Sardalye Sokağı

7,9/10  (53 Oy) · 
137 okunma  · 
35 beğeni  · 
2.400 gösterim
Konserveciliğin zirveye ulaştığı 1930’lar Amerikası’nda fabrika işçilerinin yanı sıra sanatçılar, bilim insanları, fahişeler ve serserilerin bir arada yaşadığı bir dünyadır
Sardalye Sokağı. Memleketi California’daki bu küçük sokağın tüm renkliliğini, canlılığını, yaşanılan çelişkileri ve kavgaları okurla buluşturan John Steinbeck, gerçek hayattan esinlenerek unutulmaz karakterler yaratır.

Renkli tiplemelerin ve olayların süslediği hikâyede, çalışmayı, düzenli bir hayat sürmeyi, sıradanlaşmayı inatla reddeden Mack’in başını çektiği aylak takımı sistemin dışında yaşamanın, sömürü çarklarına başkaldırmanın, dayanışmanın, ihtiyaç duyulan kadarıyla yetinmenin ete kemiğe bürünmüş halidir.

Her insan gibi hata yapan, kimi zaman coşan, kimi zaman hayata küsen, planlarını her zaman istediği gibi hayata geçiremeyen tüm tanıdık karakterlerin sıradan
yaşamlarından sarsıcı kesitlerle gerçek dünyayı usta yazar Steinbeck’in gözlerinden görmek isteyenler için..
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2017
 • Sayfa Sayısı:
  191
 • ISBN:
  9789755708775
 • Orijinal Adı:
  Cannery Row
 • Çeviri:
  Püren Özgüren
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Muhayyelll 
03 Eki 11:02 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bu zamana kadar bir çok ayrım yapılsa da aslında insanlar sadece ikiye ayrılır:
1. İyi insan
2. Kötü insan

Birincisi zordur. Yüreği iyi olan insanlar hep güzel karşılanır, hep sevilir ama hep yalnızdır. Hayatta pek başarılı olamaz. Sefalet içinde yaşar gider. Eğer ki başarılı olmuşsa, o ne kadar iyi olsa da kimse onun iyi olduğuna inanmaz. Bizim kafamızda oluşan iyilik kavramı, sefaletle yan yana.
Kötülük ise kolaydır. İnsanlar sendeki meziyetleri sevmez, yüzüne gülerler hep ama yalnız da bırakmazlar. Hayatta hep başarılıdır kötü karakterler. Zenginlik içinde yaşarlar. Eğer ki sefalet içinde yaşıyorsa, o ne kadar kötü olsa da kimse onun kötü olduğuna inanmaz. Bizim kafamızda oluşan kötülük kavramı, zenginlikle yan yana.
Ne diyeyim? Bunları bizim kafamıza böyle sokanlar utansın...

Sardalye sokağı ise bu konuya farklı bir bakış açısı getirmiş. İyi bir insan, iyi bir insan topluluğu ve diğer mahalle ahalisi..
Eğlenceli, farklı ve ilginç bir mahalle yaşamı evet, (herkes böyle yorumluyor kitabı) ama kitabı daha güzel kılan iyilerin mücadelesi..

Aslında kitabı 1 haftada okumayı düşünüyordum. Derslerden arda kalan zamanlarda tabii. Ama ne oldu ne bitti anlayamadım. Ders çalışılmamış orada duruyor, kitap burada bitmiş. E napalım artık? Sınavlarda da Sardalye Sokağı'nı anlatrım. ^^

Dip Not: "Aooov. Bu inceleme ne böyle? Kitap bir mahalle yaşamını anlatıyor. Sen neler yazmışsın." diyecek olan arkadaşlar, demesinler. Herkes bir yere bakar ama herkes aynı şeyi göremez.
Dip Not 2: Kitap hakkında daha fazla yorum yapamıyorum çünkü ne yazmaya çalışsam spoiler oluyor. "(
Dip Not 3: Sonucun sefalet olacağına inansanızda, hep iyi olun. Unutmayın. Roman boyunca acı çeken iyi karakterler sonunda kazananlar...

Keyifli okumalar...

