Şehirden İndim Köye

8,0/10  (21 Oy) · 
91 okunma  · 
16 beğeni  · 
905 gösterim
Ben sana tilefon itmedim mi? - Ettin onbaşım. - Ben sana demograsinin emrini bildirmedim mi? - Bildirdin onbaşım. - Ben sana şu candarmaynan haber iletmedim mi? - İlettin onbaşım. - Pekiy, ilettim de sen ne yaptın? Ne demiye garşılama törenine gelmiyonuz? Hı? Ben size yüz yayan, gırk da atlıynan garşılama meydanına geleceğiniz, orada, "Yaşasın demograsi!" deyi bağıracağınız, gelirkene gurban itmeğe bi düveynen iki de goç getireceğiniz deyi haber itmedim mi? Her bi köy, "Başüstüne!" didi de, siz niden gelmiyonuz?
Sultan SALGIN 
 21 Eyl 12:21 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Biz dedi bu paketlerin sahaplarını bekliyoruz.emanet olduğundan muhafaza ettik.reşit ağa boş cıgara paketlerini bize verdi.Benim elime gelincik paketi gelmişti.Pakete baktım,üzerinde karışık çizgiler..nonfigüratif resimler,sayılar...
-bunlar nedir reşit ağa?dedim.
-bunlar bizim derdimiz...dedi.
-ne derdi?
-vallaha derdimiz.Şincik adet oldu.işler seçime bindi bineli,eksik olmasın,büyüklerimiz kasaba kasaba,köy köy dolaşıp köylünün derdini dinliyor.bıldır parti ileri gelenleri buraya geldiler.derdi olan dinletmeye kahveye gelsin dediler.Millet yığıldı.onlar dört kişiydiler.şorda tomofilden indiler.buyurun dedik.selam,aleykümselam...içlerinden biri"ağalar"dedi."şimdiye kadar sizin heçbi derdinizi dinleyen yoktu.Demokrasi dimek,halkın dediğini dinlmek dimektir.bundan sebep ayağınıza kadar geldik işte.Her kimin ne derdi varsa desin" sen bizde dert mi ararsın..başladık ağnatmaya..biz ağnattıkça onlar vire yazıyor."efendi,ısıtma.."dedik."ilkin şu ısıtmanın bir önünü alın."yazdılar:"ısıtmanın kökü kazıncak"öğretmen söze karıştı:"aman beş sınıfı bibaşıma okutuyorum.aman öğretmen gönderin"dördü birden ha babam yazıyor.biyandan fosurda fosur cigara içiyorlar.ne desek,olur diyorlar.şuna da olamz dedkleri yok.bizim öğretmenin kulağına eğildim,"aman öğretmen ,benim bunlara inanım yok,"dedim."bu ne biçim i

Kitaptan 8 Alıntı

Zagor 
11 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Haklısın Bey
"Hemşeriler," dedim, "bir memleketin kalkınması, kadınların yükselmesine bağlıdır. Kadınların uyanması için, kız çocuklarının okutulması gereklidir. Ne dersiniz hemşeriler?"

Şehirden İndim Köye, Aziz Nesin (Sayfa 147 - Nesin Yayınevi)Şehirden İndim Köye, Aziz Nesin (Sayfa 147 - Nesin Yayınevi)
Zagor 
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ya işbaşından çekilip gidecek, ya ölecek... O zaman, "Ulan ne iyi bir herifti!" derler.

Şehirden İndim Köye, Aziz Nesin (Sayfa 63 - Nesin Yayınevi)Şehirden İndim Köye, Aziz Nesin (Sayfa 63 - Nesin Yayınevi)
Zagor 
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Köyün birine vardım. Tellel bağırttım: "Çürük dişi olanlar! Dişi sızlayanlar! Köye şırıngacı geldi, bedave diş çekiyo..." Bedave olduğunu duyan goştu. Nasıl olsa bedave değel mi ya... Sağlam dişini çektiriyo... Şindik ağrımasa da nasıl ossa ilerde çürüyüp ağrıyacak değel mi! Hazır dişçi ayaklarına gelmişken...

Şehirden İndim Köye, Aziz Nesin (Sayfa 96 - Nesin Yayınevi)Şehirden İndim Köye, Aziz Nesin (Sayfa 96 - Nesin Yayınevi)
Zagor 
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Beşik Kertmesi
"Soydan saptan güzellikleri dillere destan bir kız çocuğu, daha beşikte bebeyken niçin sözlüsü olurdu bacak kadar bir oğlanın?"

Şehirden İndim Köye, Aziz Nesin (Sayfa 133 - Nesin Yayınevi)Şehirden İndim Köye, Aziz Nesin (Sayfa 133 - Nesin Yayınevi)
Zagor 
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Bu dünyada üç şeyin çaresi yok. Bizim yüzbaşı öyle derdi. Arabın suratı beyaza dönmez bir, kösenin sakalı çıkmaz iki, ölüme derman bulunmaz üç."

Şehirden İndim Köye, Aziz Nesin (Sayfa 107 - Nesin Yayınevi)Şehirden İndim Köye, Aziz Nesin (Sayfa 107 - Nesin Yayınevi)
Havvanur 
 31 Mar 18:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ölüm bişey değil,hadi kıydım canıma...Ulan,bizim çalınan alyanık donlu kısrağı bir gören olmayacak mı! İşte,Çerkez Apti'nin kısrağı,diyecekler.Hayır ölmek olmaz,ölüm çare değil."

Şehirden İndim Köye, Aziz Nesin (Sayfa 81 - Çerkez Apti)Şehirden İndim Köye, Aziz Nesin (Sayfa 81 - Çerkez Apti)
Zagor 
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Başlık Parası
"Ocağı batsın başlığın. Bu töreyi icat edenin yatacak yeri olmasın."

Şehirden İndim Köye, Aziz Nesin (Sayfa 135 - Nesin Yayınevi)Şehirden İndim Köye, Aziz Nesin (Sayfa 135 - Nesin Yayınevi)
Havvanur 
02 Nis 18:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Dur hele oğlum,milleti telaşe verme. Bu dünyada üç şeyin çaresi yok. Bizim yüzbaşı öyle derdi. Arabın suratı beyaza dönmez bir, kösenin sakalı çıkmaz iki, ölüme derman bulunmaz üç... ne fır fır dönüyorsun? İçecek suyu, yiyecek ekmeği kesilmişse, kim ona bir derman bulabilir ki..."

Şehirden İndim Köye, Aziz Nesin (Sayfa 107)Şehirden İndim Köye, Aziz Nesin (Sayfa 107)