Sardalye Sokağı

7,7/10  (32 Oy) · 
89 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.586 gösterim
Sardalye Sokağı'nın karmaşasında, hayatın bir yerinden tutunmaya çalışan uyumsuz insanlar -kumarbazlar, fahişeler, ayyaşlar, serseriler ve sanatçılar- yanyana yaşarlar.

Sahibi olduğu genelevi sanat gibi işleten kızıl saçlı Dora, Salaş Palası mekan seçen Mack ve onun iyi niyetli zavallılar çetesi, Salaş Palas'ın ve yerel dükkanının uyanık sahibi Lee Chong, korkak ressam Henri ve bu marjinal topluluktaki bilgeliğin ve cömertliğin kaynağı olan Doc.

Macera, muziplik ve gerçek hayatın zorluklarıyla harmanlanan Sardalye Sokağı, Steinbeck'in, memleketi Kaliforniya'ya canlı bir selamı.
 • Baskı Tarihi:
  2003
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9789751409294
 • Orijinal Adı:
  Cannery Row
 • Çeviri:
  Ayşegül Çetin Tekçe
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
HÜLYA BİLGİN 
22 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Karman çorman gibi görünen tipik bir mahalle sakinlerinin bilindik yaşantıları....Onları tanıdıkça çok seveceksiniz...Hepsi ayrı bir dünyada ama aynı yörüngede tutunan insanlar...Sıcacık ilişkiler ...okunmalı..

Ezgi Aylanç 
30 Nis 01:46 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sanki o sokakta yaşıyormuşcasına sizi içine alıyor ve her kişilikle tek tek tanıştırıyor usanmadan Steinbeck. Sokaktaki kediden tutunda fareye kadar kaç farklı kişilik sayılabilirse anlatmış tüm gündelik yaşantıyı... Hem de öyle bir gündelik yaşantı ki kendi hayatınızdan kesitler bulabileceğiniz cümlelerle, sorgulamalarla yapmış bunu. Samimiyet, masumiyet, dostluk adına birçok şeyin altını çizmiş. Mutlaka okuyunuz. Keyifle okuyunuz.

Halil Yavuz KAYA 
12 Kas 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

Ağustosun hani tahammülsüz sıcağın da susarsınız. Kana kana içilen su dahi kesmez ya hararetinizi, yinede bir ferahlık ve serinlik yükler vücuda, bahse konu buzzzzz gibi su. O misal bu kitabın anlatımı, dili...Konunun geçtiği, anlatıldığı kentin, kasabanın muhtelif özelliklerini taşıyan toplum kesimlerinin insanlarını, ilişkilerini, dostluklarını, dostluk adına yapıla bilen hataları, sevecenlikleri, yaşamsal girdaplarını anlatan; anlatım tarzı ile hikayesiyle işte o, misal yani içinize serinlik veren Ağustos sıcağının serinleme limanı, yaylası misali bu kitap.
Kitabı okurken Yazarın Yukarı Mahalle kitabını da hayal ederek okuyorsunuz.
Güzel, ve okunmalı...
her zamanki dileğimle iyi okumalarınız olsun...

Zafer DENİZ 
13 Oca 17:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

John Steinbeck'in ilk okuduğum kitabıydı. İnsan ilişkilerini ve bunun getireceği toplumsal sorunları,bu yazar kadar işleyen,ortaya koyan ve çözüm bulan bir yazara az rastlanılır.

Salihsevindik 
02 Şub 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Sardalye Sokağında gündelik hayatlar devam ederken kendi hayatınıza dair düşüncelere kapılmanız mümkün.İyi vakit geçirebileceğiniz bir karakterin yanına takılıp mahallenin hallerini izleyebileceğiniz bir havası var.

Ekrem Özkara 
18 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

John Steinbeck in bu ilk okuduğum kitabını akıcı buldum. Yazar bu kitabinda ; Amerikada bir sokağın yansımalarını konu edinmiş. İyisiyle - kötüsüyle beraber yaşamdan bir kesit....İlginç bir kitap. İyi okumalar...

