Şehir Mektupları

6,6/10  (31 Oy) · 
107 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.155 gösterim
Klasikler, ölümsüz olmadıkları için değil sürekli okundukları için de değerlidir. Bizim klasiklerimiz başlangıçta bazı eksiklik ve acemilik taşısalar bile bu onların kurucu olma özelliklerini değiştirmez. Dil kadar hayat da yeniden kurulur onlarda. Dünkü nesiller tarafından ağır aksak da olsa okunan, sevilen ve hayatımızın bir parçasına dönüşen bu eserler bir kez daha ve günün zevkleri ve tercihleri gözetilerek çıkıyor gün yüzüne.

Okundukça sevilecek bu eserler dünü selamladığı kadar geleceği kurmaya aday. Aşk, dil, kurgu bütün saflığıyla göz kırpıyor. Yeniden...

Şehrin hem yazarı hem eleştirmeni, hem paparazzisi hem gurmesi, hem seyircisi hem bestecisi, hem hovardası hem de habercisi olan Ahmet Rasim'in Şehir Mektupları, sadece "Nerde o eski İstanbul?" sorusunun cevabı değil canlı ve derin İstanbul'un da karşılığıdır.

Türkçenin büyük kalemlerinden Ahmet Rasim'in Milli Eğitim Bakanlığı'nın 100 Temel Eser listesinde de yer alan Şehir Mektupları ilk defa tam metin olarak günümüz Türkçesiyle okurla buluşuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
esraaltunerrr 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ahmet Rasim'in bu kitabı yaşadığı dönemde geçen İstanbul hikayeciklerinden oluşan bir tefrika. Efenim kısa birkaç not düşmek gerekirse; hani şu siyah beyaz filmler olur ya taksici Belgin Doruk, küçük hanımefendi ya da mahallenin mert yakışıklı maço delikanlısı Ayhan Işık zamanları kısacası eski İstanbul geliyor insanın aklına tabi Türk filmlerinden gördüğümüz kadarıyla.

Kitabın içerisinde bre medet, Neüzübillah gibi eskiye dair kelimeler bulabilirsiniz. Bu arada Zemher-i Zürafası diye de kışın ince giyinip gezenler için söylenirmiş. Arada bu kelimeyi kullanıp karşıdakilerin hönk diye bakışlarıyla karşılaşabilir, kimse bilmediği için artist bir edayla gerim gerim gerilebilirsiniz :)

Bu arada Ahmet Rasim'in yüzme bilmemesi de beni çok şaşırttı eklemeden rahat edemeyeceğim.

Tuncer KAHRAMAN 
15 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dün ki İstanbulun kısa hikayelerle anlatıldığı kitapta İstanbulda ki bir çok noktanın adının dahi bu gün değiştiğini, boş alanların dolduğunu okurken yaşayarak fark ediyoruz bir nevi 1900 lü yılların başına seyahat ediyoruz siyah beyaz bir hayata iyi okumalar....

Enes ESEN 
21 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Edebiyatımızda "şehir yazıları"nın ilk örneğini, çoğu Malumat gazetesinde yayınlanan mektuplarla Ahmet Rasim vermiştir. Ahmet Rasim'in en büyük özelliği, yazılarını bir sohbet havası içinde yazması ve daha ilk cümleden okurunu kucaklamasıdır. Dönemin İstanbul'unu mekan, kültürel yapı, gelenekler, alışkanlıklar, insan ilişkileri gibi unsurlarla ele alan ve bütün zenginliğiyle yansıtan Ahmet Rasi "Şehir Mektupları"nda büyük bir gözlem yetene, kıvrak bir üslup, kendine özgü bir dil ve tadına doyulmaz yazılar ortaya koyar. Şehirlerimize bambaşka bir perspektiften bakmamazı sağlayan bu Şahane Adama teşekkür ederim....

Şehir Mektupları kitabı, Ahmet Rasim'in anılarını paylaştığı, okurken guzel vakit geçirilen ve insanın sikilmadigi bir kitap. Ahmet Rasimin sıcak ve samimi anlatımıyla bir dostun ağzından anılarını dinlediğiniz hissine kapılıyorsunuz. Bazen tatlı sert eleştiriler, bazen şakalarla, bazen de yararlı bilgilerle keyifli ve guzel bir kitap olmuş.

