Seksen Günde Dünya Gezisi

8,8/10  (24 Oy) · 
68 okunma  · 
22 beğeni  · 
300 gösterim
Londralı beyefendi Phileas Fogg, üyesi olduğu Reform-Kulüp’te gazetesini okurken seksen günde dünyayı dolaşmanın mümkün olduğunu öğrenir. Bu olağanüstü yolculuk 19. yüzyılda sanayi devrimiyle gelen tren ve buharlı gemi gibi toplu taşıma araçlarının yanı sıra 1869 yılında açılan Süveyş Kanalı sayesinde yapılabilmektedir. Kulüp arkadaşlarıyla bu yolculuğu seksen gün içinde tamamlayacağına dair bahse tutuşan Fogg, aynı gün uşağı Passepartout’yla birlikte Londra’dan ayrılır. Bu meydan okumayla başlayan bin bir türlü maceraya, bir polis soruşturmasıyla, bir de aşk hikâyesi eklenir. Yayımlandığı 1972 yılından beri popülaritesinden hiçbir şey yitirmeyen Seksen Günde Dünya Gezisi yazarın en sevilen yapıtlarından biridir. Verne’in ulaşım olanaklarının gelişmesiyle “küçülen” dünyasına, artık elektronik çağa adım atmış ve geleneksel medyanın yerini yeni medyaya bırakmasıyla bir “küresel köy”e dönüştüğünden dem vurulan günümüz dünyasından bakmak da ayrı bir macera olsa gerektir.
JULES VERNE (1828-1905):Nantes kentinde dünyaya gelen yazar, Paris’te hukuk öğrenimi gördü, ancak zamanla edebiyata yöneldi. Önce tiyatro yapıtları ve opera librettoları yazdı. 1863’te Le Magasin d’Education et de Récréation’da, Voyages extraordinaires (Olağanüstü Yolculuklar) adlı dizinin ilk yapıtı olarak yayımladığı Cinq semaines en ballon (1863; Balonla Beş Hafta) büyük ilgi gördü. Bunun üzerine fantastik serüvenler yazmaya devam etti. Voyage au centre de la Terre (1864; Dünyanın Merkezine Yolculuk), Vingt mille lieues sous les mers (1870; Deniz Altında Yirmi Bin Fersah) ve L’Île mystérieuse (1874; Esrarlı Ada) bunlardan bazılarıdır. Romanları çok sayıda dile çevrilen ve sinemaya uyarlanan Verne, 1892’de Légion d’honneur nişanıyla ödüllendirilmiştir.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2017
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9786053329817
 • Orijinal Adı:
  Le Tour du Monde En Quatre-Vingts Jours
 • Çeviri:
  Bertan Onaran
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Doğan Macat 
16 Oca 17:36 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Seksen Günde Dünya Gezisi, muhtemelen çocukken hepimizin kısa veya uzun bir versiyonunu okuduğumuz Jules Verne eserlerinden birisi. Seksen Günde Devr-i Alem diye bilirdik tabi biz; İş Bankası ismi böyle uygun görmüş.
Jules Verne hayal gücüne ve naifliğine hayran olunacak bir yazar. Okuyanı yormayan, heyecan ve merak uyandıran ama germeyen bir yazar. Bölüm isimlerini okuduğunuzda bile gülümsüyorsunuz. Yazdığı kitapları düşündüğünüzde seçtiği konuların - en azından yazıldığı döneme göre - nasıl da yaratıcı, belki de zamanın ötesinde olduğunu görebiliyorsunuz.
Bu kitapta asıl kahramanımız son derece düzenli yaşamı ve muhteşem soğukkanlılığıyla Phileas Fogg. Sıklıkla uğradığı kulüpte arkadaşlarıyla dünyayı 80 günde dolaşacağına dair bir iddiaya giriyor ve yardımcısı Passepartout ile yola koyuluyor; başlarına da türlü türlü işler geliyor. Karakterlerin özellikleri çok net ve keskin. Bay Fogg her daim planlı, sakin; her şey onun için kontrol altında. Yaşanan hiçbir şey onun heyecanlanmasına sebep olamıyor. Yardımcısı Passepartout ise onun neredeyse tam aksi; heyecanlı, dağınık ve biraz da sorumsuz ve saf. Hikayeye bir iki yan karakter daha ekleniyor ama bahsetmeye değer değiller. Asıl ilgi çekici kısım ise bu yolculuğun nasıl yapılacağı. Yazar, hem o dönem için böyle bir yolculuğun nasıl gerçekleşeceğini anlatıyor hem de tur sırasında seyahat edilen ülkeleri Passepartout aracılığıyla okura tanıtıyor.
Yorucu ve ağır okumalara ara vermek istediğinizde elinize alıp rahatlayabileceğiniz bir kitap. Son olarak günümüz şartlarını görse Jules Verne neler düşünürdü insan merak etmeden duramıyor :)

