Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati

8,2/10  (50 Oy) · 
168 okunma  · 
49 beğeni  · 
1.654 gösterim
Prof. Dökmen'in çok satan kitabı yeniden kitapçılarda...

Bu kitapta öncelikle kişilerarası iletişimle ilgili bazı bilgiler veriliyor. Bu bilgiler, hem çocukların eğitiminde yararlı olabilir, hem de ailede, işyerinde ve benzeri ortamlarda görülen çatışmaların çözümüne ışık tutabilir.

Ayrıca, geleneksel kültürümüze ve bugünkü yaşam biçimimize yeni bir bakış açısıyla bakılarak bir iddia ortaya atılıyor. Bu iddiayı test etmek amacıyla çeşitli kültür ürünlerimiz, özellikle edebiyatımıza ve sanat tarihimize ilişkin ürünler psikolojik açıdan inceleniyor. Öte yandan Prof. Dökmen iletişim çatışmaları ve empati ile ilgili yeni kuramsal modeller ve sınıflamalar geliştiriyor.

Tüm bu yönleriyle kitap, hem psikolojiye ilgi duyanlara hem de edebiyata ve sanat tarihine farklı bir bakış açısıyla yaklaşmak isteyenlere ilginç bilgiler sunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabin yazarini duymustum .Buna dayanarak okumustum .Kitaptaki bilgiler gercekten insanlarin nasil iletisim kuracagini yanliş yerde ne konustugunu yanlis anlamalara sebeb olunacak durumlari,hangi yerde nasil rolde davranmamiz hakkinda bilgi vermiş . Aslinda anlatilacak ve cikarilacak cok sey var. Ama iletisiminizin sikintili oldugunu dusunuyorsaniz bu kitabi okumanizi tavsiye ederim .Okuyacaklara iyi okumalar...

Saf papatya 
27 Eki 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Empatiye sahip olmak güzel bir duygu... Hepimizde olsa belki de konuşurken yanlış anlaşılmayız, herkes hissetmeye çalışsa karşısındakinin hissettiklerini belki bu kadar kırılmayız birbirimize. İşte bu kitap da empati ve iletişimle ilgili her şey var. İletişim çatışmaları günlük yaşamda, tarihte, tiyatrolarda ve masallarda empati gibi bir sürü durum anlatılmış ve örneklerle zenginleştirilmiş. 3 benlik durumu var. Ana-Baba, yetişkin ve çocuk benlik durumları. Empati için başta yetişkin benlik durumu olmak üzere bu üçünü dengeli bir şekilde kullanmalıyız. Daha çok bunun üzerinde durulmuş gibi geldi bana. Tüm bunlarla birlikte çok fazla bilgi var, okurken biraz sıkılabilirsiniz, ama empati ve iletişim için de birçok şey öğrenebileceğiniz faydalı bir kitap diyebilirim. İncelememi kitaptaki şu sözlerle bitirmek istiyorum. "Öğretmene ayağa kalkan toplum öğretmeni anlamalı da. Mevlana'ya saygı gösteren toplum Mevlana'yı okumalı da" ve "Çünkü insanların görünüşleri ne denli farklı olursa olsun, içleri birbirine benzer. Kalp sesinin cinsiyeti, gözyaşının milliyeti yoktur." Haklı :)

Aşsız eşsiz işsiz 
25 Ara 2017 · Kitabı okudu · 86 günde · Beğendi · 8/10 puan

empati...yaşamda belki de en çok bizi zorlayan nokta ...biraz yorucu bir kitaptı ama uzun süredir elimde olan kitap ...yeri geldi hüzünlendirdi ..yeri geldi gülümsetti...yaşamda yaşamı bizlere kolaylaştıran püf noktaları bulacağınız...sadece kendimiz ve düşüncelerimizin olmadığı ...hoşgörü...sevgi ...ve başarılar elde edeceğimiz güzel günlere ve yarınlara....okumanız dileğiyle

emre ceylan 
16 Şub 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

Transaksiyonel analizi günlük hayattaki örneklerle sade bir şekilde anlatan ve kişilerarası iletişimde önemli olabileceğini düşündüğüm kitaptır.
Ayrıca kütüphaneden aldığımı unutup Üstün Dökmenin imza gününde imzalattığım kitaptır. :)

Enes Küçük 
11 Oca 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu genç yaşıma rağmen, okudukça ve psikolojik olarak iletişimi inceledikçe "Hakkatlen lan, öyle!" diyerek okuduğum bir romandır. Üstün Dökmen'i bu kitapla tanımıştım. Elbet, okuyanlar sıkılacaktır. Ancak iletişim psikolojisine ilginiz varsa okuyun derim. Hiçbir şey kaybetmiş olmazsınız.

Nurten Ulaba 
17 Nis 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · 10/10 puan

İnsan iletişiminde kişinin huzurlu olabilmesi yaşadığı problemleri çözebilmesi için bir nevi mesajlar verilmiş. her cümlesi kişiye çok ders veriyor. Okumaktan ziyade okunandan bir ders alırsanız işinize yarar..

