Seks ve Ceza Arzuyu Yargılamanın Dört Bin Yıllık Tarihi

8,3/10  (4 Oy) · 
11 okunma  · 
4 beğeni  · 
585 gösterim
Kraliyet metresleri, eşcinsel at arabası yarışçıları, ortaçağ travestileri, cadılar, keçi seviciler, rahibe fahişeler ve Londralı kiralık oğlanlar gibi aykırı oyuncuların renklendirdiği seks tarihinde bir çağ ve toplumda hoşgörülen davranışlar bir ötekinde en ağır şekilde cezalandırıldı. Ancak seks dürtüsü antik çağlardan beri kendini dizginlemeye çalışan her türlü girişime karşı koydu. Seks ve Ceza, dört bin yıllık cinsellik, din ve mülkiyet üçgeninin açılarının çok da değişmediğini gösteriyor bizlere.“Elbette tecavüz, zina, ensest ve seks hukuku alanına giren diğer tüm meseleler insanlığın varoluşundan beri vuku bulmuştur. Değişen tek şey, insanların birbirlerinin bedenlerini kontrol etmek için kullandıkları yöntemler ve bu yöntemleri kullanma gerekçeleridir.”Eric Berkowitz Antik Mezopotamya’da zina yapan bir kadının kazığa oturtulmasından başlayıp 1895’te Oscar Wilde’ın “büyük ahlaksızlık” suçuyla hapis cezası aldığı döneme kadarki seks hukukunun uzun tarihini gözler önüne seriyor.“Seks ve Ceza, seks ve günah üzerine dudak uçuklatan bilgilerle dolu.”

Guardian“Ustalıkla yazılmış aydınlatıcı bir yapıt.”

Literary Review
Başak Otsukarcı 
10 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Eski çağlardan başlayarak 19. yüzyılın sonuna kadar kronolojik olarak anlatılmış güzel bir eser. Kitabı okuduktan sonra kadının toplumdaki yerini görmemi bir kez daha sağladı. Bunun dışında insan hayatının ne kadar ucuz olduğunu bir kez daha gözler önüne seren kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum.

Hakan Develi 
30 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tarih boyunca seks suçlarına verilen cezaların kronolojik olarak anlatıldığı güzel bir eser.

Ben daha çok sosyolojik temellerine giren bir eser bekliyordum ama ne yazık ki öyle çıkmadı. Gene de okunmaya değer.

Oğuzhan Yücel 
12 Eki 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Seks ve cinselliğin 4 bin yıllık tarihi. 19. yy sonuna kadar detaylı anlatılmış olsa da az da olsa 20.yy örnekleri de var. Ama kitap coğrafi olarak Avrupa ve Amerika ya odaklanmış durumda. İslamiyet öncesi Ortadoğu anlatılsa da sonrası hiç yok. Asya, Afrika ve Uzakdoğu kültürü de maalesef hiç değinilmemiş konular arasında. Bunun için tüm insanoğlunun değil de tarih boyunca Avrupa'nın (yani Hristiyanlığın) cinsel ilişkilere bakış açısını anlamak için iyi bir kaynak.

Hacivat Çelebi 
02 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tarih boyunca cinsel yasakların nasıl değişti ve ne cezalar verildi? Cinsel tabuların zaman ve mekanda nasıl değişkenlik gösterdiğini, böylelikle hiçbir zaman tek bir doğru olmadığını fark edeceksiniz. Mutlaka okuyun. Tarih boyunca kurulan mahkemelerin cinsellikle ilgili olan davalarına, yaşanmış hikayelere yer veren eğlenceli ve düşündürücü bir kitap.

Kitaptan 5 Alıntı

Bütün eski uygarlıklar, insanların cinsel yaşamlarını kontrol etmeyi amaçladılar.

Seks ve Ceza, Eric Berkowitz (Sayfa 26)Seks ve Ceza, Eric Berkowitz (Sayfa 26)

Bir Romalı tarihçinin anlattığı gibi ''istisnasız herkes, hasat zamanında kesilen ekinler gibi doğrandı''.

Katliamdan geriye kalan yürek parçalayıcı bir hikayeye göre, iki oğlunu oyunlara getirmiş bir tüccar, askerlere kendisini öldürüp çocuklarının hayatını bağışlamaları için yalvarır. Gotlar, çocuklardan birinin hayatını bağışlamayı kabul eder, ama hangisi olacağını seçmeyi tüccara bırakırlar. ''Feryat figan ağlayan baba oğullarına bakıp aynı ölçüde çok sevdiği iki oğlu arasında tercih yapamadığı için çocuklarının katledilmesini çaresizce izlemek zorunda kalır.''

Seks ve Ceza, Eric Berkowitz (Sayfa 125)Seks ve Ceza, Eric Berkowitz (Sayfa 125)

Bir ya da iki asır geriye veya ileriye gittiğimizde ya da bir ülkenin sınırını geçtiğimizde, bir toplumun zararsız eğlencesinin bir başkasının en ağır suçu olduğunu görürüz. Bu kitap da size bu hikayeyi anlatmayı amaçlıyor.

Seks ve Ceza, Eric Berkowitz (Sayfa 19)Seks ve Ceza, Eric Berkowitz (Sayfa 19)

Ur- Nammu döneminde nişanlı bir bakireye tecavüz etmiş bir adam ölümle cezalandırılırdı. Bu ceza, kıza karşı işlenen suçtan ziyade müstakbel damadın kıza sahip olacak ilk kişi olma hakkının elinden alınmasına işaret etmektedir.

Seks ve Ceza, Eric Berkowitz (Sayfa 35)Seks ve Ceza, Eric Berkowitz (Sayfa 35)

Sünnet
Yahudilerin komşularından aldığı adetlerden biri de sünnetti; İbranilerden çok önce, M.Ö 3000'den beri Mısırlılar oğullarını ve ergen erkeklerini sünnet ediyorlardı.

Seks ve Ceza, Eric BerkowitzSeks ve Ceza, Eric Berkowitz