Seçme Hikayeler

8,0/10  (60 Oy) · 
178 okunma  · 
46 beğeni  · 
1.392 gösterim
Bu kitapta Sait Faik'in deniz kokusuyla, çocuk sesleriyle, balıkçı sohbetleriyle, martılarla, türlü türlü balıklarla donattığı sıcacık hikâyeleri bir araya getirildi.

Seçme Hikâyeler, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilköğretim öğrencileri için belirlediği 100 Temel Eser'de yer almaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9786053607243
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Zeynep Şentürk 
 31 Mar 01:13 · Beğendi

Bu aralar öğrendiğim bir şey varsa Sait Faik okumak bana çok iyi geliyor. Bütün maceram hocamın Sait Faik tutkusunun beni de sarmasından ibaret. " Ne zaman dünyadan sıkılsam insanlardan nefret etme, kaçma isteği duysam açar Sait Faik öyküleri okur. Sonra tekrar hayata bağlanır. Dışarı çıkıp insanlara sarılma isteğiyle dolarım." demişti hocam. Bu merakla Semaveri okudum ilkin Sait Faik'i çok sevdim. Onun insan sevgisi gerçekten bambaşkaydı. Önce insanı anlatır o sonra çevreyi her şey insandır onun için. Hüznü de aylaklığı da çok iyi bilir. Orhan Veli'yle yakın arkadaşlardır. Türk hikayeciliğinin zirvesi olduğu konusunda herkes hem fikirdir. Çehov (durum) öykücülüğünü bambaşka bir noktaya taşır. Ve benim yaptığım inceleme ne kadar yerindedir bilemem ama yaptığım usta malı sözleri kendimce aktarma çabamdan başka bir şey değildir. Olmuşsa da affola...
Son olarak, Sait Faik'in dediği gibi ben de inceleme yazmazsam deli olacaktım :)

insan_okur 
 13 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

İlk kez Sait Faik okudum arkadaşlar. Başladığım kitapta seçme hikayeler oldu. 20 farklı hikayeden oluşan bu kitabın dili ve sadeliği çok güzel. Önceden de bildiğim üzerine Sait Faik tam bir deniz hayranıymış. Denizi, adaları, balık ve balıkçılığı çok güzel betimlemiş yazar. Dili gerçekten fark yaratıyor. Diğer kitaplarını da okumaya çalışacağım. Beğendim ve sizlere de tavsiye ederim. Ayrıca Seçme Hikâyeler, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilköğretim öğrencileri için belirlediği 100 Temel Eser'de yer almaktadır. Ağır romanların arasına serpiştirilebilir. İyi okumalar....

esraaltunerrr 
06 Nis 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sait Faik'in hiç fark ettirmeden konuyu farklı yerlere çevirmesi, okuyucuya farklı konulardan cazibe merkezleri yaratması edebiyat alanındaki ustalığını gözler önüne seriyor. Okuyun !

Aslı TAKIR 
 30 Haz 03:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sait Faik denildiği zaman okumadım dememeli kimse. Her yaşa , her yaşama lazım bir kitap. Romanda hikayenizi , kurgunuzu anlatmak için tonlarca sayfanız vardır bir kapının açılmasını dahi sayfalarca betimleyebilirsiniz oysa hikaye öyle mi? Kısacık sayfalara romanlar sığdırmak. Bu durumda da Sait Faik'ten öte insan var mıdır şu dünyada. Beyazıt havuzunun kenarındaki kanepelerden birine oturmuş sizi bekliyorum ile başlayan havuz başı hikayesinden uzun ömer'e kadar her insana hitap edebilecek muhteşem bir kitap. Defalarca okumaktan sıkılmayacağım ; sıkılmayacağınız bir kitap. Olay örgüsü , betimlemeler , olaylar , karakterler hepsi bir harika hayatınızda kesinlikle bir Sait Faik hikayesi olmalı.

Neslihan Doğusoylu 
03 Ağu 17:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

sade bir dil ancak sanırım kısa hikayelerden oluşan kitaplar pek benim tarzım değillllll....................................................................................................................

Aleyna 
 03 Mar 18:50 · Kitabı okudu · 19 günde · 10/10 puan

Sait Faik içimizden biri! Her an her yerde karşımıza çıkabilecek karakterleri ve olayları samimi bir dille anlatmış. Çehov tarzında yazıyor öykülerini. Bu sayede okuyucuya kendi yorumunu katma fırsatı tanıyor. Bu kitapta da birbirinden güzel, insanın içini ısıtan öykülerinden birkaçı toplanmış ve okuyucuya sunulmuş.
Yazarımız, denize, doğaya, insana ve hayvana karşı sonsuz sevgisini bizlerle paylaşmış ve bize bu sevgiyi aşılamaya çalışmış. Kitaplığımda her zaman yeri olacak ne zaman umutsuzluğa düşsem ona sığınacağım.

