Satranç Oynayan Derviş

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.989
Gösterim
Adı:
Satranç Oynayan Derviş
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
164
Format:
Karton kapak
ISBN:
6054056026
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Şule Yayınları
Satranç oynayan şah mı, derviş mi belli değil.
Dokunduğu anda piyonları vezire çevirdiğine bakılırsa şah.
Şahla göz göze geldiğinde tepeden tırnağa ürperdiğine bakılırsa derviş.
Kiminle mi oynuyor?
O da pek belli değil.

Güneşimin Önünden Çekil'le başladığı portre denemelerine Satranç Oynayan Derviş'le devam eden A. Ali Ural, Konfüçyüs'ten Rabia el- Adeviye'ye, Dante Aligheri'den Şems-i Tebrizi'ye onlarca tarihi şahsiyeti kitabına konuk ediyor. Yazar, didaktik dilden uzak, edebiyatın akıcı ve kuşatıcı aktarımıyla biyografi türüne yepyeni bir soluk getiriyor.
Nasıl yazsam nasıl başlasam da anlatsam? Ne güzel ne şahane bir kitaptın öyle.. Hayır bir kitap değildi okuduğum, çok nadir hissederim bunu, bazı kitapları okurken sizi öyle doyurur öyle doyurur ki sanki bir kaç kitap okumuş gibi hissedersiniz..
Ali Ural'ın ilk kitabı bende..belki çoğu insanın çokça okuduğu 'Posta kutusundaki mızıka' adlı kitabın yazarı..
Kitaba gelince, 41 insan.. Yazarın şahane yorumlarıyla 41 sanatçı..
bakın Michelangelo' yu nasıl anlatıyor ;

"Ey renkleri Tanrı'nın tezgahından tuvaline taşıyan çırak! Dört ruhunu masaya yatır! Ressam, heykeltıraş,mimar ve şair. Hangisi sensin bak? Ey ölümü,günahı,umutsuzluğu ve yakarışı dört ana renk yapıp, bütün eserlerini bu renklerin tonlarından elde eden simyacı! Ey Michelangelo! Ekleyerek değil Eksilterek bütünü arayan üstad!"
Ne güzel kalemi var ah ne güzel..
Belki bi yerlerde okuduğumuz bildiğimiz nice insan var.. Abdülkâdir-i Geylânî,Yusuf Has Hacip,Lokman Hekim,Uluğ Bey,Fuzûli,Mimar Sinan..ve nicesinden biri Descartes :

" 'Ben'imin büsbütün mükemmel olmadığını ve 'Ben'den daha mükemmel bir varlığın olduğunu seziyorum.Bu seziş bana nereden geliyor? Yokluktan gelemez.Kendimden de gelemez.Öyleyse o seziş bana öyle bir varlık tarafından verilmiş olmalı ki, O benden mükemmel ve bütün kemâlâtı nefsinde toplayan bir varlık olsun.En mükemmel varlık Tanrı'dır ve bize kemâlât O'ndan gelir".diye haykırıyor..
Ve niceleri..nicesini anlatan, 167 sayfacığa sığdıran Ali Ural..kalemine sağlık..

