·
Okunma
·
Beğeni
·
77,8bin
Gösterim
Adı:
Savaş Sanatı
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752439771
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kopernik Kitap
Sun Tzu der ki; “Çok iyi bilinmelidir ki; ordu komutanı, halkının kaderini elinde tutan kişidir ve bu sayede insanlar ya huzur içinde yahut tehlike altında yaşarlar. Komutan devletin koruyucusudur; eğer o her konuda sağlamsa devlet de güçlü olacaktır; ama zayıfsa devlet de güçsüzleşecektir. Hızınız rüzgâr gibi, etkiniz gür bir orman gibi olsun. Saldırırken ateş gibi, direnirken dağ gibi sabit olun. Planlarınız gece karanlığı gibi gizli, saldırılarınız ise gök gürültüsü kadar ani olsun. Ne savaşmayı bilen bir düşman takip et ne de kendini tamamen kazanmaya adamış askerleri olan bir orduya saldır. İşte bunun adı savaş sanatıdır.”

İnsanlık tarihinin en eski strateji metinlerinin sahibi Çinli bilge komutan Sun Tzu’nin bu kitabı dünyanın en eski klasiklerinden biridir. Savaş sohbetlerinden derlendiği düşünülen bu metinlerde Sun Tzu, sadece savaş taktikleri vermez. 13 bölümden oluşan metinlerde zafere ulaşabilmek için ilkesel bir duruş sergiler. Bir eyleme kalkışmadan önce değerlendirilmesi gereken beş noktaya dikkat çeker: “Yol, hava koşulları, arazi, askeri önderlik ve disiplin.”Genel olarak askerî strateji ve savaş taktiklerini esas alan bu eser, bir yandan askerî strateji alanında önemli bir başyapıt olarak kabul edilirken, diğer taraftan etkin bir bilgelik kitabı olarak öne çıkmaktadır.(Tanıtım Bülteninden)
90 syf.
·70 günde·7/10 puan
General, devlet adamı ve filozof olan Sun-Tzu'nun ilk çağda yazmış olduğu, kendi tecrübelerini aktardığı, daha çok savaşmadan kazanmayı öğütlediği harika bir eser.

Tüm askeri okullarda zorunlu olarak okutulmakta ve savaşın sanat haline nasıl getirilebileceği anlatılmakta

Sun tzu, bu kitabında rakibine karşı şeklinin su gibi belirsiz olmasını öğütler. Böylece zayıf bir noktan kalmaz, rakip hiçbir hareketini kestiremez, nasıl saldıracağını da nasıl korunacağını da bilemez.

Bu eser ve barındırdığı doktrinler, hala militarist çevrelerce özümsenir. Eserin konusu askeri savaş olsa da bir topluluğun, rekabetin olduğu her yerde geçerli olacak stratejiler barındırıyor.

Keyifli okumalar diler, böyle güzel bir mecrayı bizlere sunduğu için 1K ekibine teşekkür ederim.
80 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Sizce savaşmak nedir?

İki farklı milletin toprak, hammadde gibi şeyler yüzünden askerlerle bir meydana gelip birbirlerine bilimum silahlar ile saldırması mıdır?

Ya da
İki devlet başkanının, yöneticisinin birbirlerine sözlü hakaretler, tehditler savurması mıdır?

Ya da
İkinci Dünya Savaşı'nda ABD'nin Japon sivillerinin üzerine iki tane nükleer bomba atması mıdır?

Ya da
İki zıt görüşte olan insanların yoğun bir şekilde tartışması da savaşmaya girmez mi?

Bu "ya da" ları daha da çoğaltabiliriz. Çünkü birçok biçimde savaş var.

Milattan Önce 6. Yüzyılda yazılmış olan bu eser öncelikle o dönemdeki savaşları incelemiş olan Sun Zi'nin, savaşlarla ilgili stratejik olarak öneriler veren bir eseridir.

Şimdi diyenler olacak;
"Yahu tamam, taa o dönemde yazmış etmiş ama bizim dönemimizde ne etkisi olacak ki ve hem savaş kötü bir şey değil mi, bir de onun sanatı mı olacak?"

