Seçme Hikayeler

7,9/10  (27 Oy) · 
94 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.194 gösterim
Modern hikayeciliğin kurucularından biri ve "durum hikayesi"nin gelmiş geçmiş en büyük üstadı olan Çehov, eserlerinde 19. yy Çarlık Rusyası'nın değişen toplumsaI yapısını ustalıkla işler. Yazar, insanın evrensel sorunlannı günlük yaşamın kesitlerini resmederek ve bireyi toplumla ilişkilendirerek yansıtır. İçinde bulunduğu toplumun insanlarının, zamana veya mekâna göre, iyi veya kötü diye kategorize etmez. İnsanları ve durumları büyük bir ustalıkla, oldukları gibi anlatır. Dili bütün zenginliğiyle kullanır. Tolstoy'a "Ne kadar mükemmel bir dil! Hiçbirimiz, ne Dostoyevski ne Turgenyev ne de ben bu şekilde yazabiliriz." dedirten bu dil, alabildiğine sadedir.

Çehov'un en güzel hikayelerinin derlenmesiyle oluşan Seçme* Hikayeleri okuduğunuzda "Çehov tarzı hikaye"nin ne olduğunu daha iyi anlayacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
Aydın Nasuh 
 29 Mar 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Paul Roche ne güzel açıklamış; "Çehow yaşamı olduğu gibi aktarır."
Evet bu hikayelerinde yaşadığı dönemin sıradan insanlarını, gündelik olayları yapay bir kurgudan uzak anlatıyor bize Çehov. Bu noktadan baktığımızda zaten en ünlü ve öncü öykü yazarı da kendisidir.

Ben yazarın uslubunu da çok hoş buluyorum. Oldukça sıradan gündelik hayatları, bize sıkıcı gelebilecek alelade bir konuyu; nükteler, budalalıklar ve hoş detaylar ile o kadar ustaca aktarıyor ki ister istemez hikayenin içinde buluyorsunuz kendinizi.

Bana göre öykü, düz yazının en naif halidir, öyle ki bir roman yazmaktan çok daha fazla beceri ister öykü yazmak. Bu noktada okur için klasik öyküleri okumak temel bir gerekliliktir ve kuşkusuz bu eserlerden bazıları Çehov'un hikayeleri olacaktır.

Gönül Tbk 
 21 Şub 11:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çehov, içinden çıktığı Rus toplumunu ve dolayısıyla Rus insanını hikâyelerinde çok başarılı biçimde anlatmış bir yazardır. Kendi insanını anlatması ile milli olduğu kadar asıl başarısı insanı evrensel yönüyle ele alması olmuştur.İçinde bulunulan dönemin günlük yaşantısını, insanlarının düşünce yapısını ve değer yargısını bugüne taşımış, sade, hayatın içinde sıradan insanları öyküsüne taşımış,abartıdan uzak betimlemeleri ile güzel 5 öykünün bulunduğu bir eser.

Fatma Zehra Aksoy 
19 Kas 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · 9/10 puan

Modern kısa öykünün kurucusu olan bu yazarın bir öykü kitabını okumak istedim ve elime bu kitap geçti. Bu kitabında beş adet öyküsü mevcut. Öykülerinin hepsinde dikkatimi çeken mekan betimlemelerinin çok iyi yapılmış olmasıydı. Okurken olayın yaşandığı yer tüm ayrıntılarıyla birlikte zihninizde canlanıyor ve yine hepsinde sıradan insanların sıradan yaşamlarından kesitler vardı. Yani şöyle bir toparlayacak olursak yazar, basit olay ve insanları basit bir şekilde önümüze seriyor ama bunu yaparken kullandığı kendine has üslubu bu basitliği size çekici kılıyor ve kendinizi öykünün içinde buluyorsunuz. Aynı zamanda bahsedilen dönemin günlük yaşantısını, insanlarının düşünce yapısını ve değer yargısını bugüne taşımış bir eser. Hikâye yazmak beceri isteyen bir iştir ve Çehov bu işin üstadlarından.

insan_okur 
 18 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bu kitaba 31 kişinin okuyup yorum yapmaması biraz doğal biraz da ilginç. Kitap zaten minik hikayelerden oluşmakta. Çehov tarzı diye her zaman duymuşsunuzdur. Kitapta hikayelerden ders alıyorsunuz. Bence okunmalı .

senem reis 
08 Tem 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

“Çehov öykülerinde, eline hangi boya geçerse onu gelişi güzel sürer. Bu boyalar arasında hiçbir münasebet yokmuş gibi görünür ama bir de geri çekilip baktınız mı şaşırırsınız. Karşınızda parlak, büyüleyici bir tablo vardır.“
Lev Tolstoy

Kendi döneminde fark edilerek klasik yazarlar arasına girmiştir. Kara Keşiş, Köylüler, Asma Katlı Ev, Süs Köpekli Leydi ve Bektaşî Üzümleri isimli öyküleri de, Çehov'un eleştirmenlerce oyunlarından daha önemli olduğu vurgulanan 1888 yılından sonraki hikayelerinden seçilerek derlenmiştir.

mustafa tamer akder 
21 Kas 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu kitaba çok haksızlık yapmış toplumu ince ince eleştirmesi mutluluğun bir anlık hatayla mustsuzla dönüşmesini , birinin adı çıkacağına canı çıksın kelimesinin doğruluğunu , isteklerin gelecekti sonuçları o anki arzudan daha kıymetli olduğunu , fazla şiş egonun insanın başına ne işler açabileceği , saçma sapan kuruntuların insana ne kadar zarar verdiğini ve buna benzer çok güzel konuları kısa ve öz hikayelerle çok güzel tasvir edilmiş bir kitaba bence baya bir haksızlık edilmiş en az bir kere okunması lazım bir kitap

Kitaptan 22 Alıntı

Yunus Emre Dilsizmen 
11 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Lütfen beni yalnız bırakın. Ben dürüst bir adamım ve sizin gibi beyefendilerle konuşmak istemiyorum. Sinsi insanları sevmem!"