Hülya Bilgin 
22 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Karman çorman gibi görünen tipik bir mahalle sakinlerinin bilindik yaşantıları....Onları tanıdıkça çok seveceksiniz...Hepsi ayrı bir dünyada ama aynı yörüngede tutunan insanlar...Sıcacık ilişkiler ...okunmalı..

Sardalye Sokağı benzeri kitaplar

Merve 
 08 Eki 10:41 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Okuduğum beşinci John Steinbeck kitabı oldu "Sardalya Sokağı". Diğer kitaplarını küçük yaşlarda okumuş olmama rağmen bu kitabı ile önceki okuduklarım arasında ciddi farklar olduğunu sezinledim. Hem üslup açısından hem de kurgu açısından bu kitap bana yazarın alıştığım tarzının dışında olduğunu düşündürdü.

Olaylar sardalya fabrikalarının işlediği, ekonomik ve sosyal olarak düşük bir sokakta geçiyor. Aslında kitapta anlatılmak istenen çok daha farklı bir konu bence. Kitap sefalet içinde yaşansa da kaybolmayan insani duygulardan ve ayrıca kişilerin birbirlerine duydukları önyargılardan bahsediyor. Bunu da sezdirmeden, kurguya harmanlayarak başarılı bir şekilde yaptığını düşünüyorum. Ayrıca kitabın okunması oldukça kolay, kitap da oldukça akıcı. Fakat şunu da söylemem lazım, John Steinbeck'in okuduğum diğer kitaplarıyla karşılaştırdığımda bu kitap onlardan bir hayli geride benim için.

"Sardalya Sokağı"nın devamı niteliğini taşıyan kitaplar da varmış. Bir gün onları da okumak isterim elbette. Bendeki "Sardalya Sokağı" da 1974 basımlı Altın Kitaplar Yayınevi'nden çıkmış "Fareler ve İnsanlar" kitabının içinde yer almakta. Kitabın içinde ayrıca "İnci" ve "Al Midilli"nin olduğunu görmek de tam anlamıyla sürpriz oldu benim için. "İnci"yi önceleri kütüphaneden okumuş olsam da " Al Midilli"yi okumamıştım. Dolayısıyla şunu rahatlıkla diyebilirim ki benim John Steinbeck okumalarım devam edecek. Herkese keyifli okumalar dilerim...

Halil Yavuz KAYA 
12 Kas 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

Ağustosun hani tahammülsüz sıcağın da susarsınız. Kana kana içilen su dahi kesmez ya hararetinizi, yinede bir ferahlık ve serinlik yükler vücuda, bahse konu buzzzzz gibi su. O misal bu kitabın anlatımı, dili...Konunun geçtiği, anlatıldığı kentin, kasabanın muhtelif özelliklerini taşıyan toplum kesimlerinin insanlarını, ilişkilerini, dostluklarını, dostluk adına yapıla bilen hataları, sevecenlikleri, yaşamsal girdaplarını anlatan; anlatım tarzı ile hikayesiyle işte o, misal yani içinize serinlik veren Ağustos sıcağının serinleme limanı, yaylası misali bu kitap.
Kitabı okurken Yazarın Yukarı Mahalle kitabını da hayal ederek okuyorsunuz.
Güzel, ve okunmalı...
her zamanki dileğimle iyi okumalarınız olsun...

Ezgi 
30 Nis 01:46 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sanki o sokakta yaşıyormuşcasına sizi içine alıyor ve her kişilikle tek tek tanıştırıyor usanmadan Steinbeck. Sokaktaki kediden tutunda fareye kadar kaç farklı kişilik sayılabilirse anlatmış tüm gündelik yaşantıyı... Hem de öyle bir gündelik yaşantı ki kendi hayatınızdan kesitler bulabileceğiniz cümlelerle, sorgulamalarla yapmış bunu. Samimiyet, masumiyet, dostluk adına birçok şeyin altını çizmiş. Mutlaka okuyunuz. Keyifle okuyunuz.

Büşra HASGÖREN 
11 Ara 20:47 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bir mahalle düşünün , her bir ferdi kendine göre bir iş tutturmuş... Her birinin hayattan beklentileri, hikayeleri, alışkanlıkları, sevme ve sevilme biçimleri farklı. Kimisi umutsuz, kimisi çalışkan , kimisi sevgi dolu kimisi cimri... Birbirinden farklı karakterlerin bir arada bulunduğu sıcacık bir roman bu.