RAŞİT ÇAYIRLI 
28 May 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sanırım farklı isimlerle yayınlanan çok sayıda tercümesi olduğu için bu kitabın okuyucu sayısı az görünüyor. Ama bu romanın en iyi tercümesi Bertan Onaran tarafından yapılmış olan bu tercümedir. Roman seven arkadaşlar çocuk kitabı olarak düşünüp ihmal etmesinler. Evet çocukların da okuyabileceği bir eserdir Seksen Günde Dünya Gezisi ama her okurun da zevk alabileceği muhteşem bir romandır. Ama kuşa dönmüş tercümelerden değil mutlaka Bertan Onaran tercümesinden okuyun..

Gizem S 
16 May 2017 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bay Fogg ile sakinleşip Passeportout ile heyecanlandım. Gemiler filler trenler derken durdurak bilmeyen bir seyahat oldu benim için de.
'Bay Fogg ne kazanacaktı bu yolculuktan? Aslında çok daha azı için bile dünya gezisine çıkmaya değmez mi?'

Çok ağır kitaplar okudum artık okurken dinleneyim diyorsanız bu kitap tam size göre. Okuyanı yormuyor, kitapta gidilen yerleri merak edip googledan inceleme yapıyorsunuz bilginiz artıyor, hiç sıkılmadan okunabilir. Tavsiye ederim.

Tomris Gökçen 
09 Tem 2017 · Beğendi

İnsan Jules Verne okurken sadece bir yazarı değil aynı zamanda bir bilim insanının eserini okuduğunu hissediyor. Epey bir araştırma sonucu yazılmış bir eser, çoğu öğretmenin ilkokullarda gözde kitabı. Bu yaşımda okuduğum için utanıyorum. Dönemin popülaritesinden ayrılmak ve daha güzel kitaplar okumak için ideal bir seçim.

aysun 
07 Kas 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Yazardan okuduğum üçüncü kitap. Ay'a Yolculuk ve Dr. Ox'un Deneyi kitaplarını da beğenmiştim. Bu kitabınıda keyifle okudum... Herkese tavsiye ederim...

Kitaptan 4 Alıntı

Doğan Macat 
25 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

(...) büyük hırsızlar hep dürüst görünüşlüdür.

Seksen Günde Dünya Gezisi, Jules Verne (Sayfa 31 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Seksen Günde Dünya Gezisi, Jules Verne (Sayfa 31 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Doğan Macat 
02 Oca 17:40 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Fix'le Passepartout, İngiliz tüccarların yılda iki yüz altmış milyon franklık gelir elde ederek adına afyon denen bu uyuşturucu maddeyi sattığı bu sefillerin, sersemlerin, bu sıskaların ve aptalların müdavimi oldukları dumanaltı mekanlardan birine girdiklerini anladılar! İnsan doğasının en öldürücü kusurlarından birine yaslanarak kazanılan hazin milyonlar!

Seksen Günde Dünya Gezisi, Jules Verne (Sayfa 123 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Seksen Günde Dünya Gezisi, Jules Verne (Sayfa 123 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Zülal Zeynep Bayrak 
26 Kas 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"öyleyse, diye ekledi cebinden çıkardığı bir takvimi inceledikten sonra, bugün 2 Ekim Çarşamba olduğuna göre, 21 Aralık Cumartesi günü, akşam sekiz kırk beşte Londra'da, Reform-Kulüp'ün bu salonunda bulunmak zorundayım; bulunamazsam Baring Brothers bankasındaki yirmi bin sterlinim fiilen ve hukuken sizin olur, beyler, işte yirmi binlik çekiniz."

Seksen Günde Dünya Gezisi, Jules Verne (Sayfa 20)Seksen Günde Dünya Gezisi, Jules Verne (Sayfa 20)
Zülal Zeynep Bayrak 
26 Kas 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"ara sıra bende duygularıma göre davranırım, diye doğrudan karşılık verdi Phileas Fogg. vaktim varsa tabi."

Seksen Günde Dünya Gezisi, Jules Verne (Sayfa 76)Seksen Günde Dünya Gezisi, Jules Verne (Sayfa 76)