Adı:
Seksen Günde Devrialem
Baskı tarihi:
Eylül 2020
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786254481024
Orijinal adı:
Le Tour du Monde en Quatre-Vingts Jours
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Dünyayı o kadar kısa sürede ve mevcut ulaşım yollarıyla dolaşmak, sadece imkânsız değildi, aynı zamanda çılgınlıktı.

Reform Kulübü’nde talihsiz bir gecede, Phileas Fogg hiç düşünmeden sadece seksen günde dünyayı dolaşacağına dair arkadaşlarıyla bahse girer ve bahsi kazanmaya niyetlidir. Günlük hayatının her zamanki düzenini bozan mesafeli İngiliz beyefendisi, Passepartout isimli asabi Fransız uşağıyla birlikte derhal Dover’a doğru yola çıkar.

Trenle, buharlı gemiyle, yelkenli gemiyle, kızakla ve hatta bir fille seyahat e derek, fırtınaları, adam kaçırmaları, doğal afetleri, Siu saldırılarını ve Fogg’un İngiltere Bankası’nı soyduğuna inanan inatçı Scotland Yard dedektifi Fix’i atlatmaları ve olağanüstü bahsi kazanmaları gerekmektedir. Seksen Günde Devriâlem, basıldığı anda okuyucuları fethetmiş; keşifleri, maceraları ve zamana karşı heyecanlı bir yarışı birleştirerek geçmişten günümüze değerini koruyan eserlerden biri olarak kalmayı başarmıştır.
272 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Yine son derece keyifli su gibi akıp giden bir hikayeydi pek beğendim kısacık bir zaman diliminde dünyayı gezdim Verne'nin tabiatıdır gezdirmek heyecanlar ve bolca serüvenler yaşatmak kendi adıma yine pek beğendim takdir olunur ki tavsiyemdir. :))
152 syf.
·209 günde·3/10 puan
Kitabın bir bölümü Osmanlı zamanındaki İstanbul da geçiyor. Sürükleyici desem sürükleyici değil monoton desem o da değil bir kitap. Filmi de yapılmış ama boş kitapla alakası yok. Hatta tarihte en zarara uğrayan filmmiş :) hadi şimdi okuyun okuyabilirseniz
 • Robinson Crusoe
  8.3/10 (4.455 Oy)2.398 beğeni11,7bin okunma3.050 alıntı122,5bin gösterim
 • Oliver Twist
  8.3/10 (1.690 Oy)1.571 beğeni9,1bin okunma2.360 alıntı40,7bin gösterim
 • Kaşağı
  8.1/10 (1.525 Oy)1.412 beğeni11,9bin okunma626 alıntı31,2bin gösterim
 • Çocuk Kalbi
  8.4/10 (2.045 Oy)2.039 beğeni10,2bin okunma2.849 alıntı53,2bin gösterim
 • Madame Bovary
  7.7/10 (3.338 Oy)2.941 beğeni15,3bin okunma11,4bin alıntı93,8bin gösterim
 • Sinekli Bakkal
  8.2/10 (1.782 Oy)1.796 beğeni9,9bin okunma3.203 alıntı37,5bin gösterim
 • Monte Cristo Kontu
  9.2/10 (3.352 Oy)3.357 beğeni10,4bin okunma16,1bin alıntı89,3bin gösterim
 • Alice Harikalar Diyarında
  7.8/10 (2.332 Oy)1.804 beğeni9,7bin okunma3.531 alıntı45,3bin gösterim
 • Beyaz Diş
  8.5/10 (8,3bin Oy)8,1bin beğeni34,3bin okunma13,2bin alıntı268,3bin gösterim
 • İki Şehrin Hikâyesi
  8.5/10 (6,2bin Oy)6,3bin beğeni22,9bin okunma22,2bin alıntı166,5bin gösterim
272 syf.
·12 günde
Dünyanın en iyi bilim kurgu ve macera türündeki eserlerinden birini incelemek yazmak, izlemek kadar heyecan verici bu romanı okuduğumda yazar Jules Verne’nin hayal dünyasının uçsuz bucaksız olduğunu gördüm, çılgın bir maceraya atılıyorsunuz daha ilk sayfalardan ve heyecanla 80 gün oldu mu? olmadı mı? onu hesaplamaya çalışacaksınız :)) kendine özgü karakter yaratmakta çok usta olan yazarımız ilk sayfalarda karakterleri size sevdirecek davranışlar sergiliyor, yolculukları sırasında hindistan’dan geçtikleri zaman gerçekten aralarında olmak isteyeceksiniz( gezilecek arasında ilk başa yazdım diyebilirim) çocuk kitabı olarak anılsa da her yaşta okunabilecek bir eser ileride çocuğuma okuyabileceğim ve onun hayal güçlerine katkıda bulunabilecek bir kitap. kütüphanemde iyi ki var dedirtti bana, Jules Verne demek macera ve hayal gücünün kapılarını en kolay şekilde ulaşacağınız kitap macera tutkunuysanız bu kitabı okumalısınız sonra filmini izlemelisiniz #iyiokumalardilerim
284 syf.
Kitabı yıllar önce okumuştum. Kitabın kahramanının hergün istisnasız sabah 7 de kahvaltıya oturması aklımdan çıkmayan karelerden, kitapta her gezdiği yerde farklı kültürler ve farklı insanlar karşısına çıkıyor. Yok artık diyeceğiniz olaylarda mevcut, zaten elinize alınca bitirmeden bırakamayacaksınız...