Keyifli okumalar.. :)
Kolay değildir insan üzerinde etki bırakan bir kitap için yorum yapabilmek. Ben öncelikle burada düzenlenen bir kitap kardeşliği etkinliğinde bana bu kitabı gönderen kardeşime sizlerin huzurunda tekrardan canı gönülden teşekkür ediyorum.
Kitap ile ilgili düşüncelerime gelince öncelikle her kesimden okurun okuması gerektiğini düşünüyorum . Zira kitapta anlatılanlar kulaklarımıza aşina olan isimler . Gelmiş geçmiş bilinen ve dünyaya ismini bir şekilde demirbaş olarak ekleten nice alim, bilgin , ulema , din adamı, düşünür , filozof ismini ne koyarsanız koyun önemli değildir aslında , çünkü o ismi ile gönlünüzde yada beyninizde taht kurmuştur zaten. Onun veya onların asırlar öncesinde sarf ettiği sözler ile aşkını , derdini anlatmaya yaradana yaklaşmaya çalışırsın gösterdiği hakikat yoluyla ... ilk sayfasında etkiledi ve o büyü kitap bitene kadar devam etti ... Yanılmıyorsam yaklaşık 30 a yakın insanın hayatından kesintiler ile okuruna ulaşmaya çalışan yazar bence muhteşem bir eser ortaya koymuş ... Biyografi tadında tadına doyum olmayan bir kitap :) OKUYUN ,OKUTUN VESSELAM :)
Hadi, ayarlayın saatlerinizi. Kant' la beraber yola çıkıyoruz. Tam vaktinde hazır olmalısınız. İşte kapıda göründü Kant. Ayarlayın saatleri. Bir dakika erken gelinemez  ya da bir dakika geç kalınamaz. Yolumuz  uzun. 24 gün sürecek bir yolculuğa çıkıyoruz. Gandhi bütün gençlere inat daha büyük bir güçle yürüyor. Ama hepimiz onun nehrine karışmak için akan cılız birer suyuz. Sesimizi duyurmalıyız. Siyah ve beyazlar arasında bu ayrımcılığa bir dur demeliyiz. King yerini aldı. Hepimiz onu bekliyoruz. Hayır amaçtan sapmayın. Gerektiğinde diz çöküp, dua etmeli ve geri dönebilmelisiniz. Yahya Kemal ve Tanpınar da Itri' den alıp sesi bize katılacaklar. Şefaat isterken seyehate niyetlenen Evliya da bize katılıyor. Şehir şehir ülke ülke gezecek o. O gidecek biz de ardından onu karada takip edeceğiz. Diğerleri denizde aramak isterse hakikati Piri bir harita hazırlıyor şimdi. Amcası Kemal Reis' den aldığı kuvvetle yıldızları, güneşi, ayı çizdikçe çiziyor, yazdıkça yazıyor. Denizden gitmek isteyenler onu takip etsin. Karayı ve denizi birbirlerine bağlayacak köprüler gerek. İşte sermimar geliyor. Bize bize bağlayacak o şimdi. Hem de on üç günde yükselecek bir köprü. Fuzuli şiirleriyle eşlik ediyor bize. O ki yaralı, yaralı olduğundandır herhal, şiirindeki tat da apayrı. Aynalar var karşımızda. Sizi size gösterdiğini düşünseniz de aslında birinin yazılarını anlamlandırmanız için var bu ayna. Bir müjde veriyor Velî:" Fatih Mehmet! Feth-i mübîn müyesser ola!" Yıllar öncesinden aldık müjdeyi ve yürüyoruz hâla. Yol hep vardır aslında. Varmak değil yolda olmaktır aslolan. Yolda olanlara selam olsun....
*minik spoiler var
Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Bir nevi biyografi olan kitapta 41 önemli şahsiyetin hayatlarını okuyoruz. Detaylı olmasa da verdiği tadımlık bilginin bizi meraka ve araştırmaya yöneltebileceği kanaatindeyim.
Yazar şiirsel bir dil kullanmış. Beni rahatsız eden çok fazla devrik cümle bulunması oldu. Bana göre yazının yükseliş kısmında devrik kullanılmalı.

Velhasıl kitaplığımda bulunacak, altı bolca çizili ve güzel bir kitap. Okumak isteyenlere öneririm. Yazarın diğer kitaplarını da elime geçince merakla okuyacağım. Kitapta hepimizin aşina olduğu isimler mevcut, onların sözleriyle süslenmiş. Okuyucusuna farklı bir bakış açısı katabilir. Keyifli okumalar.
Ali Ural...
Kalemine hayranlık duyduğum birkaç yazardan biri. Şiirle efsunlanmış bir kalemle silahşörlük yapıyor adeta. Betimlemeleri ve ahenkli tasavvurlarıyla, sayfanın başından sonuna nasıl geldiğinizi anlamıyorsunuz bile.

Satranç Oynayan Derviş...
Yazarımız, Ehl-i fikir öncülerinden tutun, ehl-i zikir öncülerine kadar...
Direniş öncülerinden tutun, diriliş öncülerine kadar...
Tasavvuftan tutun, felsefeye kadar...
Sanattan tutun, siyasete kadar, bütün bu mevzulardaki öncü isimleri kaleme almış.

Üstelik 3-5 sayfalık anlatımla! (ÇILGINLIK)

Bu isimleri bize sunarken, bir filmin fragmanını izler gibi; sadece içimize bir merak tohumu atıp bırakıyor.

Kitapta yer alan bazı isimler;
-Konfüçyüs
-Lokman Hekim
-Bâyezid-i Bistami
-Leonardo da Vinci
-Piri Reis
-Francis Bacon
-Rene Descartes
-Abdülkadir-i Geylani
-John Locke
-Nietzsche
-Nasrettin Hoca
-Mahatma Gandhi
...

Fakat yinede tam manasıyla anlayabilmek için, bu isimler hakkında ufacık olsa dahi bilgiye sahip olmak icap ediyor.

Severek okudum, okudukça sevdim.

Dipnot: Bu kitap ikinci seri. Kitabın ilk serisi "Güneşimin Önünden Çekil" ismiyle yayımlanmış.

