Selma ve Gölgesi Bir Server Bedi Polisiyesi

8,2/10  (88 Oy) · 
340 okunma  · 
69 beğeni  · 
2.144 gösterim
Büyük bir yazarın yazdığı bir polisiye roman kadar haz veren bir kitap bulmak okuyucu için pek kolay değildir. İnsanların her zaman merakını ve ilgisini çeken 'öldürme' eyleminin kanlı geçitlerinde dolaşır, olayların akışıyla heyecanlanır, planların şeytaniliğiyle ürperirken, usta bir kalemin anlatımından da bir katilin gölgelerle dolu iç dünyasına sızarsınız.

Hareket, hem katille kurbanları arasında hem de katilin kendi ruhunda birbirlerini izleyerek sürer.

Peyami Safa'nın 'Server Bedi' takma adıyla yazdığı bu kitapta üstelik bizim edebiyatımız hatta belki de dünya edebiyatı için bir ilk vardır bu kitapta. Kitabın sırrı da bu 'ilk'te gizlidir.

Cinayet mi intihar mı olduğu anlaşılmayan peşpeşe ölümler ve bunları anlatan insan duygularına hakim, parlak üsluplu değerli bir yazar.

İyi bir okuyucu için zevk ve ürperti dolu bir ziyafet bu.

Tadını çıkarmaya bakın.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2008
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789759920371
 • Yayınevi:
  Alkım Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Derya Yalınkılıç 
05 May 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Peyami Safa hayranlığım ortaokul yıllarıma dayanıyor. Uzun bir süre Ömer Seyfettin dayatmasına maruz kaldım ve hiç mutlu değildim bu durumdan. Peyami Safa kitapları ilaç gibi gelmişti bana.
Polisiye ve ruhsal analizleriyle tanınmış başarılı yazarlarımızdan olan Peyami Safa Selma ve Gölgesi kitabında da kaleminin gücünü göstermiş. Polisiye gerilim tarzı romanlarla genellikle akla hayale sığmayan işkenceler ve bolca kanlı sahnelere rastlarız. Ama bu kitap o kitaplardan değil. İki kişi oturup sohbet ederken dahi gerilebiliyorsunuz. Selma karakterine sinir oldum kitap boyunca tahammül edemediğim insan tipi. Kitabın dili oldukça akıcı. Muhteşem finaliyle yazara olan hayranlığım bir kat daha arttı. Polisiyeseverler bu kitabı es geçmeyiniz.

Alev 
22 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ah bu nasıl bir son! İçimden Nevzat'a sövmedim diyemeyeceğim. Kitabı elime alınca büyük bir istek gelmişti okumak için, birkaç sayfa içinde başlamakla iyi yaptığımı anladım. Bir kadın nasıl olur da bu kadar güzel sevilir derken, bir ölüm ile sarsıldım. Aşk, ihanet, ölüm... Ne değişik duygular barındıran bir kitap. Peyami Safa'ya karşı nedense ön yargılı idim, bu zamana kadar hiç okumamıştım, bu eserden sonra okuma listeme onu da ekliyorum.

'' Büyük bir yazarın yazdığı bir polisiye roman kadar haz veren bir kitap bulmak okuyucu için pek kolay değildir.''
Kitabın kapağının arkasında yazan bu cümleye hak vermemek elde değil.
Aslında kitap günümüzde okuduğumuz polisiye romanlar gibi değil pek. Kanlı bıçaklı saldırılar, çok gizemli olaylar, son sayfalara kadar zor tahmin yürüteceğiniz içerikler barındırmıyor.Fakat tamda bir edebiyat ustasının, son derece güzel karakter analizleri ve edebi cümleleri sürüklüyor kitabın içine.
Kitap üç ana karakter çerçevesinde gelişiyor. Katili tahmin etmeniz hiçte zor değil. Katilin yakın muhattabının, arkadaşını katille karşılaştırması ile üçüncü karakter devreye giriyor ve olaylar canlılık kazanıyor. Her ne kadar tahminlerinizin doğru çıkacağına inanıyorsanız da bir sonraki sayfayı merak etmekten kendinizi alamayacağınız bir kitap.
Okumak isteyenler için tavsiye ederim. Keyifli okumalar :)

tuncay 
08 Şub 20:07 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Spoiler içerir
Nevzat ve halim iki cocukluk arkadaşı. Selma nevzat in yeni tanıştığı gizemli sıradışı ve ilginc arkadaşı. Halim ile tanistirmasi ile iki arkadaş in hayatı değişti. Selma dul bir kadın ve babasını kaybetmiş arkasında gizemli 3 ölüm bırakmış ve bunlara yenilerini eklemek için her gün içinden hesaplar kuran bir kadın. Cinayetleri için önceden kurnazlık ile aldığı imzalı ölüm itirafları onun üzerinde şüphe bırakmadan kurtulmasını sağlıyor. Tabi ki yazar bunu öyle güzel kurgulamış ki kitabın son sayfalarina kadar bunun farkına varamiyor okuyucu. Halim in ölümü ile nevzat ya bilerek bir tuzak kurmak için viyana ya gider tuzak ise yarar suç üstü yakalar lakin selma kurnazlık ile nevzat da öldürür. Son sahnesi özellik ile çok etkileyiciydi. Nevzat in bu kadar aptalca bir harekette bulunması ölümü ile sonuçlandı. Kısaca baştan sona zevk ile okuyacağınız bir kitap. Iyi okumalar

