Sen Hiç Kendini Yaşadın mı?

·
Okunma
·
Beğeni
·
5871
Gösterim
Adı:
Sen Hiç Kendini Yaşadın mı?
Baskı tarihi:
16 Mayıs 2015
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055011741
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yediveren Yayınları
Biliyor musun bugün sende okunanların çoğu taa çocukluğundan itibaren sana yazılanlar, bugün sende görünenlerin çoğu küçüklüğünde ruhuna ekilenlerdir.

"Bir tomurcuk gibiydim, ne zaman başımı toprağın üstüne çıkarıp filizlendiysem, bir çiçek olarak açmak istediysem kopardılar. Yeniden açmayı denedim, tekrar kopardılar. Adım Gül ama ben hayatımda hiç gülmedim. Kendimi yaprakları dökülmüş, dalları kırılmış bir ağaç gibi hissediyorum."

Koskoca bir delikanlı ya da genç kızken sınıfta arkadaşlarının önünde rencide edildin mi? Birine tepki göstermek isteyip de ayıp olur diye tepkini içine gömdün mü? Hakkını yiyenlere isyanını sadece dişlerini sıkacak kadar gösterebildiğin anlarda neler hissetmiştin?

Aslında başarısızlık diye bir durum yoktur. Bizim başarısızlık sandığımız şey, öğretmenin dersi anlatma biçimi ile öğrencinin dersi öğrenme biçiminin uyuşmamasından kaynaklanan bir durumdur.

"Babama ve kocama olan öfkem gözümü kör etmiş, içimdeki kor ateşin dumanı basiretimi örtmüş. Yaşanmamışlıklara olan hıncım aklımı sis perdesi gibi kapatmış. Korkak, pısırık, tedirgin, endişeli biri olarak yaşamışım bugüne kadar."

Bugüne kadar beynin seni kontrol etti. Şimdi sen beyninin kontrolünü eline alsan ve hayat otobüsünün direksiyonuna geçsen bundan sonra hayatında nasıl değişiklikler olacağını düşünebiliyor musun?
296 syf.
Geçmiş ve gelecek, yaşanan anı etkileyen çok önemli faktörler. Her ikisi için gösterilecek ve yaşanacak bir üzüntü ve kaygı, şimdiki zamanı etkilemektedir. Bunun için yaşadığımız anın tadını çıkarmalı ve keyif almalıyız. Herkesi mutlu etmeye uğraşmak yerine kendimize zaman harcamalıyız.
İyi okumalar.
296 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Aile fertlerinin biz evladımızın kötü olmasını istemeyiz diyerek çocuklarını baskı altında büyütmeleri aslında kendileri de farkında olmadan çocuklarının sorumluluklarını kendileri üstlenmeleri, çocukların gelecekteki kendi olmalarının, kendini yaşamlarını engellemeleri yanlış bir yetiştirme şekli olduğunu açıklamış.
296 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Alişan Kapaklıkaya televizyonda da ara sıra gördüğüm bir eğitimciydi. Kitaplarını merak ediyordum çünkü televizyonda izlediğim kadarıyla anlattıkları gerçekten etkileyiciydi ve hayatlarına dokunduğu insanlara bu kadar iyi geliyor olması çok güzeldi. Yakın bir zaman önce yine bir programda denk gelmişti ve kısaca kendi hikayesini anlatmıştı Alişan Kapaklıkaya. O yaşadığı her şeye rağmen müthiş bir şekilde ayakta kalmış ve ne kadar canı yandıysa başka insanları o kadar iyileştirmeye çalışan biri gibi gelmişti bana. Gibi falan dediğime bakıp tereddüt etmeyin, gerçekten öyle.

Yani yazardan kastımız bu kitapta karakterler yaratan, kurgu oluşturan ve baştan bir hikaye yazan biri değil. Gerçek bir eğitimci, araştırmacı ve hikayeler gerçekten yaşanmış olaylardan oluşuyor.

