Saray Gezisi Kahire Üçlemesi 1

8,5/10  (2 Oy) · 
8 okunma  · 
3 beğeni  · 
715 gösterim
Necip Mahfuz Arap edebiyatının rakipsiz temsilcisidir. Evrensel ölçülerde kusursuz romanlanyla hikâyeleri klasik Arap geleneğinin, Avrupa edebiyatının ve kişisel yeteneğinin göz kamaştırıcı sentezini yansıtır. İsveç Akademisi Nobel Komitesi
Necip Mahfuz dünya romanının en büyük, en yetenekli yaratıcılarından biridir.
-Nadine Gordimer- 1991 Nobel Edebiyat ödülü sahibi, Güney Afrikalı yazar

Binbir Gece Masaffan'ndan çıkmış bir masalcı... Ulusunun ruhu, Arap romanının babası...
-Eduiard Said- Filistinli düşünür

Necip Mahfuz'un Nobel Ödülu'nü almasında.önemli rolü olan 'başyapıtı Kahire Üçlemesi -Saray Gezisi, Şevk Sarayı, Şeker Sokağı- ilk kez Türkçede.

Mahfuz'u dünya romancılığının doruklarına taşıyan; bir ailenin üç kuşağının anlatıldığı üçlemenin ilk kitabı Saray Gezisinde, 1910'ların İngiliz işgali altındaki Kahire'sinde yaşayan bu aileyi tanırız. Karısına ve çocuklarına karşı son derece katı, despot biriyken, evin dışında, şakacılığıyla, kibarlığryla tanınan ve erotik zevkler peşinde gittiği gece âlemlerinin aranan siması Ahmet Bey. Namuslu bir kadının, yanında kocası ya da yetişkin oğullan olmadan sokağa çıkmasının hoş karşılanmadığı bir toplumda, ev hapishanesinin gönüllü mahkûmu Emine Hanım. Ve çocukları.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  527
 • ISBN:
  9789944198172
 • Çeviri:
  İşıl Alatlı
 • Yayınevi:
  Hitkitap Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Betül 
21 Kas 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Necip Mahfuz'un başyapıtı sayılan Kahire Üçlemesi'nin ilk ve en vasat kitabı bence.- Tabi sıralamayı üçleme içerisinde yapıyorum-
Ahmet Abdulcevat'ın genç yaşları. Hikayenin en başındasınız şimdi. Okurken hem bir ailenin üç nesli arasındaki değişimlere şahit olacaksınız hem de o dönem Mısır'ının kimi önemli olaylarına. Oldukça iyi bir çeviri ve akıcı bir üslupla karşılaşacaksınız. Benim tavsiyem üç kitabı da peş peşe okuyun, büyük zevk alacaksınız.