Sapıklıklarda ve Kişilik Bozukluklarında Saldırganlık

10,0/10  (1 Oy) · 
6 okunma  · 
0 beğeni  · 
866 gösterim
Normal ve sapkın cinsellikte saldırganlığın rolü nedir? Saldırganlıkla öfke, öfkeyle nefret arasındaki ilişki nasıl kurulabilir? Sado-mazoşist, histerik-histriyonik, narsisistik ve toplum karşıtı kişiliklerde saldırgalık nasıl yapılanmıştır?

Günümüzün en önemil psikiyatrlarından Kernberg, klinik ortama uyacak şekilde yenilediği "Ben Psikolojisi - Nesne İlişkileri" kuramının ışığında, geniş bir kişilik bozukluğu yelpazesinde uygulanabilecek tedaviler için yeni teknik yaklaşımlar öneriyor. Sapıklıklarla kişilik bozukluklarının ortak ve farklı yönlerini irdelerken, eşcinselliğin günümüz psikanalitik düşüncesindeki özel konumunun da altını çiziyor. Kernberg'in kuramsal önerilerini, uzman olmayan okurun da izleyebileceği zengin vaka örnekleriyle berraklaştırdığı yapıtını, Saffet Murat Tura'nın sunuşuyla yayımlıyoruz.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2010
 • Sayfa Sayısı:
  335
 • ISBN:
  9789753422734
 • Orijinal Adı:
  Agression İn Personality Disorders And Perversions
 • Çeviri:
  Banu Büyükkal
 • Yayınevi:
  Metis
 • Kitabın Türü:
semih 
 05 Şub 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu kitap Metis Yayınevi'nin Ülkemizde bir örneği daha olmayan çalışması "Ötekini Dinlemek" serisinden çıktı. Seri ülkemiz psikiyatrisinin en önemli insanlarından Saffet Murat Tura editörlüğünde oluşturuldu ve psikanaliz/psikiyatri alanındaki temel literatürün dilimize kazandırılması için düzenlenmiştir.
Kitaba gelirsek, 5 ana bölüm ve her bir ana bölüm için başlangıçta teorik yaklaşım daha sonra bu teorik tarafı tartışan ve örnekleyen klinik gözlemlerle zenginleştirilmiş, konuyu öğretici ve pedagojik biçimde, sarih ve sade anlatan müteakip ufak bölümlerden oluşmuştur. Metin Yazarın geliştirdiği nesne ilişkileri teorisinin ağırlıklı olarak cinsel bozukluklar ve narsizm üzerinde uygulaması ve tartışmasını kapsar. Yazarın borderline ve narsizm üzerine diğer çalışmalarını bir ölçüde tamamlayan bir metin olmasından dolayı diğer yazı ve kitaplarını okumuş ve biraz da olsa bu literatüre ve terminolojiye yabancı olmayan okur için önerilir.