Savaş ve Barış (2 Cilt Takım)

Lev Tolstoy

Savaş ve Barış (2 Cilt Takım) Gönderileri

Savaş ve Barış (2 Cilt Takım) kitaplarını, Savaş ve Barış (2 Cilt Takım) sözleri ve alıntılarını, Savaş ve Barış (2 Cilt Takım) yazarlarını, Savaş ve Barış (2 Cilt Takım) yorumları ve incelemelerini 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
Savaş sadece sizin oralarda, dünyanın ve ilişkilerin merkezinde konuşulmuyor, burada da tarla işlerinin arasında ve şehirlilerin, kırın özelliği olarak hayal ettikleri doğa sessizliğinin arasında da savaş söylentileri duyuluyor ve tüm sıkıntılarıyla hissediliyor. Babam sadece hiçbir şey anlamadığım askerî ilerlemelerden ve karşı ilerlemelerden bahsediyor; önceki gün köy yolunda her zamanki yürüyüşümü yaparken yürek parçalayıcı bir sahneye tanık oldum... Bizim buradan orduya alınanların kafilesine... Giden erkeklerin annelerinin, karılarının ve çocuklarının durumlarını, karşılıklı olarak nasıl ağlaştıklarını bir görseydin! Sanki tüm insanlık kalp kırmaların, hakaretlerin bağışlanmasını ve sevgiyi öğütleyen Yüce Yaratıcı'nın kanunlarını unutmuş, birbirini öldürme sanatının özelliklerini sahiplenmiş.
Sayfa 149
biz zavallı günahkarlar, kendimizle yüce Tanrı arasında aşılmaz bir perde gibi duran bu dünyevi et kemiği taşıdıkça Tanrı'nın muazzzam ve kutsal sırlarına akıl erdirmeyi nasıl isteyebiliriz? Yüce Tanrı'nın burada, dünya üzerinde nasıl davranacağımıza dair koyduğu ulvi prensiplerle yetinelim; onlara uy- maya, onları izlemeye çalışalım, kendi aciz insan aklımızı ne kadar az geliştirip kendisinden gelmeyen her türlü bilimi reddedersek Tanrı'nın bizden o kadar hoşnut olacağına, bizden saklı tutmak istediği şeyleri ne kadar az anlamaya çabalarsak kendi ilahi kudretiyle onu o kadar çabuk görmemizi sağlayacağına kendimizi ikna etmeye çalışalım.
Sayfa 149
Reklam
pek çok güzel şeyin yanında insanoğlunun yetersiz kavrayışıyla anlamasının zor olduğu şeyler olduğunu da söylediğiniz için anlaşılmayacak bir okumanın faydasız olduğunu düşünüyorum; böyle bir kitaptan hiçbir bilgi alınamaz. Bazı insanların zihinlerinde sadece şüphe uyandıran, hayal gücünü harekete geçiren ve onlara Hristiyanlığın sadeliğine tamamen aykırı bir abartma karakteri veren mistik kitaplara bağlanarak kafalarını karıştırma tutkusunu hiçbir zaman anlayamadım.
Sayfa 149
Bana dünyada en çok ne istediğimi soracak olsalar en yoksul dilenciden daha yoksul olmak istediğimi söylerdim.
Sayfa 149
Artık hayatla dalga geçemeyeceğim, büyüdüğüm, söylediğim her sözün, yaptığım her işin sorumluluğunu taşıyacağım gerçekten doğru mu?
Ne Yani Fakirlik İyi Mi?
Bu genç yaşında böyle bir zenginliğin ağırlığını üzerinde hissetmek onu günah işleyebileceği pek çok duruma maruz bırakacaktır!
Sayfa 149
Reklam
Benim için bütün dünya iki eşit parçaya ayrılmış durumda: Bir parça o ve tüm mutluluklar, umutlar ve aydınlık, diğer parça onun olmadığı her şey ve tüm hüzünler, karanlık…
İnsanlardaki kusurların sadece iki kaynağı olduğunu söylerdi: Tembellik ve batıl inanç. Ve sadece iki erdem olduğunu: Çalışma ve akıl.
Sayfa 137
Reklam
Çünkü insanlar değişmeden kaldıkça kötülüğü iyileştiremez.
İnsanları bize yaptıkları iyilikler kadar değil bizim onlara yaptığımız iyilikler kadar severiz.
Sayfa 164 - 1.CiltKitabı okuyor
Kırlardaki ağaçlar, kara dallarınızdan üzerime karanlık ve hüzün yağıyor
Harekete geçelim ! Zaman her şeyden değerli.
Sayfa 116 - Türkiye iş Bankası Kültür YayınlarıKitabı okuyor
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.