Seni İçime Gömdüm

8,9/10  (17 Oy) · 
35 okunma  · 
15 beğeni  · 
741 gösterim
Bazı kitapların özel tiryakileri olur. "Seni İçime Gömdüm", bu tür kitaplardan. Romanın kırık dökük bir İngilizceyle konuşan başkişisi Kabrero, Kızılderili karısının cesedini dağlardan indirdikten sonra şöyle düşünüyor: "Eline tüfeğini alıp, fişeklikleri göğsüne çaprazlamasına asıp atını üstlerine sürse, kasabanın sokaklarında ölüm saçarak önüne geleni yağmalayarak, yakıp yıkarak dolaşsa, kasabayı yerle bir etse bile, gözlerinden okunan bu sevginin ürküttüğü kadar ürkütmezdi onları."
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 1996
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9789755391335
 • Orijinal Adı:
  Lie Down In Me
 • Çeviri:
  Tomris Uyar
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Onur Erol 
 23 Oca 12:01 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu sitede az okunduğu için gizli kalmış bir baş yapıt demek istiyorum bu kitap hakkında. Kitap bendeki kopyasında 7.Basımı yaptığına göre çok ilgi görmüş yazar. Görmekte de çok haklı. Yalınlığıyla derinden etkileyen bir öyküsü var. Yavaş yavaş okudum sindire sindire severim böyle güzel kitapları yavaş okumayı her ne kadar hemen bu gece bunu bitirmeyelim heyecanına kapılsam da dur dedim kendime tadını daha çok almalıyım. Hikayenin içine daha çok girmeliyim dedim. Bu yüzden 4 gün sürdü 128 sayfalık bu baş yapıt. Konuya gelecek olursak;

Kabrero, karısı ölünce onu bir tabuta koyup, dağlardan ve geçitlerden aşırarak tekrar köye inmek için, bir yolculuğa koyulur. Yolda başına gelenleri burada anlatamam :) Ancak beni o kadar etkiledi ki, bu hikayenin gerçek olduğu hissine kapıldım bir an için. Kitap beni içine kolumdan tutup alıverdi. Bir baktım ki, çölün ortasındayım. Kabrero matarasından tekila içiyor. Ağzını silip, derin bir oh çekiyor. Etrafından başkaları da var. Kim bunlar peki? Bu yolculuğun sonunda bu durum onu ne hallere düşürecek? Kabrero bir deli mi yoksa? Kabrero'nun bir de abisi var. Köye onun yanına gidiyor. Diyorum ve burada bu güzel hikayenin tadını kaçırmamak için sözlerimi bitiriyorum. Kitap en sevdiğim kitaplar listesine çoktan girdi. Siz belki beğenmeyebilirsiniz ama ben bu kitabı gerçekten çok çarpıcı ve güzel buldum. Keyifli okumalar. :)

Ek: Yazarın diğer kitabı a time soldier Türkçeye geldiği an kitapçının yolunu tutacağım. :)) Küçük bir bilgi daha yazara ulaşmak mümkün değil. Gizli kalmak istediğini düşünüyorum. Niye böyle bir şey yapıyor onu da kestirmek zor.

Hilmi sevinç 
31 Mar 14:32 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

öncelikle şunu belirtmek istiyorum sanırım yazarımızın ya ilk kitabı yada tek kitabı .çünkü internette "ANDREW JOLLY"adına başka bir eser bulamadım .
roman KABERERO""eşinin ölü cesedinin yanında gözlerini açarak başlıyor
KABERERO;kızılderili olan eşini elde etmek için kasabasını terek etmek sorunda kaldı çünkü kasaba halkı kızılderileri sevmiyorlar ve onlarla evlenmek kasaba kanunlarına aykırı olduğu için KABERERO kasabayı terek eder va çok uzaklarda başka bir dağın başında yaşamaya başlar geçimini de bir kaç tane keçi ve tavukla sağlar .tabi eşi ölünce eşini kendi kasabasına defin etmeye karar verir .ve cesedi temizledikten sonra sarar ve sırtına alarak macera başlar.

Firuze çicek 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bir kızılderili ye aşık olup hasta olduğunu bilerek onunla evlenen bir adamın, gerçek aşk uğruna çektiği çile anlatılıyor. Esas hikaye karısının tabutunu arzu ettiği yere götürürken yaşadıkları oluyor. Biraz ağır ilerlemesine rağmen duygu aktarımı güzeldi.. okunabilir.

