Sanatın Büyük Ustaları 3 - Caravaggio

9,0/10  (3 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
18 gösterim
Batı sanatı tarihinde Barok dönemin en ünlü ressamlarından Caravaggio, resimlerinde ışığa verdiği önemle, kullandığı renklerle, kompozisyonlarıyla bir ekol oluşturan usta bir sanatçı. Tutkulu bir tenis oyuncusu. Korkmadan ve umut etmeden yaşayan özgür bir ruh.

On yedinci yüzyıl İtalyan sanatına damgasını vuran bu önemli kişilik, günlük yaşamındaki agresif tepkileriyle çevresindekileri belki de çileden çıkarıyordu ama yeteneğiyle, çalışkanlığıyla, dünyayı algılama ve bu algısını tuvale aktarma biçimiyle, tekniğinin, üslubunun gelişmesinde ona yol gösteren entelektüel birikimiyle, eğlenceli sohbetleriyle herkesi kolaylıkla etkilemeyi de başarıyordu. Ressam, eserleriyle bugün bile herkesi etkilemeye devam ediyor.

Hayalperest Yayınları'nın hazırladığı "Sanatın Büyük Ustaları" serisinde yer alan bu kitap, okurların onun üretkenliği, dünya görüşü ve eserleri hakkında derin bir fikir sahibi olmasını sağlıyor. Eserlerini mercek altına alarak ressamın hem kişisel ve mesleki ilişkilerinin hem günümüzde, sanat tarihinde bulunduğu mertebenin hem de kendisinden sonraki ressamlar üzerinde bıraktığı etkinin kavranmasına yardımcı oluyor.

Doksan altı sayfadan oluşan kitap, içerdiği görsellerle birlikte metnin içeriğini zenginleştiren notlar bölümüyle okura katmanlı bir okuma imkânı sağlıyor. Bu kitap, "karanlıklar prensi" olarak da anılan Caravaggio'nun loş dünyasına açılan kapının anahtarını veriyor ve işin geri kalan kısmını okura bırakıyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitaptan 2 Alıntı

Beste Zöhre 
 19 Nis 19:57 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Nec spe,nec metu."
"Umut etmeden ve korkmadan yaşa."
Bu sözü benimsedim de mi paylaştım kesin doğru diyemem fakat nedense her ne kadar keskin,aykırı bir cümle olsada idealist bir düşünce gibi geldi,belki tam size göredir. :)

Sanatın Büyük Ustaları 3 - Caravaggio, Kolektif (Sayfa 59)Sanatın Büyük Ustaları 3 - Caravaggio, Kolektif (Sayfa 59)
Ezgi 
08 Nis 18:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Parmağın kertenkele, akrep ya da kerevit gibi bir hayvan tarafından ısırıldığını konu eden resimler, eski bir geleneğe dayanır. Sembolik bakımından bu, ergenlikteki çocuğun ya da yetişkinin haz peşinde koşmasının geterdiği riskleri ve vahim sonuçları ifade eder. Geleneksel betimlemelerde çocuklar parmağı ısırılmış halde çığlık atarken tasvir edilir.

Sanatın Büyük Ustaları 3 - Caravaggio, Kolektif (Sayfa 11)Sanatın Büyük Ustaları 3 - Caravaggio, Kolektif (Sayfa 11)
Beste Zöhre 
 19 Nis 22:06 · Kitabı okudu · 8/10 puan

UYUYAN EROS
Tabloda neredeyse ölmüş gibi uyuyan Eros figürü, bir "memento mori" simgesidir.
Dünyevi her tür uğraşın geçici olduğunu ve boşuna yapıldığını,insanin ölümlü olduğunun hep hatırlanması gerektiğini ima eder...
Resim için : https://goo.gl/images/Ix60hl

Sanatın Büyük Ustaları 3 - Caravaggio, Kolektif (Sayfa 82)Sanatın Büyük Ustaları 3 - Caravaggio, Kolektif (Sayfa 82)