Sen Bana Yasak

·
Okunma
·
Beğeni
·
78
Gösterim
Adı:
Sen Bana Yasak
Baskı tarihi:
2020
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257973427
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
Kime âşık olacağınızı seçemezsiniz.

Son sınıftayken Elec bizimle yaşamaya başladığında, onun nasıl bir pislik olduğuna dair en ufak bir fikrim yoktu.

İstemediği bir yerde olmanın acısını benden çıkarmasından nefret ettim.

Eve her gün yanında başka bir kızla gelmesinden nefret ettim.

Özellikle de onu görünce bedenimin verdiği tepkilerden nefret ettim.

Başlarda sadece mermerden yontulmuş yüzü, dövmeleri ve kaslı vücudundan ibaret olduğunu düşünüyordum.

Sonra tam da onu tanımaya başladığımı sandığım sırada her şey değişti.

Hayatımdan geldiği hızla çıkıp gitti ve onu bir daha görmedim.

Ta ki o trajediye kadar.

Hâlâ hatırladığım gibiydi ama çok önemli bir şey değişmişti.

Bu kez kalbim belki de tamir olmamak üzere kırılacaktı.
272 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Düzeltisini yaptığım bir diğer güzellik yorumuyla geldim. Sen Bana Yasak okurken alıntılarla sizi delirttiğim kitaplardan biriydi.

Yazarın tek başına yazdığı ilk kitabını okuyoruz. Bildiğiniz gibi Vi ile birlikte çıkan kitaplarını okuduk. Zaten ikisinin tarzı aşırı benziyor. Tek fark Vi’nin gereksiz dram, Penelope’nin ise gereksiz ters köşe merakı var bana göre. Ama ikisi de bu türde benim sevdiğim yazarlardan ve ufak tefek şeyler gözüme batmıyor.

Kitaba gelecek olursam ben çok severek ve keyif alarak okudum. Konusu aslında farklı ve orijinal. İlk okumaya başladığınızda cidden bir önyargı oluşabilir asla aldanmayın derim. Bahsettiğim ters köşe merakı burada da var.

İki kısımdan oluşan kitabın ikinci kısmını ben daha çok sevdim. Arka kapakta belirtiyor zaten yıllar sonra bir araya geldiklerinde olan olaylar beni daha fazla heyecanlandırdı.

Greta’nın ergenlik yıllarındaki halinden çok hoşlanmasamda Elec’i iki kısımda da okurken çok keyif aldım. Bence zaten kurgu tamamen onun üzerine kuruluydu. Bildiğimiz yetişkin kitaplarından daha farklı şekilde olaylar dönüyor. Yani hem merak içinde okuyorsunuz hemde öyle şeyler öğreniyoruz ki ağzımız bir karış açık kalıyor.

Hoşlanmadığım noktalar yok mu? Var. Çevirisini çoğu yerde sevdiğimi söyleyemem. Yazarın ters köşe yapma çabasını sevmedim. Keşke daha düz bir çizgide ilerleseydi. Greta’nın ergenlik yılları sinirlerimi bozdu. Elec’in aldığı bazı kararlar cinnet geçirmeme sebep oldu.

Ama ikilinin yan yana olduğu her sahneyi çok sevdiğimi söyleyebilirim. Sonradan arka arkaya patlatılan bombalara bayıldım diyebilirim. Kısaca artılarının çok daha fazla olduğu ama ufak tefek eksileri de olan bir kitap okudum.

Birbirlerine yasak olmalarının çok başka ve şaşırtıcı nedenleri var. Bence önyargısız başlayıp okuyun derim. Bu cümlemi not alın derim.

Bu türü okumayı seviyorsanız kitabı seveceğinizi düşünüyorum.
272 syf.
·2 günde·8/10
Merhabalar öncelikle kitabın konusuna değinmek istiyorum sonra yorumumu yapıcam

Greta on yedi yaşında güzel bir kız babasını onbir yaşındayken kaybediyor ve annesi ikinci evliliğini Elec'in babasıyla yapıyor. Anlıcanız ikisi üvey kardeş zaten kitabın arkasında da yazıyor.

