Sapiens Grafik Tarih 1. Cilt (İnsan Türünün Doğuşu)

·
Okunma
·
Beğeni
·
247
Gösterim
Adı:
Sapiens Grafik Tarih 1. Cilt
Alt başlık:
İnsan Türünün Doğuşu
Baskı tarihi:
Aralık 2020
Sayfa sayısı:
248
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052205693
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
248 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Bugün dünyanın dört bir yanında yaşayan tüm insanlar Homo Sapiens’tir..
Dünyada 7.6 milyar insan var ve ben bu kitabı okuyanlardan biriyim
İnsanlık tarihini öğrenmek istiyorsanız size tavsiyemdir bu grafik romanı okuyun okutturun

Yazarımız Yuval Noah Harari İsrailli 45 yaşında Kudüs İbrani Üniversitesinde Tarih Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışıyor
Eşcinsel ve Ateisttir hatta İsrailde yasak diye Kanada da evleniyor neyse ki bu adamın kalemini çok seviyorum bu tür kişisel seçimlere takılan biri değilim ama eşcinsellik konusunda zaten düşüncemi hepiniz biliyorsunuz..ben doğanın kanunlarına inanıyorum bu değişmeyecek belki kimilerine göre cahil olarak nitelendirilirim de çok da umrumda değil

Harari’nin üç kitabı daha var bunları sırasıyla yazıyorum hepsi tavsiyemdir çünkü yaşamın geçmiş ve gelecek bağını tüm kitaplarında çok güzel kaleme almış..
Hayvanlardan Tanrılara Sapiens
Homo Deus - Yarının Kısa Bir tarihi
21. Yüzyıl için 21 ders
@kolektifkitap
Sapiens Grafik Tarih kitabı 2020 basımı bu kitap Birinci Cilt ve Dört Ciltlik kitabın ilk kitabı diğer kitaplar ne zaman basılır bilgim yok ama ilk alanlardan biri olacağım

Yazar 6 insan türünden bugün kalan yaşayan türün bizim tür yani Sapiens olduğunu ve dünyayı ne kadar boktan bir yer yaptığımızdan bahsediyor bildiğiniz doğa-hayvan katliamcısı gibiyiz

Yine bugünkü tür Sapiensin aslında bir bakıma akraba olduğundan bahsediyor ki herkesin izlemesini istiyorum özellikle IRKÇILIK YAPAN GERİZEKALILARIN izlemesini tavsiye ettiğim bir video var mutlaka izlenmeli.. Youtube de “Dna testine göre ırk testi” araması yapın ikinci video 5 dk olanı açın ve izleyin

Yazdıklarımı okuyanlar varsa İnsta kelime kısıtlamasından dolayı yorumdan devam ediyorum aslında okumuyorsunuz da kendime yazıyorum okuyanlar yorum yazsın yoklama alıyorum

#KitapAlıntılarım

Modern zamanlarda ten rengi,ırk ya da din gibi ufak bir farklılık bile , bir grup sapiens’i diğerini yok etmek için kışkırtmaya yetebilir..

Sapiens’in suçu olsa da olmasa da , nereye ayak bassa kısa sürede oranın yerli insan nüfusu yok oldu..

Bizi asıl farklı kılan şey,kalabalıklar halinde işbirliği yapma becerimiz..

Önce bir hikaye anlatır sonra da herkesi ona inanmaya ikna edersiniz..

Bugünlerde obezite ve diyabet yüzünden ölen insan sayısı,savaşlardan ölenlerden daha yüksek..

Bugün insan toplumları taş devri topluluklarından çok daha fazla bilgiye sahip.Ancak bireysel düzeyde eski avcı toplayıcılar gelmiş geçmiş en bilgili ve yetenekli insanlardı!

Sapienslerin ilk cinayet mahali Avustralya..

Covid-19 gibi bazı salgın hastalıkların bize yaban hayvanlarından geçse de yayılmalarının asıl sebebi modern ulaşım sistemleri..
- Eski avcı toplayıcılar ne tavuk yetiştiriyor ne de uçakla seyahat ediyorlardı, bu nedenlerle salgınlardan büyük oranda korunuyorlardı..

Biyoloji tarihinin en ölümcül türü olmak gibi şaibeli bir ayırt edici özelliğimiz var!!!
Hepimiz suçluyuz!
Ve artık bunu idrak etme zamanımız geldi..