Farklı yörelerde bambaşka insanların birbirinden değişik türlü sorunları ve mükemmel bir şekilde hepsine iyi gelen, olayın temeline inen ve sorunu kökten temizleyen bir insan bu yazar. Ayrıca yardımcı olduğu insanlar, o insanların hikayeleri, yazarın anlattıkları hiçbir şekilde kurgu değil.
Yazardan bahsetmeyi bitiremiyorum ki kitaba geleyim... Türkiye'nin başına gelebilecek en güzel insanlardan biri bence bu insan. İyilerin, iyileştirenlerin varlığını bilmek bile insana iyi hissettiriyor.

Okuduğum için pişman değilim fakat Kaplumbağa Kabuğunun Altında kitabından sonra okuduğum için okurken zaman zaman sıkıldım. Çünkü kurgu değil, gerçek her şey. Yani nasıl anlatayım; kişisel gelişim kitapları teknik anlatır ya biraz, normal bir kitap gibi alışacağınız farklı bir hayatın içine girmezsiniz işte bende de öyle oluyor. Bir kitabı okuduktan sonra kitap bitse de o hikayenin içinden çıkamıyorum ben birkaç gün. O karakterler, karakterlerin yaşadıkları hala aklımda oluyor. Bitirdiğim bir kitabın üzerinden bir iki gün geçmeden diğerine başladığımda sıkıcı geliyor sanki. Arada böyle şeyler okumak hoşuma gidiyor fakat bir noktadan sonra sıkabiliyor.
Aslında fazla teknik anlatan ve fazla sıkıcı bir kitap değil. Sayfalar yazı bakımından yoğun değil, bu yüzden hızlıca okuyuveriyorsunuz zaten. İki gündür elime almadığım kitabın bugün tamamını okudum mesela. Biraz sizle de ilgili. Benim ise tamamen bundan önce okuduğum kitapla ilgili.

Bu kitap sıkıntılarınızın temeline iniyor, Alişan Kapalıkaya'nın verdiği seminerlerde görüştüğü, yarımcı olduğu insanlar konu olarak ele alınmış ve onlardan bazılarına nasıl yarım ettiği, nasıl iyileştirdiğini anlatırken bir yandan okura da bunları öğretiyor.
Aslında çok güzeldi, öğrencisinden öğretmenine, ebeveynlere, huzursuz evliliklere, tartışılan anne babalara kadar ele alınabilecek tüm konular ele alınmış kitapta. Her alandan insana hitap ediyor.

Oturup bir günde bitirebileceğiniz tatlı bir kitap aslında. Okumanızı tavsiye ederim çünkü kitaptaki insanlar hayatlarının belli noktalarında yaptıkları hataların farkına varırken bende birsürü şeyin farkına vardım. Size pek çok şey katacak bir kitap.

İnsanların böyle iyiliklere, güzelliklere ihtiyacı var. Egodan sıyrılıp sevmeye, affetmeye ihtiyacı var. Tüm savaşların, sıkıntıların içinde temelde -bu kitabı da okuduktan sonra- gördüğüm şey aslında sevgisizlikten kaynaklanıyor. Biraz sevebilse insan, biraz sıyrılsa egolarından, biraz affetse, mütevazı olsa her şey çok daha güzel olacak.

Emin olun kitap aslında dopdolu. Daha birkaç saat önce bitirmiş biri olarak okumanızı gerçekten öneririm.

