Selahaddin Eyyubi - Kudüs Fatihi

7,3/10  (11 Oy) · 
21 okunma  · 
8 beğeni  · 
774 gösterim
Şark'ın en sevgili sultanı;

Neredeyse bütün ömrünü Kudüs'ün ve Mescid-i Aksa'nın Haçlılardan geri alınmasına adayan büyük kumandan, Çölde çadırda yatarken kendisine bir saray yapmayı teklif edenlere; "Allah'ın evi esir iken, muhasara altındayken ben nasıl saray düşünürüm!" diyen sadık insan. 1187'de Kudüs'ü fethederek, 88 yıllık Haçlı işgaline son veren muzaffer komutan, Selahaddin Eyyubi...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  416
 • ISBN:
  9786055094447
 • Yayınevi:
  Çelik Yayınevi
 • Kitabın Türü:
naz dumankaya 
13 Nis 00:28 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Aralarda çok güzel ve anlamlı şiirler var. Roman şeklinde olduğu için daha kolay akan bir kitap. Çabuk sıkılanlar için güzel bir seçenek. Sayfa sayısı olarak biraz uzun olsa da severek okuyacağınız, tadını alamadan bitireceğiniz bir eser...

Ömer Yıldırım 
26 Mar 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Selahaddin Eyyubi'nin destansı kahramanlığına giriş derecesinde denebilecek olsa da sürükleyiciliğiyle o kahraman hakkında az da olsa fikir verebilecek bir kitab.

Ekrem Özkara 
26 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Selahaddin Eyyubi;çölde çadırda yatarken kendisine bir saray yapmayı teklif edenlere:"Allah'ın evi esir iken,muhasara altındayken ben nasıl saray düşünürüm ! ,, diyen sadık insan...

Kitaptan 5 Alıntı

Ömer Yıldırım 
26 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bir ara iki ordu arasındaki dengesizliği gören Sultan Selâhaddin’in askerleri¸ çekingenlik göstermiş ve geri dönmek istemişlerdi. Selâhaddin ise ileri atılıp¸ şu müthiş sözlerle askerlerini toparlamaya¸ azim ve cesaretlerini bilemeye kâdir olmuştu: “Madem ki ölümden korkuyoruz; niçin evlerimizde oturup çoluk çocuğumuzla zevk ve sefa içinde yaşamıyoruz? Bizim vazifemiz düşmanın azlığını ve çokluğunu mukayese etmek değil¸ onun karşısına çıkmaktır!” Harp gecesinde ise¸ Allah’a şöyle derin bir yakarışta bulunmuştu: “Allah’ım¸ bilirsin ki ben bu harplere şöhret ve mevkî için atılmadım. Tek gayem¸ Senin ismini yüce tutmak ve yeryüzüne gerçek adaleti¸ ahlâk ve fazileti yaymak¸ insanları birbirine kardeş etmektir. Sadece sana güveniyoruz. İnancımızda en ufak bir sarsıntı olmadı ve olmayacak da. Bedir aslanlarına olan yardımını bizden de esirgeme!..”
Neticede Richard’ın öncülüğünde sulh istemek zorunda kalan Haçlılar¸ 1 Eylül 1192’de imzalanan anlaşmayı müteakip çekilmişlerdi. Selâhaddin şahsında¸ Müslümanların üstünlüğünü Haçlılara bir defa daha tasdik ettirmiş; Kudüs ve Ortadoğu’daki İslâm varlığını söküp atmanın kolay olmadığını tekrar ispatlamıştı.

Selahaddin Eyyubi - Kudüs Fatihi, Ebubekir SubaşıSelahaddin Eyyubi - Kudüs Fatihi, Ebubekir Subaşı

Kimbilir belki de günümüzü özetliyor...
Zira, kendisinin kılıcı ve saltanatıyla giremediği, hatta adının bile duyulmadığı nice yerler vardı ki, İbni Şeddad'ın oralarda adı anılır ve eserleri okunur. Eğer bir ülkede bilgiye değer verilmez, saz çalanlar alimlerden daha itibarlı olurlarsa, o ülkede yaşayan herkesin hayatı tehlikede demekti.

Selahaddin Eyyubi - Kudüs Fatihi, Ebubekir Subaşı (Sayfa 20 - Çelik Yayınevi)Selahaddin Eyyubi - Kudüs Fatihi, Ebubekir Subaşı (Sayfa 20 - Çelik Yayınevi)

"Gerçekten de yerde bile iki sultan olduğu zaman, yeryüzü fesada giderse, iki ilah olsaydı, kainatın hali nice olurdu! "

Selahaddin Eyyubi - Kudüs Fatihi, Ebubekir Subaşı (Sayfa 215 - Çelik yayınevi)Selahaddin Eyyubi - Kudüs Fatihi, Ebubekir Subaşı (Sayfa 215 - Çelik yayınevi)