Selvi Boylum Al Yazmalım

8,2/10  (44 Oy) · 
157 okunma  · 
32 beğeni  · 
1.143 gösterim
Aytmatov, milletinin tarih boyunca kazandığı sosyal, kültürel, ahlaki, edebî, askeri yani, bütün maddi, zenginliğini eserlerine yansıymış, yaşadığı coğrafyanın insanının tarih içinde kazandığı değerleri, acılarını, kahramanlıklarını, tecrübelerini yazıya döküp ölümsüzleştirmiş, halkının içine düştüğü zor durumları eserlerinde en güzel şekilde anlatmış, onların çözümlerine dair ipuçları göstermiş, eserlerinde kendi ifadesi ile ´tipik insan´ı ortaya koymaya çalışmış bir yazardır. Hikâyelerinde milletinin temel mülkü olan millî hafızaya ait efsane, destan, masal, hikâye ve türküleri, bunların meydana geldiği şartları, ardındaki hikâyeleri, insanları kullanırken, Kırgız Türk kültürünü, psikolojisiyle, duyuş ve anlayış tarzıyla, maddi manevi zenginliğiyle o kültürü bina edenlerin evlatlarına yeniden hatırlatmaya çalışmıştır.

"Her yazar bir milletin çocuğudur ve o milletin hayatını anlatmak, eserlerini kendi millî gelenek ve törelerini kaynak alarak zenginleştirmek zorundadır. Benim yaptığım önce bu, yani kendi milletimin geleneklerini ve hayatını anlatıyorum. Fakat orada kaldığınız takdirde bir yere varamazsınız. Edebiyatın millî hayatı ve gelenekleri anlatmanın ötesinde de hedefleri vardır. Yazar, ufkunu millî olanın ötesine doğru genişletmek ve ´evrensel´ olana ulaşmak için gayret göstermek durumundadır. İyi yazar ´tipik insan´ ortaya koyma ustalığına erişen yazardır."
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9786054138401
 • Yayınevi:
  Elips Yayınevi
 • Kitabın Türü:
mithrandir21 | Uğur D. 
 21 May 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Filmini kaç kere izleyip ne kadar çok beğendiğimi/beğendiğimizi söylememin gereği yok diye düşünüyorum sadece küçük bir çocukken bile İlyas'ın kamyon şoförlüğünü izlemek bile çocuk olarak insana ayrı bir zevk veriyordu.

Kitap ise haliyle bu muhteşem filme göre daha bir derin, daha bir duygu yüklü hatta aradaki ufak tefek farklılıklar ile daha daha hüzünlü diyebilirim; belki de böyle hissetmemin tek sebebi filminin etkisinde kalarak okuduğum için duygu insanda daha da yoğunlaşıyor olabilir. Sanırsam düşününce galiba tek bu eserde film ve kitap kıyaslamasına girebilirim. Ama filmdeki Samet'in oyuncak tabanca ile o meşhur "dıgav dıgav" yapmasına benzer bir sahneyi kitapta aramadım da değil yani, onun için film bir adım önde :) . Şaka bir yana tabii ki de kitap derim. Aytmatov, Baytemir (filmde Cemşit) gibi bir karakteri bizlere kazandırıp okutturup izlettirdiği için bence çok şanslıyız.

"İyi günler Aysel! İyi günler benim al yazmalım selvi boylum. İyi günler sevgilim. Sana mutluluklar."

Kitabı filminden, filmi kitabından güzel. Aytmatov 'un güçlü, duygulu kalemi ise hepsinden özel.
Aytmatov benim en ama en sevdiğim yazarlardan biri. Hemen söyle bana yüreğine yazılmış iki yazar kim diye sorsalar... Önce Zweig sonra Aytmatov derim.
Sevgi neydi? Sevgi emekti... Emek vererek, yazmaktan vazgeçmeyen, bizim sevgimizi kazanan tüm ölümsüz yazarlara selam olsun.

Samet Dönmez 
16 Şub 13:06 · Kitabı okudu · 32 günde · Beğendi · 9/10 puan

Selvi Boylum Al Yazmalım benim nazicane ismimin hikayesidir. İlyas ve Aysel'in (biz filmde onu Asya olarak tanıyoruz) hikayesinde çocuklarına Samet ismini verirler. Benim ismimden buradan esinlenilmiş. Bundan dolayı bende yeri çok başka oldu bu kitabın. Zaten yeterince hüzünlü olan kitap beni ayrı bir etkiledi diyebilirim.

Mehmet Y. 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okuduğum en güzel aşk hikayesi, Aytmatov’un Al Yazmalım,Selvi Boylumu’dur. Sebebini tam olarak bilmiyorum; belki Aytmatov yazdığı, belki de sevgiyi sorgulayabildiği içindir. Hoş, aslında sevginin sebebi olması gerekmez. Hemen hepimiz Asel’in İlyas’ı tercih etmesini bekliyor, hatta istiyorduk. Zira hepimizin yüreğinin bir köşesinde, sonu mutlu olmayan bir sevda acısı kalmıştı. Ve istiyorduk ki intikamımızı alsınlar!Ama final müthişti. Asel’e sevgisini veren Baytemir, Asel’e aşkını veren İlyas’a galebe çalmıştı.

