Sandık Gözlemcisinin Uzun Günü

8,9/10  (7 Oy) · 
17 okunma  · 
4 beğeni  · 
554 gösterim
İtalyan edebiyatının büyük ustası Italo Calvino sıradan bir seçim gününde başlayan ve biten Sandık Gözlemcisinin Uzun Günü'nde kahramanı Komünist Partili Amerigo Ormea'nın kişiliğinde o bir tek günde açığa çıkan sorunları işlerken; idealler, siyaset, bürokrasi, erdem, insan ruhu ve doğası, aşk gibi gündelik olandan temel olana kadar birbirine geçen bir sorgulamaya ayna tutuyor. Mekan olarak seçilen Cottolengo'daki düşkünler yurdunun atmosferi ise içerisi/dışarısı ikilemini ortadan kaldıran ve çarpıcı soruları beraberinde getiren bir yer: Gerçek dünya hangisi? Düşkün olan kim?

"Sandık Gözlemcisinin Uzun Günü kitabımda sözünü ettiğim doğanın mutsuzluğu, ıstırap, üreme sorumluluğu gibi konulara bugüne kadar dokunmaya cesaret edememiştim. Bugün de ancak şöyle bir değinmekten ileri gitmiş değil ama var olduklarını kabul etmek ve göz önünde tutulmaları gerektiğini bilmek bile çok şeyi değiştirir."
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  75
 • ISBN:
  9789750810343
 • Çeviri:
  Semin Sayıt
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Emine Sevgin 
20 Tem 00:53 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Sanki Kominist Partili Amerigo Armea'nın karşısına geçmişsiniz de ; bir adamın aldığı sorumluluğu yerine getirirken içinde kopan fırtınaları,etrafında anlamlandırmaya çalıştığı yaşantıları, kafasında belki de en çok kendiyle verdiği mücadeleyi onun sesinden, cümlelerinden duyuyormuş gibisiniz. Verdiği bu mücadelede kimi zaman düşüncelerini açığa vurmayarak içinde saklı tutuyor. Ama siz yine de bunu duymaktan kendinizi alamıyorsunuz. Aynı zamanda çok fazla parantez kullanılıp parantez içlerinde açıklamalar ileri sürülmüş olsa da algılanmayı zorlaştırıyor ve dikkatin sürekli kitap üstünde olmasını gerektiriyor. O yüzden kitap 75 sayfa olsa da büyük bir sabırla ve dikkatle okunması gereken bir kitap. Herkese iyi okumalar.

Oblomov 
14 Mar 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

İnsanın keşke bitmeseydi diyeceği kitaplardan bir tanesi. Kitap çok kısa bir günde bitiyor ama tadı damağınızda kalıyor. Calvino kısacık bir öyküye çok fazla şey sığdırabilen büyük bir yazar.

Kitaptan 5 Alıntı

EDA 
25 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İnsan sevgisinin ulaştığı yere kadar gider; bizim koyduklarımız dışında sınır yoktur.

Sandık Gözlemcisinin Uzun Günü, Italo CalvinoSandık Gözlemcisinin Uzun Günü, Italo Calvino
Emine Sevgin 
16 Tem 18:00 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Gözlemci, kusurların en son kentinde bile, her kentin Kent olduğu kusursuz bir saat, bir an olur, diye düşündü.

Sandık Gözlemcisinin Uzun Günü, Italo Calvino (Sayfa 75 - YKY)Sandık Gözlemcisinin Uzun Günü, Italo Calvino (Sayfa 75 - YKY)
Emine Sevgin 
16 Tem 15:56 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Amerigo, "Yargıdan yoksun bırakılmış bir dünya, bizim dünyamız hakkında ne gibi bir yargıda bulunabilir acaba? " diye kendi kendini sorguladı.

Sandık Gözlemcisinin Uzun Günü, Italo Calvino (Sayfa 47 - YKY)Sandık Gözlemcisinin Uzun Günü, Italo Calvino (Sayfa 47 - YKY)
Emine Sevgin 
16 Tem 15:35 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Demek ki ilerleme, özgürlük, adalet sadece sağlam kimselerin(ya da -başka şartlar altında- sağlam sayılabileceklerin) yani ayrıcalıklıların düşünceleriydi, evrensel değildiler.

Sandık Gözlemcisinin Uzun Günü, Italo Calvino (Sayfa 42 - YKY)Sandık Gözlemcisinin Uzun Günü, Italo Calvino (Sayfa 42 - YKY)