Sebastian Knight'ın Gerçek Yaşamı

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.625
Gösterim
Adı:
Sebastian Knight'ın Gerçek Yaşamı
Baskı tarihi:
1994
Sayfa sayısı:
165
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753420433
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayınları
Baskılar:
Sebastian Knight
Sebastian Knight
Sebastian Knight
216 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Sebastian Knight'ın Gerçek Yaşamı bir defa yarım bırakıp ikinci başlayışımda bitirdiğim bir kitap. Ve inanın bana bunun sebebi kitabın sürükleyici olmaması veya benzeri bir durum değil.
Nabokov üslubunu sevdiğim bir yazar. Kitabı okurken cümleler, kullandığı teknikler kitabı elimden bırakmamak istememi sağladı. Bunun bir diğer sebebi daha kişisel olarak kitaptaki Sebastian'ı arayışın beni çekmesi olmalı.
Nabokov kitapta kendi hayatından benzetmeler ve alternatif durumlar kullanmış. Ve kitap yine kitabın içinden olacak şekilde benzerlikler, durumu yorumlamamızı sağlayacak olaylar içeriyor (buralara girmeyi çok isterim fakat sizler için ne spoiler kategorisinde giriyor bilmediğimden düşüncelerimde kalıyorum.) ki bu da daha iştahlı okunmasını sağlıyor.
Kitabı iletişim yayınlarından alacak olursanız arka kapakta kitabın son cümlesi olan "Ben Sebastian'ım ya da Sebastian ben ya da belki ikimiz ikimizin de tanımadığı bir başkasıyız" cümlesi var. Burada da göze "Sebastian ben" kısmı çarpıyor olacak. Sebastian yarım kalmış, bazen unutulmuş bazen kaybolmuş fakat yüreğin içinde en sevilen ve hayranlık duyulan yerde. Sebastian arandıkça uzaklaşacak ve bütünleşme ile sonlanacak.
Elbette bunlar benim çıkarımlarım ve yorumlarım. Kitabı okumanızı tavsiye ediyor ve iyi günler diliyorum.
216 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Vladimir Nabokov ile tanışmam Oğuz Atay üzerine yazılmış bir inceleme kitabında, Atay’ın biçim, kurgu hatta konu olarak Nabokov’dan etkilendiğine dair bir anekdot okumam ile olmuştu. Nabokov’a dair yaptığım araştırmalarda “Lolita” kitabının çok ünlü olduğunu gördüm ve edinip okudum. Doğrusu çok etkilendiğim söylenemez. -Stanley Kübrick versiyonu filmi daha cazip olabilir- Geçenlerde okuduğum bir incelemede bu ve “Solgun Ateş” isimli kitaplarının kurgu ve biçim olarak iyi olduğuna dair bir şeyler okudum. Kitap alma nevrozumu tetikledi ve iki kitabı da aldım. Serbest çağrışımla önceliği bu kitaba verip bugün öğleyin bitirdim. Cidden çok beğendim. Nabokov’un Cervantes’ten etkilendiği bilinen bir durum. Bu kitapta bunu net görüyorsunuz. Roman yazma tasarımı olan herkesin bence kesin okuması lazım. Bazı noktalarda büyüleyiciydi kitap benim için. Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar’daki üst çatısını bu kitaptan esinlenerek kurduğunu anlıyorsunuz. Oğuz Atay’ın hemen hemen tüm kitaplarında kullandığı mektup öğesine de sıkça rastlıyorsunuz. Yine parodik ve ironik üslüp... Biraz dağınık oldu inceleme ama bu kadar benden bu saatte. Siz okuyun, siz daha iyi inceleyin, biz okuyalım
216 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10 puan
Yazarın okuduğum ilk eseriydi. Daha ünlü bir kitabı yerine bunu tercih etmekte tereddüt yaşasam da iyi bir karar vermiş olduğumu düşünüyorum. Çok katmanlı bir roman ve çeşitli postmodern ögeler barındırıyor. Sebastian Knight aslında kısmen Nabokov’un kendisi bile denilebilir.
İlk başlarda biraz yavaş ilerlese ve sıkıcı görünse de zamanla içine giriyorsunuz ve çekici bir hal alıyor.
216 syf.
·Puan vermedi
* Rus yazar Nabokov'un İngilizce olarak kaleme aldığı ilk eserdir. Kitap girift, yoğun ve çok katmanlı yapısıyla oldukça yoran bir eser. Kitabın yoruyor olması elbette kitabın okunmasını zorlaştırırken, diğer yandan karakterler, ruh çözümlemeleri oldukça başarılı.

