Sandık Odası

8,8/10  (6 Oy) · 
14 okunma  · 
4 beğeni  · 
375 gösterim
"Korku nedir bilmezdi. İşin sırrı da buydu zaten: Bilmemek. Gülmesi gerektiği zaman güler, çünkü gülmeyi bilirdi, ağlaması gerektiği zaman ağlar, çünkü ağlamayı bilirdi, coşması gerektiği zaman coşar, çünkü coşmayı bilirdi, ama korkması gerektiği zaman korkmazdı. Bilmezdi çünkü. Korkamazdı. Elinde değildi. Öyle bir duyuya sahip değildi. Bir körün göremediği, bir sağırın işitemediği, bir yatalağın yürüyemediği gibi bir şeydi bu onun için. Azası noksan sayılırdı bir bakıma. Bilmezdi korkmasını. Öyle ya, korkmasını bilen korkar. Bilmeyen ne yapsın?"

Sezgin Kaymaz'ın romanlarında karakterlerin, uzun sohbetlerin, sürprizli kurgunun, neşe ve hüznün oluşturduğu çalgı çengi havası, hikâyelerinde de oda müziği makamında tadılabiliyor. Onun has motifleri: fizikötesinin ürpertisi... zalim kaderlerle, ince kederlerle sınanan ruhlar... iyi insan cevherini ve yaşam muhabbetini illa bulup çıkartan romantizm... ve tabii kara olmaya meylettiğinde bile şen bir mizah... Bu motifleri, zaman zaman iç içe geçirerek, zaman zaman ayrı ayrı bezeyerek işleyen hikâyeler var Sandık Odası'nda. Türkçenin, gündelik dili edebiyata taşımaktaki en usta yazarı, tutkulu anlatışını, kısa mesafelerde de sürdürüyor!
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2005
 • Sayfa Sayısı:
  357
 • ISBN:
  9789750503436
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Burcu Bergen 
 08 May 16:35 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Selam, iki kitap arasında nefes almak için Sezgin Kaymaz okumayı adet edindim laf aramızda. Nefes almak yani aklımın toparlanması; takılmadan, zevk alarak şarj olması Sezgin Kaymaz kitaplarıyla oluyor bende. Uyku tutmayınca Sandık odası kitabını raftan alıp bir anda enfes öykülerin içinde buldum kendimi. Sürpriz sonlu öyküleri ah o her gün gördüğümüz, bildiğimiz içimizden insanların öykülerini anlatışına bayılıyorum. Okuyucuya ne istiyorsa veriyor bence yazar olarak. Karakterleri sıkıcı olmadan gözümüzde canlandırabiliyoruz, her öyküsünde bambaşka insanları ete kemiğe bürüyebiliyorum ben, bu sebeple strese girmiyorum, zaman mekan kavramları da şahane. Sonuç olarak ben sandık odasına da bayıldım. Elmaların Yongasını mesela Bedia Akartürk dinleyerek okudum, "Geleneksel kömüş günü şenlikleri" ise efsane bir öyküydü bana sorarsanız. Döndür döndür okunabilecek bir kitap elimdeki.

S. P. 
14 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Romanlarındaki etkileyici üslubunun üstüne roman tadında peşi sıra öyküleri ve her öyküsünde roman da yazardı ama okuyucusuna acımış, dedirtecek sonlara yer vermiş sevili Sezgin Kaymaz. Sevdiğim yazarın sevdiğim bir diğer kitabı daha. sabrın önemini vurguladığı öyküler ağırlığını korumakta beynimde.

Kitaptan 2 Alıntı

Çiğdem Aksoy Kahraman 
13 Tem 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ailecek obezdik biz; yani şişko, obur, fıçı, duba; aklına ne gelirse oyduk. Domates gibi yuvarlana yuvarlana bir yürüyüşümüz vardı, utanırdık insanlığımızdan. Birbirimize bakar, aşırı şişmanlığımızdan ötürü birbirimizi kınar, her birimiz bir diğerimizde kendimizi gördüğümüz için, kendimize esef eder ve her esef edişimizde ciddi, kesin, azimli bir karar verirdik:
"Yarından itibaren perhize başlıyorum!!!"

Sandık Odası, Sezgin Kaymaz (Sayfa 52)Sandık Odası, Sezgin Kaymaz (Sayfa 52)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
13 Tem 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Giysiler kefen, dünya mezar. Toprağın içinde ol veya dışında, ne fark eder? Sonuçta, dünya üzerinde bir yerde olacaksın.

Sandık Odası, Sezgin Kaymaz (Sayfa 41)Sandık Odası, Sezgin Kaymaz (Sayfa 41)