Sen De Gitme Triyandafilis

9,5/10  (2 Oy) · 
13 okunma  · 
4 beğeni  · 
476 gösterim
Sen de Gitme Triyandafilis

düşsel güzelliklerle kurulmuş dokuz öyküyü içeriyor. Değişik bir doğa ve binbir parçadan oluşan kültür mozayiğinin bireşimiyle oluşan bir çevrede; renkli, duyarlılıklarla ve masalsı coşkularla dolu bir Türkçe'yle çoğunlukla kadınları konu alan öykülerini sunuyor Ayla Kutlu, Sen de Gitme Triyandafilis,gönüller çelen, duygulandıran, gönendiren ve öte yandan gizli bir kaynak olarak yürüyüp giden hüznüyle, doyulmaz tatlar veren bir kitap. Elinize almanız yeterli, sonrasında KUTLU' nun kadınları - ki onlar dışlanmışlıklarına karşın yaşama tutunmayı başarmışlardır sizi zaten bırakmayacak.

Kitabın ilk öyküsü olan Sen de Gitme Triyandafilis, yazarına (Tunç Başaran ve Macit Koper ile birlikte) ' En İyi Senaryo' da Altın Koza Ödülü getirdiği gibi, Sen de Gitme adıyla çekilen film, 1996 Altın Portakal ve Altın Koza Film Şenlikleri'nde görülmemiş bir başarı kazanarak, toplam 14 ödülü taşıma ayrıcalığını elde etti.
Bu kitabı beğenmeyen, ondan etkilenmeyen çıkmadı.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2010
 • Sayfa Sayısı:
  215
 • ISBN:
  9789754942019
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
▪BESTE▪ 
28 Nis 09:54 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

"soydu triyandafilis'i. gövdesi incelmiş, belki üç yıllık kir kuruyup tenini karartmıştı. memelerinin üzerinde sigara söndürülmüştü. beyaz küçük yanık izleriyle içi bulandı. kıza belli etmeden, bir yandan işini görerek sessizce ağladı. bitli baş kaynar sularla yıkandı. gövdeyi kaplayan kir kanatırcasına yapılan keseyle temizlendi. triyandafilis birkaç kez ağlayarak teştten fırlayıp kaçmaya çabaladı. sonunda sessizleşti, kanatları kopmuş bir küçük kuş gibi başını göğsüne eğdi, hareketsiz kaldı."
______
Ne acıklıdır guzeller guzeli ama zeka geriligi olan triyandafilis'in hikayesi.bu arada memleketin hali de hiç iç açıcı değil aslında. Birde sultan var insanin yuregini sızlatan ama triyandafilis'in hikayesi insanın yüreğine dokunuyor, içeride biyerler sızlıyor sanki...
Aslında kitapta birbirinden güzel 9 hikaye var. Sende gitme triyandafilis kitabın ilk hikayesi ayrica hem sinemaya hem tiyatroya uyarlanmış. Ayla kutlu sende gitme triyandafilis ile sait faik öykü ödülünü kazanmış . tavsiyemdir okuyun