·
Okunma
·
Beğeni
·
69bin
Gösterim
Adı:
Savaş Sanatı
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257238342
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kızıl Panda Yayıncılık
M.Ö. altıncı yüzyılda, Çinli asker Sun Zi tarafından askerî meseleler üzerine yazılmış, günümüze kadar gelen en eski ve
en değerli eserdir. Çin’in yedi askerî klasikleri arasından en ses getireni ve diğer dillere en çok çevrilmiş olanıdır. Askerî bilimlerin kutsal kitabı olarak da bilinir. Kitap on üç bölümden
oluşmaktadır. Her bölüm Sun Zi’nin sözleriyle başlar ve askerî
meselelerde vermiş olduğu birbirinden etkili tavsiyelerle devam eder. Basit bir anlatımı olan, fakat aynı zamanda güçlü
ve somut metaforların olduğu birbirleriyle paralel giden içeriklerin oldukça mantıklı bir işleyişle anlatıldığı eserdir. Sun
Zi’nin de dediği gibi savaş sanatı, tıpkı yemek pişirmek gibidir. Bu yüzden makalenin düzeninde yapmış olduğu planlamada da disiplin gerektiren savaş düşüncesini kullanmıştır. Sun Zi’ye göre savaşmak strateji gerektirir. Küçük bir strateji değil aksine büyük ve bilgece bir strateji...
90 syf.
·70 günde·7/10 puan
General, devlet adamı ve filozof olan Sun-Tzu'nun ilk çağda yazmış olduğu, kendi tecrübelerini aktardığı, daha çok savaşmadan kazanmayı öğütlediği harika bir eser.

Tüm askeri okullarda zorunlu olarak okutulmakta ve savaşın sanat haline nasıl getirilebileceği anlatılmakta

Sun tzu, bu kitabında rakibine karşı şeklinin su gibi belirsiz olmasını öğütler. Böylece zayıf bir noktan kalmaz, rakip hiçbir hareketini kestiremez, nasıl saldıracağını da nasıl korunacağını da bilemez.

Bu eser ve barındırdığı doktrinler, hala militarist çevrelerce özümsenir. Eserin konusu askeri savaş olsa da bir topluluğun, rekabetin olduğu her yerde geçerli olacak stratejiler barındırıyor.

Keyifli okumalar diler, böyle güzel bir mecrayı bizlere sunduğu için 1K ekibine teşekkür ederim.
80 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Sizce savaşmak nedir?

İki farklı milletin toprak, hammadde gibi şeyler yüzünden askerlerle bir meydana gelip birbirlerine bilimum silahlar ile saldırması mıdır?

Ya da
İki devlet başkanının, yöneticisinin birbirlerine sözlü hakaretler, tehditler savurması mıdır?

Ya da
İkinci Dünya Savaşı'nda ABD'nin Japon sivillerinin üzerine iki tane nükleer bomba atması mıdır?

Ya da
İki zıt görüşte olan insanların yoğun bir şekilde tartışması da savaşmaya girmez mi?

Bu "ya da" ları daha da çoğaltabiliriz. Çünkü birçok biçimde savaş var.

Milattan Önce 6. Yüzyılda yazılmış olan bu eser öncelikle o dönemdeki savaşları incelemiş olan Sun Zi'nin, savaşlarla ilgili stratejik olarak öneriler veren bir eseridir.

Şimdi diyenler olacak;
"Yahu tamam, taa o dönemde yazmış etmiş ama bizim dönemimizde ne etkisi olacak ki ve hem savaş kötü bir şey değil mi, bir de onun sanatı mı olacak?"

Öncelikle şunu söyleyeyim insanoğlu varolduğundan beri bir şeyler için savaşmaktadır ve bu biçim değiştirerek insanoğlu yok olana kadar devam edecektir. Bundan kaçış yok! Tabi bu savaşlar eskisi gibi; "Hurraaa! diye saldırmak" gibi değil. Ateşli ve kimyasal silahlar bulunduğundan beri savaşın biçimi epey değişti. "Nerede o eski savaşlar" dedirtmedi değil. Sadece meydan savaşları değil, bir cahille tartışmak bile bir tür savaşa girer.

İkinci olarak;
Evet, savaş kötü bir şey. Günümüzde masum insanlar katlediliyor, din mezhep savaşları halen oluyor bu örnekler de arttırılabilir. Ancak bunlar savaş değil düpedüz katliama girer. Ama bu eserde düşüne düşüne okursanız birçok sosyal ve iş alanında işinize çok yarayacak...

Öncelikle böyle bir strateji (belki kişisel gelişim) kitabını kimler okumalı?
İş hayatında olan herkes, yöneticiler, tarihe ilgi duyanlar, felsefeye ilgi duyanlar, sosyal hayattan vazgeçemeyenler ve daha fazlası rahat rahat ve irdeleye irdeleye okumasını tavsiye ediyorum.

Şu söze de değinmeden geçemeyeceğim.
Her ne kadar fizikî savaşlar olsa da en önemlisi cehaletle olan savaştır...

