Şehir Mektupları

·
Okunma
·
Beğeni
·
3617
Gösterim
Adı:
Şehir Mektupları
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799752921640
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Serhat Yayınları
Ahmet Rasim Türk edebiyatında kendine özgü yeri olan bir yazarımızdır. 140'a yakın kitabı içinde Şehir Mektupları günümüze ulaşan başyapıtıdır.

Ahmet Rasim, doğup büyüdüğü, severek yaşadığı şehri sokak ve mahalleleriyle, dükkan ve pazarlarıyla, her tabakadan ve meslekten insanlarıyla, eğlenceleriyle, bayramlarıyla, gece gündüz yaşanan olaylarıyla, müzik dünyasıyla söyleşi sıcaklığı içinde Şehir Mektupları yazılarında anlatmıştır.

Şehir Mektupları, zevkle okunan bir kitap olduğu kadar dönemine tanıklık ederek bilgilendirici de olmaktadır.
630 syf.
·Beğendi
Ahmet Rasim 1912 - 1913 yıllarında yayınladığı 'Şehir Mektupları' isimli eserinde yaşadığı şehir olan İstanbul'u, günlük hayatını, anılarını çok hoş ve okuması keyifli bir dille kaleme almış. 100 Temel Eser arasında bulunan 'Şehir Mektupları' ve bunun gibi bir çok değerli edebiyatçımızın eserlerine daha çok kıymet verip, okumamız gerektiğini düşünüyorum ve tavsiye ediyorum. Böyle güzel eserleri yorumlayacak kelimeleri bulamıyorum. O yüzden Say Yayınlarının önsözün de yer alan Nurullah Ataç'ın kitap hakkında yorumunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

"Öz Türkçe mi istiyorsunuz? Öz Türk neş'esi ve zarafeti mi istiyorsunuz? Kıvrak, zeki,hisli, titrek, candan bir üslûp mu istiyorsunuz? O Osmanlıca devrinde o yüksek burjuvazi veya saray devrinde halk dili mi istiyorsunuz? Şehir Mektupları'nın her bir parçası bunları veriyor...
630 syf.
·Beğendi·8/10
Dün ki İstanbulun kısa hikayelerle anlatıldığı kitapta İstanbulda ki bir çok noktanın adının dahi bu gün değiştiğini, boş alanların dolduğunu okurken yaşayarak fark ediyoruz bir nevi 1900 lü yılların başına seyahat ediyoruz siyah beyaz bir hayata iyi okumalar....
630 syf.
·7 günde·8/10
Ahmet Rasim, Osmanlı'nın son dönemlerinde herhangi bir edebi topluluğa bağlı kalmadan, şiir, tiyatro, hikaye, roman türlerinde birçok eser vermiş yazarımız. Aynı zamanda gazeteci, siyasetçi, bestekar özelliklerine de sahip. "Şehir Mektupları" eserinde gazeteci kimliği ön plana çıkıyor. Ahmet Rasim, başarılı gözlem yeteneğiyle, yaşadığı şehir olan İstanbul'u ve toplumu ayrıntılı bir şekilde okura aktarıyor. Gazetede yayımlanmak üzere kaleme alınmış bu mektuplarda genel olarak mizahî ve bazı bölümlerde eleştirel bir anlatım şekli var.

Ahmet Rasim İstanbul'un farklı bölgelerini, semtlerini ve buralarda yaşayan insanların hayatlarını kapsamlı olarak anlatıyor. Eser yazıldığı dönemin özelliklerini, kültürünü, toplumsal yaşamı olduğu gibi yansıtıyor. Çarşı, pazar, millet bahçeleri gibi halkın yoğun olduğu, gezdiği alanlar ve Galata'nın, Beyoğlu'nun, Adalar'ın eğlence mekanları; Ramazan ayı dönemleri, Kandil, Bayram gibi özel günler; kabadayılar, dilenciler, köprücüler, faytoncular gibi halk arasında dikkat çeken kişiler eserde anlatılan konulardan bazıları. Ahmet Rasim bazen şehrin dış semtlerinde dolaşıp o yerlerin mevsimsel özelliklerini değerlendiriyor, bazen de bir gurme gibi yemek, sebze, meyve, içeceklerden bahsediyor. Bazen şehrin sıkıntılarını bir siyasetçi gibi eleştirirken, bazen gündemi oluşturan önemli olayları muhabir, haberci kimliğiyle okura aktarıyor. Bazen dönemin gelenek ve göreneklerini, halkın giyimini kuşamını bir renk cümbüşü içerisinde sunuyor. Edebiyat ve sanatla ilgili görüşlerini belirttiği yazıları da mektuplar arasında mevcut. Velhasılkelam, mektupların yazıldığı dönemde İstanbul'da yaşanan birçok olay bu eserde.

