Selvi Boylum Al Yazmalım

8,3/10  (58 Oy) · 
191 okunma  · 
42 beğeni  · 
1.257 gösterim
Aytmatov, milletinin tarih boyunca kazandığı sosyal, kültürel, ahlaki, edebî, askeri yani, bütün maddi, zenginliğini eserlerine yansıymış, yaşadığı coğrafyanın insanının tarih içinde kazandığı değerleri, acılarını, kahramanlıklarını, tecrübelerini yazıya döküp ölümsüzleştirmiş, halkının içine düştüğü zor durumları eserlerinde en güzel şekilde anlatmış, onların çözümlerine dair ipuçları göstermiş, eserlerinde kendi ifadesi ile ´tipik insan´ı ortaya koymaya çalışmış bir yazardır. Hikâyelerinde milletinin temel mülkü olan millî hafızaya ait efsane, destan, masal, hikâye ve türküleri, bunların meydana geldiği şartları, ardındaki hikâyeleri, insanları kullanırken, Kırgız Türk kültürünü, psikolojisiyle, duyuş ve anlayış tarzıyla, maddi manevi zenginliğiyle o kültürü bina edenlerin evlatlarına yeniden hatırlatmaya çalışmıştır.

"Her yazar bir milletin çocuğudur ve o milletin hayatını anlatmak, eserlerini kendi millî gelenek ve törelerini kaynak alarak zenginleştirmek zorundadır. Benim yaptığım önce bu, yani kendi milletimin geleneklerini ve hayatını anlatıyorum. Fakat orada kaldığınız takdirde bir yere varamazsınız. Edebiyatın millî hayatı ve gelenekleri anlatmanın ötesinde de hedefleri vardır. Yazar, ufkunu millî olanın ötesine doğru genişletmek ve ´evrensel´ olana ulaşmak için gayret göstermek durumundadır. İyi yazar ´tipik insan´ ortaya koyma ustalığına erişen yazardır."
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9786054138401
 • Yayınevi:
  Elips Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Muzaffer Akar 
 27 Şub 10:13 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bazı yazarlar vardır kitaplarını okurken satırlar okuyucuyu şefkatle sevgiyle sarıp sarmalar. Okuyucu kolaylıkla romanın içine girer ve romanın kahramanı oluverir, yazar kurgu kahramanını ve yaşanan olayları o kadar güzel anlatmıştır ki gerçektir, bizdendir, bizim hayatımızdandır, bizim gibi hatalar yapar, bizim gibi coşar sevinir, aşık olur, küser, yemek yer, içki içer, bizdendir nihayetinde “Dünyalı”.

Hani “Kitabın ortasından konuşur” deriz ya öyle bir yazar Cengiz Aytmatov, satırları okuyucuyu yormadan ve korkutmadan sarıp sarmalar ve kolaylıkla da bırakmaz, bizdeki koca çınar Yaşar Kemal gibi. İki yazarı da birbirine çok benzetirim ben, ikisinin de anlatımı efsaneler, mitler ve insan hikayeleri üzerine kuruludur, anlatımları ne bileyim, büyülüdür belkide! Zaten öyle olmasa Aytmatov yüzelli dile çevrilebilir miydi?

Dün akşam Hermann Hesse’nin Bozkırkurdu romanını okurken “ herkesin bir yazgısı var ve her zaman bu yazgıya katlanmak kolay olmuyor" gibi bir söz dikkatimi çekmişti. Yazgı mı seçimler mi bilmem, bildiğim herkesin bir hayatı olduğu ve bu hayata katlanmanın da çoğu zaman kolay olmadığı. İşte bu hayatı daha katlanabilir kılmak için sanatsal dokunuşlara, anlık mutlulukları ıskalamamaya, tutkulu yaşamaya, aşık olmaya, murat alıp murat vermeye ihtiyaç var, varsın yazgı kurgusunu yapsın. Doğrusu yanlışı, iyisi kötüsüyle yaşanan bir ömrün arkasından tam manasıyla “yaşadım” diyebilmekte iş!