Anıl Kış 
22 Eki 17:04 · Kitabı okudu · 65 günde · 10/10 puan

Bu kitap aslında serinin başı denebilir.. tatlı perşembe devamı niteliğinde yukarı mahallede aynı semtin yukarısındaki farklı bir hikayeyi konu alır.. hayatını maddi hırslardan arındırmış insanların en azla yetinerekte nasıl mutlu olabileceğini gösteriyor bize.. çok hoş duygular uyanıdıryor okurken.

İlhan DALKIRAN 
16 Haz 12:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Eski Türk filmlerindeki mahalle hayatını seyrettikçe imreniriz. Bu tadın başka bir ülkede yaşanan bir mahalle hikayesinde yaşamak isteyenlerin okuması gereken bir roman. Sefalet içinde tutunulacak tek şey insan sevgisi ve umuttur. Bunu hissettirmesi bile yeterli.

Zafer DENİZ 
13 Oca 17:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

John Steinbeck'in ilk okuduğum kitabıydı. İnsan ilişkilerini ve bunun getireceği toplumsal sorunları,bu yazar kadar işleyen,ortaya koyan ve çözüm bulan bir yazara az rastlanılır.

mahmut yiğiter 
09 Eki 17:18 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Yine bir John Steinbeck romanı, Varlık yayınları tarafından Ocak 1958 ' de ikinci basım elimdeki kitap ve yine sararmış yapraklar. Bu aralar Steinbeck 'e iyice sardım ve gayet de iyi gidiyorum. Bu romanda her türlü kötülüğü ettikleri halde aslında dürüst ve namuslu olan bir takım zavallı insanlar ele alınmıştır.
Sefalet Palas 'ın içindeki insanların hayatı ,inanılmayacak maceralari, bir laboratuvar şefiyle ve Çinli bir bakkalla karşılıklı münasebetleri, John Steinbeck 'e has tadına doyulmaz bir mizahla ele alınmış. Kitabı çok sevdim .Üç kitap olan seri de okumadığım Yukarı Mahalle romanı kaldı. Sıradaki okuyacağım kitap o.Size de tavsiye ederim. İyi okumalar. .

2 /

Kitaptan 37 Alıntı

Muhayyelll 
01 Eki 16:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İnsanlar doğruyu konuşanlardan hoşlanmazlar.

Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 86 - Epub)Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 86 - Epub)
Muhayyelll 
02 Eki 16:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

«Karnı doymayacak olduktan sonra iyi olmayı kim ister,»

Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 119 - Epub)Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 119 - Epub)
Muhayyelll 
30 Eyl 15:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Kadın: «Erkekler kadınları anlamıyorlar zaten,» diye haykırıyordu. «Kendilerini onların yerine koyup düşünmüyorlar.»

Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 41 - Epub)Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 41 - Epub)

"Erkekler bir kadının duygularını hiç anlamıyor." diye hıçkırdı kadın. "Erkekler kendilerini bir kadının yerine koymaya asla çalışmıyor."

Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sel yayıncılık)Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sel yayıncılık)
Ezgi 
27 Nis 23:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sual sorulması demek zihnini cevap bulmak için yormak demekti.

Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 219 - Altın kitaplar yayınevi)Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 219 - Altın kitaplar yayınevi)
Ezgi 
29 Nis 23:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Zaman her şeyi unutturur, iyileştirir, bu da geçecek. Her şey unutulacak." demesi güzeldir. Hele işin içinde kendiniz olmadığınız zaman herşey süt limandır. Ama siz içinde olduğunuz takdirde, zaman hiçbir şeyi halletmeyecek, insanlar unutmayacak ve siz asla değişmeyecek bir durumun ortasında kalacaksınız.

Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 317 - Altın kitaplar yayınevi)Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 317 - Altın kitaplar yayınevi)
Ezgi 
30 Nis 00:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsan kendi hakkında söylenen güzel şeylere yalan da olsa inanıyor.

Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 333 - Altın kitaplar yayınevi)Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 333 - Altın kitaplar yayınevi)
Halil Yavuz KAYA 
12 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bizler iyiliğe hayranlık duyuyoruz ama kötülüğün meyvelerini seviyoruz.

Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 134)Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 134)
4 /