Sen "Alo" Demeden Önce

9,5/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
2 beğeni  · 
574 gösterim
Sen "Alo" Demeden Önce, Italo Calvino'nun hiç yayımlanmamış ve dergilerde kalan öykülerini içeriyor. Yazarın ölümünden sonra yayımlanan ve Türkçeye ilk kez çevrilen bu kitaptaki öyküler doğa ve insan, merhamet ve zulüm üzerine odaklanıyor.

Seninle devrelerin sessizliğinde konuşuyorum. Seslerimiz, tel üzerinde karşılaşmayı sonunda başarırsa, hiçbir özelliği olmayan ve anlamca eksik sözler söyleyeceğimizi iyi biliyorum; ne söyleyecek bir şeyim olduğu için ne de senin bana söyleyecek bir şeyin olduğunu düşündüğüm için arıyorum seni. Birbirimize telefon ediyoruz, çünkü yalnızca bakır kablolar, karmakarışık röleler aracılığıyla birbirimizi uzaklarda el yordamıyla ararken, tıkanık seçicilerin bağlantı noktaları hızla dönerken, sessizliği yoklayıp bir yankı beklerken ayrılığın ilk çağrısı ölümsüzleşiyor, tıpkı bir erkekle bir kadının ayakları altında kıtaların ilk çatlağının açıldığı anda atılan çığlık gibi; okyanus uçurumları oluştuğunda, ansızın biri bir yana, öbürü öte yana savrulunca, bu çığlıkla, onları bir arada tutacak bir ses köprüsü kurmak istemişlerdi, ama sesler gittikçe zayıflamış, sonunda da dalgaların gümbürtüsü altında sönüp gitmişti.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  214
 • ISBN:
  9789750813436
 • Çeviri:
  Şemsa Gezgin
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ayşe Y. 
17 Haz 05:20 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Italo Calvino'nun "Sen Alo Demeden Önce" adlı kitabı öykülerden oluşuyor. Size de oluyor mu bilmem, ama ben öykü kitaplarını okurken şöyle bir hisse kapılıyorum: Bazı öyküler harika, insanın bam teline dokunuyor, ama bazıları da kitabı doldurmak için eklenmiş gibi. Bugüne kadar yerli yabancı çok fazla öykü kitabı okudum ve nedense hemen hepsinde bu hissi yaşadım. Yakın zamanda okuduğum Buzzati öykülerinde de böyle olmuştu, Tatar Çölü'nü okuyunca fikrim değişti. Bu sebeple okuduğum ilk kitapla -hem de bu bir öykü kitabı- Calvino hakkında yorum yapmak istemiyorum. Zira bu kitapta Calvino'nun okuyucuyu saran, düşündüren hatta gülümseten "çok iyi" öyküleri de var. Bu sebeple Calvino'yu okumaya ve keşfetmeye devam edeceğim.

Kitaptan 10 Alıntı

Ayşe Y. 
16 Haz 18:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Uzaklık...
"İşte o zamanlardan beri, uzaklık, canlılar arasındaki her ilişkiyi, her aşk hikayesini ayakta tutan ögedir. "

Sen "Alo" Demeden Önce, Italo Calvino (Sayfa 169)Sen "Alo" Demeden Önce, Italo Calvino (Sayfa 169)
Ayşe Y. 
 14 Haz 17:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Her şeyin yasak olduğu bir ülke varmış. Tek yasak olmayan şey çelik çomak oyunuymuş, onun için insanlar ülkenin arkasına düşen kırlarda buluşup günlerini çelik çomak oynayarak geçiriyorlarmış. Yasaklar yavaş yavaş ve haklı nedenlerle konduğundan kimse itiraz etmiyor, alışmakta da güçlük çekmiyorlarmış."

Sen "Alo" Demeden Önce, Italo Calvino (Sayfa 17)Sen "Alo" Demeden Önce, Italo Calvino (Sayfa 17)
Ayşe Y. 
16 Haz 18:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Bu sessizlik sürerse...
"Gözlerinin içine bakıyorum: Anlamıyor, belki de şimdi korkmaya başladı. Yüze kadar sayacağım, bu sessizlik sürerse, elinden tutup koşmaya başlayacağım."

