Kitap
Savaş Sanatı

Savaş Sanatı

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.6
5,5bin Kişi
19,1bin
Okunma
4.203
Beğeni
88bin
Gösterim
64 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 1 sa. 49 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Koridor Yayıncılık · Ağustos 2020 · Ciltli · 9786057572844
Orijinal adı
孫子兵法
Diğer baskılar
M.Ö. 6. yüzyılda yaşamış Çinli birkomutan, filozof ve askeri deha olan Sun Zi (Sun Tzu), "dünyanın en eski askeri manevralar ve stratejiler kitabı” kabul edilen ve yazıldığı dönemde bir devlet sırrı gibi korunan, 13 bölümlük Savaş Sanatı adlı yapıtında "savaşmadan kazanmak” için gerekli tüm altın kuralları gözler önüne sermektedir. Zekâ, kurnazlık ve doğru taktiklerle zafer kazanmanın kaçınılmaz olduğunu vurgulayan, tarihteki pek çok ünlü komutanın bakış açısını derinden etkilemiş ve önemli esin kaynağı olmuş, harp okullarında okutulan ve pek çok ordu tarafından kullanılan, sorunlar karşısında önerdiği yaratıcı çözümlerle gücü ve başarıyı hedefleyen modern okuyucuya da seslenerek ölümsüzlüğünü kanıtlayan bu eseri Guiyuan Yang’ın özenli çevirisiyle sunuyoruz.
6 mağazanın 175 ürününün ortalama fiyatı: ₺10,73
7.6
10 üzerinden
5,5bin Puan · 841 İnceleme
Dünya İnsanı
Savaş Sanatı'ı inceledi.
43 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
Kitapta anlatılan taktikler, askeri alanda epey işe yarar şeyler. Bunları günlük yaşama uygulayabilecek kadar zekaya sahip olmadığım gibi, o zekaya sahip olsam da uygulama gereği duyar mıyım, bilmiyorum. Bu alanda çalışma yapanlar, mutlaka okusun ama. Birçok kişi sıkıcı bulduğunu yazmış. Ben sıkılmadım, hatta yüzyıllar öncesinde yazılmış olmasına rağmen, çok ilgi çekici buldum. Stratejiler, taktikler, verdiği örnekler, net oluşu vs. çok etkileyiciydi bence. Ancak dediğim gibi, sosyal hayata uygulayabilmek, ayrı bir yetenek ve zeka gerektiriyor. Keyifli okumalar dilerim.
Savaş Sanatı
7.6/10
· 19,1bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
50
harun inan
Savaş Sanatı'ı inceledi.
80 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Sizce savaşmak nedir? İki farklı milletin toprak, hammadde gibi şeyler yüzünden askerlerle bir meydana gelip birbirlerine bilimum silahlar ile saldırması mıdır? Ya da İki devlet başkanının, yöneticisinin birbirlerine sözlü hakaretler, tehditler savurması mıdır? Ya da İkinci Dünya Savaşı'nda ABD'nin Japon sivillerinin üzerine iki tane nükleer bomba atması mıdır? Ya da İki zıt görüşte olan insanların yoğun bir şekilde tartışması da savaşmaya girmez mi? Bu "ya da" ları daha da çoğaltabiliriz. Çünkü birçok biçimde savaş var. Milattan Önce 6. Yüzyılda yazılmış olan bu eser öncelikle o dönemdeki savaşları incelemiş olan Sun Zi'nin, savaşlarla ilgili stratejik olarak öneriler veren bir eseridir. Şimdi diyenler olacak; "Yahu tamam, taa o dönemde yazmış etmiş ama bizim dönemimizde ne etkisi olacak ki ve hem savaş kötü bir şey değil mi, bir de onun sanatı mı olacak?" Öncelikle şunu söyleyeyim insanoğlu varolduğundan beri bir şeyler için savaşmaktadır ve bu biçim değiştirerek insanoğlu yok olana kadar devam edecektir. Bundan kaçış yok! Tabi bu savaşlar eskisi gibi; "Hurraaa! diye saldırmak" gibi değil. Ateşli ve kimyasal silahlar bulunduğundan beri savaşın biçimi epey değişti. "Nerede o eski savaşlar" dedirtmedi değil. Sadece meydan savaşları değil, bir cahille tartışmak bile bir tür savaşa girer. İkinci olarak; Evet, savaş kötü bir şey. Günümüzde masum insanlar katlediliyor, din mezhep savaşları halen oluyor bu örnekler de arttırılabilir. Ancak bunlar savaş değil düpedüz katliama girer. Ama bu eserde düşüne düşüne okursanız birçok sosyal ve iş alanında işinize çok yarayacak... Öncelikle böyle bir strateji (belki kişisel gelişim) kitabını kimler okumalı? İş hayatında olan herkes, yöneticiler, tarihe ilgi duyanlar, felsefeye ilgi duyanlar, sosyal hayattan vazgeçemeyenler ve daha fazlası rahat rahat ve irdeleye irdeleye okumasını tavsiye ediyorum. Şu söze de değinmeden geçemeyeceğim. Her ne kadar fizikî savaşlar olsa da en önemlisi cehaletle olan savaştır... Son olarak da şunu söylemek isterim. Savaşlarda kesin bir kazanan yoktur, çünkü her iki taraf da ekonomik yönden olsun, verdiği kayıplar olsun ikisi de kaybeder.
Savaş Sanatı
7.6/10
· 19,1bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
199
Eda Nur B.
Savaş Sanatı'ı inceledi.
43 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Savaş Sanatı
Savaş Sanatı strateji üzerine yazılmış bir eserdir. Bu stratejilere bakıldığında sadece askeri alanda değil, hayatın birçok alanında (ekonomi ve iş hayatı gibi) , kişisel gelişim açısından da birçok noktaya değinildiği görülecektir. Eser 13 bölümden oluşuyor. Bu bölümlerde stratejiler maddeler halinde sıralanmış. Akıcı, kısa bir eser. Eserin genelinde bir komutanın sahip olması gereken özellikler sıralanmış. Savaş halinde hükümdar -komutan- halk ilişkisinin ülkenin asıl gücü olduğunu vurgulanmış. Düşmanını tanımak ve mümkünse savaşmadan ele geçirmek amacına yönelik birçok strateji anlatılmış. Bölümler: 1.Planlama (25 Madde) 2. Savaşın Maliyeti (19 Madde) 3. Savaşta Strateji (19 Madde) 4. Taktik (20 Madde) 5. Enerji (23 Madde) 6. Gücün Kullanımı (34 Madde) 7.Savaşta Manevra (37 Madde) 8.Taktik Değiştirme (14 Madde) 9. Ordunun İlerlemesi (45 Madde) 10.Arazi Faktörü (31 Madde) 11. Arazide Dokuz Konum (68 Madde) 12. Ateşle Saldırı (22 Madde) 13.Casusluk ve İstihbarat (27 Madde) Kendime not bıraktığım bir alıntı ise; İnsanlar bir kez birleştiler mi, cesurlar tek başlarına ilerleyemez, korkaklar ise tek başlarına geri çekilemezler. Keyifli okumalar.. :)
Savaş Sanatı
7.6/10
· 19,1bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
8