Atıf Yılmaz’ın muhteşem filminden tanıyoruz bu eseri ama kitabı başka, İlyas’ın ruh halini ve anlatımını filmin vermesi imkansız zaten. Hikayemizin kahramanı İlyas, yağız bir delikanlı, güçlü kuvvetli bir kamyon şoförü ve kimsesiz, yanlız. Bir gün dağ yolunda kamyonu arızalanır ve Aysel’le karşılaşır. Bundan sonraki hikayeyi İlyas’ın ağzından dinleriz öyle samimi, öyle içten, doğrusuyla yanlışıyla yalansız bir hikaye...

İnasın yüzüne tokat gibi inen yazılardan, aforizmalardan, felsefelerden boğulunca insan, böyle bir kitap alıp okumalı, bir nefes almalı!

mithrandir21 | Uğur D. 
 21 May 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Filmini kaç kere izleyip ne kadar çok beğendiğimi/beğendiğimizi söylememin gereği yok diye düşünüyorum sadece küçük bir çocukken bile İlyas'ın kamyon şoförlüğünü izlemek bile çocuk olarak insana ayrı bir zevk veriyordu.

Kitap ise haliyle bu muhteşem filme göre daha bir derin, daha bir duygu yüklü hatta aradaki ufak tefek farklılıklar ile daha daha hüzünlü diyebilirim; belki de böyle hissetmemin tek sebebi filminin etkisinde kalarak okuduğum için duygu insanda daha da yoğunlaşıyor olabilir. Sanırsam düşününce galiba tek bu eserde film ve kitap kıyaslamasına girebilirim. Ama filmdeki Samet'in oyuncak tabanca ile o meşhur "dıgav dıgav" yapmasına benzer bir sahneyi kitapta aramadım da değil yani, onun için film bir adım önde :) . Şaka bir yana tabii ki de kitap derim. Aytmatov, Baytemir (filmde Cemşit) gibi bir karakteri bizlere kazandırıp okutturup izlettirdiği için bence çok şanslıyız.

"İyi günler Aysel! İyi günler benim al yazmalım selvi boylum. İyi günler sevgilim. Sana mutluluklar."

Kitabı filminden, filmi kitabından güzel. Aytmatov 'un güçlü, duygulu kalemi ise hepsinden özel.
Aytmatov benim en ama en sevdiğim yazarlardan biri. Hemen söyle bana yüreğine yazılmış iki yazar kim diye sorsalar... Önce Zweig sonra Aytmatov derim.
Sevgi neydi? Sevgi emekti... Emek vererek, yazmaktan vazgeçmeyen, bizim sevgimizi kazanan tüm ölümsüz yazarlara selam olsun.

Samet Dönmez 
16 Şub 13:06 · Kitabı okudu · 32 günde · Beğendi · 9/10 puan

Selvi Boylum Al Yazmalım benim nazicane ismimin hikayesidir. İlyas ve Aysel'in (biz filmde onu Asya olarak tanıyoruz) hikayesinde çocuklarına Samet ismini verirler. Benim ismimden buradan esinlenilmiş. Bundan dolayı bende yeri çok başka oldu bu kitabın. Zaten yeterince hüzünlü olan kitap beni ayrı bir etkiledi diyebilirim.

Güler Bilkay Aygün 
23 May 13:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yıllar önce okumuştum. Türkan Şoray ile Kadir İnanır'ın başrolünü paylaştığı filmi de izledim. Konusu hakkında bir şey yazmayacağım, zaten çoğunuz konuyu biliyorsunuz. Çok güzel bir kitap.

