Şehirden İndim Köye

7,3/10  (10 Oy) · 
62 okunma  · 
8 beğeni  · 
789 gösterim
Ben sana tilefon itmedim mi? - Ettin onbaşım. - Ben sana demograsinin emrini bildirmedim mi? - Bildirdin onbaşım. - Ben sana şu candarmaynan haber iletmedim mi? - İlettin onbaşım. - Pekiy, ilettim de sen ne yaptın? Ne demiye garşılama törenine gelmiyonuz? Hı? Ben size yüz yayan, gırk da atlıynan garşılama meydanına geleceğiniz, orada, "Yaşasın demograsi!" deyi bağıracağınız, gelirkene gurban itmeğe bi düveynen iki de goç getireceğiniz deyi haber itmedim mi? Her bi köy, "Başüstüne!" didi de, siz niden gelmiyonuz?

Kitaptan 6 Alıntı

Zagor 
11 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Haklısın Bey
"Hemşeriler," dedim, "bir memleketin kalkınması, kadınların yükselmesine bağlıdır. Kadınların uyanması için, kız çocuklarının okutulması gereklidir. Ne dersiniz hemşeriler?"

Şehirden İndim Köye, Aziz Nesin (Sayfa 147 - Nesin Yayınevi)Şehirden İndim Köye, Aziz Nesin (Sayfa 147 - Nesin Yayınevi)
Zagor 
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ya işbaşından çekilip gidecek, ya ölecek... O zaman, "Ulan ne iyi bir herifti!" derler.

Şehirden İndim Köye, Aziz Nesin (Sayfa 63 - Nesin Yayınevi)Şehirden İndim Köye, Aziz Nesin (Sayfa 63 - Nesin Yayınevi)
Zagor 
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Köyün birine vardım. Tellel bağırttım: "Çürük dişi olanlar! Dişi sızlayanlar! Köye şırıngacı geldi, bedave diş çekiyo..." Bedave olduğunu duyan goştu. Nasıl olsa bedave değel mi ya... Sağlam dişini çektiriyo... Şindik ağrımasa da nasıl ossa ilerde çürüyüp ağrıyacak değel mi! Hazır dişçi ayaklarına gelmişken...

Şehirden İndim Köye, Aziz Nesin (Sayfa 96 - Nesin Yayınevi)Şehirden İndim Köye, Aziz Nesin (Sayfa 96 - Nesin Yayınevi)
Zagor 
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Beşik Kertmesi
"Soydan saptan güzellikleri dillere destan bir kız çocuğu, daha beşikte bebeyken niçin sözlüsü olurdu bacak kadar bir oğlanın?"

Şehirden İndim Köye, Aziz Nesin (Sayfa 133 - Nesin Yayınevi)Şehirden İndim Köye, Aziz Nesin (Sayfa 133 - Nesin Yayınevi)
Zagor 
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Bu dünyada üç şeyin çaresi yok. Bizim yüzbaşı öyle derdi. Arabın suratı beyaza dönmez bir, kösenin sakalı çıkmaz iki, ölüme derman bulunmaz üç."

Şehirden İndim Köye, Aziz Nesin (Sayfa 107 - Nesin Yayınevi)Şehirden İndim Köye, Aziz Nesin (Sayfa 107 - Nesin Yayınevi)
Zagor 
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Başlık Parası
"Ocağı batsın başlığın. Bu töreyi icat edenin yatacak yeri olmasın."

Şehirden İndim Köye, Aziz Nesin (Sayfa 135 - Nesin Yayınevi)Şehirden İndim Köye, Aziz Nesin (Sayfa 135 - Nesin Yayınevi)