Senin gibi insanlar tüm dünyaya lazım Alişan Kapaklıkaya. Teşekkürler.
292 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Bu aralar durmadan Alişan Kapaklıkaya okuyorum. Konuları her ne kadar biribirine benzese de asla sıkılmadım. İnsanı sebepsizce mutlu ediyor. İçindeki hikayeler ve muhteşem öneriler ile sizi sıkıntılarınızdan bir nebze de olsa uzaklaştıracağına eminim... Keyifli okumalar dilerim :)
296 syf.
Biliyor musun bugün sende okunanların çoğu taa çocukluğundan itibaren sana yazılanlar, bugün sende görünenlerin çoğu küçüklüğünde ruhuna ekilenlerdir.
Koskoca bir delikanlı ya da genç kızken sınıfta arkadaşlarının önünde rencide edildin mi? Birine tepki göstermek isteyip de ayıp olur diye tepkini içine gömdün mü? Hakkını yiyenlere isyanını sadece dişlerini sıkacak kadar gösterebildiğin anlarda neler hissettin?
Aslında başarısızlık diye bir durum yoktur. Bizim başarısızlık sandığımız şey, öğretmenin dersi anlatma biçimi ile öğrencinin dersi öğrenme biçiminin uyuşmamasından kaynaklanan bir durumdur.
Bugüne kadar beynin seni kontrol etti. Şimdi sen beyninin kontrolünü eline alsan ve hayat otobüsünün direksiyonuna geçsen bundan sonra hayatında nasıl değişiklikler olacağını düşünebiliyor musun?
Keyifli okumalar
296 syf.
·52 günde·Beğendi·9/10
Her sayfasını sindire sindire okuduğum bir kitap oldu. Her gece yatmadan once kendimle hesaplaşmama sebep olan konuları buldum desem yeridir. Kendi keşfetmek isteyen herkesin okuması gereken bir kitap
296 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Alişan Kapaklıkaya ile beni tanıştıran bu kitap ile öncelikle şunu belirtmek istiyorum: eğer değişmeyi ya da değişmek isteyip de başaramayanlar varsa bu kitap bire bir. Hayatımız da klişe olarak gözümüze takılan sözcükleri öyle mesajlarla bize sunuyor ki hayran kalmamak inanın elde değil. Kitabın ilk sayfaların da biraz sıkılsanızda sonradan konuyu bağlamasının oldukça ilginç geldiğini de söylemeden geçmek istemiyorum. Kitap kendini okutabilen ve oldukça akıcı olduğundan mütevellit kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.
Herkese Keyifli okumalar diliyorum.
296 syf.
·6 günde
Yazı dili anlatımı oldukça sade, basit ve kolay anlaşılır. Daha önce o kadar çok kişisel gelişim okudum ki neredeyse ezberlemişim öğretileri. Bu kitapta beni etkileyen ve bana nüfuz eden tek kısım hayal kurmak, inanmak. Çoğu zaman hayal kur hayallerinden vazgeçme inan kelimelerini kullanıyoruz fakat uygulamıyoruz. Kitap bana yeniden hayal kurmayı,hayatımdaki güzelikleri daha da farklı bir şekilde görmeyi hatırlattı..
296 syf.
·7/10
Geldiği konferansta aldığım kitapla Alişan hocanın okuduğum ilk kitabıydı. Kendinizin davranışlarınızın belki de çocukluk yıllarınızın anıları vardır.Vakalarla başlayıp sonra insanların nasıl da yol katettiğini okuyorsunuz. Keyifli okumalar.
296 syf.
·Beğendi·10/10
Alişan hoca hayatımda gördüğüm en samimi insanlar arasındadır.. Çok şükür kendisi ile yüz yüze tanışabilme, sohbet etme, seminerini dinleme fırsatına sahip oldum.. bu kitabı annem için kendisinden imzalı olarak aldım. Anneme hediye ettikten sonra dedim ki Hatice neden sen de bu kitabı okumuyorsun? Daha önce yazarın içindeki uyuyan güzeli uyandır kitabını okumuştum ve bir kaç katıldığı programda hayat öyküsünü dinlemiştim. Dedim ki kendi kendime tamam Alişan hoca kesin yine hüngür hüngür ağlatacak bi kitap yazmış bizlere.. neyse ağlarım ağlamam bi kenara bıraktım ve kitaba başladım.. Arkadaşlar kitap sizi gerçekten olumsuz tüm düşüncelerden arındırıyor ve geçmişin izini bir tarafa bırakıp şimdiki yaşamınıza sıkı sıkı bağlanmanız gerektiğini anlatıyor. Hayata her zaman olumlu ve pozitif bakmamızın bize bir yaşam kazandırcağını belirtiyor. Her kötü olayın bilinçaltımıza işlediğini ve beynimizin bunu depoladığını, ilerde yaşayacağımız olumsuz olaylarda depolanan bu anıların gün yüzüne çıkacağını ve bizi derinden etkileyeceğini anlatmış. Bunu örnekleriyle de açıklamış. Altını çize çize, yaaaa evet ne kadar da doğru, aaaaa evet gerçekten de böyle oluyor diye diye bitiriverdim kitabı :) okuduğumuz kitapların hayatımıza kesinlikle değmesi gerekir diye düşünüyorum. Bu kitap eminim sizlerinde hayatına değecek türden. Bu yüzden kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.. keyifli okumalar :)
296 syf.
·22 günde·Puan vermedi
Araliklarla okumak zorunda kalsamda sonu beklemediğim gibi olsada harika ve herkesin okuması gereken ağır yüklü Farkındalık içeren  bir kitapla daha tanışmanın sevinci içerisindeyim .