Öncelikle şunu söyleyeyim insanoğlu varolduğundan beri bir şeyler için savaşmaktadır ve bu biçim değiştirerek insanoğlu yok olana kadar devam edecektir. Bundan kaçış yok! Tabi bu savaşlar eskisi gibi; "Hurraaa! diye saldırmak" gibi değil. Ateşli ve kimyasal silahlar bulunduğundan beri savaşın biçimi epey değişti. "Nerede o eski savaşlar" dedirtmedi değil. Sadece meydan savaşları değil, bir cahille tartışmak bile bir tür savaşa girer.

İkinci olarak;
Evet, savaş kötü bir şey. Günümüzde masum insanlar katlediliyor, din mezhep savaşları halen oluyor bu örnekler de arttırılabilir. Ancak bunlar savaş değil düpedüz katliama girer. Ama bu eserde düşüne düşüne okursanız birçok sosyal ve iş alanında işinize çok yarayacak...

Öncelikle böyle bir strateji (belki kişisel gelişim) kitabını kimler okumalı?
İş hayatında olan herkes, yöneticiler, tarihe ilgi duyanlar, felsefeye ilgi duyanlar, sosyal hayattan vazgeçemeyenler ve daha fazlası rahat rahat ve irdeleye irdeleye okumasını tavsiye ediyorum.

Şu söze de değinmeden geçemeyeceğim.
Her ne kadar fizikî savaşlar olsa da en önemlisi cehaletle olan savaştır...

Son olarak da şunu söylemek isterim.
Savaşlarda kesin bir kazanan yoktur, çünkü her iki taraf da ekonomik yönden olsun, verdiği kayıplar olsun ikisi de kaybeder.
 • Beyaz Zambaklar Ülkesi
  8.8/10 (14,2bin Oy)14bin beğeni48,5bin okunma45,8bin alıntı297,2bin gösterim
 • Sokrates'in Savunması
  8.6/10 (6,5bin Oy)6,4bin beğeni26,1bin okunma25bin alıntı430,1bin gösterim
 • Palto
  8.5/10 (5,1bin Oy)4.443 beğeni18bin okunma5,7bin alıntı83,5bin gösterim
 • Utopia
  8.3/10 (2.863 Oy)2.837 beğeni10,9bin okunma13,9bin alıntı58,8bin gösterim
 • Vahşetin Çağrısı
  8.3/10 (4.438 Oy)3.752 beğeni14,3bin okunma6,9bin alıntı68bin gösterim
 • Aforizmalar
  7.7/10 (3.160 Oy)2.882 beğeni13,8bin okunma25,6bin alıntı77,5bin gösterim
 • Babaya Mektup
  7.8/10 (4.655 Oy)4.106 beğeni17,4bin okunma18,9bin alıntı74,5bin gösterim
 • Böyle Söyledi Zerdüşt
  8.4/10 (4.643 Oy)5,7bin beğeni19,3bin okunma86,2bin alıntı203,8bin gösterim
 • Ermiş
  8.3/10 (10,6bin Oy)9,2bin beğeni35,9bin okunma81,3bin alıntı153,6bin gösterim
 • Bir İdam Mahkumunun Son Günü
  8.5/10 (14,4bin Oy)13bin beğeni49,1bin okunma54,5bin alıntı203,1bin gösterim
53 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
Öncelikle söylemeliyim ki kitap şahane!
Evet kitap ince ama emin olun çoğu kitaptan daha fazla içeriğe sahip ve yavaş yavaş okumanızı tavsiye ederim, çünkü o kadar iyi anlatıyor ki her sayfada mutlaka altını çizdiğiniz bir yer oluyor....
Her komutanın bence okuması gereken bir kitap...
Ve bizlerin de çünkü savaş sadece askerler de olmuyor bizde savaşlar veriyoruz bunu düşünerek okursak kitap bir kişisel gelişim gibi de algılanabilir.
Ayrıca dikkatinizi sadece kitaba vererek okursanız ne demek istediğimi anlayacaksınız.
Keyifli okumalar şimdiden.

“Düşmanı yendikçe güçlenmek buna denir”

“Bu nedenle askerlikte esas olan galibiyettir, oyalanmak değil!”