Ali Rıza MALKOÇ 
17 Şub 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap inceleme

Kitap 372 sayfa, çok az bir kısmı, ders kitabı gibi akademik anlatımlar içeriyor. O da kitabın orta kısmında. Sakın akıcı değil diye kitaptan ayrılmayın. Çok güzel bilgiler öğreneceksiniz.
Belki bu kitapla bu alana girmek bazı okurlara zor ve gereksiz gelebilir. Onu okur belirleyecektir.
Yaşadığımız dünyada, savaşların, kavgaların, küskünlüklerin en belirgin kaynağı; enformasyon, iletişim ve empati noksanlığı ve çatışmalarıdır.
Bu eser, sorunu masaya yatırıp, bizlere çok güzel yol haritası sunmaktadır.
Okunacak kitabı seçmek, doktorun reçeteye yazdığı ilaçlar kadar önemlidir.
Hangisi önce içilecek, daha önce ne alınacak gibi...okur kendi ihtiyacını kendi belirlemeli, bir kitaokurdundan da yardım alması yerinde olur.
Kitaptaki sevecen, samimi anlatımları beğeneceğinizi umuyorum
17.02.2017 arm

Zafer Tunç 
02 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çağın en önemli konusu belki de en önemli problemi (iletişim) üzerine yazılmış son derece bize dokunan bir anlatımla ve günlük hayattan örneklerle süslenmiş bir kişisel gelişim kitabıdır. Yazar Üstün Dökmen olunca elbette her yaştan okuyucuya hitap eder.

Esad Aslan 
12 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitabı okuduktan sonra hayata,topluma ve onun ürünlerine daha farklı bir gözle bakacağınıza eminim.biraz sıkılabilirsiniz ama daha önce farketmediginiz seyleri farkedeceksiniz

Sonsuz sena 
12 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Üstün dökmen, konuşma dili muhteşem fakat yazı dili biraz ağır. Biraz zorlanmistim her cümle ve sayfa sindire sindire okunması ama mutlaka okunması gereken yazarlardan

2 /

Kitaptan 13 Alıntı

Ceren usta 
 02 May 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Herkes dünyayı değiștirmeye çalıșıyor, fakat hiç kimse kendisini değiștirmek istemiyor."

Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati, Üstün Dökmen (Sayfa 111)Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati, Üstün Dökmen (Sayfa 111)
Saf papatya 
20 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yer tanık olsun, gök tanık olsun.
Bütün doğmuşlarla ve doğacaklarla tanışmak mümkün.
Akıllarda ve yüreklerde göz göze geldik bugün.
Bin yıl önceden bana selam söylediler;
Bin yıl önceki anneler, annemden az mı sevdiler?

Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati, Üstün DökmenSanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati, Üstün Dökmen
Aynur 
17 Şub 11:53 · Kitabı okuyor

Eğer bir gün çoğunluğu empatik davranışlı kişilerden oluşan bir toplum olursak -ki bence bu imkansız değildir- o zaman akılcı olmak ile birbirimize bağlı olmayı (bağımlı değil)bağdaştırabileceğiz.O gün geldiğinde,ne kendi aklımızı sergilemekten korkacağız ne de yalnızlık çekeceğiz; hem aklımıza güveneceğiz,hem birbirimizi ve herkesi seveceğiz.

Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati, Üstün DökmenSanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati, Üstün Dökmen
Burcup 
11 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Keşke öyle söylemeseydim," "Keşke ağzının payını verseydim," türündeki düşünceler, bizi mutsuz eder. Güzel bir söz vardır, şöyle der:"Bugünümüzü çalan iki hırsız var: Birisi, geçmişe ilişkin pişmanlıklarımız; diğeri ise, geleceğe ilişkin kaygılarımız. Bunlar, bugünümüzü alıp götürür." Gerçekten de sürekli "keşke" demek, sürekli esef etmek, varoluşumuzu yaşamamızı engeller, bugünün tadını çıkarmamızı güçleştirir.

Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati, Üstün Dökmen (Sayfa 113)Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati, Üstün Dökmen (Sayfa 113)
Saf papatya 
20 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Doğayı severiz; insanları severiz. (En azından bir kısmımız...) Ama sevmek yeterli değil. Anlamak da gerekli. Anlayarak sevmek büyük bir erdem olsa gerek. Hiçbir şeyi sevmiyormuş gibi gözükenler de, herhalde birilerini ya da bir şeyleri kendilerince seviyorlardır. Onları da anlamak gerekli.

Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati, Üstün Dökmen (Sayfa 19 - Remzi Kitabevi)Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati, Üstün Dökmen (Sayfa 19 - Remzi Kitabevi)

Akıl/Öğüt vermek
Yapılan ve yapılmakta olan araştırmalar, ülkemiz insanlarının üsy düzeyde empatik tepki vermek yerine, daha çok birbirlerine öğüt\akıl verme eğiliminin olduğunu göstermektedir.

Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati, Üstün Dökmen (Sayfa 229 - Sistem Yayıncılık)Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati, Üstün Dökmen (Sayfa 229 - Sistem Yayıncılık)
Aşsız eşsiz işsiz 
23 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Eğer bir gün,
yüzünün renginden ötürü
çıkarsan mahkemeye,
"Vallahi kalıtımdan oldu" diye,
korkma, ben sana tanıklık ederim.
İnsanların,
yüzlerinin ve gözlerinin rengi
başka başka da olsa,
gözyaşlarının rengi hep aynıdır.
Ne bir kelimede anlaştılar,
ne aynı avuçtan su paylaştılar.
Yalnızca göz yaşında,
bir de kahkahada buluştular.
Yer tanık olsun, gök tanık olsun,
Bütün doğmuşlarla ve doğacaklarla
tanışmak mümkün.
Akıllarda ve yüreklerde göz göze geldik bugün.
Bin yıl önceden bana selam söylediler;
Bin yıl önceki anneler, annemden az mı sevdiler?

Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati, Üstün Dökmen (Sayfa 4)Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati, Üstün Dökmen (Sayfa 4)
2 /