"Şehir Mektupçusu"nun sade bir dille, İstanbul'u anlattığı bu mektupları, o döneme ilgi duyanların beğenerek okuyacağını düşünüyorum.

İncelemenin başında Ahmet Rasim'in şair ve bestekar yönünün olduğunu da söylemiştim. Türk sanat müziği türünde, sözü ve bestesi kendisine ait onlarca şarkısı var. Son olarak Ahmet Rasim'e ait, günümüzde yenileri yapılamayan fasıl sonu şarkılarından bir tanesini ekliyor, iyi dinlemeler, iyi okumalar diliyorum...

https://www.dailymotion.com/video/x1rhldg
630 syf.
·6/10
Ahmet Rasim'in bu kitabı yaşadığı dönemde geçen İstanbul hikayeciklerinden oluşan bir tefrika. Efenim kısa birkaç not düşmek gerekirse; hani şu siyah beyaz filmler olur ya taksici Belgin Doruk, küçük hanımefendi ya da mahallenin mert yakışıklı maço delikanlısı Ayhan Işık zamanları kısacası eski İstanbul geliyor insanın aklına tabi Türk filmlerinden gördüğümüz kadarıyla.

Kitabın içerisinde bre medet, Neüzübillah gibi eskiye dair kelimeler bulabilirsiniz. Bu arada Zemher-i Zürafası diye de kışın ince giyinip gezenler için söylenirmiş. Arada bu kelimeyi kullanıp karşıdakilerin hönk diye bakışlarıyla karşılaşabilir, kimse bilmediği için artist bir edayla gerim gerim gerilebilirsiniz :)

Bu arada Ahmet Rasim'in yüzme bilmemesi de beni çok şaşırttı eklemeden rahat edemeyeceğim.
630 syf.
Kitabın kısaltılmışını okudum ve iyi ki de kısası elime geçmiş dedim.Çünkü eski İstanbul ve Istanbulluların yaşayışı anlatılıyor.Benim gibi olay örgüsüne bağlı kitapları seven birisi için pek sürükleyici olmadı diyebilirim.Zaman zaman bazı bölümleri ilgimi çekmedi değil.Genel olarak okuyucuyla konuşur gibi yazılmış.Sonuç olarak kişiye göre beğenerek okuma durumu oldukça değişiklik gösteren kitaplardan diye düşünüyorum.
630 syf.
·8/10
Edebiyatımızda "şehir yazıları"nın ilk örneğini, çoğu Malumat gazetesinde yayınlanan mektuplarla Ahmet Rasim vermiştir. Ahmet Rasim'in en büyük özelliği, yazılarını bir sohbet havası içinde yazması ve daha ilk cümleden okurunu kucaklamasıdır. Dönemin İstanbul'unu mekan, kültürel yapı, gelenekler, alışkanlıklar, insan ilişkileri gibi unsurlarla ele alan ve bütün zenginliğiyle yansıtan Ahmet Rasi "Şehir Mektupları"nda büyük bir gözlem yetene, kıvrak bir üslup, kendine özgü bir dil ve tadına doyulmaz yazılar ortaya koyar. Şehirlerimize bambaşka bir perspektiften bakmamazı sağlayan bu Şahane Adama teşekkür ederim....
168 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
İstanbul'un kaybolmaya yüz tutmuş tarihi dokusunu,gelenek ve göreneklerini bazen mizahi yönle bazen bir mahalle kadınının ağzından,bazen vapur yolcusu ağzından anlatarak okuyucuyu 19.yy. İstanbulu 'na yolculuğa çıkarmaktadır.
196 syf.
·Beğendi·8/10
Yazarımız şehri bir bütün olarak;insanlarıyla,doğasıyla, mekanlarıyla, gelenekleriyle,...İstanbul u içine alan anlatımlarıyla yaşatmaya çalışmıştır...Gördüklerini ince nüanslarıyla çok güzel anlatan yazarımızın bu eseri okunmaya değer...
Bu kitap, Ahmet Rasim'in gazete yazılarından oluşuyor. Yazarın dili o kadar içten öyle samimi ki. :) Sanki çok eskide yaşamış bir arkadaşımla hasbıhal ediyoruz. :) Benim gibi Eski İstanbul, geçmiş yaşantı hayranıysanız bu kitap sizi kalbinizden tam 90'dan vurur. :) Eğer öyle şeylerden hoşlanmıyorsanız pek de sizlik değil gibi.
168 syf.
·5 günde·9/10
Kitap, 1890lı yıllardaki İstanbul'un günlük haberlerinden oluşmuş. Yazarımız İstanbul'un günlük haberlerini 43 mektup şeklinde anlatmış. Mektuplarını da gayet samimi bir üslupla yazmış. Özellikle İstanbul'da yaşayan kişiler günümüz İstanbul'u ile bundan 129 sene evvelki İstanbul'u ister istemez karşılaştıracaktır.

