Seks Neden Keyiflidir? İnsanın Cinsel Evrimi

8,5/10  (4 Oy) · 
8 okunma  · 
4 beğeni  · 
657 gösterim
Biz insanlara, birçok hayvanın cinsel yaşamı garip görünür. Oysa cinsel yaşamı garip olan asıl bizleriz. Neden mi? Gözden uzak çiftleşen tek tür biziz. Dahası, istediğimiz zaman, hatta döllenmenin olanaksız olduğu dönemlerde bile çiftleşiriz. İnsan dişisi döllenmeye elverişli olduğu dönemi tam olarak bilmez, bilse de diğer dişi memeliler gibi bunu renk değiştirerek, koku salgılayarak ve sesler çıkararak ilan etmez.

Cinselliğimiz, en yakın atalarımız olan insansı maymunlardan neden bu kadar farklı? Neden memeliler arasında bir tek insan dişisi menopoza girer? Neden insan erkeği, hamile bıraktığı dişinin yanında kalıp genlerini taşıyan yavrularının yetiştirilmesine (genelde) yardımcı olur?

Fizyoloji ve evrimsel biyoloji dallarında uzman, ödüller kazanmış bir yazar olan Jared Diamond, cinsel açıdan bizi atalarımızdan bunca farklı kılan evrimsel etkenleri araştırıyor ve insan konumuna erişmemizde, büyük beyinlerimiz ve dik durabilen gövdemiz kadar cinselliğimizin de hayati önem taşıdığını çarpıcı örnekler vererek açıklıyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  1998
 • Sayfa Sayısı:
  159
 • ISBN:
  9789754341942
 • Orijinal Adı:
  Why Sex Is Fun - The Evolution Of Human Sexuality
 • Çeviri:
  Sinem Gül
 • Yayınevi:
  Varlık Yayınları
 • Kitabın Türü:
Astra 
29 Nis 16:39 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Cinselliğin evrimini merak edenler ve canlılar içinde neden sadece insanın seksi zevk amaçlı yaptığını anlatan bilimsel bir kitap. İnsan dışındaki neredeyse bütün türler üremek ve neslin devamını sağlamak için seks yaparken, neden insanlar zevk olsun diye seks yapar?

Kitaptan 5 Alıntı

Maya 
 16 Nis 18:25 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İnsan işaretlerini anlamamızı en­gelleyen, onlara tarafsızca bakmamızı zorlaştıran güçlü duygularımızdır. Ayrıca gerek tercihlerimizde, gerekse bedenlerimiz­de kendiliğinden oluşan değişimlerdeki büyük kültürel farklılık ve bireysel olarak öğrenilen farklılık da bu konuda bir engel oluşturur.

Seks Neden Keyiflidir?, Jared Diamond (Sayfa 144)Seks Neden Keyiflidir?, Jared Diamond (Sayfa 144)
Maya 
 15 Nis 00:44 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Benim en sevdiğim örnek­lerden birisi, karısının "acınacak derecede küçük" göğüslerin­den yakınan şovenist bir erkeğin, kendi göğüslerinin büyüme­ye başladığını görerek şok geçirmesiydi. Sonunda, kocasını tat­min edecek göğüs boyutuna ulaşmak isteyen kadının göğüsleri­ne bol bol östrojen kremi sürdüğü ve kremin adama da bulaştı­ğı anlaşılmıştı.

Seks Neden Keyiflidir?, Jared Diamond (Sayfa 58)Seks Neden Keyiflidir?, Jared Diamond (Sayfa 58)
Maya 
15 Nis 00:42 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Östrojen tedavisi gören kadın ve erkek kanser hastalarına, prolaktin enjekte edildiğinde
süt salgılamaya başladılar; bu hastalar arasında, hormon teda­visinin kesilmesinden sonra yedi yıl boyunca süt salgılamaya devam eden altmış dört yaşında bir erkek de vardı.

Seks Neden Keyiflidir?, Jared Diamond (Sayfa 57)Seks Neden Keyiflidir?, Jared Diamond (Sayfa 57)
Maya 
16 Nis 16:37 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Evet, seks bizim için keyiflidir, çünkü kadınlarda yumurtlama dönemi gizlidir ve sekse her an hazır durumdadırlar; ama, bu alışılmadık üreme fizyolojisini neden geliştirdiler? Evet, erkekler süt salgılamalarını sağlayabilecek fizyolojik ka­pasiteye sahiptirler, ama neden bu kapasiteyi kullanacak şekilde evrilmediler? Menopoz konusunda da bilmecenin kolay ya­nı, kadının yumurta deposunun yaklaşık olarak elli yaş civarın­da boşalması ya da hasara uğramasıdır. Önemli olan ise, üre­me fizyolojimizde bu görünüşte yıkıcı ayrıntıyı neden geliştir­miş olduğumuzdur.

Seks Neden Keyiflidir?, Jared Diamond (Sayfa 117)Seks Neden Keyiflidir?, Jared Diamond (Sayfa 117)
Maya 
14 Nis 16:16 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Cinsiyetler arası savaş hakkında espriler yaparız, ama as­lında bu savaş ne bir şaka konusudur, ne de belli anne ya da babaların belli durumlarda nasıl davrandıklarına bağlı bir ka­zadır. Erkeğin genetik çıkarlarına uygun bir davranış dişi ebe­veynin çıkarlarına, dişinin çıkarlarına uygun bir davranış da
erkek ebeveynin çıkarlarına uygun olmayabilir. İnsanlığın çek­tiği ıstırapların temel nedenlerinden biri de bu acı gerçektir.

Seks Neden Keyiflidir?, Jared Diamond (Sayfa 26)Seks Neden Keyiflidir?, Jared Diamond (Sayfa 26)