Elec bazı şartlar nedeniyle 1 yıl boyunca kalmak üzere babasının yanına geliyor. Babasıyla pek iyi geçindiği söylenemez. Greta Elec'i görür görmez onun kötü çocuk hallerinden tutunda dövmeleri ve pricing'lerine kadar herşeyinden hoşlanıyor.

Elec sevgisiz büyümüş bir çocuk ve her fırsatta Greta'ya kötü davranıyor. Greta ah sen nasıl bir insansın o kadar iyi biri ki Elec'in yaptığı her kötülüğe iyilikle karşılık veriyor. Tabi onunda bir sınırı var yeri geldiğinde öfkesini dışarı vurmadığı anlarda olmadı değil

Tam yakınlaştılar herşey güzel oluyor derken Elec'in tekrar eve dönmesi gerekiyor ve ayrılıyorlar ve birbirlerini aramak yok. Kitabı yazar iki kısıma ayırmış birinci kısım genç oldukları ikinci kısım aradan yedi yılın geçtiği yetişkin oldukları kısım kitap çok güzel ilerliyor gerisini anlatırsam baya bir spoiler içerecek o yüzden burda kesiyorum.

Kitapta sevmediğim tek yer Elec'in ağzından yazılmış yerlerdi çünkü kitabın o yerlerini Greta'dan okumuştum. Doğru düzgün hiç duygu olmadan aynısını Elec'ten de okuduk zaten kitap 272 sayfa 50 syfa tekrar gibiydi. Ama genele bakarsak çok güzeldi ben beğendim ve tabi kitap yetişkin içerikli. Bu türü sevenler beğenicektir. Sevgiler...
272 syf.
·Beğendi·7/10
Kızımız Greta.
Çalışkan zeki ve çevik. Ailenizin kızı. Su mukemmele yakin çocuklardan. Babasini kucuk yaşta kaybediyor. Annesi yeniden evlenince onlarla birlikte duzenli bir hayat yaşıyor.

Oğluşumuz Elec? ( Elec nedir? Neden Elec? Baska isim mi yok?)
Kendisi kötü çocuk. Dövmeli piercingli. Her kötü çocuğun bütün özelliklerini taşıyor Greta'nin üvey kardeşi. Babasiyla arası cok kötü.

Elec bir sene yasamak icin babasinin yanina gelmek zorunda kalıyor. Iyi kiz Greta ve kötü cocuk Elec bir araya gelince neler oluyor peki? O kısmı sizin okumanız gerekiyor

Kitap iki bölüm. Birincisi bu anlattigim ilk kisim ikincisi ise seneler sonra karşılaşmaları.

Yazarin dili oldukca ergen olsa bile kitabi ben sevdim. Ceviriden mi yoksa yazadan mi kaynaklı hicbir zaman bilemeyeğiz. Yasak olmalari ise uvey kardes olmalarindan değil başka şeylerden kaynaklı. O konuda tereddütü olan var ise kardeş gibi hiç olmadilar. Bende cok sevmem çünkü bu tarz iliskileri

Aralarindaki duyguyu sevdim. Sonrasında ortaya cikan bazi gerçeklere şaşırdım. Eksileri var mıydı? Tabiki. Ama başlayıp birkac saat icinde bitirdiğime göre artıları daha fazlaydı diyebilirim. Tabikisi bu tamamen benim fikrim.
272 syf.
·Beğendi·8/10
Vi Kealand ile ortak kitaplarından bildiğimiz Penelope'nin tek başına okuduğum ilk kitabı. Diline,
anlatımına alışık olduğum içinde ilk çıktığı gibi aldım. Ve sonuc yanilmadigim güzel bir kitaptı.
Bana Vi 'den esintilerde hissettirdi. Beklenmedik andaki o duygusal anlar ve geçmiş ile.
Konusuna gelecek olursak,
Greta küçük yaşta babasini kaybetmiş ve annesinin yeni eşiyle birlikte yaşıyan lise son öğrencisi.
Birgün üvey babasının oğlu Elec onlarla yaşamaya gelir ve ilk görüşte Greta ondan etkilenir. Onun
o kötücül tavrı, dövmeleri, asiliği bile olsa ona karsi çekimine engel olmakta zorlanır.
Elec babasi ile hic gecinemez ama mecburi bi şekilde 1 yıllığına onun ve yeni ailesinin yanına
taşınır. Greta'ya karşı hep kötü davranır, böylece günler geçer. Tam artik iyi anlaşıyorlar
güzel bir sekilde isler ilerleyecek derken Elec'in gitme vakti gelir. Gitmek zorunda kalır
daha çok. Ve ikilimizin yollari ayrılır.
Kitap iki kısımdan oluşuyor. Ilk kısım bu şekilde gençlik zamanlarinda geçerken ikinci kısım 7 yil
sonraya atlıyor. Asıl olaylarda burda başlıyor.
7 yil boyunca iletişime hiç gecmediler ve en sonunda tekrar karşılaştılar ama gecmis, yeni
yasantilar onlari nereye götürecek? Okumanizi tavsiye ederim.
Elec'in gecmisini merak etmistim hep, babasi ile olan ilişkisini de bu noktada yazar baya şaşırtan
beklenmedik birsey yazmis doğrusu. Kitapta her zaman karakterlerin düşüncelerini okumayı
severim. Burda yine farklı bir tarzda dinliyoruz Elec'i. Bu kısımlar biraz uzun tutulmuştu ki o
sahneleri Greta'dan da okuduğumuz için olabilir bu.
Ara ara iki karaktere de kızdığım noktalar oldu Ama genel olarak güzel, akıcı, çıtır bir kitaptı.
Başlayınca bir bakıyorsunuz kitap bitmiş.
272 syf.
·Puan vermedi
Sen Bana Yasak ~ Penelope Ward
.
Yine severek okuduğum oldukça akıcı bir kitabın yorumuyla selamlarÇıkacağını öğrendiğimden beri büyük bir merakla bekliyordum. Özellikle Hülya abla sağ olsun kitabı okumama en büyük neden bir de bu kitabı güzelliğim Aslınur Tüfekçi ile okuduk ve çıldırdıııım Sevgiyi, bazı yerlerde oluşan derin hüznü, Elec’i parçalama isteğini kısacası her şeyi o kadar sevdim ki
Greta’nın hayatı lise son sınıftayken üvey babasının oğlunun yanlarına taşınmasıyla değişiyor. Elec asla olmak istemediği yere gelen isyankar, mutsuz ve hissettiklerinin acısını çıkarmaya yeminli gibi. Babasıyla anlaşamayan ve gittiği yerde pislik gibi davranan biri. Greta görür görmez hem etkileniyor hem de davranışlarına sinir oluyor. Başta Greta’ya uyuzluk olsun diye her şeyine müdahale eden Elec ile sonrasında aralarındaki çekime engel olamıyorlar. Tam her şey rayına oturacak derken Elec’in annesinin yanına gitmesi gerekiyor. Birbirlerine açılıp beraber olduktan sonra Elec şehri terk ediyor ve kitabımızın ikinci bölümüne tam 7 yıl sonraya geçiyoruz. Aradan uzun zaman geçmiş ayrılıklar yaşanmış ama her iki kişi de aynı kalabilir mi? Peki ya yeniden karşılaşmaları nasıl olur? Ahhh buralar beni çok yaraladı İçimde iflah olmaz bir romantik olduğu doğrudur bu yüzden karşılaşma kısımları beni derinden sarstı. Ve sonrasında şoka sokan, beni çok etkileyen olaylar anlatamıyorum çok zor durumdayıımm
Kitabın yetişkin içerikli olduğunu tahmin edersiniz ama bana aşırı abartı gelmedi. Ya da direkt romantik komedi de beklemeyin. Beni bolca hüzne sürükleyen dram dolu olaylar vardı hatta öyle anlar yaşadım ki cidden kalbim sıkıştı. Elec’in yüzeysel kötü çocuk tipli bir çocuk olduğunu düşünürken aslında çok derin yönlerini keşfetmek çok güzeldi. Bir de haylaz tavırları var tabii ki
Aile yaşantısının, ebeveynlerin bir insanın hayatına ne derece etki edebileceğini, aşkın yaş, zaman, yasak tanımayışına şahit olmak çok güzeldi. Eksikleri var mıydı? Belki azıcık. Ama gözümde artıları hep daha fazla olacak. Bu yüzden tavsiye edilir efendim.
272 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Uzun zamandır bir gecede bir kitabı okuyup bitirmemiştim.Hem kitabın sayfa sayısının az olması,hem hikayenin beni deli gibi merakta bırakması kitabı sadece 4 saatte okuttu bana.