Cansu Koçak 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir Server Bedi Polisiyesi...
Selma ve Gölgesi, Peyami Safa'nın polisiye türünde yazdığı üslubu sağlam bir romandır. Bir polisiye romanda her zaman suç, suçlu ve araştıran olmak zorundadır. Bu romanda üçünü birden görmekteyiz ve suçu araştıran da romanın baş kahramanı Nevzat'tır. Suçlu'yu araştırmaya gerek duyulmuyor çünkü suçlu, romanın en başında okurla paylaşılıyor.
Selma, çok güzel olmakla beraber fazlaca karanlık ruh haline sahip bir kadındır. Babasının, evlendiği iki kocasının ve hizmetçisinin intiharı büyük bir muamma taşımaktadır. Nevzat'ın en yakın arkadaşı olan Halim'in de Selma'nın yalısında intihar etmesiyle ortalık iyice karışır ve Nevzat intikam duygusuna kapılır. Selma'nın peşinden Viyana'ya giden Nevzat, diğer kurbanlar gibi Selma tarafından silahla öldürülür.
Bu romanda Selma'nın babasının intiharından sonraki süreçte yaşadığı duygu değişimlerini, ölüme ve öldürmeye olan aşırı ilgisini ve bundan zevk alma duygusunu da çarpıcı bir şekilde görmekteyiz. Gerçek bir polisiye romanda aşk entrikasına yer yoktur fakat bu romanda erkeklerin aşkları uğruna intihar süsüyle kurban edildiklerine şahit oluyoruz. Olayların akışı, bizleri hem heyecanlandırıyor hem de katilin iç dünyasına girip gözlem yapabilmemize yardımcı oluyor.
Polisiye roman okumayı seven herkesin bu romanı okumalarını tavsiye ediyorum.

Ayşenur 
 08 Nis 15:15 · Kitabı okudu · 5 günde · 6/10 puan

1000 kitap da ilk katıldığım kitap kardeşliği etkinliğinde Alev'in bana gönderdiği hediye kitap. Çok teşekkür ederim kitap için :))
Kitap gerçekten çok ilginç. Esrarengiz olaylar ve insanların aklında cevabına bir türlü ulaşamadıkları sorular. Çok güzel ve garip, gizemli bir hayatı olan Selma ile iki birbirini çok seven arkadaş etrafında gelişen olaylar... Sonunda tüh ya desenizde okunulacak keyifli bir roman. İyi okumalar..

Deryslckela 
18 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Selma Ve Gölgesi, heyecanladıran , sürükleyici , bir sayfa biterken diğer sayfayı merak ettim . kurgu çok güzel Peyami Safa'nın bütün kitapları çok güzel. sanırım 2.defa okuyacağım bu kitabı çok etkiledi. Herkese tavsiye derim.

ozge 
07 Haz 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tam anlamıyla kadının fendi erkekleri yener tarzı bir konu olmuş. Açıkçası fatih Harbiye'den daha çok sevdim. Psikolojik tahliller müthişti. Katili başından beri bilmeme rağmen heyecan ve merakla okudum.

Banksy 
24 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kesinlikle okunması gereken bir kitap.Kitabı okuduğunuzda sürekli bi merak oluşuyor. 1 günde bitirdim bu yüzdenve çok şaşırdım kitaptaki bölümlere yazar gerçekten süper yazmış :)

Eskimolardan Kim Kaldı? 
30 Haz 2013 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

En sevdiğim ve çoğu kişiye önerdiğim kitaplardan biridir.Gerçekten de okurken içim ürperdi. Selma karakteri çok farklıydı. Beni etkilemiştir.

3 /

Kitaptan 34 Alıntı

Cansu Koçak 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sanki her insanın içinde en aşağı iki kişi vardır ve bunlar birbirinin taban tabana zıddıdır.

Selma ve Gölgesi, Peyami Safa (Sayfa 66 - Alkım)Selma ve Gölgesi, Peyami Safa (Sayfa 66 - Alkım)
Derya Yalınkılıç 
 28 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnat
..inat etme. Çünkü inatla işe başlarsan yanlış görmekte devam edersin.

Selma ve Gölgesi, Peyami SafaSelma ve Gölgesi, Peyami Safa
Derya Yalınkılıç 
29 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsan
... dostum, insanın ruhu yazı tahtası değildir ki üstündekileri sildikten sonra yerine yenilerini yazmak mümkün olsun.

Selma ve Gölgesi, Peyami SafaSelma ve Gölgesi, Peyami Safa

Fakat dostum insanın ruhu yazı tahtası değildir ki üstündekileri sildikten sonra yenilerini yazmak mümkün olsun.

Selma ve Gölgesi, Peyami SafaSelma ve Gölgesi, Peyami Safa
Zagor 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

— "İnsan, seyahat eden bir mahlûktur."
— "Evet ama, Selma?"
— "Selma insan değil mi?"

Selma ve Gölgesi, Peyami Safa (Sayfa 107 - Alkım)Selma ve Gölgesi, Peyami Safa (Sayfa 107 - Alkım)
Alev 
22 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yarabbi! Bu kadın, bu ilahi kadın şimdi ne güzel gülümsüyordu! Halim onun bu gülüşünü hiç görmemişti. Yüzünün ifadeleri arasında bile ne hazineler saklamış!

Selma ve Gölgesi, Peyami Safa (Sayfa 83)Selma ve Gölgesi, Peyami Safa (Sayfa 83)
4 /