Seksen Günde Devr-i Âlem adlı eser ilk kez 1872 yılında basılmış olan bir çocukluk gençlik ve macera romanıdır.

Dünyanın en iyi bilim kurgu ve macera türündeki eserlerinden birisi olarak kabul edilen bu roman hayal gücü yüksek bir yazar ola Jules Verne’nin en sevilen eserlerinden biridir. Daha hiç biri ortada yokken denizaltıları, Ay’a seyahat yapmayı balonla uçmayı, yer altına inmeyi keşfedilmemiş pek çok aleti ve makinayı hayal etmiş bir yazar olan Jules Verne bu romanını daha 19. Yy a iken seksen gün içinde dünyanın her yerinin gezile bileceğini ispat etmek için yazmıştır. Kitabın kendi isminde bir de filmi mevcut.

Keyifli okumalar...
378 syf.
·2 günde·7/10 puan
Okuduğum diğer birçok macera romanından ayrı bir konu içeren 80 Günde Devri Alem (80 Days Araound the World) kitabı günümüzde klasiklerin arasında yer bulmuş bir kitap. 19.yy'ın teknolojisini içeren kitapta baş karakterimiz eksantrik yaşlı bir adam olan Phileas Fogg, 20,000 sterlinlik bir bahis kazanmak için 80 gün içinde dünyayı dolaşmayı deniyor. Yaptığı önsezilerle Sherlock Holmes'u andırırken kitabın ilerleyen bölümlerinde banka soyguncusu damgası yiyen bir gezgin olarak karşımıza çıkıyor. 19.yy'da Amerika ile yarışacak derecede güçlü olan Britanya'nın sömürgeleştirdiği bazı ülkelerde geçen seyahat gözden kaçmazken karakterimiz Osmanlı zamanında ki İstanbul'a da uğruyor ve sonunda banka soyguncu damgası, hırsız yakalandığı için üstünden atılıyor ve evlilik karşıtı olmasına rağmen Hindistan'da kurtardığı kadınla evleniyor.
290 syf.
·12 günde·Beğendi·9/10 puan
Kitabı birçoğumuz az çok biliyordur. Kitabı okumayanların da filmini seyrettiğini düşünüyorum.

