Senin Köylerin

7,1/10  (7 Oy) · 
21 okunma  · 
3 beğeni  · 
523 gösterim
Cesare Pavese İtalyan edebiyatında hem kişiliği, hem de yazdıklarıyla özgün bir yere sahip. Hayatı hep yalnız yaşayan Pavese, 1950 yılının sıcak bir ağustos günü Torino'da bir otel odasında intihar ettiği zaman dostları onun eski bir şiirinde düşlediği ölümü bulduğunu anlamışlardı: "Yataktan kalkmak gerekmeyecek / Yalnız şafak girecek bomboş odaya." 1941 yılında basıldığı zaman günün edebiyat eleştirmenlerinin hemen dikkatini çeken "Senin Köylerin", Pavese'nin romancılığını başlatan ve İtalyan "yeni-gerçekçiliği"nin öncüleri arasında sayılan bir romandır. Yayınlandığında büyük yankı yapan, alkışlanan, üzerinde tartışılan, ama ağır eleştiriler de alan bu roman, sonunda yeni ve usta bir romancıyı da gün ışığına çıkarmış oldu. Pavese romancı olarak adını duyurduğu ve kırsal kesimi işlediği "Senin Köylerin"de, elindeki malzemeyi iyi bildiğini, romandaki kişileri ve köyleri sanattan önce yüreğiyle yoğurduğunu hissettiriyor. İnsanın isteklerini ve yönelişlerini dile getirirken önemli bir yazarın ortaya çıkışını da duyuruyor. (Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  119
 • ISBN:
  9789755108384
 • Orijinal Adı:
  Patesi Tuoi
 • Çeviri:
  Egemen Berköz
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Salih Çermik 
 20 Oca 15:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

‘Dert’ diyorum, ‘dert ve tütün, evet bunlar; ama Torino’nun kaldırımlarında yetişmediği için tütünü satın almak zorunda kalıyorum. Derdiyse çok kolay bulurum.’

Senin Köylerin, Cesare Pavese (Sayfa 45 - Can Yayınları - 3. Baskı)Senin Köylerin, Cesare Pavese (Sayfa 45 - Can Yayınları - 3. Baskı)
Zehra 
31 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Talino, "Ya senin için ne diktiler makinist?" diyor.
"Dert," diyorum, "dert ve tütün, evet bunlar, ama Torino'nun kaldırımında yetişmediği için tütünü satın almak zorunda kalıyorum. Derdiyse çok kolay bulurum."

Senin Köylerin, Cesare PaveseSenin Köylerin, Cesare Pavese