Selahaddin Eyyubi ve Aslan Yürekli Richard

7,1/10  (7 Oy) · 
14 okunma  · 
6 beğeni  · 
918 gösterim
Bu eser tarihî bir romandır. Hikâyesi Filistin'de geçer, Üçüncü Haçlı seferiyle ilgilidir. Başlıca kahramanları, (Yıldırım) Selahaddin Eyyubî ile 3. Haçlı seferi organizatörlerinden İngiltere Kralı Arslan Yürekli Richard'dır. Bu savaşlarda Filistin cephesinde Selahaddin Eyyubî Taberiyye'de parlak bir zafer kazandı, Kudüs-i Şerîfi Haçlılardan geri aldı, Kudüs Kralı Luiyi esir etti, Haçlı mutaassıplarının adını da, nişanını da sildi. Devrinde batılıların İslâm ülkelerinde gördükleri ümran ve medeniyet, Avrupalıların medenîleşme yoluna girmelerinde etkili olmuştur.

İngiltere Kralı Richard'a gelince; "Arslan Yürekli" lakabıyla anılan bu adam kuvvet ve cesaretiyle şöhretliydi. Fransa Kralı ve Almanya İmparatoru ile ittifak yaparak üçüncü bir Haçlı Seferi düzenledi; deniz yoluyla Şam'a geldi, Akkâ'yı zaptetti. Fakat müttefik krallar daha ileri gitmeye cesaret edemediler. Hatta Fransa Kralı askerinin geri kalanını alıp ülkesine döndü. Üstelik bir aralık İngilizler Almanların bayraklarını yırttıkları için, bunlar da döndüler. Filistinde Richard yalnız kaldı ve Selahaddin Eyyubî ile barış imzalamaya mecbur oldu. Kudüs'ten vazgeçip ülkesine döndü.
Bu gaddar ve kibirli hükümdar, sefer esnasında o kadar zulüm ve şiddet göstermiş, öyle böbürlenmiştir ki, müttefikleri bile kırılmışlar ve ondan nefret etmişlerdi. İşte Walter Scott, Selahaddin Eyyubînin kişiliği ve ahlâkî yüksekliğiyle Richard'ın zalimliklerini ve fıtratındaki kötülüğü karşılaştırmıştır.

Eser, Haçlı seferlerinin "Haçlı" yüzünü içeriden yansıtan ibretlik bir tarih bilgeliğidir.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  454
 • ISBN:
  9789754378870
 • Çeviri:
  M. Halid
 • Yayınevi:
  Ötüken Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şeyma Öztürk 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kudüs için yapılan mücadeleye dair, ağırlıklı olarak Haçlı tarafını ele alan tarihi bir roman. Yazar her ne kadar olayları anlatırken konuyu gereksiz yere uzatip, ayrıntıya girmişse de bu haliyle bile okunmaya değer bir kitap. Genelde Richard ve ordusunun durumu anlatılmış fakat her seferinde Selahaddin Eyyubi'nin adaleti, merhameti ve Müslümanların sadakatlerine vurgu yapılmış. Kalınca bir kitap olmasindan dolayı tarihi romanları seviyorsanız ve sonuna kadar sabrederim diyorsanız tavsiye ederim.

Anıl Atik 
02 Ağu 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

SElahaddin Eyyübi'yi tanıyabilmek için güzel bir fırsat sunmuş bu eser bize. Bir solukta okudum adeta . SAtırları tekrar tekrar okuduğum dahi oldu. 77/100