Merve Demir 
05 Oca 01:53 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Cengiz Aytmatov'un bir kitabını daha bitirmenin mutluluğunu hissediyorum. Kitabı okumaya başladığım andan beri kulaklarımdan hiç çıkmayan o ezgi, kitabın kapağındaki o Türkan Şoray ve Kadir İnanır fotoğrafı beni motive etmedi diyemem. Ama kitapta daha derin bir şeyler buldum. Yazar ruhsal betimlemelere aşırı yer vermese de gerek karakterlerin gösterdikleri davranışlar, gerek o kısa ve vurucu cümleler okur üzerinde derin bir etki bırakıyor. İlyas'ın ihanetinde hissettiği derin suçluluk, kaçma isteği ve bütün bunların yanında çok güzel başlayan ve 'Keşke böyle devam etse!' dediğiniz bir aşkın aldığı yaraları görüyorsunuz. Kitabın sonu insanı sevinip sevinmeme konusunda ikilemde bıraksa da her satırını okumanın beni mutlu ettiği bir kitaptı.

Mehmet Y. 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Okuduğum en güzel aşk hikayesi, Aytmatov’un Al Yazmalım,Selvi Boylumu’dur. Sebebini tam olarak bilmiyorum; belki Aytmatov yazdığı, belki de sevgiyi sorgulayabildiği içindir. Hoş, aslında sevginin sebebi olması gerekmez. Hemen hepimiz Asel’in İlyas’ı tercih etmesini bekliyor, hatta istiyorduk. Zira hepimizin yüreğinin bir köşesinde, sonu mutlu olmayan bir sevda acısı kalmıştı. Ve istiyorduk ki intikamımızı alsınlar!Ama final müthişti. Asel’e sevgisini veren Baytemir, Asel’e aşkını veren İlyas’a galebe çalmıştı.

Hasan Çelik 
18 Şub 19:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Film elbette izlenmesi gereken bir film. Son sahnedeki 'ziyanı yok, gülüşü yeter bize' gibi senaryoya eklenen replikler ve en güzel aşk filmlerinin unutulmaz, yeri doldurulmaz ikilisi Türkan
Şoray ve Kadir İnanır kitabın o mükemmel atmosferini görselleştirmede öyle başarılılar ki filmi izledikten sonra mutlaka okunması gereken kitaplar arasına yazılıyor Selvi Boylum Al Yazmalım.
Kitap tam bir baş yapıt olmasının yanında filmden de anlayacağımız gibi aşkın evrenselliğini göstermesi açısından da oldukça önemli.

Umut Çalışan 
13 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hangisi daha önce bilmiyorum ama muhtemelen aytmatov'un kitabı filmden öncedir diye düşünüyorum. Filmi izlemeyen yoktur sanırım. Kitapla film büyük oranda paralellik gösterse de kitabın anlatımı çok ama çok daha etkileyici. İlyas'ın acısı içinize işleyecek. Öte yandan filmi izleyip kitabı okuyan birisi olarak diyebilrim ki;Kadir İnanır kitaptaki İlyas kadar etkileyici iken, Türkan Şoray Aysel'in yanına bile yaklaşamamış.

niluferinkitapligi 
05 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Cengiz Aytmatov...Selvi boylum al yazmalım...Kitabın senaryolaştırılmış hali,filmi;okunan her satırda okuyan gözlerin önünden resmi geçidini yaparak geçecek bu kesin.Manas kökenli yazarın dili,anlatımı sürükleyici ve dupduru.Kısa bir roman olmasına rağmen,doyurucu.Dolambaçsız süssüz ama yalın bir yazım ihtişamına sahip.Yazarın okuduğum ilk kitabı ama ilk fırsatta tüm kitaplarını okumak isterim.Tavsiye ediyorum.

2 /

Kitaptan 20 Alıntı

Muzaffer Akar 
 26 Şub 01:29 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Huzursuz bir insansın sen. Her şeyle mücadele etmek istiyorsun, ben senin bu haline çok üzülüyorum. Vaktiyle ben de öyleydim. Hayatı olduğu gibi kabul et, ne alabilirsen al ve mutlu olmaya bak.