Geçmişe yolculuk yapmak isteyen herkes bu kitabı okumalı... İyi okumalar dilerim...
196 syf.
·1 günde·10/10
ABC Yayınlarınin basimindan okudum.Yazilar çok kucuk olsa da begendim.Kisa kisa hikayelerddn olusuyor ve bircok noktaya deginilmiş.Anlaşilir bir dil kullanılmış.Keyifli okumalar. :)
630 syf.
·Beğendi·5/10
II. Abdülhamid dönemi şehir hayatı ve kültürünü tanıyabilirsiniz. Yazarın ´´Malumat´´ gazetesinde yayınlanmış makalelerinden oluşan kitap halen akıcılığını korumakta ve o dönemle ilgili kaynak eser olma özelliğine sahip.
Çok şükür eriştirene?
Günleri sıralayan Allah, oruçlu olan ümmetin hepsini yardımıyla affetsin!
Ramazan denildi mi, iftarın, teravihin, sahurun hatıra gelmemesi mümkün mü?
Muhterem okuyuculara!
Şu aşağıdaki şeylere inanmayınız:
İdare memurlarının kasada para yok deyişlerine,
Gazetelerin birbirlerine atıp tutmalarına,
Köprü memurlarının görmemezliğe gelmelerine, tramvayların yarım saatte Şişli'ye gideceklerine, Rumeli şimendiferlerinin ortalama hızını otuz kilometreye çıkaracaklarına.
.. Gümrükçülerin bu sene de para kazanmadık demelerine.
Kredi veya itibar denilen şeye pek ziyade güvenmemeli. İnsan bir kere böyle alıştı mı ekseriya uğradığı zararı hissetmiyor.
Veresiye içen iki defa sarhoş olur lafı boş yere söylenmemiştir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şehir Mektupları
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799752921640
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Serhat Yayınları
Ahmet Rasim Türk edebiyatında kendine özgü yeri olan bir yazarımızdır. 140'a yakın kitabı içinde Şehir Mektupları günümüze ulaşan başyapıtıdır.

Ahmet Rasim, doğup büyüdüğü, severek yaşadığı şehri sokak ve mahalleleriyle, dükkan ve pazarlarıyla, her tabakadan ve meslekten insanlarıyla, eğlenceleriyle, bayramlarıyla, gece gündüz yaşanan olaylarıyla, müzik dünyasıyla söyleşi sıcaklığı içinde Şehir Mektupları yazılarında anlatmıştır.

Şehir Mektupları, zevkle okunan bir kitap olduğu kadar dönemine tanıklık ederek bilgilendirici de olmaktadır.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0