Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

Selefilik Adı Altındaki Görüşlere Selefice Cevaplar

Seyyid Ali Hoşafçı
7.8/10
9 Kişi
27
Okunma
14
Beğeni
1.045
Görüntülenme
"Ölüler İşitir mi, Ölülere Kuran Okumak, Tevessül, İstiğase, Teberrük, Şefaat, Rabıta, Tazim, Şirk, Bidat, Allh Allah diye zikir, Tesbihte Taş Kullanmak, Cihad Konularında Hadislerin Tahriç ve Değerlendirmeleriye ve Kaynaklarıyla Selefilik Adı Altındaki Görüşlere Selefice Cevaplar..." Medine'de daha önce çıkan Selefiler ve Tasavvufçuların Görüşleri adlı eserimize reddiyye yazıldığını öğrendik. Ama Selefiler ve Vehhabilere Rediyye isimli kitap çıkmış oldu bir kere. Bu sefer eski kitaba yazılan rediyyeye karşı cevap verme durumu oluştu. 378 sayfalık Selefiler ve Tasavvufçuların Görüş¬leri adlı eski eserimize yazılan 188 sayfalık rediyyede karşı tarafın haklı olduğu bazı yerlerdeki hatalarımızı düzelttik. Bu arada bize yazılan rediyyedeki eksik ve yanlış verilen bilgilerin doğrularını Selefilik Adı Altındaki Görüşlere Selefice Cevaplar adlı 800 sayfalık yeni kitapta cevap vererek sizlere sunduk. Umarız, onlar da hatalarını görüp düzeltirler. Hüseyin Avni Kansızoğlu Hocaefendi rediyyedeki tevessül konusu ve o konudaki hadislere yapılan itirazlara tek tek cevaplar vermiş ve Türkiye'deki eserlerde olmayan bu bilgileri bizlere kazandırmıştır. Özellikle bu kitaptaki 2'nci 4'nci 5’nci ve 6’inci Hadislerin her iki tarafa göre tahriç ve değerlendirmelerine, itirazlara ve o itirazlara verilen cevaplara bakıldığında, bu eserin Türkiye’de bir ilk olduğunu kaynak özelliği taşıdığını göreceksiniz...
Yazar:
Seyyid Ali Hoşafçı
Seyyid Ali Hoşafçı
Tahmini Okuma Süresi: 29 sa. 1 dk.Sayfa Sayısı: 1024Basım Tarihi: Mayıs 2015Yayınevi: Yasin Yayınevi
ISBN: 9786055440794Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Ciltli

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
1024 syf.
1/10 puan verdi
Yaptığı eleştiriler kendi eleştirileri değil. Kitabı bir ekip yazmış belli. Yazara özelden soru sorduğumda Ebubekir Sifil’e sormak lazım demişti. Bazı cımbız nakiller var. Söz gelimi İbn Teymiyye’den başkasını falan şeyi savunmuyor denen bir yerde İzz b. Abdusselamın da fetvası var. Başka yerlerde haddi zatında eleştiri olmayan yerleri eleştiri diye nakletmiş. Hiçbir selefi tevessüle küfür demez. Lakin zat ile tevessül meselesinde bidat olduğunu belirtirler. Delilleri tartışırlar. Tağuta muhakeme konusunda laf salatasından başka hiçbir delil yok. Haberi sıfatlar meselesinde zaten net bir şekilde selefiler ilk dönem ehli hadisini savunuyor. İsteseniz de kesin nasslara karşı bir tevil yahut savunma yapamazsınız. O yüzden İmam Maturidi ve İmam Eşari de haberi sıfatları tevil etmemişlerdir. Ama en nihayetinde daha kapsamlı bir inceleme gerekiyor. Benim yapabileceğim bu kadar.
Seyyid Ali Hoşafçı
Seyyid Ali Hoşafçı
‘nın bu kitabı
Ebu Hamid Bin Merzuk
Ebu Hamid Bin Merzuk
‘un
Ehli Sünnetin Müdafaası
Ehli Sünnetin Müdafaası
kitabı gibi zayıf kalmış. Arap Aleminde de bunlara benzer el-hanabile ve ihtilafuhum mea’s-selefiyyeti’l-muasıra diye bir kitap var. Bu kitapların zayıf kalmasının bir sebebi de günümüz selefilerinin çokça ihtilafa sahip olması. Yani reddiye yapılıyor ama kime? Kitabın en güncel hali Emrah Kurugöllünün iddialarına da cevap veriler Selefilik adı altındaki görüşlere ehli sünnetin cevapları hali. Son baskısının ismi budur.
Selefilik Adı Altındaki Görüşlere Selefice Cevaplar
Selefilik Adı Altındaki Görüşlere Selefice CevaplarSeyyid Ali Hoşafçı · Yasin Yayınevi · 201527 okunma
Reklam
1020 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
76 günde okudu
Selefi görüşü üzere olduğunu iddia edenlerin savundukları görüşlerinde hatalı olabileceklerini ilmi delillerle göstermek, kendi fikirlerinde olmayan Müslümanları tekfir etmekten vazgeçmelerini sağlamaya çalışmak...Kesinlikle şuanda Türkiye de alanında tek kitap.
Selefilik Adı Altındaki Görüşlere Selefice Cevaplar
Selefilik Adı Altındaki Görüşlere Selefice CevaplarSeyyid Ali Hoşafçı · Yasin Yayınevi · 201527 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.