Sen Bana Bakma Ben Senin Baktığın Yönde Olurum Kendi Sesinden Şiirler

9,1/10  (30 Oy) · 
75 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.054 gösterim
Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Sen Bana Bakma, Ben Senin Baktığın Yönde Olurum kitabı ve bu kitapla birlikte verilen CD, Özdemir Asaf'ın kızı Seda Arun'un babasının sesini kaydettiği kayıtlarından oluşuyor. Bu kayıtlarda Özdemir Asaf'ın kendi sesinden dinleyeceğimiz şiirleri ve bir de İstanbul Radyosu'nda yapılan röportajı bulunuyor.

Şair Özdemir Asaf'ın kızı Seda Arun, Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan Sen Bana Bakma, Ben Senin Baktığın Yönde Olurum kitabının önsözünde evlenme teklifi aldığının ertesi konuyu babasına nasıl açtığını, onun verdiği tepkiyi ve şiirlerin kaydedilme hikayesini şu sözlerle anlatıyor: "Beş sene olmuştu annemle babam ayrılalı. O mayıs akşamı babam, annemin Caddebostan'daki evine geldi. Sofrada babamla karşılıklı oturduk… Sonra annem konuyu açtı. Sordu. Benim yanaklarım yine kızarmıştı. Cevabını bekliyordum ama vermedi. 'Benim şiir kitaplarım nerede?' diye sordu. Annem kitapları sofraya getirdi. Babam tabağını kenara itti. Rakı bardağını kitaplardan uzaklaştırdı. Sayfaları karıştırmaya başladı. Şiirlerle cevap vereceğini anlamıştım. Makaralı teybi sehpanın üzerine koyup, düğmesine bastım."

Kitabın önsözlerinden birini yazan Gazeteci Doğan Hızlan ise kitap ve şairin ses kayıtlarının bulunduğu CD için "Şimdiye kadar birçok şiiri, şairin kendi sesinden dinlediyseniz, Özdemir Asaf'ın ne kadar iyi bir şiir seslendiricisi, okuyucusu olduğunu anlayacak ve onun şiirlerine, sesine bir kere daha hayran kalıp, ayrı bir gözle değerlendireceksiniz" yorumunu yapıyor.

Özdemir Asaf'ın teatral bir şekilde sesi ile oynayarak okuduğu şiirlerinin metinleri yayımlanırken, Özdemir Asaf'ın toplu şiirlerinin son yayımı olan Çiçek Senfonisi (YKY, Kasım 2008) kullanıldı. Okurken farklı bir sıralamada okunsa da, şiirler yayıma hazırlanırken şairin kitaplarındaki sıralamalara uyuldu. CD'de şairin okurken farklılık gösteren sözcük ya da dizeleri ise ayrıca dipnot olarak gösterildi. Kitap ve CD'de ayrıca şairin Sen, Sen, Sen, Dünya Kaçtı Gözüme,Yumuşaklıklar Değil ve Bir Kapı Önünde'de yer alan şiirleri de bulunuyor.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9789750823053
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ülkünur ÜNAL 
29 Nis 21:09 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Şiirleri okurken, yaşadığınız duyguların kalemden döküldüğünü farkedeceksiniz. Bu güzel yazarımıza, duygularını böylesine güzel yansıttığı için bütün samimiyetimle teşekkürlerimi sunuyorum.Dünyaya ardında çok güzel şiirler bıraktı.Bazı şiirleri okurken aklıma gelen, yüzümde tebessüm oluşmasına sebep olan o güzel insana da ayrıca teşekkür ediyorum. :)

Busrabayr 
22 Oca 23:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Özdemir Asaf siire aşık eden şair! 2yıl önce bitirdigim başucu kitabım. Özdemir Asaf okurken tek bir dizesinde aşkı,acıyı,mutluluğu,hayatı kısaca her duyguyu yaşayıp hissediyor insan....

Okan Turan 
15 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Geçen yıl arkadaşımın hediye ettiği kitap. Kapağını görür görmez çocuk gibi sevindiğimi çok iyi hatırlıyorum. Okunması, ayrıca tekrar tekrar dinlenilesi şiirler ile dolu bir kitap.