Kitabı okuduktan sonra filmini seyrettim. Filmde sadece karakter isimleri ve ana kurgu kitapla aynı, Kitaptaki bir çok olaya filmde yer verilmemiş. Türklere, Osmanlıya hakaret saydığım bir sahnede mevcut.
Tüm bunlardan sonra kitabına sadık kalmayan bir filmin nasıl sonuç aldığını merak ederek küçük bir araştırma yaptım, sonucunda ise
-Tarihin en zarara uğramış filmi.
bilgisine ulaştım.

Kitabı çok beğendim, yararlı bilgilerle dolu özellikle coğrafya.. Tam metin okumanızı tavsiye ederim...
264 syf.
·4 günde·Beğendi
“Evde kal”arak dünyayı gezdiğim “Seksen Günde Dünya Gezisi” tam bir yolculuk kitabı bana göre. Gerçi sadece bu kitap değil, bütün kitaplar bize farklı dünyaları tanıtıyor. Ufkumuzu genişletip, farklı yolculuklara çıkarıyor bizi.

Evet, seksen günde Londralı bir asilzade olarak tanıtabileceğim Phileas Fogg’la, onun Fransız uşağı Passepartout’un sürükleyici dünya turunun anlatıldığı bir kitaptı Jules Verne’nin bu kitabı. Ara ara güldüren, şaşırtan; nadiren üzen ve kendisini büyük bir şevkle okutan bir kitaptı. Passepartout’un sempatikliğiyle efendisi Bay Fogg’un soğukkanlı ciddiyeti, içinizi ısıtacak detaylarla birleştirilmiş. Bir gezi rehberi olarak da nitelendirebileceğim bu kitap, coğrafi bilgilerle de okuyucuya genel kültür bilgileri veriyor.

İnsan ve ülke trafiğinin oldukça yoğun olduğu bu kitapta, her karakterin katkısı var elbette. Hatta Passepartout ile Bay Fogg’un samimiyetindeki ilerlemede bu insanların etkisi oldukça yüksek.

Güzel maceraların ve güzel bir dostluğun anlatıldığı bu kitabı herkese tavsiye ederim.
.
.
.
Bu kitap neden okunmalı: Soğukkanlılık ve plan programla her zorluğun üstesinden gelineceği anlatılıyor.
120 syf.
·Puan vermedi
İngiliz centilmen Phileas Fogg, üye olduğu kulüpteki arkadaşlarıyla seksen günde dünyanın etrafını dolaşacağına dair iddiaya girer. Uşağı Passepartout’yu yanına alıp hiç vakit kaybetmeden yola çıkar. Bahsi kazanabilmesi için 21 Aralık 1872 Cumartesi günü kulüpte olması gerekmektedir.
İngiltere Bankası’nı soyan gözü pek bir hırsız olduğu sanılan Phileas Fogg, tüm yolculuk boyunca, onu bir türlü tutuklayamayan polis müfettişi Fix tarafından takip edilecektir.
Çeşit çeşit ülke ve kültür, nefes kesen maceralar, sayısız engel, zamana karşı büyük bir mücadele…
272 syf.
·4 günde·7/10 puan
Lan Pasaport hem geziyi mahfettin, hem en sevdiğim karakter oldun hemde son dakika golü attın. Kitap içinde diğer karakterlere nazaran Pasaport sönük kalmıyordu. Hani Fix olsun Fogg olsun, çok içselleştirmemiştim. Hatta işin ilginci Fix'i Fogg ve Avea(ismini yazamıyorum tıpkı pasaport gibi) daha detaylı buldum. Kitap içerik olarak güzeldi. Otobüs yolcuğunda baya yarısını okudum. Verne'yi severim hep bir alt mesaj vermeyi de eksik etmez. Bu kitabında da bolca veriyordu. H.G Wells onun hakkında o daha gerçekçi yazar ve geleceğin mantıklı olanı şeyleri hayal ederdi. Cidden bu kitapta olağan üstülük pek az olsa da yine çok güzel bir hayal dünyasındaydık. TEk sıkıntımız Verne Reisin daha önce Aya yolculuktu sanırım o kitapta yaptığının aynı hatayı yapması. Tıpkı Zweig Satrançta yaptığının aynısı. İkisi de Hz Muhammed (sav) tabutunun yerle gök arasında bir yerde olduğuna dair aşağılamalarda bulunmaya çalışıyor. Sırf laf atmak kötülemek pirim kazanmak için bu yüzden 8 üzerinden olan 1 puan kırdım. Çünkü kusura bakma babamın oğlu olsan bu yaptığın karalama çalışmasını unutmam. Biz müslümanlar olarak okurken yazarın geçmeye çalıştığı dalgayı yazarla geçiyoruz.(sayfasını unuttum bakamıyorum da kitabımın başına ufak bir sorun geldi kusura bakmayın)
152 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Küçükken ismini çok duyduğum ama hiçbir zaman okumak nasip olmayan bir kitaptı. Takı bugüne kadar. Bir iddia üzerine seksen günde dünya turu yapan Phileas Fogg ve hizmetlisi Paspartunun başından geçenler anlatılmaktadır. Keyifle okuduğum küçük hikayeydi.
378 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Okumakta geciktiğim bir kitap. Kütüphanede gözüme çarpmasa heralde daha da okumazdım. Bunca zamandır kitap okurum, bu kitabın yazarını bile bilmedğimi yeni fark ettim. Don Quijote'de de aynısı olmuştu. 80 günde dünyayı gezen bir adamın romanı var biliyorum, ama o kadar. Adam değirmenlerle savaşıyor, bu kadar. Kabul ediyorum ve bu kütlükten kurtulabilmeyi umut ediyorum. Okuya okuya yontacağım işte.
...
Phileas Fogg, Londra'da yaşayan insanların hakkında bildiği tek şey dakikliği olan, genç ve zengin bir adam. Durduk yere girilen bir iddia ile yola çıkıveriyor, hem de tek hayali artık sakın yaşamak olan, yeni işe alınan uşağı Passepartout ile birlikte. Kitap bu yolculuk süresince yaşanan serüvenleri anlatıyor.
Zaman zaman çok şaşırdığım oldu. Anlatım sürükleyici, dünden bugüne bitiverdi.