Esen Nihal Aslan 
05 Ara 2016 · Kitabı okumadı · Beğendi · Puan vermedi

Bu kitap, Ahmet Rasim'in gazete yazılarından oluşuyor. Yazarın dili o kadar içten öyle samimi ki. :) Sanki çok eskide yaşamış bir arkadaşımla hasbıhal ediyoruz. :) Benim gibi Eski İstanbul, geçmiş yaşantı hayranıysanız bu kitap sizi kalbinizden tam 90'dan vurur. :) Eğer öyle şeylerden hoşlanmıyorsanız pek de sizlik değil gibi.

Kitap okumak 
19 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

II. Abdülhamid dönemi şehir hayatı ve kültürünü tanıyabilirsiniz. Yazarın ´´Malumat´´ gazetesinde yayınlanmış makalelerinden oluşan kitap halen akıcılığını korumakta ve o dönemle ilgili kaynak eser olma özelliğine sahip.

Sadık Kocak 
07 Şub 23:21 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Şöyle bir bakıyorum. Çok kısa bir kitaptı. Acaba orjinali miydi bilmem ama daha çok liseliler veya orta okul yaşındakiler için toparlanmış kitap görünümündeydi. Sadece eskileri sevdiğim için okuduğum kitaplardan desem yeridir. Hani Türk Klasikleri kategorisine girmeyi başarmış romandan gayrı kitaplardan birkaçından birisi olarak benim nezdimde yer tutar. Fena değil ama benim yaşıma hitap etmediğini düşünüyorum ..

DERUN-İ KİTAP 
 26 Haz 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Mükemmel bir kitap. Istanbul'um her semtini herşeyini öyle güzel bir dille anlatmış ki bayıldım...Kesinlikle tavsiye ederim. Mutlaka okunması gereken muhteşem bir Türk yazarıdır Ahmet Rasim...

Kitaptan 38 Alıntı

Mâsiva 
 11 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ah, beklemek! Sen ne kadar tatlı, ne kadar güzelmişsin.

Şehir Mektupları, Ahmet RasimŞehir Mektupları, Ahmet Rasim

Çok şükür eriştirene?
Günleri sıralayan Allah, oruçlu olan ümmetin hepsini yardımıyla affetsin!
Ramazan denildi mi, iftarın, teravihin, sahurun hatıra gelmemesi mümkün mü? Fakat arada mahya, davul meraklılarını da unutmak olmaz. Onların da kendilerine göre eğlenceleri vardır. Hatta büyük camilerde kurulan mahyaları bu sene gecesi gecesine kaydederek uğraşacak olanlar da nadir değildir. Davula gelince ipi ister al olsun, ister mor, ondan amaç “düm tek düm tek” tarzında bir ses çıkarmak olduğundan bekçilerin zeka derecelerine göre bu ahenkte bir ritim bulunabilir. Yalnız mahalle beylerinin eline geçmemeli, geçerse aşçıya, ayvaza, mama dadıya, ihtiyar sütnineye, pehlivanlık kurallarına, yazın Büyükdere, Bentler sefasına doyamayan hovarda kırıntılarına, Bulgurlu, Dudullu, Kartal… Köy düğünlerine alışık zevk düşkünü insanlara, Ortaoyunu seyircisine, Kel Hasan’a, Kambur Mehmed’e, Komik Arife, İbiş’e, Tuhaf Atıf’a göbek attırmak işten bile sayılmaz.

Şehir Mektupları, Ahmet RasimŞehir Mektupları, Ahmet Rasim
Emire Nişli 
10 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşka dair...
Malum ya, aşk ve sevgi su götürür şeylerden değildir. İnsan bir kere fitili aldı mı idare kandili gibi sabahlara kadar yanıp tutuşur.

Şehir Mektupları, Ahmet Rasim (Karanfil Yayınları)Şehir Mektupları, Ahmet Rasim (Karanfil Yayınları)
Emire Nişli 
10 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hazan (sonbahar), bize ikinci müjdeyi veriyor. Bu müjde okuma günlerinin geri dönüşüdür. Kışın uzun gecelerinde yazdan biriktirilen eserlerin tedkik edilmesi gerçekten çekilir.