.
Asi çocuğumuz Elec , bir yıllığına babası ve üvey annesinin yanında yaşamak üzere Boston’a gider.Babası ile arası hiçbir zaman iyi olmayan Elec , bu bir yılı babasına ve onun yeni ailesine işkence etmek için kaçırılmayacak bir fırsat olarak görür.Fakat Elec’in üvey kız kardeşi Greta yapılan bütün planlarını sekteye uğratacaktır.Tanıştıklarında 17 yaşında olan Greta ve Elec , ilk başta sorunlar yaşasa da zamanla yasak olsa bile birbirlerine olan duygularını görmezden gelemeyeceklerdir.Sadece bir kere yakınlaşırlar ve ardından Elec aniden California’ya dönmek zorunda kalır.Birbirlerini unutamamış olsalar da sonraki yedi sene boyunca asla görüşmezler.Ta ki yaşanan o kayba kadar.Tekrar karşılaştıklarında ikisinin de hayatları farklı yönlere gitmiştir ama duyguları yedi sene önceki ile aynıdır.Kimseye zarar vermeden ve Elec’in geçmişindeki kirli sırra rağmen birlikte olmaları mümkün müdür peki ? Bunun da cevabı kitapta.
.
Kitap iki kısımdan oluşuyor.Birinci kısım 17 yaşındaki halleri ikinci kısım ise 24 yaşındaki.Ben her iki bölümü de sevdim.Benim gibi drama queenlerin bayılacağı bir hikayeydi.Düşünsene karşındaki insanı istiyorsun ama ona yaklaşman yasak.Sadece ikinci kısım biraz hızlandırılmış gibi geldi bana.Bunun dışında sevmediğim hiçbir yeri yoktu kitabın.Bazı yorumlarda Elec’in kararsızlığını garipseyenler olduğunu gördüm ama aradan yedi yıl geçmiş el insaf.Kendisini takdir ettiğim bir bey oldu yani Elec.Ben severek ve bir çırpıda okudum.Bana göre insanın içini yakan bir hikayesi vardı kitabın.Ailenin yaşattığı travma nasıl kolay atlatılamaz bence güzel bir örnekti.Kalbinizin bir miktar kırılmasını göze alabiliyorsanız kesinlikle öneriyorum
272 syf.
·2 günde·8/10
Penelope Ward’u daha önce Vi Keeland ile beraber yazdığı kitaplardan tanıyorum ve ikilinin kitaplarını oldukça severim. İlk kez tek başına yazdığı bir kitabı okudum ve sevmeyenlerin aksine beğendim. Önce kısaca konusunu anlatayım:
Greta, üvey babasının oğlu Elec ile tanışacağı için çok heyecanlı olan 17 yaşındaki kızımız. Ancak Elec, evlerine adım attığında Greta bu dövmeli, yakışıklı, seksi çocuğa ‘üvey kardeşim’ diyemeyeceğini anlar. Daha ilk andan itibaren onu arzulamaya başlar. Elec ise her fırsatta bir öküz gibi davranıp Greta’nın kalbini kırar. Ta ki aslında aynı arzuyu hissettiğini, ancak beraber olamayacaklarını itiraf edene kadar. Ama bunun üvey kardeş olmalarıyla bir ilgisi yoktur. Kitabın 2. kısmı ise 7 yıl sonrada devam ediyor. Birbirini unutamayan ikilimiz arzularına ve hislerine karşı durmaya çalışır ancak gönül ferman dinlemez
Öncelikle çiftimizin üvey de olsa kardeş olması bazılarının hoşuna gitmeyebilir ancak ben kitabı okurken herhangi bir ters duygu hissetmedim. Önyargısız okursanız bir sorun yok bence. Kitabın ilk kısmında Elec’e ve davranışlarına kızıyor ama sonradan sebebini öğrenince anlayışla karşılıyorsunuz. Greta’nın ilk kısımda Elec ne derse desin, ne yaparsa yapsın hala onunla iyi geçinme çabasına sinir olmadım değil, azıcık gururun olsun dedim2. kısımda çiftin tekrar karşı karşıya gelmesi, aralarındaki cinsel çekim, hala unutamadıkları aşk oldukça güzel aktarılmıştı. Elec’in geçmişini ve babası hakkındaki gerçeği açıkladığı bölümleri sevdim. Bir tek otobiyografi adı altındaki bazı bölümler biraz tekrara kaçmıştı, keşke olaylar yerine Elec’in duygularını daha çok okuyabilseydim dedim.
1. kısmı daha komik, 2. kısmı ise daha duygusal bir kitaptı. Bazı yorumlarda dram daha çok olduğu için diğer Vi/Penelope kitaplarına göre daha az sevildiğini okudum. Benim de yazarların kitapları arasında ilk 3üme giremese de gayet keyifli bir kitaptı. Oldukça olduğunu da belirteyim. Bence önyargısız bir şekilde, diğer kitaplarla karşılaştırma yapmadan okuyabilir ve sevebilirsiniz.
272 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Yazarın tek yazdığı ilk kitap gerçekten güzeldi gerek üzüldüm gerek heyecenlandım cinsel gerilim haysafadaydı
Üvey kardeşine aşık olan ve tek gecelik beraberlikten sonra aşık olan iki kardeş oğlan ne yazıkki o geceden sonra gitti ve 7 sene ayrı kalaslarda aşk onları ayırmadı bence çok iyi bir kitaptı 8 saatte bitti devamı olsun çok isterdim

