Adı:
Sen, Ben, Biz
Baskı tarihi:
5 Aralık 2019
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058108851
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Versions of Us
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
Baskılar:
Sen, Ben, Biz
The Versions of Us
24 Dilde Uluslararası çok satan
Barnes & Noble Ve Observer Yılın Romanı Seçkisi
Sunday Tımes #1 Çoksatan
Brıtısh Book Industry Ödülleri En İyi Çıkış Romanı Kısa Liste

“Sen Ve Ben Tarih Yazıyoruz.
Bu, Biziz.”

Eva 19 Yaşında. Jim De Öyle. İkisi De Cambridge Öğrencisi. Yolları İlk Kez 1958'De Kesişiyor. Eva Köpekten Kaçayım Derken Bisikletini Dalgın Dalgın Yürüyen Jim'in Üzerine Sürüyor. Ve O Anda İki Hayat Değişiyor. Sonsuza Dek, Seçimler Onları Ayırana Kadar... Üç Farklı Karar, Üç Olası Gelecek… Aşkla, İhanetle Ve Hırsla Şekillenen Hayatlarını Üç Farklı Şekilde Yönlendiren Tek Bir An. Tüm Bunlara Rağmen İki Kişi Arasında Asla Değişmeyen Bir Bağ. 50’lerden günümüze, Londra’dan New York’a, Paris’ten Roma’ya Hayatın Farklı Çizgilerinde Kaçışı Olmayan Bir Aşk.
Sen Ben Biz, Yaptığımız Seçimlere, Girdiğimiz Yollara, Dönüm Noktalarımıza Dair Müthiş Bir Roman. Film Hakları Trademark'a Satılan, 24 Dile Çevrilen Sen Ben Biz Laura Barnett'ten Müthiş Bir Çıkış Romanı.

"Kitabı Okudukça Kendinizi Mükemmeli Ve Kusurluyu Sorgularken Bulacaksınız. Seçimler Ve Sonuçlar Üzerine Bir Şaheser."

Publishers Weekly

"Kitabın Konusu Müthiş, Tekniği İse Kusursuz. Ayrıca Sonu, Hadi Sonları Diyelim, İnsanı Derinden Etkiliyor."

The Guardian

"Barnett Cazip Bir Konuyu Mükemmel Bir Teknikle Yazıyor. Üç Farklı Son... Üstelik Olasılıkları Öğrenmek İçin Bir Seçim Yapmak
Zorunda Değilsiniz!"

the Observer

“Hayat Ve Kader Üzerine Dokunaklı Ve Duygusal Bir Hikaye.”

Stylist

"Tam İsabet… Şansın Ve Kaderin Hayattaki Rolüne Dair Düşündüren, Cazibeli Bir Roman."