Hasan Çelik 
18 Şub 19:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Film elbette izlenmesi gereken bir film. Son sahnedeki 'ziyanı yok, gülüşü yeter bize' gibi senaryoya eklenen replikler ve en güzel aşk filmlerinin unutulmaz, yeri doldurulmaz ikilisi Türkan
Şoray ve Kadir İnanır kitabın o mükemmel atmosferini görselleştirmede öyle başarılılar ki filmi izledikten sonra mutlaka okunması gereken kitaplar arasına yazılıyor Selvi Boylum Al Yazmalım.
Kitap tam bir baş yapıt olmasının yanında filmden de anlayacağımız gibi aşkın evrenselliğini göstermesi açısından da oldukça önemli.

Umut Çalışan 
13 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hangisi daha önce bilmiyorum ama muhtemelen aytmatov'un kitabı filmden öncedir diye düşünüyorum. Filmi izlemeyen yoktur sanırım. Kitapla film büyük oranda paralellik gösterse de kitabın anlatımı çok ama çok daha etkileyici. İlyas'ın acısı içinize işleyecek. Öte yandan filmi izleyip kitabı okuyan birisi olarak diyebilrim ki;Kadir İnanır kitaptaki İlyas kadar etkileyici iken, Türkan Şoray Aysel'in yanına bile yaklaşamamış.

niluferinkitapligi 
05 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Cengiz Aytmatov...Selvi boylum al yazmalım...Kitabın senaryolaştırılmış hali,filmi;okunan her satırda okuyan gözlerin önünden resmi geçidini yaparak geçecek bu kesin.Manas kökenli yazarın dili,anlatımı sürükleyici ve dupduru.Kısa bir roman olmasına rağmen,doyurucu.Dolambaçsız süssüz ama yalın bir yazım ihtişamına sahip.Yazarın okuduğum ilk kitabı ama ilk fırsatta tüm kitaplarını okumak isterim.Tavsiye ediyorum.

Muhammet Çelik 
23 Oca 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Cengiz Aytmatov'un SSCB içresinde yaşayan milletinin acılarını hikayeleştirdiği kitaplarından biri. Türk medyası tarafından dizi haline getirilerek konudan saptırılmış olmasına rağmen sineması ve kitabı ile birçok insanın bildiği güzel bir hikaye...

mütereddit 
04 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yaşımın küçüklüğünden olsa gerek - biraz da meraksızlık- daha önce filmini izlememiştim. Konuyu dahi tam olarak bilmiyordum ama kitapçıda dolaşırken bir merak sardı ve aldım. Cengiz Aytmatov'u daha önce birçok kez okumama rağmen Selvi Boylum Al Yazmalım kitabı gerçekten hiç dikkatimi çekmemişti.
Şunu belirteyim kitap filmle o kadar bütünleşmiş ki kapağında dahi Türkan Şoray ve Kadir İnanır vardı ve ben çok güzel bir aşk hikayesi okuyacağım için baya heyecanlandım. Ama İlyas beni gerçekten çok sinir etti. Belki de bu kadar dilden dile dolaşan bir hikayede adamın kadını aldatmasını sindiremedim. Kendimi cidden mutlu sona hazırlamıştım ya da ne bileyim çok kötü bir sona. Ama İlyas beni şaşırtıp Aysel'i aldattı ve sonra hayatına bir güzel devam etti.
Kitabı bitirdiğimde dedim ki: Yılların hikayesi... Böyle olmamalıydı. Yine de çok beğenerek okudum. Zaten Cengiz Aytmatov'un uslübunu gerçekten çok seviyorum. Henüz filmini izlemedim ve içimde bir yerlerde senaryoyu kitaptan farklı yapmışlardır inşallah diye düşler geziniyor.

Merve Demir 
05 Oca 01:53 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Cengiz Aytmatov'un bir kitabını daha bitirmenin mutluluğunu hissediyorum. Kitabı okumaya başladığım andan beri kulaklarımdan hiç çıkmayan o ezgi, kitabın kapağındaki o Türkan Şoray ve Kadir İnanır fotoğrafı beni motive etmedi diyemem. Ama kitapta daha derin bir şeyler buldum. Yazar ruhsal betimlemelere aşırı yer vermese de gerek karakterlerin gösterdikleri davranışlar, gerek o kısa ve vurucu cümleler okur üzerinde derin bir etki bırakıyor. İlyas'ın ihanetinde hissettiği derin suçluluk, kaçma isteği ve bütün bunların yanında çok güzel başlayan ve 'Keşke böyle devam etse!' dediğiniz bir aşkın aldığı yaraları görüyorsunuz. Kitabın sonu insanı sevinip sevinmeme konusunda ikilemde bıraksa da her satırını okumanın beni mutlu ettiği bir kitaptı.

