Savaş Sanatı

8,0/10  (22 Oy) · 
45 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.302 gösterim
MÖ 400'lerde, Çinli filozof Sun Tzu'ya ait olan Savaş Sanatı, aradan 2500 yıl geçmesine rağmen halen dünyanın en etkin ve en saygın başyapıtlarından biri olarak kabul edilir...

Dünyanın her ülkesinde defalarca yayımlanan Savaş Sanatı'nın ilk yorumu, yazılışından 400 yıl sonra yapılmış, 4 ve 12. yüzyıllarda da on bir Çinli filozof, kendi dönemlerini göz önünde bulundurarak eseri tartışmış, görüş ve yorumlarını yazmışlardır.

Mücadelenin artık gündelik bir rutine dönüştüğü günümüz dünyasında, Sun Tzu'nun yüzyıllar öncesinden öngördüğü taktik ve stratejiler uygulanabilirliğini hâlâ korumaktadır ve bu doğrultuda bir komutan, siyaset adamı ve yazar olarak Osman Pamukoğlu, günümüz insanının beklentilerini gözeterek _Savaş Sanatı'nı yeniden yorumlamıştır.

Yüzyıllar boyunca Mao'dan General Douglas MacArthur'a kadar birçok ismi etkilemiş olan Savaş Sanatı, her anı mücadele içinde geçen günümüz insanı için kazanmak, ayakta kalmak ve başarılı olmak adına vazgeçilmez bir rehber niteliğindedir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789751034151
 • Çeviri:
  Asuman Kutlu
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitapevi
 • Kitabın Türü:
Mustafa Emin Akçin 
21 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Dünya siyasi ve savaş tarihi ortada apaçık dururken, bu tarihlere sebep olan insan doğasıda hiç degişmezken, savaşlar arasında verilen molaya barış denir. Barış, sonsuz bir rüyadır ve rüya uykuda olanlara aittir."

Descare Gambler 
07 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı liseyıllarında merak edıp alıp okudugum ve baya keyif aldıgım bir kitapdı.Tek sorunu bana göre kıtabın kısa olmasıydı aslında kurgusu ve kendısı ıyıydı amabiraz daha üstünde durulup daha derın arastırmalarla ıyı bır kıtap olabılırdı dahada ıyı bır kıtap olabılırdı ama vasat bır kıtap degıl guzelbır kıtap

Savaş Sanatı benzeri kitaplar

Sun Tzu'nun yazdığı Savaş Sanatını herkes bilir . Çok eskiden yazılmış olan bu eser hala günümüzde bir çok alanda tavsiyeler ve önerdiği stratejiler sıklıkla uygulanılmakta ve kullanılmaktadır . Osman Pamukoğlu da günümüz şartları altında bu strateji ve taktikleri çok güzel bir şekilde yorumlayıp bu kitabı ortaya çıkarmıştır.

Sun Tzu nun savaş sanatını kendine göre yorumlamış ve partisi içerisinde propaganda amacıyla yazdığı kitaptır.

Asıl "Savaş Sanatını" okuduktan sonra biraz sönük gelebilir ancak bazı yorumları kayda değerdir örneğin yaşam konusunda değindiği noktalar.

Yasin Bektaş 
21 Mar 2017 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 10/10 puan

Her askerin öğrenmesi gereken konuları ve bu konularda neler yapması gerektiğini yüzyıllar önce yazılmış kitabı tercüme ederek bilgileri güncellemiş Osman paşa

Mitya 
25 Kas 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Savaş sanatı inceliklerini anlatan Sun Tzu ilkelerini ,Osman Pamukoğlu gayri nizami harp pratikleriyle detaylandırarak açıklıyor. Subaylara başucu kitabı niteliğinde.

Bülent Karakuş 
19 May 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kısa ve sıradan bir kitap modern savaş sanatını kapsamasa da hayatsal yönde bakıldığında zekice ve mantıklı düşünmeye yönlendiren idealist bir yapıt.

Kitaptan 10 Alıntı

Savaşta usta asker sinirlenmeyen askerdir. Zaferde usta asker korkusuz askerdir.
Bu nedenle akıllı olan savaşı önceden kazanır, oysa cahil asker kazanmak için savaşmak zorundadır.

Savaş Sanatı, Osman PamukoğluSavaş Sanatı, Osman Pamukoğlu

Sun Tzu:
Zafer kapılarını açacak olan askeri taktikleri, kesinlikle önceden kimseyle paylaşılmamalıdır.

Savaş Sanatı, Osman Pamukoğlu (Sayfa 22 - İnkılâp)Savaş Sanatı, Osman Pamukoğlu (Sayfa 22 - İnkılâp)

5000 yıllık yazılı tarihi olan insanlık yalnızca 236 yıl savaşmadan durabilmiştir. Savaşlar da tabii afetler gibi binlerce yıldır sürüp gitmektedir. Savaşın modasının geçtiğini söyleyen saf yaratılışlılar ne tarihten ne insan doğasından anlıyordur. Hattâ yaşadığı süre içerisinde bile, dünyada olup bitene kör ve sağır olanlardır. Siz savaşla ilgilenmeyebilirsiniz savaş sizinle ilgilenir.

Savaş Sanatı, Osman PamukoğluSavaş Sanatı, Osman Pamukoğlu

Zorlukları aşanlar,daha zorluk meydana çıkmadan tedbirini alanlardır;düşmanlarını kolayca yenenler,onlar safa girmeden saldıranlardır.

Savaş Sanatı, Sun TzuSavaş Sanatı, Sun Tzu

Bu nedenle beş noktayı hesaba katıp, ona göre durum değerlendirmesi yapmak gerekir.Bir 'yol', iki 'gök ' ,üç 'yer', dört 'komutan', beş 'kural'.

Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 1)Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 1)

"... Başarılı bir lider, düşmanın birlikleriyle savaşmadan onlara boyun eğdirir; şehirlerini kuşatma altına almadan ele geçirir, onların krallığını açık alanda uzun operasyonlar gerçekleştirmeden devirir. Birlik halindeki kuvvetleriyle imparatorluğun üstünlüğüne gölge düşürecek, böylece tek bir insan kaybetmeden zaferini gerçekleştirmiş olacak."

Savaş Sanatı, Osman Pamukoğlu (Sayfa 43 - Felsefe kulübü yayınları)Savaş Sanatı, Osman Pamukoğlu (Sayfa 43 - Felsefe kulübü yayınları)

Sorumluluk dağıtmanın kuralı, insanları beceremeyecekleri şeyler yüzünden suçlamadan, onlara kendi yetenekleri doğrultusunda sorumluluklar vererek, açgözlülüğü, aptallığı, zekayı, cesareti, hepsini kullanmaktır.

Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 77)Savaş Sanatı, Sun Tzu (Sayfa 77)