Sunday Telegraph
100'e yakın sayfa okudum...cık ilerlemiyor. Tiyatro veya film senaryosu dilinde yazmış sanki ama diyologlarda o sıcaklığı, samimiyeti bulamadım. Hiç zorlamaya gerek yok yeni kitaba geçiyorum ben......
432 syf.
·7 günde·3/10 puan
Kitap 3 farklı versiyon şeklinde aynı kişilerin farklı ve birbirleri ile olan hayatını konu ediniyor. Fakat o kadar durağan bir anlatım varki. Okumakta güçlük çektiğim hatta ne olur bir an önce bitsin dediğim bir kitap oldu benim için.
432 syf.
·30 günde·3/10 puan
Farklı bir tarzda yazılmış. Hikayenin içine girmekte zorlandım pes ettim okumak istemedim ama sonunda bitirdim. Güzel miydi buna bir şey diyemem ama bir emek var yazara haksızlık etmek istemem. Bayıla bayıla okunacak bir kitap mı mutlaka okunmalı mı derseniz okunmasa da olur. Kitaplara olan saygımdan yarım bırakmayı hiç sevmem ben zor da olsa bırakmadan okudum .
432 syf.
·11 günde·4/10 puan
Çok sıkıldığım bir kitap oldu ne yazık ki. Bir an önce bitsin diye acele okudum. Konu olarak bir adam ve bir erkeğin 3 farklı durumunu, yolunu anlatan bir kitap. Fazlasıyla karışık olmuş. Konu olarak güzel ama keşke tek bir kitap olarak yazsaymış yazar. Kafa fazla karıştırıcı. Konularda kararsız kalmış da hadi hepsi aynı kitapta olsun demiş gibi ne yazık ki
432 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Konseptten hiç hoşlanmadım. Takip etmesi inanılmaz zor; ki normalde böyle film ve kitaplardan çok hoşlanırım. Okurken ne gereği vardı böyle bir şeye dedirtti açıkçası. Onun dışında kafa dağıtmak için okunabilecek klasik bie aşk öyküsü. Keyifli zaman geçirmek için okunabilir
432 syf.
·7 günde·10/10 puan
İçimde bir burukluk oluştu. Bitti. Bitmesini hem istemediğim hem de sonunu çok merak ettiğim güzel kitap. Kurgusu çok iyiydi. Aynı baş karakterler ama 3 farklı versiyon. Sevdiğin adamla tanıştığın günün 3 farklı versiyonu olduğunu düşünün. İkisinde tanışıyorsunuz birinde tanışamıyorsunuz. Ve buradan başlayarak gelişen olaylar. Her versiyonda beklediğim sonlar farklıydı. Gidişine göre de beklemediğim şeyler oldu. Bu yüzden kitabın kurgusu çok iyiydi. Okuduğum bu tarz olan ilk kitap. Ve en sevdiğim versiyon ikincisiydi. Okursanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. Sonu olarak da kitabı en iyi yansıtandı. Ve ikinci beni en çok şaşkına uğratan versiyondu.
Bittiğine üzüldüm. Çok severek okudum. Teşekkürlerimi sunarım, yazarına ve kitabı biz Türk okurlarına kazandıran yayınevindeki herkese.
432 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Yayınevinin çevirisi o kadar kötü ki okurken kim ne söylemiş, olay neyle bağdaşık hiç bir şey anlamadım. Okuduğuma pişman olduğum bir kitap olması çok üzücü.
428 syf.
·8 günde·5/10 puan
Öncelikle çok ilginç tarzı olan bir kitap. Eva ve Jim adlı karakterler bir gün ansızın karşılaşıyorlar. 3 farklı karar var ve bu 3 farklı kararın sonuçları. Ve bunun üç farklı versiyonu hikayelestirilip anlatılmış. İlk defa bu tarz bir kitap okudum. Fakat, her zaman okuduğum kitaplar hakkında gerçekten ne hissettiysem o şekilde yorumlarım. Beni bilen bilir. Bu kitapta, bazı yerlerde çok kopukluk yaşadım. Ama ben kaynaklı,(psikolojik, sosyolojik, gundemsel faktörler vs.) ama kitap kaynaklı orasını bilemeyeceğim. O kopukluklar yüzünden bazen kitabın beni içine cekemedigini hissettim. Ama kitabi coook seven çok kişi var. Belki siz de çok seversiniz, bu tabiki göreceli bir kavram. Keyifli okumalar :)
432 syf.
·3 günde·6/10 puan
Sen Ben Biz |3/5|
Hayatta karar vermemiz gereken vereceğimiz a kararı ile gideceğimiz yolun bambaşka, b kararı ile gideceğimiz yolun ise daha bambaşka olacağını daha kararı vermeden önce hissederiz ya hani. Aslında böyle kritik ve büyük olmamasına rağmen verdiğimiz her karar, hayatımızı büyük ölçüde etkiler, diyor Laura Barnett, yazdığı kitapta.
Orijinal adı The Versions of Us olan kitabın çevirisinin Sen Ben Biz olmasına biraz üzüldüm. Kitabın adının geldiği yerdeki o anlamı biraz bozuyor gibi sanki. Neyse, bunu geçelim ve kitabımıza gelelim. Bir roman olan kitabımızda iki karakter var. Eva ve Jim. Eva bir gün bisikletini sürerken kaza yapıyor ve Jim de bu kazaya şahit oluyor.
Kitabın olayı aynı hikayeyi üç farklı yoldan anlatması. Kitabın başlangıcındaki olay üç farklı şekilde gerçekleşiyor ve hikayeler de buna göre birbirlerinden farklı bir şekilde ilerliyor. Bunu duyduğunuzda insan heyecanlanıyor. Ancak okuması, fikrin kulağa gelişi kadar heyecan verici olmuyor. Çünkü, takip etmesi pek kolay olmayan bir kitap bence Sen Ben Biz ve kitabın en büyük sorunu da bu, bence.
Aynı hikayeyi üç farklı koldan anlatıyor anlatmasına ama hem bunu karışık yapıyor hem de çok uzun zaman atlamaları ile yapıyor hem de bazen Jim’in tarafından, bazen Eva’nın tarafından anlatıyor. Üç farklı parametre var ve bu hikayeyi birçok okuyucu için karışık bir hale sokabilir.
Şöyle anlatayım, ilk başta kitap “Birinci versiyon,” sonra “İkinci Versiyon” diye sıra sıra gidiyordu. Ben öyle gideceğini sanıyordum ki bir noktadan sonra ikinci versiyondan sonra bire geri dönmeye, birden üçe atlamaya, üçten tekrar bir dönüp ikiyi es geçmeye başladı. Bazen de, ikinci versiyonda Jim’i anlatıp üçe geçip, üçü anlattıktan sonra tekrar ikiye dönüp Eva’nın tarafından anlatıyor. Her okuyucu için takip edilebilir olmayabilir bu. Ben ilk yüz sayfada, hangi karakterin ne olup olmadığını öğrenene kadar sıkıntı çektim. Sonrasında kim kimin kızı, kim kimin eşi/kardeşi/annesi öğrendiğim vakit kitap daha eğlenceli oldu. Ancak bu şekilde yazılan bir kitap bence bu kadar uzun bir zaman sürecini anlatmamalı.
Mesela yalnızca üniversite dönemine odaklansa, bu üç farklı versiyonla ilerleyen yazım tekniği daha kolay çalışabilir. Ancak her versiyon da hikayeye farklı karakterlerin katılması, uzun zaman atlamaları ile zaten kısa olan bölümlerde hem aradan geçen sekiz yılı hem de karakterin o anının anlatılmaya çalışılmasıyla bence içi içine sığmayan bir kitap olmuş. Karakterlerin hikayesini sevdim. Üç versiyon da birbirinden güzeldi. Belki de, birini bitirip sonra ötekine geçip hepsini birer kısım olarak okusak daha iyi olurdu. Bunu manuel olarak, kendimiz bölümleri atlayıp atlayıp “Baştan sona yalnızca ikinci versiyonu okuyayım sonra üçe geçerim,” de demek pek mümkün değil çünkü dediğim gibi, versiyonlar düz bir sırayla değil karışık ilerliyor.
Sözün özü, güzel bir hikaye ama her okuyucunun takip edebileceği bir açıklıkta değil. Eğer birbirine sarmaşık gibi dolanan olay örgülerine alışkınsanız ve seviyorsanız aslında çok keyifli bir deneyim. Bu arada, bu noktaya kadar çok korkutucu ve insanın gözünü korkutan bir şekilde anlatmış olabilirim. Ancak gerek karakterler, gerek olaylar çok keyifli ve okuması güzel. Tek bir roman olarak yazılsa da aslında okunabilirdi. Aynı hikayeyi üç defa okumak, tek seferde bir kitabı üç defa okumak gibi hissettirdi. Kitabın son sayfasını gülümseyerek kapadım, yalnızca orta kısımlarda işte her bölümde farklı karakterler olaya dahil olunca akılda tutmak gerekiyor.
Kağıda yazmakta sorun görmezseniz, belki de karışıklığı ortadan kaldırabilirsiniz. Ben yapmadım ama yapsaydım daha az sorun yaşardım sanırım.
Yazım tarzı da oldukça güzel. Benzer birçok romandan daha etkileyici bir anlatımı var. Bir de başka kitabına bakmak isterim, Türkçe’ye çevrilmişse ya da yazmışsa tabi. Şimdilik, güzel bulduğum ama yalnızca bu hikaye anlatma biçimini sevenlere önerebileceğim bir kitap, Sen Ben Biz.
%24 (100/432)
·1/10 puan
Bu kadar kötü bir kitap olamaz. İlk defa bir kitabı yarım bırakıyorum. Kitapta iki kişinin 3 farklı versiyonda tanışmaları var ama kesinlikle hiç bir şey anlaşılmıyor kitaptan. İnsanın kafasını o kadar karıştırıyor ki okuduğundan hiç birşey anlamıyorsun. Gerçekten en kötü kitaplardan birisi. Boşuna zaman kaybı resmen.
432 syf.
·11 günde·6/10 puan
1958'de Eva ve Jim, Cambridge'de on dokuz yaşında öğrencilerdir. Yolları Ekim ayında bir gün kesişecek ve oradan bu kitap hayatlarının o günden itibaren alabileceği üç farklı yönü araştırıyor. Versiyon 1'de Jim, Eva'yı bir içki içmeye davet eder. Aşık olurlar, erkek arkadaşı David'i terk eder ve sonunda evlenirler. Versiyon 2'de bir araya gelmezler ve Eva, David ile evlenir. Versiyon 3'de bir araya geliyorlar, ancak Eva David'e geri dönecek. Oradan, kitap kronolojik sırayla ortaya çıkıyor ve bölümler 2014'e kadar farklı versiyonlar arasında değişiyor. Her versiyonda Jim, çeşitli derecelerde başarı da olsa bir sanatçı ve Eva yazar olacak. Ayrıca, her versiyonda yolları tekrar tekrar kesişir ve üç şeridin her birinde bazı olaylar meydana gelir.

İki karakteri takip eden üç ayrı hikaye satırı vardır ve her bölüm bu üç karakter arasında geçiş yapar; ve zaman aralıkları arasında. Neler olup bittiğini ve her karakterin kim olduğunu takip etmek bir zihin bükücüsü haline gelir ve bu nedenle sizi not yazmaya veya tamamen karışmaya zorlar.
Zor anlarda gülünecek bir şey bulursan kazanırsın. Dünün hayal kırıklıklarının yarının hayallerini gölgelemesine izin verme.
Belki de aşk insanın karşısına işte böyle çıkıyor; arkadaşlıktan yakın ilişkiye fark edilmeyen bir geçiş.
Sanırım lisanın yetersiz kaldığını ikimiz de biliyoruz. Sanat adlında her şeyi çok daha iyi anlatır, değil mi?
Kendi kendine bir kafes yaptın. Dışarı çıkmak imkansız zannediyorsun. Ama imkansız değil. Sadece kapıyı açman gerek.
Seçme şansı olan her şanslı insan gibi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sen, Ben, Biz
Baskı tarihi:
5 Aralık 2019
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058108851
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Versions of Us
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
Baskılar:
Sen, Ben, Biz
The Versions of Us
24 Dilde Uluslararası çok satan
Barnes & Noble Ve Observer Yılın Romanı Seçkisi
Sunday Tımes #1 Çoksatan
Brıtısh Book Industry Ödülleri En İyi Çıkış Romanı Kısa Liste