Seçme Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 40 - Nar yayınları)Seçme Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 40 - Nar yayınları)
Yunus Emre Dilsizmen 
11 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsanlar yüksek sesle konuşmaktan, mektup göndermekten, arkadaşlıklar kurmaktan, kitap okumaktan, yoksula yardım etmekten, insanlara okuma yazma öğretmekten korkar olmuştu...

Seçme Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 27 - Nar yayınları)Seçme Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 27 - Nar yayınları)
Selman Ç. 
24 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

'Pek çok mutlu insan olmalı.' diye düşündüm. Bu ezici bir güç manasına geliyor! Hayata bakıyorum; güçlülerin kibirini ve tembelliğini, güçsüzlerin önemsizliğini görüyorum; her yerde korkunç bir sefalet; nüfus yoğunluğu, ayyaşlık, dolandırıcılık ve iki yüzlülük var. Diğer yandan evlerde sokaklarda bir sükunet hakim; kentimizde yaşayan beş bin kişiden biri bile bunlara karşı çıkmıyor. Yiyecek almak için pazara giden insanları düşünün; gün boyu yerler, geceleri uyurlar, boş konuşurlar, evlenirler, yaşlanırlar, ölülerinin ardından dindarca mezarlığa yürürler; fakat hiçbiri acı çeken insanları görüp işitmez ve hayatın korkunçluğu bir yerlerde, sahne arkalarında sürüp gider. Her şey sessiz ve sakin. Buna muhalif olan tek şey, istatistiklerin sessiz protestosu; çıldıranlar, alkolikler, açlıktan ölen çocuklar... Biz de bunun böyle olmasını istiyoruz; bir insanın mutlu olduğunu hissetmesi için mutsuzların dertlerini sessizce çekmeleri gerekiyor. Bu genel bir hipnoz. Her mutlu adamın kapısında eli çekiçli bir olmalı ve ona mutsuz insanların da olduğunu hatırlatmalı. Ne kadar mutlu olursa olsun, hayat er ya da geç ona da bir gün pençelerini gösterecektir. Onun başına da bir talihsizlik, hastalık, yoksulluk geldiğinde onun şimdi kimseyi görüp duymadığı gibi kimse de onu görüp, duymayacaktır. Fakat eli çekiçli biri yok ve mutlu insanlar önemsiz günlük telaşlarıyla yaşamaya devam ediyorlar. Rüzgarda hafifçe titreyen kavak ağacı gibiler, onlar için her şey yolunda.

Seçme Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 87 - Antik Yayınları)Seçme Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 87 - Antik Yayınları)
Yunus Emre Dilsizmen 
09 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Puşkin'in dediği gibi:
"Bizi mutlu eden hayal, bin tane gerçekten daha tatlıdır."

Seçme Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 16 - Nar yayınları)Seçme Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 16 - Nar yayınları)
Yunus Emre Dilsizmen 
09 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir insan bir fikre saplandı mı onun için yapılabilecek bir şey kalmamıştır.

Seçme Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 12 - Nar yayınları)Seçme Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 12 - Nar yayınları)
Yunus Emre Dilsizmen 
09 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Henüz genç, sağlıklı ve varlıklıyken asla iyilik yapmaktan vazgeçme! Mutluluk kalıcı değildir, olmamalı da zaten, hayatın bir amacı veya anlamı varsa bunlar bizim küçük mutluluklarımızda değil, mantıklı ve büyük şeylerdendir. İyilik yapın!

Seçme Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 19 - Nar yayınları)Seçme Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 19 - Nar yayınları)
Yunus Emre Dilsizmen 
09 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Söyle bana neden beklemek gerekiyor? Yaşama sevincimiz tükenmişken ama yaşamamız gerekirken ve içimiz yaşama arzusu ile dolup taşarken beklemek niye!

Seçme Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 19 - Nar yayınları)Seçme Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 19 - Nar yayınları)
Selman Ç. 
 22 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

...yaşlılar geçmişin anılarıyla hüzünlenmiş, gençliğin ne kadar muhteşem olduğunu her ne kadar çabucak geçiyor olsa da geride dokunaklı canlı ve neşeli hatıralar bıraktıklarını düşündüler; artık onlara hiç de uzak olmayan ölüm ne kadar da acımasızdı. En iyisi, düşünmemekti!

Seçme Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 65 - Antik Yayınları)Seçme Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 65 - Antik Yayınları)
Sevilay Küçük 
16 Nis 2017 · Puan vermedi

Yeryüzünde öyle şeyler oluyor ki,onu bir saniye gördüğünüz halde belleğinize çakılır kalır.

Seçme Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 23)Seçme Hikayeler, Anton Çehov (Sayfa 23)
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber