Sen Sen Ol Sevgili Kızım...

9,5/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
289 gösterim
Uyan kızım… Seherde seyre çıkıp tazelenmek için uyan! Kalk, kızıllığın, o doğurgan rengin ucundan tutunarak seyrana çık! Aç pencereyi, gün dolsun içeriye. Kaldıysa güne uyanamayan mimarların talan ettiği şehirde, bir yerlerde bahçeler, güller; içeri bülbül sesi dolsun. Dolsun içindeki köşke ıhlamur, hanımeli ve lavanta kokuları, kokularla uyan, tazelen... Sonra o kızıllıkla birlikte, İlâhî Kelâm'dan "seher vaktine andolsun ki…" diye başlayan ayetleri oku.

Sevgili kızım, şimdi hepimiz, sanki hilâle çevrilmiş gecenin eşiğindeyiz… Birazdan tan yeri ağaracak, gün doğacak. Gün doğduğunda, ayan beyan görülecek görülmesi murat edilen… Lakin sehere ermek için ilimle, tefekkürle, aşk ve muhabbetle hemhal olmak, çalışıp çabalamak lazım. Şunu bil ki kızım, aydınlık limanına gayret gemisiyle varacaksın! Bu sebepten, durma, akan zaman ırmağının akıl ve gönül bahçeni sulamasını dile, çalışıp çabala…

Yazar genç olmanın, kadın olmanın ne olduğunu anlamaya ve kızlarına anlatmaya çabalarken kibir, kendini sergileme ihtiyacı, ben merkezlilik, sabırsızlık, vefasızlık, kötülük gibi kavramları irdeleyerek, bunların karşısına çalışkanlık, dürüstlük, sabır, şefkat, vicdan, merhamet, vefa, sadakat, güzellik, iyilik, denge, tutarlılık, dostluk gibi değerleri yerleştiriyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitaptan 5 Alıntı

Handan ... 
20 Kas 2017 · Beğendi · 9/10 puan

Nezaketin olmadığı yerde ülfet de dostluk da anlamını kaybediyor.

Sen Sen Ol Sevgili Kızım..., Bilal Kemikli (Sayfa 86)Sen Sen Ol Sevgili Kızım..., Bilal Kemikli (Sayfa 86)
Handan ... 
20 Kas 2017 · Beğendi · 9/10 puan

...
Sükût insanı derinleştirir, değerli hale getirir.
...
Sükût kemalin alametidir.

Sen Sen Ol Sevgili Kızım..., Bilal Kemikli (Sayfa 14)Sen Sen Ol Sevgili Kızım..., Bilal Kemikli (Sayfa 14)
Handan ... 
20 Kas 2017 · Beğendi · 9/10 puan

Sevgili kızım , unutulmaya terk edilen ve yanlış anlaşılan kavramlardan birisi tevazudur. Bu kavram , bizi "insan " yapan temel değerlerdendir ; ancak manasını müdrik olmayanlar, sözlükte ifade edildiği gibi "alçakgönüllülük" tabiriyle bu kavramı anlamaya çalıştılar. Tabirin içindeki "alçak" keimesi , ihsas ettirdiği farklı anlamlarıyla muhatabın zihninde tevazu kavramının anlamını daralttı; genç kuşakların zihninde " özgüveneksikliği" ve "ezik davranış" olarak kaldı. Oysa kızım , tevazu, içinde özgüveni ve vakarı barındıran bir kavramdır.
...
Unutulan bir ahlaki değer ve anlamı daraltılan bir kavram olarak tevazu, etimolojik olarak "bir şeyi yerli yerine koymak" anlamında Arapça veda'a fiilinden türemiş tefa'ül bâbında karşılıklı davranış ifade eden bir mahiyet kazanarak , insanın muhatabının sseviyesine göre davranmak şeklinde bir mana kazanmıştır.
Tevazu muhatabın anlayacağı dilde konuşmak , onun idrakine göre davranmaktır.
...
Gerçek anlamda tevazu, insanların biricikliğinin ve özelliğininayrımına varmaktır.
.
.
.

Sen Sen Ol Sevgili Kızım..., Bilal Kemikli (Sayfa 25)Sen Sen Ol Sevgili Kızım..., Bilal Kemikli (Sayfa 25)
Handan ... 
20 Kas 2017 · Beğendi · 9/10 puan

İçi mamur olmayanın dışı makyajdan ibarettir...
Evvela içimizi onaracağız

Sen Sen Ol Sevgili Kızım..., Bilal Kemikli (Sayfa 82)Sen Sen Ol Sevgili Kızım..., Bilal Kemikli (Sayfa 82)