Mr. Oz 
01 Eyl 13:49 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Sait Faik Abasıyanık'ın deniz sevgisi bu kitapta ağır basıyor. Betimlemeler çok güzel ancak benim görüşüm bu kitabı 0-13 yaş aralığındaki çocukların okuması gerekir.

Hüseyin Barış Sağlam 
29 Mar 07:18 · Kitabı okudu · 15 günde · Puan vermedi

Her gün karşılaşabileceğimiz olayları yazarın bizde ustalıkla canlandırmasını içeren birbirinden normal ama bir o kadarda ilgi çekici hikayelerinden oluşan seçme kitap.

NeverMore 
28 Mar 23:28 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Evet yazıklar olsun bana. Sait Faik ile geç tanıştım. Murat Gülsoy'un Büyübozumu sayesinde gözümün önündeki hazineleri gördüm. ve şuna inanıyorum herkesin kitaplığında bir Sait Faik seçmesi olması gerektiğine inanıyorum...

Kitaptan 43 Alıntı

Güzellik nedir?
Bununla beraber güzellik bir vehim değildir. Hakikat olarak da vardır. Gençlikten; boydan, bosdan; kaştan, gözden, halden, kanı sıcaklıktan bir şeyler alıp insanı sevgiye, hayata çağıran bir yaradılış mucizesidir.

Seçme Hikayeler, Sait Faik AbasıyanıkSeçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık

"Günün birinde dostluklardan, insanlardan ve hayvanlardan ve ağaçlardan ve kuşlardan ve çimenlerden yapılmış vazife hissi ile çarpan yüreklerle dolu bir âlemde yaşayacağımızı düşünelim. Bir ahlakımız olacak ki, hiçbir kitap daha yazmadı. Bir ahlakımız, bugün yaptıklarımıza, yapacaklarımıza, düşündüklerimize, düşüneceklerimize hayretler içinde bakan bir ahlakımız…”

Seçme Hikayeler, Sait Faik AbasıyanıkSeçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık
insan_okur 
28 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kış ne kadar çok, ne kadar uzun olursa olsun; balık ne kadar az çıkarsa çıksın; yine yaz, bildiği gibi mahrumiyetlerin içinden kafasını kaldıracak ve onu bekleyenlere gelecektir.

Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 4 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 4 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
esraaltunerrr 
06 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Trifon toprağı sevmez, ona hürmet ederdi. Çünkü birçok sevdikleri orada, onun altında,aklın durduğu bir yerde yaşıyorlardı.

Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Stilyanus Hrisopulos Gemisi)Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Stilyanus Hrisopulos Gemisi)
insan_okur 
29 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bugün gözlerimiz ile sözlerimiz klişelerden kaçınırlar ama yine de onların tesiri altındadırlar.

Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 42 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 42 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

"Zamanlar normaldi ama bu normal zamanda da onlar, anormal zamanlar için pişiyorlar; sanki bugünü bekliyorlardı."

Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 27)Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 27)
insan_okur 
30 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Doğa
Dünya değişiyor dostlarım. Günün birinde gökyüzünde, güz mevsiminde artık esmer lekeler göremeyeceksiniz. Günün birinde yol kenarlarında, toprak anamızın koyu yeşil saçlarını göremeyeceksiniz. Bizim için değil ama, çocuklar, sizin için kötü olacak. Biz kuşları ve yeşillikleri çok gördük. Sizin içi kötü olacak. Benden hikâyesi.

Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 85 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 85 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
insan_okur 
28 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

“Söyleyin ben ne yapayım? Yazı yazmak, böylece şu harbi atlatıp iyi bir kütüphane açmayı düşünüyor, yalnız kendilerine, zevklerine güvendiğim insanlar vasıtasıyla kitaplar çıkarmak, tabilik(yayıncılık) etmek istiyordum. Hiçbir kötü kitap basmamak şartıyla hayatımı kazanmayı tasarlamıştım. Olmayacak. Böyle giderse, babadan miras birkaç parçayı da tüketeceğim. Ne yapayım? Bulgur mu alayım, dersiniz?

Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 28 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Seçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 28 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Emre kara 
14 May 17:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İçimde dülger balığının yüreğini dolduran korkuyu duydum. Bu hepimizin bildiği bir korku idi: Ölüm Korkusu.

Seçme Hikayeler, Sait Faik AbasıyanıkSeçme Hikayeler, Sait Faik Abasıyanık
5 /