“En iyisi savaşmadan boyun eğdirmektir.”


“Hızın rüzgar gibi, yavaşlığın orman gibi olmalı. Ateş gibi saldırıp yağmalamalı, dağ gibi kıpırdamaz olmalı. Karanlıklar gibi bilinmez, hareketin yıldırımlar, şimşekler gibi olmalı.”

Kitaptan bir kaç alıntı bıraktım okumanızı şiddetle tavsiye ederim :)


İncelememi okuduğunuz için teşekkürler...
80 syf.
·Puan vermedi
Merhabalar Hasan Ali Yücel klasiklerinden olan Savaş Sanatı eseri 80 sayfadan oluşmaktadır.Sun Zi dil olarak sade ve akıcı konu olarak ise iki bin yıl önce yaşamış bir komutanın dilinden yazılmış bir eser.Komutanın savaşlarda nasıl tedbirler aldığı ve hangi taktikler kullandığı anlatılmaktadır.Binlerce yıllar öncesi olmasına rağmen işe yaracak ve yararlı taktikler bulunduruyor.En beğendiğim alıntı ;
“Zira insan,tabiatı gereği zora düşmedikçe yeteneklerini hakkıyla ortaya koyamaz.”
Kitabı öncelikle kutsal görevleri yapan Mehmetçiklerimizin okumasını tavsiye ederim
53 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Yarım saat inceleme yazdıktan sonra, küçücük bir hatayla tüm yazdıklarınızın silinip gitmesi... Sakinim. Neyseki daha önceden de tecrübe ettiğim gibi, ikinci kez yazılan yazının ilkinden daha iyi olduğunun bilincindeyim (avuntu değil, vallha bak.)

Lao Tzu-Savaş Sanatı

Savaşın Sanatı olur mu? Uzak doğunun Dövüş Sanatlarının altında yatan felsefeyi anlayanlar için, evet. Savaşı gerekmedikçe cinayet olarak görenler için, evet. Freud' un saldırganlık - cinsellik dürtüsü doktrinini, aslında sağlam bir zemine oturtursak, Tarih'i, dönemi içinde değerlendirmeyi de tarihsel "yöntemler" olarak kabul edersek savaşın da teknik, taktik, strateji, plan, hazırlık, uygulama ve sonuçları çerçevesinde ele alırsak, savaşı da sanat olarak görebiliriz. Zira 2500 yıl önce yazılan bu kitap, malzemesini de o dönemdeki olaylardan alacaktır.

Savaş Sanatı, hala ülkelerin askeri okullarında( Türkiye dahil), şirket politikalarında felsefi temel olarak öğretilir.

Benim asıl dikkatimi çeken nokta, Savaş Sanatı doktrinini hangi sisteme koyarsanız koyun o sisteme uyum göstermesidir. Maddenin canlı cansız diye ayrıldığı bir dönemde modern atom teorisinin babası İngiliz John Dalton çıkıyor ve kulağınıza Atom diye fısıldıyor. Atomu nereye oturtursanız oturtun. Kuantum mekaniğinin Okan Bayülgeni ne hale soktuğunu biliyorsunuz(Uykusuzlar Kulübü.) : )

Demem o ki kitabı okuduğunuz zaman savaşla ilgili bir doktrin yazıyor mesela madde madde ve siz o maddeyi, ilgi alanınıza göre uyarlayabiliyorsunuz. Maymuncuk gibi her kilidi açıyor. 2500 yıl sonra bile şirket politikalarına yön verebiliyorsa bence bunun tek cevabı da budur. Maymuncuk :)

Savaş doktrini ile sevgilinizi anlayabiliyorsunuz, savaş doktrini ile ekonominizi düzeltebiliyorsunuz, aynı doktrinle psikolojik ihtilafa düşmeden çözüm üretiyorsunuz. Ne kadar ironik değil mi?

Uzun lafın kısası özlülük açısından yaşamsal bir formül gibidir Savaş Sanatı. Lao Tzu, bu formülü bir insan olarak yine insandan almış. Gözlem yeteneği sayesinde insan davranışlarını inceleyerek öğretilerini evrenselleştirmiş ve sistematikleştirmiş. Bizi de kendisine hayran bırakmış.

