Sarı Siyah Bursa

8,2/10  (6 Oy) · 
21 okunma  · 
5 beğeni  · 
732 gösterim
İki usta kalem Ahmet Nacar ve Ahmet Şerif İzgören'den yine ortak bir çalışma, yine mizah dolu nostalji.

Ahmet Nacar ve Ahmet Şerif İzgören'in kaleme aldıkları, çizimlerini Sait Munzur'un yaptığı mizah ve duygu dolu Sarı Siyah'ın devamı niteliğindeki bu kitapta, iki can dostunun, Bursa'da başlayan yeni hayatlarında yaşadıkları haylaz ama masum, düşündürücü ama komik, sıcak, coşkulu, hareketli anılarını okurken çocukluğunuza gidecek, yine kahkahalara boğulacaksınız.

Akıl vermesini sever insanoğlu. Bir sürü fikrim de hazırda beklerken üstelik, içimden geçen şu: Herkes bugüne kadar hangi tohumu, hangi fidanı biriktirdiyse eksin bir yerlere. Daha çok güzellik, keyif, tebessüm dallarda sallansın, gölgesi olsun insanların. Çocuklar ayağını basacak bir karış toprak, çimen bulsunlar, çiçekleri koklasınlar, dalında erik, kiraz görsünler; varsın dalından düşsünler bir ayva ağacının. Hiç değilse daha sahici, daha elle tutulur olur hayatları.

Artık Bursa'dayız Şerif'imle. Bir sürü yeni arkadaş, yeni site, yeni paylaşım gruplarımız var; yeni oyunlar içinde yeni kahramanlarız. Bugünlerden farkımız; elle tutulur, gözle görülür, tadı, tuzu, rengi, kokusu olan şeylerdi yaşadıklarımız. Kendinizi bulacağınız satırlarda, kendi satır aralarınızı yazacaksınız okurken. Gülümseyeceksiniz; sahici, sesli ve içten.
-Ahmet Nacar-
(Tanıtım Bülteninden)

Ahmet Nacar ve AŞİ.in kaleme aldıkları mizah ve duygusal bir kitap.iki arkadaşın Bursa daki yaşamlarına dair haylaz, masum, düşündürücü ama komik anlarını anlatıyor.

Merve Fikir 
17 Tem 17:24 · Kitabı okudu · 3 günde

Ahmet Şerif İzgören ve Ahmet Nacar' ın çocukluk dönemlerindeki, Bursa'daki yaşantılarındaki kesitlerin kendi ağızlarından birebir anlatıldığı kitap.
İlk kitabı okumadan direk bu kitabı okudum fakat tek başına da okunabilecek nitelikte bir kitap. Sadece bazı yerlerde, kişiler için, "diğer kitaptan hatırlayacağınız gibi" şeklinde ifadelere yer verilmesi, merak uyandırıyor. O sebeple, onu da okumayı düşünüyorum.

Ali Osman Sarı 
25 Şub 20:14 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Bir Bursalı olarak fena bulmadım kitabı.Okuması kolay, Seyirlik bir kitap. Çocukluk yıllarından başlayarak Bursa'ya gelişleri ve pek çok semtte yaşanmış aile, çevre ilişkilerine gençlik kitabı havasında değinilmiş. Bu açıdan Bursa'nın birçok yüzü olduğunu göstermiş. Bununla birlikte İzmir'den beraber göçtükleri arkadaşları ve onların tecrübeleri de kitaba ayrı bir renk katmış.

Kitaptan 2 Alıntı

Peyroux 
16 Eki 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Her zaman yaşamaya değer kaldıysa hayat ve bir masal gibi olduysa yaşamak, sen olduğun için anne

Sarı Siyah Bursa, Ahmet Şerif İzgörenSarı Siyah Bursa, Ahmet Şerif İzgören
Peyroux 
16 Eki 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Sosyal medya çıktı son zamanlarda. "Paylaşım siteleri " denince, en küçük çocuk biliyor artık. Bizim sokağımız sosyal, bazılarımızın oturduğu apartmanlar siteydi. Tıklamaktan fazlasına ihtiyaç duyardık derdimizi anlatabilmek için. Kafa dengi arkadaşlarımız, şimdiki favori grupların yerine geçerdi. Kılıçlar tahtadandı, tüfekler plastik ama üç boyutluydu .Kimseye zarar vermeyen yaylarımız, oklarımız vardı. Kahramanlar henüz çizgi romanlarda, güzel sesler radyodayken uzun ağaç dallarından yaptığımız atlarımıza biner, dörtnala keyfini sürerdik hayatın.

Sarı Siyah Bursa, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 11)Sarı Siyah Bursa, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 11)