber bir hayata devam etmek,yüzleşmek ne kadar zor geliyor,büyüyünce.Birçok alıştırma var,bu kitapta.Ve okuyuca içindeki çocukla bir hayatı;sevdikleriyle,dostlarıyla,eşiyle,çocuklarıyla,ailesiyle ve çevresindekilerle nasıl güzel bir ilişki kurabileceğini anlatıyor ve daha iyi anne-baba olabilmek için kişinin içindeki çocukla bir oluşunu da anlatıyor. :)

Tavsiye ederim.Keyifli okumalar. :)

Kitaptan 3 Alıntı

Yağmur 
15 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Gerçek bir insan olabilmemiz için,İçimizdeki Çocuk'un kucaklanmaya Ve düşüncelerini açıklamaya ihtiyacı var.

Sanat Terapisiyle İyileşmek, Lucia Capacchione (Sayfa 15)Sanat Terapisiyle İyileşmek, Lucia Capacchione (Sayfa 15)
Yağmur 
15 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Her yetişkinin içinde "dışarı çıkmak" için ağlayan bir çocuk var.

Sanat Terapisiyle İyileşmek, Lucia Capacchione (Sayfa 17)Sanat Terapisiyle İyileşmek, Lucia Capacchione (Sayfa 17)
Yağmur 
15 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İçinizdeki Çocuk güçlü bir varlıktır.Sizin varlığınızın tam özünde yaşar.

Sanat Terapisiyle İyileşmek, Lucia Capacchione (Sayfa 14)Sanat Terapisiyle İyileşmek, Lucia Capacchione (Sayfa 14)