Selvi Boylum Al Yazmalım, Cengiz Aytmatov (Sayfa 60)Selvi Boylum Al Yazmalım, Cengiz Aytmatov (Sayfa 60)
Muzaffer Akar 
 26 Şub 13:03 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bir derdi vardı bu kadının, belki bir yardıma ihtiyacı vardı. Çekingen davranıyordu. Ama, ben söylenmeyen sözleri sezebiliyordum. İnsan ıstırap içindeyken, ağzından çıkan bir kelimenin ardında on kelime gizliyor.

Selvi Boylum Al Yazmalım, Cengiz Aytmatov (Sayfa 104)Selvi Boylum Al Yazmalım, Cengiz Aytmatov (Sayfa 104)
Muzaffer Akar 
26 Şub 11:37 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Gerçek aşkın ne demek olduğunu bilmeseydim, onunla ömür geçirebilecektim. Sevmek, sevilmek ne demektir? O öyle bir şey ki, açıklamak güç, çok çok güç...

Selvi Boylum Al Yazmalım, Cengiz Aytmatov (Sayfa 74)Selvi Boylum Al Yazmalım, Cengiz Aytmatov (Sayfa 74)
Muzaffer Akar 
25 Şub 13:02 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Baktım gerçekten ince yapılı, çatık kaşlı bir kızcağız, durup durur. Al yazmalı, babasının olacak uzunca bir ceket omuzlarına atılmış sessizce yüzüme bakıyor. Gülümsedim.
-- Güzelmişsin!

Selvi Boylum Al Yazmalım, Cengiz Aytmatov (Sayfa 13)Selvi Boylum Al Yazmalım, Cengiz Aytmatov (Sayfa 13)
Muzaffer Akar 
 25 Şub 12:39 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

İnsan hikayesini kendi isteğiyle anlatırsa iyi olur. Çünkü başından geçenleri yeniden yaşar, hayallere dalar, bazı defa da sözünü bitirmeden heyecan içinde çırpınarak susar.

Selvi Boylum Al Yazmalım, Cengiz Aytmatov (Sayfa 10 - Önsöz)Selvi Boylum Al Yazmalım, Cengiz Aytmatov (Sayfa 10 - Önsöz)
Muzaffer Akar 
25 Şub 13:50 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

-- Aysel dedim. Benden çekinmeyin yalvarırım. Size asla engel olmayacağım. Öyle durup kendi halinde uzaklardan bakacağım sadece. Bunu yapabilirim değil mi?
-- Bilmiyorum.... Belkide...

Selvi Boylum Al Yazmalım, Cengiz Aytmatov (Sayfa 22)Selvi Boylum Al Yazmalım, Cengiz Aytmatov (Sayfa 22)
Melek Altun Bngl 
 12 Nis 22:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

AL YAZMALIM.
Seni suların ve sarı kıyılarınla alır götürürdüm benimle.Ama elde değil,sevdiğim insanın aşkını götüremediğim gibi seni de yerinden asla kıpırdatmam.Iyi günler Aysel.Iyi günler benim al yazmalı selvi boylum..

Selvi Boylum Al Yazmalım, Cengiz Aytmatov (Sayfa 128)Selvi Boylum Al Yazmalım, Cengiz Aytmatov (Sayfa 128)
2 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Aaa, Bu Filmin Kitabı mı Varmış?
Aaa, Bu Filmin Kitabı mı Varmış? Tüm sanat dallarını içinde barındıran sinemanın en kadim dostu -çalkantılı ilişkilerine rağmen- edebiyattır. İlginizi çekebilecek, yeniden ele almak isteyebileceğiniz sinemanın ve edebiyatın mihenk taşı olmuş 20 kitap ve filmlik listenin ilk 10’u…
16 Maddede Ünlü Kırgız Yazar Cengiz Aymatov
16 Maddede Ünlü Kırgız Yazar Cengiz Aymatov Ünlü Kırgız edebiyatçı, gazeteci, çevirmen, diplomat ve siyasetçi. Türk dünyasının en ünlü yazarlarından, dünya edebiyatında tartışılmaz bir yere sahip kitaplarıyla Türk kültür zenginliğini bütün dünyaya tanıtan Cengiz Aytmatov’u anlatacağız bugünkü listemizde.