2 /

Kitaptan 10 Alıntı

Günay Kut Berber 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan ıstırap içindeyken, ağzından çıkan bir kelimenin ardında on kelime gizliyordu.

Selvi Boylum Al Yazmalım, Cengiz Aytmatov (Sayfa 104 - Elips Kitap)Selvi Boylum Al Yazmalım, Cengiz Aytmatov (Sayfa 104 - Elips Kitap)
Günay Kut Berber 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatı olduğu gibi kabul et. Ne alabilirsen al ve mutlu olmaya bak.

Selvi Boylum Al Yazmalım, Cengiz Aytmatov (Sayfa 60 - Elips Kitap)Selvi Boylum Al Yazmalım, Cengiz Aytmatov (Sayfa 60 - Elips Kitap)
Günay Kut Berber 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Diyorlar ki, arkadaşlık kötü anlarda belli olurmuş. Ama ben aksini söyleyeceğim. Mutlu günlerde de arkadaşın önemli bir yeri var insan hayatında.

Selvi Boylum Al Yazmalım, Cengiz Aytmatov (Sayfa 34 - Elips Kitap)Selvi Boylum Al Yazmalım, Cengiz Aytmatov (Sayfa 34 - Elips Kitap)
Samet Dönmez 
11 Şub 13:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Oğlumuzun adını Samet koyduk. Ona bu ismi ben verdim. Bütün konuşmalar onun çevresinde dönüyordu. Samet, bizim Samet, Samet gülümsemeye başladı, Samet'in süt dişleri çıkmaya başladı...

Selvi Boylum Al Yazmalım, Cengiz Aytmatov (Sayfa 43)Selvi Boylum Al Yazmalım, Cengiz Aytmatov (Sayfa 43)
niluferinkitapligi 
05 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Neden gizleyeyim bunu,kendimden de gizlemeye çalıştım olmadı.Sevdim Onu..."

Selvi Boylum Al Yazmalım, Cengiz Aytmatov (Sayfa 122 - Elips Kitap)Selvi Boylum Al Yazmalım, Cengiz Aytmatov (Sayfa 122 - Elips Kitap)
niluferinkitapligi 
05 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bütün varlığımız ortak,yalnız tek şeye dokunmuyoruz.Tek şeyi dilimize almıyoruz.Sanki aramızda bir anlaşma var,o üçüncü kişi aramızda değil..."

Selvi Boylum Al Yazmalım, Cengiz Aytmatov (Sayfa 125 - Elips Kitap)Selvi Boylum Al Yazmalım, Cengiz Aytmatov (Sayfa 125 - Elips Kitap)
niluferinkitapligi 
05 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Ondaki bütün çizgilerde,onun her hareketinde bilinen izler keşfediyordum.Ve vakit geçtikçe de içime bir acı çöküyor,yanıp kavruluyordum..."

Selvi Boylum Al Yazmalım, Cengiz Aytmatov (Sayfa 99 - Elips Kitap)Selvi Boylum Al Yazmalım, Cengiz Aytmatov (Sayfa 99 - Elips Kitap)
niluferinkitapligi 
05 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Saygı başka,aşk sevgi gene başka.Eğer biri sever öbürü sevmezse,bu da hayat değil bence..."

Selvi Boylum Al Yazmalım, Cengiz Aytmatov (Sayfa 83 - Elips Kitap)Selvi Boylum Al Yazmalım, Cengiz Aytmatov (Sayfa 83 - Elips Kitap)
niluferinkitapligi 
05 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Öyle oluyor işte;insan kendini bıraktı mı bir yol,gidiyor durmuyor gidiyor..."

Selvi Boylum Al Yazmalım, Cengiz Aytmatov (Sayfa 91 - Elips Kitap)Selvi Boylum Al Yazmalım, Cengiz Aytmatov (Sayfa 91 - Elips Kitap)

Kitapla ilgili 2 Haber

Aaa, Bu Filmin Kitabı mı Varmış?
Aaa, Bu Filmin Kitabı mı Varmış? Tüm sanat dallarını içinde barındıran sinemanın en kadim dostu -çalkantılı ilişkilerine rağmen- edebiyattır. İlginizi çekebilecek, yeniden ele almak isteyebileceğiniz sinemanın ve edebiyatın mihenk taşı olmuş 20 kitap ve filmlik listenin ilk 10’u…
16 Maddede Ünlü Kırgız Yazar Cengiz Aymatov
16 Maddede Ünlü Kırgız Yazar Cengiz Aymatov Ünlü Kırgız edebiyatçı, gazeteci, çevirmen, diplomat ve siyasetçi. Türk dünyasının en ünlü yazarlarından, dünya edebiyatında tartışılmaz bir yere sahip kitaplarıyla Türk kültür zenginliğini bütün dünyaya tanıtan Cengiz Aytmatov’u anlatacağız bugünkü listemizde.