** Hayal üstüne kurulmuş bir yazar ve yalnızlık, ruhsal bunalımları içten içe yaşayan, bunu derinlemesine içselleştiren biri. Kimliksiz bir dönüşümün ruhunu sadelikle kendi dünyasına kurgulayan biri. Bir biyografinin izi peşinde olan "V" kaybolan ve hayatının dönüm noktaları arasında bocalayan, gerçek Sebastian kim ve nedir sorularını soran sonunda ise Rimbaud'a ithafen "Ben bir başkasıdır" sözüne dönüşen olay örgüsü.

*** V üvey abisi yazar Sebastian hakkında yazacağı biyografi için bilgi toplamaya çalışırken ulaştığı şey daha önceden var olan bir biyografinin varlığıdır. Bu biyografi V için oldukça akla uzak, yanlış ve yalan bilgilerle doludur. Bu biyografi her ne kadar yanlış bilgilerle dolu olsa da üstüne gider yanlışlıkları düzeltmeye çalışır.

**** Sebastian'ın çevresinde bulunmuş kişileri bularak hayatı hakkında bilgi toplamaya başlayan V umulmadık bazı olaylara ve sürpriz sonuçlarla baş başa kalır. Şiirlerinin altına imza niyetine attığı satranç atı ve ilişki yaşadığı insanlar...

***** Sebastian ölüm döşeğindedir. V bir mektup alır. V Sebastian'ın son anlarına ulaşma umuduyla yanına gitmeye karar verir ama konuşma imkanı bulamadan, yanına geldiğinde Sebastian ölmüştür.... Çok katmanlı ve oldukça yoğun bir eser. İkinci defa okunmayı hakeden eserlerden. Oğuz atay'ın Nabokov'dan oldukça etkilendiği ve baş döndürücü bir şekilde kitaplarının kendisine ilham olduğu gerçeği bulunmaktadır. Mutlaka okuyun...
238 syf.
·29 günde·Beğendi·8/10 puan
"Nabokov, ‘dayanılmazın ağırlığını’ bölüştürüyor; anlatıcı, anlatılan kişi ve metnin arasında oluşan üçgen (...) yüzlere yapışan maskelerin, kim tarafından ve nasıl yapıştığının, yapıştırıldığının, yalnızca sözcükleri ve bu yolla oyunları kurmakla kanıksanabilir olduğunu örüyor.”

Nilgün Marmara (Kırmızı Mavi Defter)

Satranç ve kelebek tutkunu, usta bir tenis oyuncusu olan yazarın kaleminden kendisi ve kitap kahramanının iç içe geçtiği bir eser. Sebastian Knight'ın yaşamının izini sürerken Nabokov'un da dedektifi olacağınız, nerede kendisi nerede kahraman olarak karşınıza çıktığını karıştıracağınız bulmaca. Zaten Nabokov da karıştırıyor, bazen kendisi, bazen üvey abisini anlatmaya çalışan kahraman, bazen de Sebastian oluyor. Bu çocukluğunda okuduğu, kahramanların birbirinin yerine geçtiği bir eserden çok etkilendiği içinmiş.
Yazar olan üvey abisinin izini süren roman kahramanıyla birlikte abiyle ilişkilerini, okuduğu kitaplarını, izledigi filmleri, hayatına giren kadınları takip ediyorsunuz, ama zor bir takip açıkçası. Hangisi gerçek Sebastian anlamak zor, anlatılmak istenen de bu belki. Farklı bakış açıları, farklı kişiler olarak karşınıza çıkıyor. Kimseyi çok iyi tanıyamayacağınızı anımsatıyor. Size göre hayranlık uyandıran diğeri için vasat, sizin gerçek sandığınız diğeri için hayal olabilir.
Sindire sindire okunması gereken bir kitap...
"Hayır, Leslie," der Sebastian yattığı yerden. "Ölmedim. Bir dünya kurmayı daha yeni bitirdim, Tanrı gibi yedinci günde dinleniyorum."
"Sana anlatılanın aslında üç aşamalı olduğunu unutma; önce anlatan tarafından biçimlendiğini, sonra dinleyen tarafından yeniden biçimlendiğini, öyküdeki ölmüş adamın her ikisinden de sakladığı şeyler olduğunu. "

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sebastian Knight'ın Gerçek Yaşamı
Baskı tarihi:
1994
Sayfa sayısı:
165
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753420433
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayınları
Baskılar:
Sebastian Knight
Sebastian Knight
Sebastian Knight

Kitabı okuyanlar 72 okur

  • fernando pessoa

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%3.8 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0