Rukiye Egl 
25 Ağu 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

çoook güzel bir kitap ya. hali hazırda dertlerinizi unutmak istiyorsanız mutlaka bu kitabı okumalısınız.

Kitaptan 27 Alıntı

Ezgi Aylanç 
27 Nis 23:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sual sorulması demek zihnini cevap bulmak için yormak demekti.

Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 219 - Altın kitaplar yayınevi)Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 219 - Altın kitaplar yayınevi)
Ezgi Aylanç 
29 Nis 23:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Zaman her şeyi unutturur, iyileştirir, bu da geçecek. Her şey unutulacak." demesi güzeldir. Hele işin içinde kendiniz olmadığınız zaman herşey süt limandır. Ama siz içinde olduğunuz takdirde, zaman hiçbir şeyi halletmeyecek, insanlar unutmayacak ve siz asla değişmeyecek bir durumun ortasında kalacaksınız.

Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 317 - Altın kitaplar yayınevi)Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 317 - Altın kitaplar yayınevi)
Ezgi Aylanç 
30 Nis 00:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsan kendi hakkında söylenen güzel şeylere yalan da olsa inanıyor.

Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 333 - Altın kitaplar yayınevi)Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 333 - Altın kitaplar yayınevi)
Halil Yavuz KAYA 
12 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bizler iyiliğe hayranlık duyuyoruz ama kötülüğün meyvelerini seviyoruz.

Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 134)Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 134)
Halil Yavuz KAYA 
02 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bu sokağın sakinleri, bir zamanlar birinin dediği gibi, "fahişeler, pezevenkler, hergeleler", yani herkestir. Aynı kişi bu sokağa bir başka pencereden bakmış olsaydı, sokak sakinleri için "azizler, melekler, şehitler ve kutsanmış kimseler," de diyebilirdi pekala.

Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 7 - REMZİ Kitapevi.)Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 7 - REMZİ Kitapevi.)
Ezgi Aylanç 
29 Nis 19:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Eğlencelerini satılan malla, hırslarını bankadaki paralarıyla ve aşklarını neye mal olduğunu hesaplayarak takdir etmezlerdi.

Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 293 - Altın kitaplar yayınevi)Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 293 - Altın kitaplar yayınevi)
Ezgi Aylanç 
27 Nis 09:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Midesi ülserli, prostatı patlamış bir kimsenin bütün dünyaya sahip olmasından ne çıkardı?

Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 204 - Altın kitaplar yayınevi)Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 204 - Altın kitaplar yayınevi)
Ezgi Aylanç 
26 Nis 23:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ama bazen bir arkadaş intiharı lüzumsuz bir hale getirebilirdi.

Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 199 - Altın kitaplar yayınevi)Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 199 - Altın kitaplar yayınevi)
Salihsevindik 
01 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

İnsanlarda beğendiğimiz iyilik, cömertlik, açıkkalplilik, dürüstlük, anlayış ve hassasiyet gibi özellikler yaşayış sistemimizin bozuk tarafını teşkil etmektedir. Ve beğenmediğimiz sertlik, açgözlülük, ihtiras, bayağılık, bencillik ve kendini beğenmişlik başarıya giden yolun temel taşlarını teşkil etmektedir. Birincisinin hayranı olduğumuz halde, ikincisinin yarattığı neticelere bayılıyoruz.

Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 105)Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 105)
Halil Yavuz KAYA 
12 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Zaman tüm yaraları iyileştirir, buda geçer. Bu da unutulur gider," demek kolaydır; tabii işin içinde siz değilseniz. Ama söz konusu durumu yaşayan sizseniz zaman geçmek bilmez, insanlar hiçbir şeyi unutmaz ve asla değişmeyen bir şeyin tam ortasında kalakalırsınız.

Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 135)Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 135)
3 /