~~Şiddetle tavsiye ediyorum ~~
~~Keyifle okuyunuz, kitapla kalınız~~
80 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Herkese merhaba, askeri konular ilginizi çekiyorsa giriş için mükemmel bir kitap olabilir. Milattan önce kaleme alınmış bir kitap olmasıyla beraber harika öğütlerde bulunulmuş, askeri mecralarda ders olarak okunabilecek niteliğe sahip diyebiliriz.

Kitapta ise genel olarak komutanlara, hükümdarlara önerilerde bulunulmuş, saldırıdan, savaş durumunda arazi kullanımından, harekatın nasıl gerçekleşmesi gerektiğinden, casusların nasıl yönlendirilmesine kadar hoş bilgiler verilmiştir. Savaşlara ilgisi olanların muhakkak okumasını öneriyorum.
53 syf.
·2 günde·6/10 puan
Çin edebiyatına ait bir klasik. Savaş taktikleri içeren bir eser.
Savaşa dair bilmeniz gereken her türlü bilgiye yer verilmiş. Dünya üzerinde de önemli kişisel gelişim kitaplarından biri olarak kabul görmüş bir eser.
160 syf.
Savaşta herşey mübahtır cümlesinin kitaplaşmış hâli diyebilirim. Savaş sırasında düşmanlara karşı izlenilmesi gereken taktikler maddeler halinde kitapta yer verilmiştir. Benim de fazlasıyla hoşuma giden kitap çizme alışkanlığım olsa altını çizebileceğim bir maddede şöyledir:
"İyi savaşçılar karşıdakilerinin ayaklarına gitmektense, onların kendilerine gelmesini sağlar."
Zekanın ve iyi yönetimin önemini bir çok maddesinde anlayabilirsiniz. Kitap yapısı gereği aynı şeyleri farklı kelimeler ile farklı kalıplarla önümüze sunduğunu sanarak okusam da bir kaç maddesi gerçek hayatta da güçlü insanların uygulamakta olduğu taktikleri bana anımsattı. Okurken azıcık sıkıldım fakat genel olarak bana göre çok çok iyi olmasada az şekerli kıvamında bir kitap.
53 syf.
·1 günde·Beğendi·5/10 puan
Savaş Sanatı
Yaklaşık 3.000 yıl önce yazılmış bir askeri taktik kitabı. Niye okudum diye sorarsam adını o kadar çok duydum ki, okuyan arkadaşlarım o kadar çok gözümün içine soktu. Yapacak birşey yok deyip başladım okumaya. Zaten kısacık birşey. Gerekli mi diye sorarsanız, bence değil. Elimizde ki en değerli şey olan zamanı böyle kolay harcamamalı.
-''Dostlarını kendine yakın tut, düşmanlarını daha da yakın!''
Eserde 384 tane savaş teorisi yer alıyor.
Kitabın temel prensibi için söylenense , “Gerçek zafer,savaşmadan kazanılan zaferdir.”
Birçok harp okulunda hala ders olarak okutuluyor.
Umarım insanlar savaşı sanat olacak değil de barışı sanat olarak ele alırlar.
Keyifli okumaklar...
250 syf.
Bir kitap niçin okunur sorusunu bana ikinci kez hatırlattı bu kitap. Sürekli gündem de olması ve değerlendirmeler bu kitabı okumaya yöneltti. Askeri açıdan çok kıymetli ve değerli bilgiler içeriyor olabilir. Bu bilgiler benim ne işime yarar diye sorunca bu soru karşılıksız kalıyorsa zaman kaybıdır bence. Boş vaktiniz çoksa sizi pekte ilgilendirmeyen askeri stratejiler hakkında genel bilgi sahibi olabilirsiniz. Birde kısa bir kitap farklı yorumlar ile konu sürekli tekrar edilmiş ve sıkıcı hale getirilmiş.
Şunu bir kez daha söyleyim. Kitap içerik olarak okuması gerekenler için ( Asker vs) bana göre güzel bilgiler içeriyor. Konu ile ilgisi olmayanlar için sadece Zaman kaybı. Daha güzel kişisel gelişim kitapları mevcut onları okuyun daha iyi.