Sen "Alo" Demeden Önce, Italo Calvino (Sayfa 147)Sen "Alo" Demeden Önce, Italo Calvino (Sayfa 147)
Ayşe Y. 
16 Haz 18:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"İlişki ne kadar belirsiz, riskli ve güvenilmezse, duygular o kadar güçlüdür. İlişkilerimizde, birbirimize yakın olduğumuz zamanlarda, duyduğumuz tatminsizlik, ilişkinin kötüye gitmesinden değil, aksine gitmesi gerektiği gibi gitmesindendir."

Sen "Alo" Demeden Önce, Italo Calvino (Sayfa 167)Sen "Alo" Demeden Önce, Italo Calvino (Sayfa 167)
Ayşe Y. 
 14 Haz 17:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Ulaklar vatandaşların buluştukları yerlere gidip bütün yasakların kalktığını ilan etmişler. İnsanlar çelik çomak oynamaya devam etmişler. 'Anladınız mı?'diye tekrar etmiş ulaklar. 'Artık istediğinizi yapmakta özgürsünüz.' 'İyi peki demiş insanlar. Biz de çelik çomak oynarız."

Sen "Alo" Demeden Önce, Italo Calvino (Sayfa 17)Sen "Alo" Demeden Önce, Italo Calvino (Sayfa 17)
Ayşe Y. 
15 Haz 01:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Anlayamıyorum. Erkek olsun kadın olsun onun gibiler nasıl hemen herkesle samimiyet kurabiliyorlar, herkese söyleyecek bir şey buluyorlar, başkalarının işine karıştıkları gibi kendi işlerine karışılmasına nasıl izin veriyorlar, anlamıyorum."

Sen "Alo" Demeden Önce, Italo Calvino (Sayfa 51)Sen "Alo" Demeden Önce, Italo Calvino (Sayfa 51)
Ayşe Y. 
14 Haz 23:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Aşk denen şey...
"...aşk denen şey vardı içimizde, hani zorluklar içinde sürekli birbirini keşfetmeye çalışır ve ararsın ya, o buruk tat, biliyorsun işte, aşk denen o şey. Hüzünlüydüm ve o akşam kıyıdaki kara gölgeler arasında kendimi yalnız hissediyordum, yeni aşkların getirdiği hüzün ve yalnızlık duygusu, eski aşkların verdiği hüzün ve özlem duygusu, gelecek aşkların hüznü ve umutsuzluğuydu bu."

Sen "Alo" Demeden Önce, Italo Calvino (Sayfa 44)Sen "Alo" Demeden Önce, Italo Calvino (Sayfa 44)
Ayşe Y. 
14 Haz 23:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Bizim neslin başının belası düşündüğünü yapamamak. Ya da yaptığını düşünememek."

Sen "Alo" Demeden Önce, Italo Calvino (Sayfa 46)Sen "Alo" Demeden Önce, Italo Calvino (Sayfa 46)
Ayşe Y. 
14 Haz 22:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Düşmanlar nasıl oluyor da bir bunlar, bir ötekiler, bir iyi, bir kötü, bir onun gibi, bir ona karşı olabiliyordu; neden o burada, doğru yanda, onlar öbür tarafta, yanlış yanda oluyordu: işte Natale'nin anlayamadığı şey buydu. Kafasında ördekler uçuyordu, o kadar."

Sen "Alo" Demeden Önce, Italo Calvino (Sayfa 40)Sen "Alo" Demeden Önce, Italo Calvino (Sayfa 40)

Hiçbir şey demedim, çünkü kollarımı kaldırıp ağzımı açtığım anda, aydınlanmam geri gitti, ağzımdan bildik, eski kelimeler çıktı.”

İlham Anı

Sen "Alo" Demeden Önce, Italo CalvinoSen "Alo" Demeden Önce, Italo Calvino