Sarıyaz

Sarıyaz

alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
kamera
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
ara-kalin
8.4
10 üzerinden
932 Puan · 174 İnceleme
136 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Sarı bir kum fırtınası, sarı bir duman, heryeri eski fotoğraflardaki gibi bir kasvete, hüzne ve yoksunluğa boyar. Sarı duman herkesi alır, radyodan cızırtıyla şarkı dinlenilen, kapı önlerinde birlikte oturulan zamanlara götürür. Sihirli bir duman değildir bu kuşkusuz, olabildiğince olasıdır. Tıpkı hemen arkasından gelen deprem gibi. Mahir Eriş bir tabloya bu sarı dumanı çizmiş, sonra depremi ve tablonun orasında burasında sallanıp duran insanları. Çocuk, genç, yaşlı, kadın erkek, az mutsuz, mutsuz, ışıltılı ağlarda çırpınıp duran balıklar gibi çırpınan insanlar. Hepsinin hikayesi, tasası, hüznü, gülüşü ve çırpınışı birbirinden farklı. Aynı olan tek şey, hepsinin birbirinden habersiz aynı tabloda yer almaları. Birbirinden bağımsızmış gibi görünen o kadar hikayenin kitabın sonunda tıpkı bir yapboz gibi tamamlanması insanı şaşkınlıkla karışık bir duygu yumağına sokuyor. Sanki kenarı yırtılmış bir fotoğrafı birleştirmiş, kesik bir kolun sahibini bulmuş gibi oluyorsunuz. Birbirini tanımasa da insanların birbirlerinin hayatlarına kıyısından köşesinden dokunduğunu, birbirinin hikayelerini tamamladığını düşünüyorsunuz. Düşünürken damağınızda iyi yazılmış öykü tadı..
kamera
Mahir Ünsal Eriş
’in karakterlere farklı açılarından ışık tutan, ters köşeleri yerinde kullanan, kurduğu bağları ustaca bir kurguyla bütünleştiren hikayeceliğini çok sevdim. Hikayelerin geçtiği yerler anılarımda yer aldığı için belki, biraz fazla sevmiş olabilirim. Biga’daki üniversite yıllarıma, Trakya’nın en güzel kitapçısı ve sarı sıcak bir kız çocuğuyla bir kitap tezgahının başında geçirdiğimiz Erdek yazına, yağmurlu bir Bandırma gününe gidip geldim. ️Kitabı bitirince, keşke dedim, bütün iyi öykücülerimizin öyküleri gibi bunların hepsi de acıyla bitmeseydi. Mutlu sonlar da olsaydı. Oralarda iyi biten sonları sever insanlar çünkü. “Aman beya” deyip tasaları bir kenara fırlatmayı, sokaklarda dans ederek gezmeyi, gürültülü gülmeyi sever. Bu öyküler de biraz Çingene tasasızlığı bulaştırsaydı bize..Ne çok ihtiyacımız var biraz tasasızca gülmeye çünkü..
kamera
Sarıyaz
yildiz
8.4/10 · 2.562 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
136 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
"Dünya hali böyledir, insan koyun koyuna yattığıyla bile aynı rüyayı görmez. Herkes kendi hesabına uyanır, herkes kendi kabusuna uyur." Mahir Ünsal Eriş okumayı çok sevdiğim, fakat aynı zamanda okumaya kıyamadığım bir yazar. Henüz iki öykü kitabını okudum; 'Olduğu Kadar Güzeldik' ve 'Sarıyaz'. Diğer kitapları ise okunmak üzere itinayla bekliyorlar. Yazarın yazım dili o kadar yumuşak ve akıcı ki ne yazsa okunur cinsten. Ama beni en çok mutlu eden kısmı ise öykülerinin benim memleketimde yani Bandırma'da geçiyor oluşu... Özellikle ortaokul ve lise yıllarında okuduğum kitaplarda kendimi bir şekilde karakter yerine koyabilmişsem eğer, kitapta geçen mekanlar da birden Bandırma, Edincik, Erdek olmaya başlardı. Mahir Ünsal Eriş'in kitaplarında karakterler benim bildiğim mekanlarda geziniyor, eski okulumda okuyor, Tekel binası önünde buluşuyor, dalgakıranda yürüyor. Sokaklarda satılan midye dolmacılar, sokak lahmacunları.. Her şeyin böylesine tanıdık olması gerçekten de büyük keyif. Sarıyaz'a gelince... Kitap 8 öyküden oluşuyor ve her bir öykünün bir şekilde birbiriyle bağlantısı bulunuyor. Her bir öyküde küçük bir ilçede yaşayan sıradan insanların yaşamından izler var, her biri birbirine benzer ve bir o kadar da farklı aslında. Anlatımı akıcı, bir solukta okunacak fakat insanın içinde tatlı acı bir tat bırakacak bir kitaptı. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.
kamera
Sarıyaz
yildiz
8.4/10 · 2.562 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
136 syf.
·
3 günde
·
8/10 puan
Şehrin üstüne sarı bir toz bulutu gelir ve tüm şehir garip bir havaya bürünür. Ardından gelen deprem ise yöre halkını daha tedirgin eder. Deprem akşamı 8 hikaye karakterin de hayatlarında sarsıntılar gerçekleşir. Bu sarsıntılar da garip tesadüflerle birbirleriyle bağlantılı. Yurdum insanının yaşadığı hüsranı, kalp yorgunluğunu, sevgiyi onların diliyle çok güzel aktarmış yazarımız.
kamera
Mahir Ünsal Eriş
kamera
Sarıyaz
yildiz
8.4/10 · 2.562 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
kamera
1K
·
2ha
ucnokta_yatay-1
136 syf.
·
2 günde
·
10/10 puan
Vaktiyle bir yaz vardı, adına sarı denilen..
Bu tarzda yazılmış tek ve ilk okuduğum kitap olması dolayısıyla kitaba bayıldım. Belli bir olay örgüsü yok ama 8 tane öykünün hepsi birbiri ile bağlantılı. Bir yapboz misali. Yarım kaldı zannedip, acaba sorusuyla baş başa bırakan bazı olayların, kişilerin, acıların ve sevinçlerin en sonunda eksik parçayı tamamlar vaziyette boşluğu dolduran bizi bize anlatan, sıcacık, samimi hayat hikayeleri. Kitabın ismi içinin koskoca özeti niteliğinde, sarıyaz, vaktinde ortalık sarıya kesmişken, sarı bir filtre misali dünyanın rengine meydan okumuşken; bu sarılığın ardından gelen bir deprem yaşanıyor. 8 öykünün de karakterlerlerinin deprem zamanı ya da deprem öncesi/sonrası başına gelenlere, oradaki her bir karakterin kendi iç dünyalarının yansımalarına şahit oluyoruz. Meğer hepsi birbirine görünmez bağlarla bağlılarmış. Hayali bir ip misali, aynı ipin üstünde yürüyen ama birbirlerine asla ulaşamayanlar gibi. Öykülerin tadına ancak okunarak varılabilir, benim öykü içeriklerinden çok yazarın kendisine birkaç yorumum olacak. Ben dilinde ufaktan bir Yaşar Kemal tadı aldım ki bence bu fevkalede bir yetenek. Anlattığı yöreleri betimlemekteki ustalığı ve insanların psikolojik tahlilleri takdire şayan. Okuyucuyu alıp götüren bir dili var, götürdüğü yerlerde yaşatan bir hissi var. Çok beğendim. Tavsiyedir.
kamera
Sarıyaz
yildiz
8.4/10 · 2.562 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
175 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
;