Seçme Hikayeler

7,6/10  (29 Oy) · 
111 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.098 gösterim
Bu kitapta Sait Faik'in deniz kokusuyla, çocuk sesleriyle, balıkçı sohbetleriyle, martılarla, türlü türlü balıklarla donattığı sıcacık hikâyeleri bir araya getirildi.

Seçme Hikâyeler, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilköğretim öğrencileri için belirlediği 100 Temel Eser'de yer almaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9786053607243
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
KeMâL 
 13 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

İlk kez Sait Faik okudum arkadaşlar. Başladığım kitapta seçme hikayeler oldu. 20 farklı hikayeden oluşan bu kitabın dili ve sadeliği çok güzel. Önceden de bildiğim üzerine Sait Faik tam bir deniz hayranıymış. Denizi, adaları, balık ve balıkçılığı çok güzel betimlemiş yazar. Dili gerçekten fark yaratıyor. Diğer kitaplarını da okumaya çalışacağım. Beğendim ve sizlere de tavsiye ederim. Ayrıca Seçme Hikâyeler, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilköğretim öğrencileri için belirlediği 100 Temel Eser'de yer almaktadır. Ağır romanların arasına serpiştirilebilir. İyi okumalar....

eso.okur 
06 Nis 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sait Faik'in hiç fark ettirmeden konuyu farklı yerlere çevirmesi, okuyucuya farklı konulardan cazibe merkezleri yaratması edebiyat alanındaki ustalığını gözler önüne seriyor. Okuyun !

Kitaptan 33 Alıntı

Güzellik nedir?
Bununla beraber güzellik bir vehim değildir. Hakikat olarak da vardır. Gençlikten; boydan, bosdan; kaştan, gözden, halden, kanı sıcaklıktan bir şeyler alıp insanı sevgiye, hayata çağıran bir yaradılış mucizesidir.

Seçme Hikayeler, Sait Faik AbasıyanıkSeçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık
KeMâL 
28 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kış ne kadar çok, ne kadar uzun olursa olsun; balık ne kadar az çıkarsa çıksın; yine yaz, bildiği gibi mahrumiyetlerin içinden kafasını kaldıracak ve onu bekleyenlere gelecektir.

Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 4 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 4 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
eso.okur 
06 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Trifon toprağı sevmez, ona hürmet ederdi. Çünkü birçok sevdikleri orada, onun altında,aklın durduğu bir yerde yaşıyorlardı.

Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Stilyanus Hrisopulos Gemisi)Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Stilyanus Hrisopulos Gemisi)
KeMâL 
29 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bugün gözlerimiz ile sözlerimiz klişelerden kaçınırlar ama yine de onların tesiri altındadırlar.

Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 42 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 42 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
KeMâL 
30 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Doğa
Dünya değişiyor dostlarım. Günün birinde gökyüzünde, güz mevsiminde artık esmer lekeler göremeyeceksiniz. Günün birinde yol kenarlarında, toprak anamızın koyu yeşil saçlarını göremeyeceksiniz. Bizim için değil ama, çocuklar, sizin için kötü olacak. Biz kuşları ve yeşillikleri çok gördük. Sizin içi kötü olacak. Benden hikâyesi.

Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 85 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 85 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
KeMâL 
28 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

“Söyleyin ben ne yapayım? Yazı yazmak, böylece şu harbi atlatıp iyi bir kütüphane açmayı düşünüyor, yalnız kendilerine, zevklerine güvendiğim insanlar vasıtasıyla kitaplar çıkarmak, tabilik(yayıncılık) etmek istiyordum. Hiçbir kötü kitap basmamak şartıyla hayatımı kazanmayı tasarlamıştım. Olmayacak. Böyle giderse, babadan miras birkaç parçayı da tüketeceğim. Ne yapayım? Bulgur mu alayım, dersiniz?

Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 28 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 28 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
KeMâL 
30 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Halbuki sonbahar kocayemişleri, beyaz esmer bulutları, yakmayan güneşi, durgun maviliği, bol yeşili ile kuşlarla beraber olunca, insana, sulh, şiir, şair, edebiyat, resim, musiki, mesut insanlarla dolu anlaşmış, sevişmiş, açsız, hırssız bir dünya düşündürüyor. Her memlekette kıra çıkan her insan, kuş sesleriyle böyle düşünecektir.

Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 83 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 83 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
KeMâL 
30 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bir kere suyumuza alışmayagörsün. Onu canavar haline getirmek için hiçbir fırsatı kaçırmayacağız.

Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 123 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 123 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

Şu ömrü mevsimlere benzetenler iyi etmişler doğrusu. Herkesin bir ilkbaharı, bir yazı, güzü, kışı oluyor işte.

Seçme Hikayeler, Sait Faik AbasıyanıkSeçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık
4 /