Şehir Mektupları, Ahmet Rasim (Karanfil Yayınları)Şehir Mektupları, Ahmet Rasim (Karanfil Yayınları)
Emire Nişli 
10 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sevgili Cananım"
Beni sönmez ateşlerde yakan o baştan çıkarıcı gözlerini görmeyeli kalbim cehennem alevleriyle harab oldu. Yanıyorum, o günden beri yanıyorum.

Şehir Mektupları, Ahmet Rasim (Karanfil Yayınları)Şehir Mektupları, Ahmet Rasim (Karanfil Yayınları)
Mâsiva 
13 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çocuklar bir daha söylüyorum. Sözüme dikkat edin. Beni dinleyin. Bayram geliyor. “Elbise isteriz” diye sızlanın, söylenin,
mırıl mırıl mırıldanın, somurtun,homurdanın, yetmezse sıcak odadan çıkıp avluda gizli gizli ağlayın, sofraya oturmayın,
yemeği herkese zehir edin. Babanız kızsın, size dayak atsın, siz yine aldırmayın, fakat dayak acısıyla ağlayın. Büyükanneniz
meraklansın, küçük kardeşleriniz size bakarak ağlamaya başlasın, arada komşunun oğlanını da azdırın. Analarınız boyunlarını büksünler.
– Efendi! Bey, çocuğu üzüyoruz, desinler de evde kavga çıksın.
Babanız:
– Almayacağım, diye bağırsın.
Kayınvalide atılsın:
– Bizim damat kadar cimri görmedim, diye söylensin. Bir patırtı da böyle kopsun. Fakat unutmayın ha! Yine siz tepinin,
sızlanın, evi çın çın öttürün. O bildik yayık seslerle:
– Elbise isterim, diye var kuvvetinizle bağırın, feryat edin. Ağlarken makamdan makama geçerek, duvara doğru dönerek
uluyun, gözünüzden yaşlar insin, hıçkırıkları ‘hıg hıg’larla azdırın. Yoksa başka türlü elbise falan alınmaz.

Şehir Mektupları, Ahmet RasimŞehir Mektupları, Ahmet Rasim
Emire Nişli 
10 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sonbahar... Şairleri ağlatan, verem düşkünlerine serilmiş ince dünyanın peri yüzlü güzellerinin çehrelerine benzeyen, ağaçlıklar arasında gezinirken ayaklar altında çıtırdayan yaprakların manasız ifadesiyle hükümet adamlarını düşündüren bu üzüntülü mevsim yine geldi.

Şehir Mektupları, Ahmet Rasim (Karanfil Yayınları)Şehir Mektupları, Ahmet Rasim (Karanfil Yayınları)
DERUN-İ KİTAP 
26 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Her ne kadar dargın isem de, yine seni sevmekten vazgeçemem.

Şehir Mektupları, Ahmet Rasim (Sayfa 132)Şehir Mektupları, Ahmet Rasim (Sayfa 132)
Şino 
12 Tem 09:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Nedir bu güvercin sevgisi? Bir kere Hz. Peygamber'in hicreti sırasında saklandığı mağarada örümceklerin ördüğü bir ağ kenarına yuva kurarak Peygamber Efendimizin gizlenmesine yardım ettiği için mânen makbul bir kuş olarak bilinir.
Tasavvufta gönül ve sır ulağı olarak geçer. Makamdan makama haber götürür. Eskiden posta işlerinde kullanıldığı için eski edebiyatımızda öncelikle haberci remzi olarak geçmektedir."

Şehir Mektupları, Ahmet Rasim (Sayfa 68)Şehir Mektupları, Ahmet Rasim (Sayfa 68)
Mâsiva 
12 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ağlayın çocuklar! Hem de var kuvvetinizle ağlayın.Bayram geliyor.Fakat sade ağlamayın,tepinin.

Şehir Mektupları, Ahmet RasimŞehir Mektupları, Ahmet Rasim
4 /