Güzeldi, tavsiyemdir.
Bu kadın, belki inanmayacaksınız, onu dünyanın en mutlu insanı kıldı! Aslında, bundan daha azı için bile dünya gezisine çıkmaya değmez mi?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Seksen Günde Devrialem
Baskı tarihi:
Eylül 2020
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786254481024
Orijinal adı:
Le Tour du Monde en Quatre-Vingts Jours
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Dünyayı o kadar kısa sürede ve mevcut ulaşım yollarıyla dolaşmak, sadece imkânsız değildi, aynı zamanda çılgınlıktı.

Reform Kulübü’nde talihsiz bir gecede, Phileas Fogg hiç düşünmeden sadece seksen günde dünyayı dolaşacağına dair arkadaşlarıyla bahse girer ve bahsi kazanmaya niyetlidir. Günlük hayatının her zamanki düzenini bozan mesafeli İngiliz beyefendisi, Passepartout isimli asabi Fransız uşağıyla birlikte derhal Dover’a doğru yola çıkar.

Trenle, buharlı gemiyle, yelkenli gemiyle, kızakla ve hatta bir fille seyahat e derek, fırtınaları, adam kaçırmaları, doğal afetleri, Siu saldırılarını ve Fogg’un İngiltere Bankası’nı soyduğuna inanan inatçı Scotland Yard dedektifi Fix’i atlatmaları ve olağanüstü bahsi kazanmaları gerekmektedir. Seksen Günde Devriâlem, basıldığı anda okuyucuları fethetmiş; keşifleri, maceraları ve zamana karşı heyecanlı bir yarışı birleştirerek geçmişten günümüze değerini koruyan eserlerden biri olarak kalmayı başarmıştır.

Kitabı okuyanlar 10bin okur

 • Seçkin Kaymaz
 • Zeze
 • Hasan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları