Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati

8,1/10  (18 Oy) · 
80 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.149 gösterim
Prof. Dökmen'in çok satan kitabı yeniden kitapçılarda...

Bu kitapta öncelikle kişilerarası iletişimle ilgili bazı bilgiler veriliyor. Bu bilgiler, hem çocukların eğitiminde yararlı olabilir, hem de ailede, işyerinde ve benzeri ortamlarda görülen çatışmaların çözümüne ışık tutabilir.

Ayrıca, geleneksel kültürümüze ve bugünkü yaşam biçimimize yeni bir bakış açısıyla bakılarak bir iddia ortaya atılıyor. Bu iddiayı test etmek amacıyla çeşitli kültür ürünlerimiz, özellikle edebiyatımıza ve sanat tarihimize ilişkin ürünler psikolojik açıdan inceleniyor. Öte yandan Prof. Dökmen iletişim çatışmaları ve empati ile ilgili yeni kuramsal modeller ve sınıflamalar geliştiriyor.

Tüm bu yönleriyle kitap, hem psikolojiye ilgi duyanlara hem de edebiyata ve sanat tarihine farklı bir bakış açısıyla yaklaşmak isteyenlere ilginç bilgiler sunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
emre ceylan 
16 Şub 02:52 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

Transaksiyonel analizi günlük hayattaki örneklerle sade bir şekilde anlatan ve kişilerarası iletişimde önemli olabileceğini düşündüğüm kitaptır.
Ayrıca kütüphaneden aldığımı unutup Üstün Dökmenin imza gününde imzalattığım kitaptır. :)

Enes Küçük 
11 Oca 20:13 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu genç yaşıma rağmen, okudukça ve psikolojik olarak iletişimi inceledikçe "Hakkatlen lan, öyle!" diyerek okuduğum bir romandır. Üstün Dökmen'i bu kitapla tanımıştım. Elbet, okuyanlar sıkılacaktır. Ancak iletişim psikolojisine ilginiz varsa okuyun derim. Hiçbir şey kaybetmiş olmazsınız.

Zafer Tunç 
02 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çağın en önemli konusu belki de en önemli problemi (iletişim) üzerine yazılmış son derece bize dokunan bir anlatımla ve günlük hayattan örneklerle süslenmiş bir kişisel gelişim kitabıdır. Yazar Üstün Dökmen olunca elbette her yaştan okuyucuya hitap eder.

Aykut Asaf 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çoğu kişi gelişim kitabı olarak görmeyebilir. Fakat psikoloji ve sosyolojiye ilgi duyuyorsanız, azıcık ön bilginiz var ise bu kitaptan çok şey öğrenebilirsiniz. Aslında bir tez, bir ders kitabı niteliğinde eserdir. Üstün Dökmen Hoca kitabı yazarken akademik ağır bir dil kullanmamış, verdiği örneklerle anlatmak istediğini çok güzel aktarmıştır. Geçmişten, sanattan hepimizin bildiği olaylara, konuşmalara o kadar farklı yaklaşıyor ki ağzınız açık kalabiliyor. İnanılmaz derecede okurken keyif aldığım, hayatıma inanılmaz katkısı olan bir kitaptır. Anlaşılmadığınızı mı düşünüyorsunuz, anlayamadığınızı mı düşünüyorsunuz işte bu kitap hem anlaşılmanızı hem de anlamanızı sağlayabilir.

Ayrıca bu kitap: Doğan Cüceloğlu'nun aşırı basit diline ve anlatımına sinir olanlar, yine hocanın bizden, kültürümüzden uzak ABD örnekleri vermesine kızanlar ve boynuzun kulağı nasıl geçtiğini görmek isteyenler içindir.

Ali Rıza MALKOÇ 
17 Şub 23:27 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap inceleme

Kitap 372 sayfa, çok az bir kısmı, ders kitabı gibi akademik anlatımlar içeriyor. O da kitabın orta kısmında. Sakın akıcı değil diye kitaptan ayrılmayın. Çok güzel bilgiler öğreneceksiniz.
Belki bu kitapla bu alana girmek bazı okurlara zor ve gereksiz gelebilir. Onu okur belirleyecektir.
Yaşadığımız dünyada, savaşların, kavgaların, küskünlüklerin en belirgin kaynağı; enformasyon, iletişim ve empati noksanlığı ve çatışmalarıdır.
Bu eser, sorunu masaya yatırıp, bizlere çok güzel yol haritası sunmaktadır.
Okunacak kitabı seçmek, doktorun reçeteye yazdığı ilaçlar kadar önemlidir.
Hangisi önce içilecek, daha önce ne alınacak gibi...okur kendi ihtiyacını kendi belirlemeli, bir kitaokurdundan da yardım alması yerinde olur.
Kitaptaki sevecen, samimi anlatımları beğeneceğinizi umuyorum
17.02.2017 arm

Kitaptan 5 Alıntı

Burcup 
11 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Keşke öyle söylemeseydim," "Keşke ağzının payını verseydim," türündeki düşünceler, bizi mutsuz eder. Güzel bir söz vardır, şöyle der:"Bugünümüzü çalan iki hırsız var: Birisi, geçmişe ilişkin pişmanlıklarımız; diğeri ise, geleceğe ilişkin kaygılarımız. Bunlar, bugünümüzü alıp götürür." Gerçekten de sürekli "keşke" demek, sürekli esef etmek, varoluşumuzu yaşamamızı engeller, bugünün tadını çıkarmamızı güçleştirir.

Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati, Üstün Dökmen (Sayfa 113)Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati, Üstün Dökmen (Sayfa 113)
Burcup 
16 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eğer bir bilgine sadece saygı gösterirseniz, onu Ana-baba yerine koymuş olursunuz. Eğer bir bilginin neler söylediğini anlamaya çalışırsanız,- hayatta olmasa bile- onunla Yetişkin Yetişkin"e iletişimde bulunmuş olursunuz. Bilginlerin ve sanatçıların kaderi, anlaşılmadan sevilmek olmamalıdır.

Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati, Üstün Dökmen (Sayfa 256)Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati, Üstün Dökmen (Sayfa 256)

Dağlardaki çiçekleri koparmadan, dürbünle gözlediğiniz geyikleri ve kuşları öldürmeden, sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Sözle hediye edebilirsiniz. Önemli olan niyettir ; cinayet şart değil.

Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati, Üstün Dökmen (Sayfa 197)Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati, Üstün Dökmen (Sayfa 197)
Burcup 
11 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çevrelerini değiştirme gayreti içinde olanlar, başkalarını değiştirmeye hakları olduklarını düşündükleri halde, kendileri değişmeye direnç gösterirler.

Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati, Üstün Dökmen (Sayfa 111)Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati, Üstün Dökmen (Sayfa 111)