Keyifli okumalar!
Konfüçyüs, Lokman Hekim , Rabia el-Adeviyye, Süfyan-ı Sevri, Bişr el- Hafi, Bâyezîd-i Bistâmî, Hallâc-ı Mansûr, Firdevsî, Yusuf Has Hacib, Abdülkadir-i Geylani , Şems-i Tebrizi, Hacı Bektaş-ı Veli, Nasrettin Hoca, Dante Alighieri, Hafız-ı Şîrazî, Hacı Bayram-ı Veli, Uluğ Bey, Leonardo da Vinci, Machiavelli , Pirî Reis, Fuzuli, Michelangelo, Kınalızâde, Mimar Sinan, Francis Bacon, René Descartes, Evliya Çelebi , John Locke, Buhûrîzâde, Voltaire, Jean-Jacques Rousseau, Denis Diderot, Immanuel Kant, Nietzsche, Henrik Ibsen, Franz Kafka, Mahatma Gandhi, Hermann Hesse, Malcolm, Martin Luther King, Pablo Neruda...
Yazdıklarım gibi tüm farklı dev ismi birkaç sayfa da, özellikle de Ali Ural'ın edebi kaleminden okumak çok güzeldi. Okurken, farklı özellikleri ile zirve olmuş, peşlerinden birçok insanı sürüklemiş ya da kendine hayran bırakmış şahsiyetleri tanıma imkanı buluyorsunuz. Oldukça güzeldi, mutlaka okumalısınız arkadaşlar. :)
Yazar bu kitabında Şemsi Tebrizi'nin,Mevlana'nın,Dante,
Konfüçyüs,Michelangelo,Nietzsche'nin,Franz Kafka'nın,Lokman Hekim'in,Nasreddin hoca'nın ve daha bir çok ünlü şahsiyetin hayatlarından biz okuyucalara birer pencere açmış.
Ben de o açık pencereden içeri girdim ve aslında onların hayatını okurken kendi iç dünyama da geçiş yapmış oldum
Ali Ural'ın her okuduğum kitabı ile daha da büyülemiyorum. anlatımı müthiş uslubunu çok seviyorum
Kendine has edebi zevki, muhteşem benzetmeleri ile deneme yazılarında ilk sırada benim için
Yine keyifle sindire sindire okuduğum çok guzel bir eser oldu.
Özellikle mevlana ve şems arasındaki diyaloglar müthişti
Kitapta paylaşacak birçok cümle mevcut hangisini paylaşsam diye düşünüyorsunuz. Doğu ve Batı kültüründen birçok ünlü düşünür hakkında kısa kısa bilgiler verilmiş, okurken sıkılmayacağınız bir kitap...
Şimdiye kadar okuduğum ikinci Ali Ural kitabı, uslübu posta kutusundaki mızıka gibi. Konfüçyüsten lokman hekime, hallacı mansurdAn nasreddin hocaya kadar dünyadan gelmiş geçmiş önemli şahsiyetlerin erdem ahlak ve insanlığa bıraktıkları hoş sâdalardan 2-3 sayfalık alıntılar yapmış, gayet güzel ve başarılı bir kitaptı. 41 tane önemli şahsiyet var içinde, okunmaya kesinlikle değer, 41 kere maşallah diyelim o zaman :)
güzel bir kitaptı fakat galiba bu tarz kitaplar çok okumadığım ve sevmediğim için biraz sıkıcı gelmiş olabiliri. birde ali uralın dili pek bana hitab etmedi sanırsam ama içindeki bilgiler güzel ve kaliteliydi. yani bu tarz kitapseverlerin okuyabileceği güzel bir kitap
Tarihe ismini kazımış birçok ismin hayatlarından kareleri kendine has üslubuyla hikayeleştiren ve bize sunan bir kitap. Deneme tadında kısa biyografiler aslında ama işin içinde Ali Ural olunca bilmem kaç kez duyduğunuz bir kıssayı yine hayretler içinde okuyabiliyorsunuz
'' Sözünü iyi söyle ! Aklın süsü dil, dilin süsü söz, insanın süsü yüz, yüzün süsü gözdür. İnsan sözünü diliyle söyler; sözü iyi olursa yüzü parlar.''
A. Ali Ural
Sayfa 36 - Şule Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Satranç Oynayan Derviş
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
164
Format:
Karton kapak
ISBN:
6054056026
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Şule Yayınları
Satranç oynayan şah mı, derviş mi belli değil.
Dokunduğu anda piyonları vezire çevirdiğine bakılırsa şah.
Şahla göz göze geldiğinde tepeden tırnağa ürperdiğine bakılırsa derviş.
Kiminle mi oynuyor?
O da pek belli değil.

Güneşimin Önünden Çekil'le başladığı portre denemelerine Satranç Oynayan Derviş'le devam eden A. Ali Ural, Konfüçyüs'ten Rabia el- Adeviye'ye, Dante Aligheri'den Şems-i Tebrizi'ye onlarca tarihi şahsiyeti kitabına konuk ediyor. Yazar, didaktik dilden uzak, edebiyatın akıcı ve kuşatıcı aktarımıyla biyografi türüne yepyeni bir soluk getiriyor.

Kitabı okuyanlar 256 okur

  • Ayşe Yalçın
  • Hatice
  • Nesrin Ay
  • Büşra A.
  • Sümeyye Nur
  • Olimbera
  • Emine Akçin
  • Dilekkkk
  • merve*
  • Nur

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.8
14-17 Yaş
%3.9
18-24 Yaş
%29.9
25-34 Yaş
%39
35-44 Yaş
%14.3
45-54 Yaş
%3.9
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%75.4
Erkek
%24.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.8 (24)
9
%23.9 (16)
8
%17.9 (12)
7
%10.4 (7)
6
%10.4 (7)
5
%1.5 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0