Savaş Günlükleri 1

8,1/10  (7 Oy) · 
11 okunma  · 
6 beğeni  · 
266 gösterim
George Orwell’ın hayatındaki önemli anları ve dönemleri kayıt altına aldığı Günlükler’inin ilk kitabı Savaş Günlükleri, İkinci Dünya Savaşı’nın tüm yerküreyi altüst eden ilk yıllarında hem gündelik yaşama hem de genel politik atmosfere dair bir panorama sunuyor.

Hitler faşizminin engellenemez gibi görünen ilerleyişinin ardından Fransa’nın teslim olmasıyla değişen dengeler, Londra üzerinde aylarca süren bombardıman ve Almanya’nın Sovyetler Birliği’ne saldırması gibi pek çok kritik sürece tanıklık ederken notlar tutan Orwell, uluslararası politika kadar işgal beklentisi içindeki bir halkın psikolojisini de gözler önüne seriyor.

Yurt savunması için milis kuvvetlerine katılan, ardından antifaşist propagandaya katkı sağlamak üzere BBC’de çalışmaya başlayan Orwell’ın dönemin pek çok önemli edebiyatçısı ve siyasetçisine dair izlenimlerini ve yorumlarını da içeren Savaş Günlükleri, savaşın yarattığı psikolojinin hayatın her alanını nasıl etkilediğini gösteren bir belge niteliğinde.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2017
 • Sayfa Sayısı:
  175
 • ISBN:
  9789755708867
 • Çeviri:
  Levent Konca
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Traktörleri Seven Kedi 
14 Ara 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Savaş Günlükleri George Orwell'ın günlüklerinden oluşan bir kitap. Ve Orwell günlüklerinde 2. Dünya Savaşının politik ağırlıklı fakat bi o kadar da hayatın içinden bahsetmiştir. Ve Londra'nın bombalanmasını, Halkın ruh halini, yaşadığı sıkıntıları ele almıştır. Dedigim gibi kitap bir Günlükten oluşmuştur. Yani kitaptan çok heyecanlı, afilli ve maceraları şeyler beklemeden okursanız keyif alabilirsiniz. İyi günler.

CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ 
06 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

#kitapyorum


Orwell'in " İkinci Dünya Savaşı'nda tuttuğu günlükler. Asla önüne geçilemeyecek gibi gözüken Hitler faşizminin ilerleyişinin ardından Fransanın teslim olmasıyla alt üst olan dengeler, aylarca devam eden Londra'nın bombalanması ve Almanya'nın SSCB'ye saldırması gibi pek çok önemli sürece tanıklık etmemizi sağlayan Orwell, ayrıca işgal altında ki halkın da psikolojisini gözler önüne seriyor. Vatanını savunmak için milis kuvvetlerine katılan Orwell o dönemin önemli edebiyatçısı ve siyasetçilerine dair izlenimlerine de yer vermiş. Okuduğum ilk Orwell kitabını çok beğendim sizlere de tavsiye ederim... ️

Kitaptan 4 Alıntı

Zeynep Aydın 
25 Eki 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Savaş ( 12 Nisan 1941 )
"Evvelki gün balıkçıda tatlı su levreği satıldığını gördüm. Bir yıl önce İngilizler , yani kentliler böyle bir şeye ellerini bile sürmezlerdi. "

Savaş Günlükleri 1, George Orwell (Sayfa 88 - Sel)Savaş Günlükleri 1, George Orwell (Sayfa 88 - Sel)
Zeynep Aydın 
25 Eki 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

1942
"Savaşın en korkunç özelliklerinden biri, bütün savaş propagandasının, bütün yaygaranın, yalanların ve nefretin daima savaşmayan insanlardan kaynaklanması... Tüm savaşlarda bu aynı ; askerler savaşıyor,gazeteciler yaygara koparıyor ve gerçek vatanseverler,son derece kısa propaganda turları hariç,cephedeki bir siperin yanına bile yaklaşamıyor."

Savaş Günlükleri 1, George OrwellSavaş Günlükleri 1, George Orwell
Zeynep Aydın 
25 Eki 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Muhteşem ...
"Hint milliyetçisi, kendine acımakla ve Britanya'dan nefret etmekle meşgulken,Çin'deki ıstıraplar karşısında bütünüyle kayıtsız.İngiliz Pasifist,Man Adası'ndaki toplama kampları yüzünden çılgına dönerken, Almanya'dakileri unutuyor. Kimse dürüst değil ve herkes kendi ilgi alanlarının dışındaki herkese karşı bütünüyle vicdansız.Aklımı meşgul eden şey, siyasi amaçlarla yalan söylemek değil, öznel duygularda yaşanan değişimler. Peki hem sabit fikirlere, hem de dengeli bakış açısına sahip kimse yok mu? Aslında çok sayıda var ama iktidar değiller. Tüm iktidar paranoyakların elinde."

Savaş Günlükleri 1, George Orwell (Sayfa 134)Savaş Günlükleri 1, George Orwell (Sayfa 134)