·
Okunma
·
Beğeni
·
2.363
Gösterim
Adı:
Seksus
Alt başlık:
1.Cilt
Baskı tarihi:
1971
Sayfa sayısı:
383
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Babil Kitapları
Baskılar:
Seksus
Seksus
692 syf.
·43 günde·Beğendi·9/10
Nereden başlamalı? Seksus bir kitap değil bir hayat içeriyor. Hem de herkesin yaşayacağı bir hayat değil. Ya da şöyle söyleyeyim hemen herkesin yaşadığı bir hayatın hikayesi. Yeraltını yerüstüne çıkarıp edebiyata dönüştürmüş bir adam Henry Miller. Bana bir motorsiklet kazasında kaybettiğim arkadaşımın tavsiyesiydi bu seri. Üzülerek erteledim hep okumayı. Nihayetinde okudum ve okurken çokça farklı duygular hissettirdi. Dediklerine göre Bukowski Henry Miller'dan ilham almış. Felsefesi ayrı güzel yatağı başka güzel bir adam. Cinsellik ne ki? Buyrun okuyun. Ona kızgın, buna heyecanlı, şuna kafası takık sanki ama öyle değil. Baş karaktere kendi adını vermiş ve hatta yaşadıklarını yazmış. Uzun zamandır bir yazarı ayakta alkışlamamıştım. Dili sizi kıvrandırarak sürüklüyor. Rahatlığı sinirinizi bozuyor ama samimiyetinden bırakamıyorsunuz kitabı. Boğulurken her sayfa yeni bir nefes veriyor size. Evliyseniz bir kez evli değilseniz de en az bir kez okuyun. Belki hiç beğenmeyeceksiniz kitabı. Zaten Henry bunu pek önemsemiyor, dert etmeyin.
692 syf.
·38 günde·8/10
''Thé Rosy Crucifixion'' denilen üçlemenin (bizim yayınevimiz biraz da kendinden birşeyler katarak buna 'Tozpembe Çarmıha Geriliş' demiş) -işte bu üçlemenin ilk halkası olan 'Seksus' romanında yazar Henry Miller yine yarı-otobiyografik hikayelerini anlatmış - hikayeleri derken bunlar genelde cinsel maceralar - ve de yarı-otobiyografik derken yani şöyle; yazar yaşadığı şeylere biraz edebi kurgular belki de biraz yalanlar katarak bunları pekiştirmiş diyelim - neyse işte böyle böyle hikayelerini anlatmış aynen, Yengeç Dönencesi ve Oğlak Oğlak Dönencesi romanlarında yaptığı gibi...
Komplike - anlaşılması zor bir karakteri olan yazar Miller, şüphesiz kafası çalışan, toplumdaki yahut bireydeki yanlışları - doğruları - gerçekleri görebilen ve bunlar hakkında sıradışı analizler yapabilen ve bunlarla büyük yazar olan bir zekâdır fakat bir insanda üstün - olumlu özelliklerin aynı anda yığılı olması pek alışılmış bir durum olmadığı için, Miller da diğer yandan umarsız, sorumluluk sahibi olmayan, insanları zor duruma sokan bir karakterdedir. Bütün bu özelliklerini bu romanı okudukça daha iyi anlıyoruz.
Aykırı bir şeyler okumak istediğiniz zamanlar size iyi bir eğlence fırsatı sunabilir bu roman, üçlemenin Pleksus ve Neksus devam romanları da var, bunlar üçleme olsalar da bağımsız olarak da okunabilirler. Ülkemizde doksanlı yıllarda basılmış bu kitaplar günümüzde halen temin edilebiliyorlar piyasalarda mevcutlar.
İyi okumalar...
''Yarım düzine iyi kitap, hayatının sonuna kadar ruhunu besleyecek yeterli gıdadır. Düşünceler yaşayan şeylerdir...''
...yalnızlık çeken insanlarız, hastalıklı, kaçık bir sürüyüz, gayretli bir çılgınlık içinde, gerçekte düşündüğümüz gibi olmadığımızı unutmaya çalışarak oraya buraya saldıran bir sürü.
Suç değildir sevmek ya da sevilmek. Gerçekten suç olan şey, bir insanı, sevdiğiniz, sevebileceğiniz tek kişi olduğuna inandırmaktır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Seksus
Alt başlık:
1.Cilt
Baskı tarihi:
1971
Sayfa sayısı:
383
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Babil Kitapları
Baskılar:
Seksus
Seksus

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0