Çinliler bu konuda çok iyi olsalardı Çin Seddine gerek duymazlardı. Savaş konusunda Çinlilerin kayda değer hiç bir başarısı yokki. Sadece yerleşik kalmanın avantajı ile bugünlere gelmiş bir ülke nihayetinde. İranlılar bile ( yol geçen hanı olmuş coğrafyasında) belirli dönemlerde Avrupa içlerine akınlar yapmışlar. Çinlilerin tek yaptığı durumu muhafaza etmekten öte bir şey değil. Bu kimine göre başarıdır. Bana göre değil.
53 syf.
·9/10 puan
Her savaşı kazanmak en iyi senaryo değildir; en ideal senaryo, düşmanınızı savaşmadan püskürttüğünüz senaryodur. İkna edici bulduğum diğer teori, zeki bir dövüşçünün adamlarını akıllıca seçeceği ve mevcut duruma nasıl getireceğini bileceğidir.
Savaş Sanatı 13 bölümden oluşuyor ve her bölüm savaşın farklı yönlerini açıklıyor. Bu eski Çin kitabının hala uygulanabilir olması şaşırtıcı. Savaşla ilgili farklı stratejiler hakkında inanılmaz fikirler veriyor. İçerdiği bilgiler sadece savaşla sınırlı değil, hayatın her aşamasında çok faydalı olabiliyor: Çok başarılı bir yaşamda, savaşlarda ve ilişkilerde kazanma stratejilerini anlatıyor.
Sun Tzu'ya göre savaştan kaçınmak, yıkıma ve acıya neden olduğu için birincil odak noktası olmalı, ancak kaçınılmazsa, bu kitap savaş alanında düşmanlarınıza karşı nasıl avantaj elde edeceğiniz ve savaşı nasıl kazanacağınız konusunda harika bir fikir veriyor.
Kitabı okurken kendimi salt savaş için eğitilen üst düzey bir savaş generali gibi hissettiğimi belirtmeden geçemeyeceğim:)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Savaş Sanatı
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752439771
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kopernik Kitap
Sun Tzu der ki; “Çok iyi bilinmelidir ki; ordu komutanı, halkının kaderini elinde tutan kişidir ve bu sayede insanlar ya huzur içinde yahut tehlike altında yaşarlar. Komutan devletin koruyucusudur; eğer o her konuda sağlamsa devlet de güçlü olacaktır; ama zayıfsa devlet de güçsüzleşecektir. Hızınız rüzgâr gibi, etkiniz gür bir orman gibi olsun. Saldırırken ateş gibi, direnirken dağ gibi sabit olun. Planlarınız gece karanlığı gibi gizli, saldırılarınız ise gök gürültüsü kadar ani olsun. Ne savaşmayı bilen bir düşman takip et ne de kendini tamamen kazanmaya adamış askerleri olan bir orduya saldır. İşte bunun adı savaş sanatıdır.”

İnsanlık tarihinin en eski strateji metinlerinin sahibi Çinli bilge komutan Sun Tzu’nin bu kitabı dünyanın en eski klasiklerinden biridir. Savaş sohbetlerinden derlendiği düşünülen bu metinlerde Sun Tzu, sadece savaş taktikleri vermez. 13 bölümden oluşan metinlerde zafere ulaşabilmek için ilkesel bir duruş sergiler. Bir eyleme kalkışmadan önce değerlendirilmesi gereken beş noktaya dikkat çeker: “Yol, hava koşulları, arazi, askeri önderlik ve disiplin.”Genel olarak askerî strateji ve savaş taktiklerini esas alan bu eser, bir yandan askerî strateji alanında önemli bir başyapıt olarak kabul edilirken, diğer taraftan etkin bir bilgelik kitabı olarak öne çıkmaktadır.(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 16,9bin okur

 • Fatih Yıldırım
 • ŞAHİN GENCER
 • ☆KitapAşıkları☆
 • Nail Fedai
 • book lover
 • Yunus Emre Kaleli
 • ZybeLL
 • Birgezgin
 • Ertuğrul
 • Esra Akyürek

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0.1 (6)
7
%0.1 (3)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0 (1)

Kitabın sıralamaları