Semitizm ve Anti-semitizm Çatışma ve Önyargıya Dair

8,0/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
2 beğeni  · 
578 gösterim
Ortadoğu'daki Arap-İsrailli çatışması yarım yüzyıldan fazladır dünyayı meşgul ediyor. Esasen politik olsa da -toprak ve tarih konusunda devletlerle toplumlar arasında bir çatışma-, önyargı da bunu etkiliyor. Uzun bir süre için bu sadece farklı dinlerden, kültürel geleneklerden ya da etnik kökenlerden komşu halklar arasındaki "normal" bir önyargıydı Ama çağımızda İsrail ve halkına yönelik düşmanlık anti-Semitizm biçimini almıştır - önyargının ötesine geçen ve Yahudileri kozmik bir kötülük türü olarak tanımlayan, kinci bir dünya görüşü.

Semitizm ve Anti-Semitizm, anti-Semitizmin Hıristiyanlığın damarlarında bir zehir olarak ortaya çıkışından, ana görüş İslam'a modern girişine dek gelişiminin izini sürüyor. Dünyanın önde gelen Ortadoğu uzmanlarından biri olan Bernard Lewis, Yahudilerin ve düşmanlarının ortaya çıkışında Semitik halkların tarihi boyunca bizi bir yolculuğa çıkarıyor. Kitapta, yeni baskı için yazılmış bir 'Sonsöz' de var.
(Arka Kapak)
Mustafa Sarı 
22 May 00:36 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Muhteşem bir kitap,ülkemizdeki yahudi önyargısını/nefretini düşününce daha da muhteşem oluyor. Şimdilerde popüler olan,belki uzun zaman da popüler olacak,herkes tarafından dillendirilen yahudilerin "yeni dünya düzeni" saçmalığının on dokuzuncu yüzyıllarda nasıl ortaya çıkarıldığını anlayacaksınız. 1215'li yılların avrupasında yahudileri ayırt etmek için nasıl sarı renkli bir "utanç nişanı" takıldığını ve aşağılandığını... Siyonizmin basit bir devlet kurma isteği olduğunu fark edecek her şeye "siyonizm" katan konuşmacılara "sen ne diyosun" bakışı atacaksınız. İkinci Dünya Savaşı'nda milyonların öldürülmesine girmiyorum bile. Son olarak: sırf bu değil,Bernard Lewis gibi büyük bir ortadoğu uzmanının her kitabı okunmalıdır; eğer imkan varsa...