#YuvalNoahHarari #SapiensGrafikTarih #Sapiens #HomoDeus #KolektifKitap #21Yüzyılİçin21Ders #GrafikTarih #clairechampion #GrafikRoman #AGraphicHistory #TheBirthOfHumankind

#kimneokudu 
#OkudumBitti #OkudumOkuyun
#Kitap #KitapTavsiyem #Kitapyorumu #KitapTavsiyesi #KitapÖnerisi #Kitapkurdu #KitapÇekilişi #Kitaplaryolda #Bookstagram #bookish #books #bookphotography #booklover
Sapiens Grafik Tarih 1. Cilt Yuval Noah Harari Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi 21. Yüzyıl İçin 21 Ders
248 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Yuval Noah Harari'nin üç kitabını da okuduktan sonra insanlık tarihi üzerine ufkum inanılmaz genişlemişti. İlk günah neydi? Mesela bununla ilgili çok farklı hikayeler duymuşsunuzdur. Yasak ağacın meyvesini yedikleri için cennetten kovulmuştu Adem ile Havva. Ama başka bir hikayeye göre yasak ağacın meyvesi bilgiydi. O ağacın meyvesini yediklerinde şüphe etmeyi öğrendiler. Çıplak olduklarının farkına vardılar. Cinselliği keşfettiler. Ve cennetten kovuldular.
《☆☆☆》
Yuval Noah Harari bu çizgi roman serisinin ilk kitabı ile Sapiens'leri yani bizi mükemmel bir sadelikte anlatıyor. Devamı gelecek. Ama bu konulara giriş yapmadan önce tüm ön yargılarınızı bir kenara koymanız gerekiyor. Çünkü evrim teorisi üzerinden hikaye anlatılıyor. Bu kitabın ana fikrini dilim döndüğünce özetlemek istiyorum.
《☆☆☆》
Düşünün bilimsel kanıtların gerçekliğinde dünya gezegeni 3.8 milyar yıl önce oluştu. 2.5 milyon yıl önce maymunlar evrim geçirerek iki ayağı üzerinde durmayı öğrendi ve insan dediğimiz tür ortaya çıktı. Evet aradaki zaman farkına dikkat edin. Nasıl hayvanların türü varsa insanların da türü vardı. Geçmişte 6 tane insan türü vardı. Bugün ise tek bir insan türü hayatta kaldı. Homo Sapiens. Sapiens kelimesinin anlamı bilge demek. Yani ortada çok basit bir gerçek var. Tüm insanlar Sapiens türüne ait ise, ırk teorisi çöküyor. Çünkü bundan 50 bin yıl önce Alman veya Fransız yoktu. Zenci ve beyaz da yoktu. O zaman bugün din ve milliyetçilik adı altında yapılan savaşların amacı nedir? Tamamen cehalet.
《☆☆☆》
Bu mükemmel kitabı kısaca özetlemek çok zor. O yüzden mutlaka okuyun. Fakat aklınıza şu şüphe düşecek. Onu da söylemeden edemeyeceğim. Hz. İbrahim milattan önce 2150 yılında doğdu. Hz. Musa ise milattan önce 1390 civarında doğdu. İlk insan Hz. Adem ile Hz. Musa arasında üç bin yıl olduğu varsayılıyor. Ee o zaman insanın aklına şu soru geliyor. Yapılan kazı çalışmalarında 30 bin yıllık fosiller ve mezarlar bulunduysa dinlerin bize anlatmadığı bir şeyler mi var?
Birinci cilt baskı iyi çizimler güzel bakalım okuma nasıl bitecektir.
Sapiens dünyayı nasıl dönüştürecek göreceğiz.kurmaca becerileri ve yıkıcı etkilerini görebileceğiz galiba dört cilt sonunda
İlk aletlerimizi heybetli aslanlardan ve yırtıcı sırtlanlardan kalan artıkları yiyebilmek için kullandık. Tarihimizi ve psikolojimizi anlamak açısından bu son derece önemli bir nokta. Neden sürekli konumumuzu kaybetme gerginliği ve paniği yaşadığımızı açıklıyor. Bu panik de bizi iki kat acımasız ve tehlikeli yapıyor. Ölümcül savaşlardan ekolojik faaliyetlere tarihteki birçok facia, tepeye bir anda ulaşmış olmamızın sonucu.
Covid-19 gibi bazı salgın hastalıklar bize yaban hayvanlarından geçse de yayılmalarının asıl sebebi modern ulaşım sistemleri.
Yakalandığımız bulaşıcı hastalıkların çoğu -örneğin grip, çiçek hastalığı ve kızamık gibi- bize Tarım Devrimi'yle evcilleştirdiğimiz tavuk, domuz ve inek gibi hayvanlardan geçti.
Bugün insan toplumları taş devri topluluklarından kolektif olarak çok daha fazla bilgiye sahip. Ancak bireysel düzeyde eski avcı toplayıcılar gelmiş geçmiş en bilgili ve yetenekli insanlardı.
Diyetlerinin sağlıklı ve çeşitli, çalışma sürelerinin görece daha kısa ve bulaşıcı hastalıkların görülme oranının düşük olması nedeniyle birçok uzman tarım öncesi avcı toplayıcıları gerçek refah toplumları olarak kabul eder!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sapiens Grafik Tarih 1. Cilt
Alt başlık:
İnsan Türünün Doğuşu
Baskı tarihi:
Aralık 2020
Sayfa sayısı:
248
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052205693
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye

Kitabı okuyanlar 49 okur

  • Gökhan Dko
  • Yakup Özkan
  • ela
  • Öykü Yeşilova
  • Bora Demir
  • Müzeyyen Bilen
  • Aslı
  • numino
  • Pelin Kızıldeli
  • Nihat yanıt

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%65.2 (15)
9
%26.1 (6)
8
%8.7 (2)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0