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sen Bana Yasak
Baskı tarihi:
2020
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257973427
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
Kime âşık olacağınızı seçemezsiniz.

Son sınıftayken Elec bizimle yaşamaya başladığında, onun nasıl bir pislik olduğuna dair en ufak bir fikrim yoktu.

İstemediği bir yerde olmanın acısını benden çıkarmasından nefret ettim.

Eve her gün yanında başka bir kızla gelmesinden nefret ettim.

Özellikle de onu görünce bedenimin verdiği tepkilerden nefret ettim.

Başlarda sadece mermerden yontulmuş yüzü, dövmeleri ve kaslı vücudundan ibaret olduğunu düşünüyordum.

Sonra tam da onu tanımaya başladığımı sandığım sırada her şey değişti.

Hayatımdan geldiği hızla çıkıp gitti ve onu bir daha görmedim.

Ta ki o trajediye kadar.

Hâlâ hatırladığım gibiydi ama çok önemli bir şey değişmişti.

Bu kez kalbim belki de tamir olmamak üzere kırılacaktı.

Kitabı okuyanlar 27 okur

  • Kübra Özdemirci
  • Fevrin Kırış
  • Yasemin Akpınar
  • Demet
  • kitapevreni
  • Hasret Kardeş
  • Efsun Adıgüzel
  • İlkim Pınar Saral
  • Zeynep Şimşek
  • Asiye güngen

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%7.7 (1)
9
%0
8
%53.8 (7)
7
%30.8 (4)
6
%7.7 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0