Şehir Mektupları

·
Okunma
·
Beğeni
·
7,1bin
Gösterim
Adı:
Şehir Mektupları
Sayfa sayısı:
214
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799752631174
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Edebiyatımızda "şehir yazıları"nın ilk örneğini, çoğu malumat gazetesinde yayınlanan mektuplarla Ahmet Rasim vermiştir. Ahmet Rasim'in en büyük özelliği, yazılarını bir sohbet havası içinde yazması ve daha ilk cümleden okurunu kucaklamasıdır....
(Arka Kapak'tan)
192 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ah, beklemek..! Sen ne kadar tatlı, ne kadar güzelmişsin...
Şehir Mektupları kitabı Ahmet Rasim’in doğup büyüdüğü şehir olan İstanbul’dan her yönüyle bahsettiği şehir, kültür, sanat, insan merkezli onlarca mektubundan oluşmaktadır. 1890’lı yıllarda daha ziyade Malumat gazetesinde yayımlanan mektuplarında Adalar’dan, Bakırköy’den ve İstanbul’un çeşitli park ve bahçe alanlarından bahsederek, tasvirler yaparak İstanbul resmi çizer. Boğazdan ve mesire alanlarından haberler verir. Arkadaşlarıyla olan muhabbetini, şehrin güzelliklerini seyrederken karşılaştığı ilginç olayları anlatıyor..

Keyifli okumalar diler, böyle güzel bir macerayı bizlere sunduğu için 1K ekibine teşekkür ederim
630 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Ahmet Rasim 1912 - 1913 yıllarında yayınladığı 'Şehir Mektupları' isimli eserinde yaşadığı şehir olan İstanbul'u, günlük hayatını, anılarını çok hoş ve okuması keyifli bir dille kaleme almış. 100 Temel Eser arasında bulunan 'Şehir Mektupları' ve bunun gibi bir çok değerli edebiyatçımızın eserlerine daha çok kıymet verip, okumamız gerektiğini düşünüyorum ve tavsiye ediyorum. Böyle güzel eserleri yorumlayacak kelimeleri bulamıyorum. O yüzden Say Yayınlarının önsözün de yer alan Nurullah Ataç'ın kitap hakkında yorumunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

"Öz Türkçe mi istiyorsunuz? Öz Türk neş'esi ve zarafeti mi istiyorsunuz? Kıvrak, zeki,hisli, titrek, candan bir üslûp mu istiyorsunuz? O Osmanlıca devrinde o yüksek burjuvazi veya saray devrinde halk dili mi istiyorsunuz? Şehir Mektupları'nın her bir parçası bunları veriyor...
630 syf.
·7 günde·8/10 puan
Ahmet Rasim, Osmanlı'nın son dönemlerinde herhangi bir edebi topluluğa bağlı kalmadan, şiir, tiyatro, hikaye, roman türlerinde birçok eser vermiş yazarımız. Aynı zamanda gazeteci, siyasetçi, bestekar özelliklerine de sahip. "Şehir Mektupları" eserinde gazeteci kimliği ön plana çıkıyor. Ahmet Rasim, başarılı gözlem yeteneğiyle, yaşadığı şehir olan İstanbul'u ve toplumu ayrıntılı bir şekilde okura aktarıyor. Gazetede yayımlanmak üzere kaleme alınmış bu mektuplarda genel olarak mizahî ve bazı bölümlerde eleştirel bir anlatım şekli var.

Ahmet Rasim İstanbul'un farklı bölgelerini, semtlerini ve buralarda yaşayan insanların hayatlarını kapsamlı olarak anlatıyor. Eser yazıldığı dönemin özelliklerini, kültürünü, toplumsal yaşamı olduğu gibi yansıtıyor. Çarşı, pazar, millet bahçeleri gibi halkın yoğun olduğu, gezdiği alanlar ve Galata'nın, Beyoğlu'nun, Adalar'ın eğlence mekanları; Ramazan ayı dönemleri, Kandil, Bayram gibi özel günler; kabadayılar, dilenciler, köprücüler, faytoncular gibi halk arasında dikkat çeken kişiler eserde anlatılan konulardan bazıları. Ahmet Rasim bazen şehrin dış semtlerinde dolaşıp o yerlerin mevsimsel özelliklerini değerlendiriyor, bazen de bir gurme gibi yemek, sebze, meyve, içeceklerden bahsediyor. Bazen şehrin sıkıntılarını bir siyasetçi gibi eleştirirken, bazen gündemi oluşturan önemli olayları muhabir, haberci kimliğiyle okura aktarıyor. Bazen dönemin gelenek ve göreneklerini, halkın giyimini kuşamını bir renk cümbüşü içerisinde sunuyor. Edebiyat ve sanatla ilgili görüşlerini belirttiği yazıları da mektuplar arasında mevcut. Velhasılkelam, mektupların yazıldığı dönemde İstanbul'da yaşanan birçok olay bu eserde.

"Şehir Mektupçusu"nun sade bir dille, İstanbul'u anlattığı bu mektupları, o döneme ilgi duyanların beğenerek okuyacağını düşünüyorum.