Son olarak da şunu söylemek isterim.
Savaşlarda kesin bir kazanan yoktur, çünkü her iki taraf da ekonomik yönden olsun, verdiği kayıplar olsun ikisi de kaybeder.
80 syf.
·Puan vermedi
Merhabalar Hasan Ali Yücel klasiklerinden olan Savaş Sanatı eseri 80 sayfadan oluşmaktadır.Sun Zi dil olarak sade ve akıcı konu olarak ise iki bin yıl önce yaşamış bir komutanın dilinden yazılmış bir eser.Komutanın savaşlarda nasıl tedbirler aldığı ve hangi taktikler kullandığı anlatılmaktadır.Binlerce yıllar öncesi olmasına rağmen işe yaracak ve yararlı taktikler bulunduruyor.En beğendiğim alıntı ;
“Zira insan,tabiatı gereği zora düşmedikçe yeteneklerini hakkıyla ortaya koyamaz.”
Kitabı öncelikle kutsal görevleri yapan Mehmetçiklerimizin okumasını tavsiye ederim
53 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Yarım saat inceleme yazdıktan sonra, küçücük bir hatayla tüm yazdıklarınızın silinip gitmesi... Sakinim. Neyseki daha önceden de tecrübe ettiğim gibi, ikinci kez yazılan yazının ilkinden daha iyi olduğunun bilincindeyim (avuntu değil, vallha bak.)

Lao Tzu-Savaş Sanatı

Savaşın Sanatı olur mu? Uzak doğunun Dövüş Sanatlarının altında yatan felsefeyi anlayanlar için, evet. Savaşı gerekmedikçe cinayet olarak görenler için, evet. Freud' un saldırganlık - cinsellik dürtüsü doktrinini, aslında sağlam bir zemine oturtursak, Tarih'i, dönemi içinde değerlendirmeyi de tarihsel "yöntemler" olarak kabul edersek savaşın da teknik, taktik, strateji, plan, hazırlık, uygulama ve sonuçları çerçevesinde ele alırsak, savaşı da sanat olarak görebiliriz. Zira 2500 yıl önce yazılan bu kitap, malzemesini de o dönemdeki olaylardan alacaktır.

Savaş Sanatı, hala ülkelerin askeri okullarında( Türkiye dahil), şirket politikalarında felsefi temel olarak öğretilir.

Benim asıl dikkatimi çeken nokta, Savaş Sanatı doktrinini hangi sisteme koyarsanız koyun o sisteme uyum göstermesidir. Maddenin canlı cansız diye ayrıldığı bir dönemde modern atom teorisinin babası İngiliz John Dalton çıkıyor ve kulağınıza Atom diye fısıldıyor. Atomu nereye oturtursanız oturtun. Kuantum mekaniğinin Okan Bayülgeni ne hale soktuğunu biliyorsunuz(Uykusuzlar Kulübü.) : )

Demem o ki kitabı okuduğunuz zaman savaşla ilgili bir doktrin yazıyor mesela madde madde ve siz o maddeyi, ilgi alanınıza göre uyarlayabiliyorsunuz. Maymuncuk gibi her kilidi açıyor. 2500 yıl sonra bile şirket politikalarına yön verebiliyorsa bence bunun tek cevabı da budur. Maymuncuk :)

Savaş doktrini ile sevgilinizi anlayabiliyorsunuz, savaş doktrini ile ekonominizi düzeltebiliyorsunuz, aynı doktrinle psikolojik ihtilafa düşmeden çözüm üretiyorsunuz. Ne kadar ironik değil mi?

Uzun lafın kısası özlülük açısından yaşamsal bir formül gibidir Savaş Sanatı. Lao Tzu, bu formülü bir insan olarak yine insandan almış. Gözlem yeteneği sayesinde insan davranışlarını inceleyerek öğretilerini evrenselleştirmiş ve sistematikleştirmiş. Bizi de kendisine hayran bırakmış.