Azel Erdoğan 
22 Mar 03:20 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Yine bir Özdemir Asaf ve yine vurgun.. Deyim yerindeyse şiire aşık eden adam..

Sen bana bakma
Ben senin baktığın yönde olurum..

Yön şiirinden..

Fatih Boyalı 
29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

En sevdiğim şair hakkında böyle bir çalışmayı gördüğümde bunu kaçırmak istememiştim. İyi ki de almışım dedim. CD'yi oynatmaya başladıktan sonra Asaf Bey okudu ben yazdığından takip ettim. Tek kötü tarafı, Asaf'ın deha fazla şiirini seslendirmemiş olması.

Kitaptan 17 Alıntı

Mustafa 
18 Mar 23:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kalan...
Bir şey kaldı, bir denizin kıyısında senden,
Bakışlarla yüklü, söylemelerle sessiz..
Seninle dolu, seninle sensiz bir şey..
Arandıkça bulunmamış yıllar yılı,
Bulundukça aramaklı.

Sen Bana Bakma Ben Senin Baktığın Yönde Olurum, Özdemir AsafSen Bana Bakma Ben Senin Baktığın Yönde Olurum, Özdemir Asaf
Ülkünur ÜNAL 
29 Nis 12:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

" Elinde bütün kapıların anahtarı,
Ve unutulmuş bir duvarda, kendi kapısı..
Varamadı.
Ora öyle karanlıktı ki.
Öldüğünü anlamadı."

Sen Bana Bakma Ben Senin Baktığın Yönde Olurum, Özdemir Asaf (Sayfa 23 - Yapı Kredi Yayınları, 8.Baskı,İstanbul,Mart 2015)Sen Bana Bakma Ben Senin Baktığın Yönde Olurum, Özdemir Asaf (Sayfa 23 - Yapı Kredi Yayınları, 8.Baskı,İstanbul,Mart 2015)
Mustafa 
 18 Mar 22:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

“Ben şiiri dille kuruyorum, dolayısıyla düşünce ile. Duygular onun amacı olmuyor aracı oluyor.”

Sen Bana Bakma Ben Senin Baktığın Yönde Olurum, Özdemir Asaf (Özdemir Asaf.)Sen Bana Bakma Ben Senin Baktığın Yönde Olurum, Özdemir Asaf (Özdemir Asaf.)
Mustafa 
18 Mar 23:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kalan..
Veriliş rengi başka, alınış rengi başka..
Söylemeye vakit kalmadan
Dudakların altına bırakılmış bir şey.
Karanlıkların tam ortasında bir kırmızı nokta..
Gözlerce pırıl pırıl, ellerce saklı.

Sen Bana Bakma Ben Senin Baktığın Yönde Olurum, Özdemir AsafSen Bana Bakma Ben Senin Baktığın Yönde Olurum, Özdemir Asaf
Mustafa 
18 Mar 23:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kalan
Bir şey kaldı gecelerden birinde
Senden.
Öncesinde bilinmemiş birşey,
Silinmez bir ses gibi giden..
Kelimelerden büyük, kelimelerin içinde,
Bir şey kaldı senden
Yaşamalar'ın arasında kaçamaklı.

Sen Bana Bakma Ben Senin Baktığın Yönde Olurum, Özdemir AsafSen Bana Bakma Ben Senin Baktığın Yönde Olurum, Özdemir Asaf
İlker Uzun 
04 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Benmişim
Bana yakın geldin dedi,
Sevdi.
Bana yakın geldin dedi,
Vurdu.
Adlarını sordum
İnsan dediler.

Sen Bana Bakma Ben Senin Baktığın Yönde Olurum, Özdemir Asaf (Sayfa 72)Sen Bana Bakma Ben Senin Baktığın Yönde Olurum, Özdemir Asaf (Sayfa 72)
İlker Uzun 
04 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ölsen, ilkin, yazık oldu deyecekler,
Sonra ,durup neden öldü deycekler.
Dostlar ergeç unutacak bir gün amma..
Uzun zaman seni anar sevmeyenler.

Sen Bana Bakma Ben Senin Baktığın Yönde Olurum, Özdemir Asaf (Sayfa 96)Sen Bana Bakma Ben Senin Baktığın Yönde Olurum, Özdemir Asaf (Sayfa 96)
2 /