Hüsamettin Çalışkan 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

128 sayfalık bir novella fakat harika bir atmosfer oluşturulmuş. Kitap sizi alıp götürüyor. Buna karşı koyamıyorsunuz.
Olay Meksika'da geçiyor. Kabrero adlı kahramanımız, çevresinde kötü görülen bir olayı yapmak zorunda kalır. Bir Kızılderili kıza aşık olur ve evlenir. Çevre baskısı ile dağda yaşarlar fakat kız hastadır ve iki yıl sonra ölür. Adam, karısına vefa borcunu ödemek için kasabaya götürüp defnedecektir. Roman bu yolculuğu anlatır. En sonunda içine gömmek zorunda kalır.
Okunmalı...

Merlin M 
21 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yine "daha önce neden okumamışım" dedirten yapıtlardan biri. Toplumsal baskı, klişe bakış açıları, insanın kendi içine yolculuğu, sevginin anlamı... Her şey vardı bu kitapta. Zaman kaybetmeden okumanızı tavsiye ederim. Size çok şey katacak.

Kitaptan 23 Alıntı

"Sen sen ol, ne adam öldürürken düşün ne sevişirken. Yoksa bütün hünerin, keyfin yok olup gider. Mermi yolunu şaşırır. Kadının doyumsuz kalır.”

Seni İçime Gömdüm, Andrew Jolly (Sayfa 103)Seni İçime Gömdüm, Andrew Jolly (Sayfa 103)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
13 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Düşün ki küçücük bir kız var sokakta, ya on yaşında ya da on iki. Jandarmanın biri geliyor, ırzına geçiyor kızın. Sokakta. Sabah sabah. Güneş ışığında, toz duman içinde. Herkes bir yere gizlenmiş, babası bile ahıra saklanmış. Kızcağız nasıl bağırıyor bir duysan. Kimsenin kılı kıpırdamıyor. 'Hay Allah!' deyip bir bıçak kapıyorum ambardan. Kızmamışım daha. İçimde öfke yok. Dosdoğru jandarmaya gidip kafasını biçiyorum. Öfkeli değilim ama. Kızcağız bağırmıyor artık, yalnız bedeni buz gibi, gözleri korkudan belermiş. Öğretmeniyim onun. Yerden kaldırıyorum. Yürüyemiyor. Bilinci yerinde, gözleri korkudan irileşmiş ama yürüyemiyor işte. Jandarmanın kanı, boynuna, saçlarına bulaşmış. Babasına götürüyorum. Babası azarlıyor beni.
'Neden karıştın bu işe?' diyor. 'Şimdi o jandarmanın arkadaşları gelir vurur beni.'
'İyi ama kızınız söz konusu!..' diyorum.
'Ne var yani?' diyor,
'Altı üstü bir kadın o. Nasıl olsa başına gelecek bir iş.'

Seni İçime Gömdüm, Andrew Jolly (Sayfa 106)Seni İçime Gömdüm, Andrew Jolly (Sayfa 106)

"Kişioğlu bir keçiye, bir sıpaya, bir çakala akıl erdirebilirdi; kaplan-kediye, toprak kaymasına bile akıl erdirebilirdi. İnsan yüreğindeki sevgiye, nefrete de akıl erdirebilirdi, ama kızdan yaşamı çekip götüren bu işe akıl erdiremiyordu işte."

Seni İçime Gömdüm, Andrew Jolly (Sayfa 11)Seni İçime Gömdüm, Andrew Jolly (Sayfa 11)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
12 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir erkeğe, bir kadının ölüsünü koskoca bir dağdan aşağı sürükleten sevgi, nasıl bir sevgidir ki?
Bilmiyorum. Başka sevgi tatmadım ben.

Seni İçime Gömdüm, Andrew Jolly (Sayfa 43)Seni İçime Gömdüm, Andrew Jolly (Sayfa 43)
Onur Erol 
23 Oca 12:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Onu sevmek; dikenlerle dolu bir uçurumdan aşağı yuvarlandıktan sonra toparlanıp yine tepeye tırmanmak kadar bir yiğitlikti.

Seni İçime Gömdüm, Andrew JollySeni İçime Gömdüm, Andrew Jolly
Onur Erol 
23 Oca 12:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Aslında hiçbir iş güç değildi; yeter ki insan önce çıt çıkarmadan nasıl yapıldığını gözlesin.

Seni İçime Gömdüm, Andrew JollySeni İçime Gömdüm, Andrew Jolly
Firuze çicek 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Veda
Yat sevgilim. Kıpırdama. Yat birtanem. Seni içime gömdüm.

Seni İçime Gömdüm, Andrew Jolly (Sayfa 123)Seni İçime Gömdüm, Andrew Jolly (Sayfa 123)
Hilmi sevinç 
30 Mar 12:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

....çünkü olup bitenler, konuşmayla aydınlanmayacak kadar karanlıktı yüreğinde .

Seni İçime Gömdüm, Andrew Jolly (Sayfa 13 - ayrıntı yayınları)Seni İçime Gömdüm, Andrew Jolly (Sayfa 13 - ayrıntı yayınları)
3 /