“Sen Ve Ben Tarih Yazıyoruz.
Bu, Biziz.”

Eva 19 Yaşında. Jim De Öyle. İkisi De Cambridge Öğrencisi. Yolları İlk Kez 1958'De Kesişiyor. Eva Köpekten Kaçayım Derken Bisikletini Dalgın Dalgın Yürüyen Jim'in Üzerine Sürüyor. Ve O Anda İki Hayat Değişiyor. Sonsuza Dek, Seçimler Onları Ayırana Kadar... Üç Farklı Karar, Üç Olası Gelecek… Aşkla, İhanetle Ve Hırsla Şekillenen Hayatlarını Üç Farklı Şekilde Yönlendiren Tek Bir An. Tüm Bunlara Rağmen İki Kişi Arasında Asla Değişmeyen Bir Bağ. 50’lerden günümüze, Londra’dan New York’a, Paris’ten Roma’ya Hayatın Farklı Çizgilerinde Kaçışı Olmayan Bir Aşk.
Sen Ben Biz, Yaptığımız Seçimlere, Girdiğimiz Yollara, Dönüm Noktalarımıza Dair Müthiş Bir Roman. Film Hakları Trademark'a Satılan, 24 Dile Çevrilen Sen Ben Biz Laura Barnett'ten Müthiş Bir Çıkış Romanı.

"Kitabı Okudukça Kendinizi Mükemmeli Ve Kusurluyu Sorgularken Bulacaksınız. Seçimler Ve Sonuçlar Üzerine Bir Şaheser."

Publishers Weekly

"Kitabın Konusu Müthiş, Tekniği İse Kusursuz. Ayrıca Sonu, Hadi Sonları Diyelim, İnsanı Derinden Etkiliyor."

The Guardian

"Barnett Cazip Bir Konuyu Mükemmel Bir Teknikle Yazıyor. Üç Farklı Son... Üstelik Olasılıkları Öğrenmek İçin Bir Seçim Yapmak
Zorunda Değilsiniz!"

the Observer

“Hayat Ve Kader Üzerine Dokunaklı Ve Duygusal Bir Hikaye.”

Stylist

"Tam İsabet… Şansın Ve Kaderin Hayattaki Rolüne Dair Düşündüren, Cazibeli Bir Roman."

Sunday Telegraph

Kitabı okuyanlar 46 okur

  • Büşra
  • Onur Berkay Suiçmez
  • Gülcan Aktan
  • Dila
  • Ceyda Teber
  • Onur Can Teber
  • Feride Melike Çetin
  • Emel Sesli
  • Salih dikici
  • Enes Ekşi

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%7.7 (2)
9
%3.8 (1)
8
%15.4 (4)
7
%11.5 (3)
6
%30.8 (8)
5
%15.4 (4)
4
%3.8 (1)
3
%7.7 (2)
2
%0
1
%3.8 (1)