Savaş Sanatı

7,9/10  (10 Oy) · 
24 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.013 gösterim
MÖ 400'lerde, Çinli filozof Sun Tzu'ya ait olan Savaş Sanatı, aradan 2500 yıl geçmesine rağmen halen dünyanın en etkin ve en saygın başyapıtlarından biri olarak kabul edilir...

Dünyanın her ülkesinde defalarca yayımlanan Savaş Sanatı'nın ilk yorumu, yazılışından 400 yıl sonra yapılmış, 4 ve 12. yüzyıllarda da on bir Çinli filozof, kendi dönemlerini göz önünde bulundurarak eseri tartışmış, görüş ve yorumlarını yazmışlardır.

Mücadelenin artık gündelik bir rutine dönüştüğü günümüz dünyasında, Sun Tzu'nun yüzyıllar öncesinden öngördüğü taktik ve stratejiler uygulanabilirliğini hâlâ korumaktadır ve bu doğrultuda bir komutan, siyaset adamı ve yazar olarak Osman Pamukoğlu, günümüz insanının beklentilerini gözeterek _Savaş Sanatı'nı yeniden yorumlamıştır.

Yüzyıllar boyunca Mao'dan General Douglas MacArthur'a kadar birçok ismi etkilemiş olan Savaş Sanatı, her anı mücadele içinde geçen günümüz insanı için kazanmak, ayakta kalmak ve başarılı olmak adına vazgeçilmez bir rehber niteliğindedir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789751034151
 • Çeviri:
  Asuman Kutlu
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitapevi
 • Kitabın Türü:
Yasin Bektaş 
21 Mar 23:10 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 10/10 puan

Her askerin öğrenmesi gereken konuları ve bu konularda neler yapması gerektiğini yüzyıllar önce yazılmış kitabı tercüme ederek bilgileri güncellemiş Osman paşa

Mitya 
25 Kas 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Savaş sanatı inceliklerini anlatan Sun Tzu ilkelerini ,Osman Pamukoğlu gayri nizami harp pratikleriyle detaylandırarak açıklıyor. Subaylara başucu kitabı niteliğinde.

Bülent Karakuş 
19 May 23:48 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kısa ve sıradan bir kitap modern savaş sanatını kapsamasa da hayatsal yönde bakıldığında zekice ve mantıklı düşünmeye yönlendiren idealist bir yapıt.

Kitaptan 10 Alıntı

5000 yıllık yazılı tarihi olan insanlık yalnızca 236 yıl savaşmadan durabilmiştir. Savaşlar da tabii afetler gibi binlerce yıldır sürüp gitmektedir. Savaşın modasının geçtiğini söyleyen saf yaratılışlılar ne tarihten ne insan doğasından anlıyordur. Hattâ yaşadığı süre içerisinde bile, dünyada olup bitene kör ve sağır olanlardır. Siz savaşla ilgilenmeyebilirsiniz savaş sizinle ilgilenir.

Savaş Sanatı, Osman PamukoğluSavaş Sanatı, Osman Pamukoğlu

Zorlukları aşanlar,daha zorluk meydana çıkmadan tedbirini alanlardır;düşmanlarını kolayca yenenler,onlar safa girmeden saldıranlardır.

Savaş Sanatı, Sun TzuSavaş Sanatı, Sun Tzu

Sırf zekaya güvenmek isyankarlığı, sırf insancıllığa bel bağlamak ise zayıflığı doğurur. Güvene saplanıp kalmak aptallığa, cesaretin gücüne dayanmaksa şiddeti doğurur. Aşırı katılık ise zulmü getirir. Eğer bi kişi de bu beş şeyin beşi de yerli yerindeyse, ancak o zaman bir önder olabilir.

Savaş Sanatı, Sun TzuSavaş Sanatı, Sun Tzu

Bu nedenle beş noktayı hesaba katıp, ona göre durum değerlendirmesi yapmak gerekir.Bir 'yol', iki 'gök ' ,üç 'yer', dört 'komutan', beş 'kural'.

Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 1)Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 1)

İlke olarak, askeri manevralar da, adım başı belki yüz kez taktik değiştirmek gerekir. Mümkünse ilerleyecek, yok eğer önün kapalıysa geri çekileceksin. İdari makamlara bunlardan söz etmek ateş yakmak için izin istemek gibi bir şeydir. Dolayısıyla sen izni alıp gelene dek, geriye ancak küller kalır.

Savaş Sanatı, Sun TzuSavaş Sanatı, Sun Tzu

Askerini haklı bir dava için toplamışsan, bu uygundur. Düşman karşısında değişmeye uğruyorlarsa bu, uygunsuzdur. Senin için uygun olan düşmanın için uygunsuzdur.

Savaş Sanatı, Sun TzuSavaş Sanatı, Sun Tzu

Senin için uygunsuz olan, düşmanın için uygundur. Uygun olan hem de uygunsuzdur. Uygunsuz olan hem de uygundur. Savaşta bu ikisi daima beraberdir. Uygun ve uygunsuzun, dolayısıyla şaşırtmacanın birlikte kullanılmadığı bir savaşta kazanılan zafer ancak mahalle kavgasından elde edilen sıradan üstünlük gibidir.

Savaş Sanatı, Sun TzuSavaş Sanatı, Sun Tzu

Silahlı kuvvetlerinin yumurta yığınına düşen taş gibi olmasını istersen bu, boşluk ve doluluk meselesidir.

Savaş Sanatı, Sun TzuSavaş Sanatı, Sun Tzu