İncelemenin başında Ahmet Rasim'in şair ve bestekar yönünün olduğunu da söylemiştim. Türk sanat müziği türünde, sözü ve bestesi kendisine ait onlarca şarkısı var. Son olarak Ahmet Rasim'e ait, günümüzde yenileri yapılamayan fasıl sonu şarkılarından bir tanesini ekliyor, iyi dinlemeler, iyi okumalar diliyorum...

https://www.dailymotion.com/video/x1rhldg
630 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Dün ki İstanbulun kısa hikayelerle anlatıldığı kitapta İstanbulda ki bir çok noktanın adının dahi bu gün değiştiğini, boş alanların dolduğunu okurken yaşayarak fark ediyoruz bir nevi 1900 lü yılların başına seyahat ediyoruz siyah beyaz bir hayata iyi okumalar....
630 syf.
·6/10 puan
Ahmet Rasim'in bu kitabı yaşadığı dönemde geçen İstanbul hikayeciklerinden oluşan bir tefrika. Efenim kısa birkaç not düşmek gerekirse; hani şu siyah beyaz filmler olur ya taksici Belgin Doruk, küçük hanımefendi ya da mahallenin mert yakışıklı maço delikanlısı Ayhan Işık zamanları kısacası eski İstanbul geliyor insanın aklına tabi Türk filmlerinden gördüğümüz kadarıyla.

Kitabın içerisinde bre medet, Neüzübillah gibi eskiye dair kelimeler bulabilirsiniz. Bu arada Zemher-i Zürafası diye de kışın ince giyinip gezenler için söylenirmiş. Arada bu kelimeyi kullanıp karşıdakilerin hönk diye bakışlarıyla karşılaşabilir, kimse bilmediği için artist bir edayla gerim gerim gerilebilirsiniz :)

Bu arada Ahmet Rasim'in yüzme bilmemesi de beni çok şaşırttı eklemeden rahat edemeyeceğim.
272 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ahmet Rasim yazar, gazeteci, siyasetçi ve hatta bestekar kişiliğiyle Osmanlı'nın son dönemlerinde yaşamış, hiçbir edebi topluluğa bağlı kalmadan, şiir, tiyatro, hikaye ve romanlar yazmıştır. Bu eser, yani 'Şehir Mektupları' gazeteci kimliğiyle yazdığı ve döneminin 'Malumat' gazetesinde yayınlanmış 4 ciltlik eserin içinden seçilmiş 59 yazıyı içermektedir.

Yazar bir sohbet havası içinde, döneminin İstanbul'unu, mekanlar, kültürel yapı, sosyal yaşam, insan ilişkileri, gelenekler, alışkanlıklar, modernleşme çabaları gibi unsurları ile yansıtmıştır. Gerçekten üstün bir gözlem gücü ve kıvrak zekası ile gazeteciliğini öyle bir konuşturmuştur ki, insan şu anda okumasına rağmen sanki o dönemin İstanbul'unda gibi hissediyor kendini.
168 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Şimdiden keyifli ve bol yolcuklu okumalar dileyebilirim..Kitap Ahmet Rasim'in gazete yazılarından oluşuyor.Yazarın içten ve samimi anlatımı bize İstanbul'un kaybolmaya yüz tutmuş tarihi dokusunu gelenek ve göreneklerini 19.yy. İstanbul yolculuğuna çıkarak anlatmıştır. Yazarın harika betimlemeleri ile anlattığı o güzel yerleri geziyormuşcasina bir tat alarak okudum.
630 syf.
Kitabın kısaltılmışını okudum ve iyi ki de kısası elime geçmiş dedim.Çünkü eski İstanbul ve Istanbulluların yaşayışı anlatılıyor.Benim gibi olay örgüsüne bağlı kitapları seven birisi için pek sürükleyici olmadı diyebilirim.Zaman zaman bazı bölümleri ilgimi çekmedi değil.Genel olarak okuyucuyla konuşur gibi yazılmış.Sonuç olarak kişiye göre beğenerek okuma durumu oldukça değişiklik gösteren kitaplardan diye düşünüyorum.
220 syf.
·12 günde
Bu kitabın sadece On Üçüncü Mektubu'na (#101420109) rastladığımda okumak istedim. Birçok döneme tanıklık eden Ahmet Rasim, bunları eserine de aktarmış. Bazı mektuplarında güldürüp düşündürürken, bazılarında ise hem bilgilendirip hem de hüzünlendirmiş. Edebiyat derslerinde bilmediğimiz konular hakkında bilgi edinmek de mümkün.

Günlük yaşantısını, neler yaptığını, etrafında olup bitenleri kaleminden mektuplarına aktarmış.
Osmanlıca dışında Farsça, Arapça kelimeleri bir arada görüp ve dilimizde hangi anlamlara geldiğini de öğrenebiliriz.
240 syf.
·Puan vermedi
1800 lü yılların son demlerindeki İstanbul'un sosyal hayatını,karakter çeşitliliğini,geleneklerini,insan ilişkilerini,mekanlarını,alışkanlıklarını...anlatan güzel bir kitap.Şehir yazılarının ilk örneği olduğu için de kıymetli bir eser.İstanbul sevdalılarına,şehir yazısı okumaya meraklılara tavsiye ederim.
168 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10 puan
İstanbul'un kaybolmaya yüz tutmuş tarihi dokusunu,gelenek ve göreneklerini bazen mizahi yönle bazen bir mahalle kadınının ağzından,bazen vapur yolcusu ağzından anlatarak okuyucuyu 19.yy. İstanbulu 'na yolculuğa çıkarmaktadır.
Kredi veya itibar denilen şeye çok fazla güvenmemeli. İnsan bir kere böyle alıştı mı çoğunlukla içine düştüğü zararı hissedemiyor. "Veresiye içen iki defa sarhoş olur" atasözü boş yere söylenmemiştir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şehir Mektupları
Sayfa sayısı:
214
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799752631174
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Edebiyatımızda "şehir yazıları"nın ilk örneğini, çoğu malumat gazetesinde yayınlanan mektuplarla Ahmet Rasim vermiştir. Ahmet Rasim'in en büyük özelliği, yazılarını bir sohbet havası içinde yazması ve daha ilk cümleden okurunu kucaklamasıdır....
(Arka Kapak'tan)

Kitabı okuyanlar 626 okur

  • Şeyma ÜNAL

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0