Sarıkamış Faciası Aralık 1914

6,7/10  (3 Oy) · 
10 okunma  · 
2 beğeni  · 
781 gösterim
Tarihimizin en ibretlik ve kendisinden önemli dersler alınması gereken olaylardan birisi,I. Dünya Harbi'nde yaşadığımız Sarıkamış Faciası'dır.Almanlar,Enver Paşa,harbe hazırlıksız,kötü coğrafya şartları ve şiddetli kışın sebep olduğu bu facia sonucu,90 bin vatan evladı,düşmana değil,kötü ve vakitsiz emel sahiplerine ve elverişsiz tabiat şartlarına mağlup olmuştur.Sarıkamış,binlerce şehidimizin mezarsız yattığı,Türk Milleti'nin en büyük mezarlık alanlarından birisidir.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  978-975-752-39-1
 • Yayınevi:
  Bayrak Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Neslihan 
31 Ağu 22:21 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Sarıkamış.... ( o kadar vatan evladı tek kursun dahi atmadan cetin kis sartlariyla,dogayla savasarak maglup olup hazin bir sekilde sehit olmalari.... okudukca tuylerimizin urperecegi,soğuğu  hissedecigimiz eserdir.


Tamamiyle  yazar kişisel görüşleriyle değil kaynaklardan yararlanılarak yazmıs..O zaman ki dönem de yaşayan insanların hatiralarindan  faydalanıp, tarihi kaynakların  dipnot olarak verilmesi ve yazarin objektif olması yorumu okuyucuya bırakmıştır.

Benim görüşüm ise; ortada büyük ihmallerin, hatalarin ,askeri yetersizliklerin göz önünde olduğu aşikar. Olayları  gormemezlikden gelinmesi, sırf  kisisel cikarlar dogrultusunda gözü kapalı atılmak ne akla hizmet dedittiriyor. Büyük büyük  dedeminde bu savaşta esir düşmesinden dolayı benim için   ayrı  bi onemi var.Allah bi daha o günleri yasatmamak dilegiyle... kesinlikle okunmaya değer bir kitap.

Tuncer KAHRAMAN 
28 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sarıkamış faciasına farklı bir bakış açısı bir kurşun dahi atamadan aralık soğuğunda aç susuz ve yazlık kıyafetle donan doksan bin şehidin hikayesi fazla yorum yapmaya gerek yok çünkü büyük dedem de o doksan bin kişiden birisiydi o dedelerimiz hangi şartlarda ehil olmayan hangi komutanların emrinde donarak şehit olmuş daha fazlası kitabın için de ....

Burak CAN 
12 Tem 01:14 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 6/10 puan

Sarıkamış denilince akla hemen tek bir mermi atılmadan donan askerler ya da Enver Paşa'nın suçu gibi cümleler geliyor.90 bin rakamı senelerdir dillerde ve düşmüyor.Bu olay Enver Paşa'nın Anadolu'dan uzak tutulması için dahi kullanıldı.Harekata katılan asker sayısı 76 bin iken ölen asker sayısı nasıl 90 bin şaşılacak olaydır.Donarak şehit verdiğimiz asker sayısı 15 bin,toplam şehit sayısı ise 23 bindir.Ayrıca madem kurşun atılmadı bu harekat sırasında 32 bin rus askerini kim öldürdü.Eser kaynak bakımından iyi olmakla birlikte eserin yazarı kaynakların kendine göre olan kısımlarını seçtiğini düşünüyorum.Enver'in Alman milleti hayranı olduğunu yazmış fakat Enver Paşa o dönem de diğer subaylarda da görülen bir Alman ideolünden gitmiş fakat sadece askeri olarak.Unutulmaması gereken şey 1912/1913 Balkan Harbi sırasında ki Türk ordusundan 1914/1918 yılları arasında birçok cephede savaşan bir ordu yaratan kişi Enver Paşa'dır.Onun kadroları gençleştirmesi,bu kadroların 1919/1922 arası Kurtuluş Savaş'ının idari ve askeri kadrosunu yaratmıştır.