Kısa kısa hikayelerden oluşan ve akıcı bir uslüba sahip olan kitap bir eğitimcinin gözünden yazılmış . Içerisinde hepimizin egitim hayatlarımızda yasadığımız sıkıntıları barındıran ve onlarada çözümler bulabileceğimiz bir anlatım var .
Ara ara takıldığımız , bunaldığımız ve kendimizi bir çıkmazda hissettiğimizde bu kitaba başvurmalıyız diye düşünüyorum .
.........

Bir kitap daha başucu koleksiyonumuza katıldı diyebilirim.
Sen bugüne kadar içi ağır yüklerle dolu batık bir gemi gibiydin. Nasıl ki gemi içindekı yükü indirdikçe su yüzüne doğru yükselirse, sende ruhundaki yükleri boşaltıp içini temizledikçe yükseleceksin.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sen Hiç Kendini Yaşadın mı?
Baskı tarihi:
16 Mayıs 2015
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055011741
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yediveren Yayınları
Biliyor musun bugün sende okunanların çoğu taa çocukluğundan itibaren sana yazılanlar, bugün sende görünenlerin çoğu küçüklüğünde ruhuna ekilenlerdir.

"Bir tomurcuk gibiydim, ne zaman başımı toprağın üstüne çıkarıp filizlendiysem, bir çiçek olarak açmak istediysem kopardılar. Yeniden açmayı denedim, tekrar kopardılar. Adım Gül ama ben hayatımda hiç gülmedim. Kendimi yaprakları dökülmüş, dalları kırılmış bir ağaç gibi hissediyorum."

Koskoca bir delikanlı ya da genç kızken sınıfta arkadaşlarının önünde rencide edildin mi? Birine tepki göstermek isteyip de ayıp olur diye tepkini içine gömdün mü? Hakkını yiyenlere isyanını sadece dişlerini sıkacak kadar gösterebildiğin anlarda neler hissetmiştin?

Aslında başarısızlık diye bir durum yoktur. Bizim başarısızlık sandığımız şey, öğretmenin dersi anlatma biçimi ile öğrencinin dersi öğrenme biçiminin uyuşmamasından kaynaklanan bir durumdur.

"Babama ve kocama olan öfkem gözümü kör etmiş, içimdeki kor ateşin dumanı basiretimi örtmüş. Yaşanmamışlıklara olan hıncım aklımı sis perdesi gibi kapatmış. Korkak, pısırık, tedirgin, endişeli biri olarak yaşamışım bugüne kadar."

Bugüne kadar beynin seni kontrol etti. Şimdi sen beyninin kontrolünü eline alsan ve hayat otobüsünün direksiyonuna geçsen bundan sonra hayatında nasıl değişiklikler olacağını düşünebiliyor musun?

Kitabı okuyanlar 245 okur

  • Emine soykan
  • Derya Deniz
  • Sündüs ÖNDER
  • Erva Durceylan
  • Nida Sarı
  • Eda Akbayram Erma
  • Kevser öner
  • Furkan
  • Hatice Tunç
  • Esra sarıhan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%41.7 (35)
9
%11.9 (10)
8
%10.7 (9)
7
%15.5 (13)
6
%9.5 (8)
5
%3.6 (3)
4
%4.8 (4)
3
%1.2 (1)
2
%0
1
%1.2 (1)