~~Şiddetle tavsiye ediyorum ~~
~~Keyifle okuyunuz, kitapla kalınız~~
53 syf.
·2 günde·6/10 puan
Çin edebiyatına ait bir klasik. Savaş taktikleri içeren bir eser.
Savaşa dair bilmeniz gereken her türlü bilgiye yer verilmiş. Dünya üzerinde de önemli kişisel gelişim kitaplarından biri olarak kabul görmüş bir eser.
160 syf.
Savaşta herşey mübahtır cümlesinin kitaplaşmış hâli diyebilirim. Savaş sırasında düşmanlara karşı izlenilmesi gereken taktikler maddeler halinde kitapta yer verilmiştir. Benim de fazlasıyla hoşuma giden kitap çizme alışkanlığım olsa altını çizebileceğim bir maddede şöyledir:
"İyi savaşçılar karşıdakilerinin ayaklarına gitmektense, onların kendilerine gelmesini sağlar."
Zekanın ve iyi yönetimin önemini bir çok maddesinde anlayabilirsiniz. Kitap yapısı gereği aynı şeyleri farklı kelimeler ile farklı kalıplarla önümüze sunduğunu sanarak okusam da bir kaç maddesi gerçek hayatta da güçlü insanların uygulamakta olduğu taktikleri bana anımsattı. Okurken azıcık sıkıldım fakat genel olarak bana göre çok çok iyi olmasada az şekerli kıvamında bir kitap.
53 syf.
·1 günde·Beğendi·5/10 puan
Savaş Sanatı
Yaklaşık 3.000 yıl önce yazılmış bir askeri taktik kitabı. Niye okudum diye sorarsam adını o kadar çok duydum ki, okuyan arkadaşlarım o kadar çok gözümün içine soktu. Yapacak birşey yok deyip başladım okumaya. Zaten kısacık birşey. Gerekli mi diye sorarsanız, bence değil. Elimizde ki en değerli şey olan zamanı böyle kolay harcamamalı.
-''Dostlarını kendine yakın tut, düşmanlarını daha da yakın!''
Eserde 384 tane savaş teorisi yer alıyor.
Kitabın temel prensibi için söylenense , “Gerçek zafer,savaşmadan kazanılan zaferdir.”
Birçok harp okulunda hala ders olarak okutuluyor.
Umarım insanlar savaşı sanat olacak değil de barışı sanat olarak ele alırlar.
Keyifli okumaklar...
250 syf.
Bir kitap niçin okunur sorusunu bana ikinci kez hatırlattı bu kitap. Sürekli gündem de olması ve değerlendirmeler bu kitabı okumaya yöneltti. Askeri açıdan çok kıymetli ve değerli bilgiler içeriyor olabilir. Bu bilgiler benim ne işime yarar diye sorunca bu soru karşılıksız kalıyorsa zaman kaybıdır bence. Boş vaktiniz çoksa sizi pekte ilgilendirmeyen askeri stratejiler hakkında genel bilgi sahibi olabilirsiniz. Birde kısa bir kitap farklı yorumlar ile konu sürekli tekrar edilmiş ve sıkıcı hale getirilmiş.
Şunu bir kez daha söyleyim. Kitap içerik olarak okuması gerekenler için ( Asker vs) bana göre güzel bilgiler içeriyor. Konu ile ilgisi olmayanlar için sadece Zaman kaybı. Daha güzel kişisel gelişim kitapları mevcut onları okuyun daha iyi.
Çinliler bu konuda çok iyi olsalardı Çin Seddine gerek duymazlardı. Savaş konusunda Çinlilerin kayda değer hiç bir başarısı yokki. Sadece yerleşik kalmanın avantajı ile bugünlere gelmiş bir ülke nihayetinde. İranlılar bile ( yol geçen hanı olmuş coğrafyasında) belirli dönemlerde Avrupa içlerine akınlar yapmışlar. Çinlilerin tek yaptığı durumu muhafaza etmekten öte bir şey değil. Bu kimine göre başarıdır. Bana göre değil.
80 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Herkese merhaba, askeri konular ilginizi çekiyorsa giriş için mükemmel bir kitap olabilir. Milattan önce kaleme alınmış bir kitap olmasıyla beraber harika öğütlerde bulunulmuş, askeri mecralarda ders olarak okunabilecek niteliğe sahip diyebiliriz.

Kitapta ise genel olarak komutanlara, hükümdarlara önerilerde bulunulmuş, saldırıdan, savaş durumunda arazi kullanımından, harekatın nasıl gerçekleşmesi gerektiğinden, casusların nasıl yönlendirilmesine kadar hoş bilgiler verilmiştir. Savaşlara ilgisi olanların muhakkak okumasını öneriyorum.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Savaş Sanatı
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257238342
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kızıl Panda Yayıncılık
M.Ö. altıncı yüzyılda, Çinli asker Sun Zi tarafından askerî meseleler üzerine yazılmış, günümüze kadar gelen en eski ve
en değerli eserdir. Çin’in yedi askerî klasikleri arasından en ses getireni ve diğer dillere en çok çevrilmiş olanıdır. Askerî bilimlerin kutsal kitabı olarak da bilinir. Kitap on üç bölümden
oluşmaktadır. Her bölüm Sun Zi’nin sözleriyle başlar ve askerî
meselelerde vermiş olduğu birbirinden etkili tavsiyelerle devam eder. Basit bir anlatımı olan, fakat aynı zamanda güçlü
ve somut metaforların olduğu birbirleriyle paralel giden içeriklerin oldukça mantıklı bir işleyişle anlatıldığı eserdir. Sun
Zi’nin de dediği gibi savaş sanatı, tıpkı yemek pişirmek gibidir. Bu yüzden makalenin düzeninde yapmış olduğu planlamada da disiplin gerektiren savaş düşüncesini kullanmıştır. Sun Zi’ye göre savaşmak strateji gerektirir. Küçük bir strateji değil aksine büyük ve bilgece bir strateji...

Kitabı okuyanlar 14,8bin okur

  • yalnızardıç
  • Tuğçe Bakırkap
  • Betül Kocameşe
  • Merve Yaşar
  • Murat Acar
  • ömer sönmezsoy

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0 (2)
9
%0
8
%0 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0 (1)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları