Senin Köylerin

7,1/10  (7 Oy) · 
24 okunma  · 
3 beğeni  · 
569 gösterim
Cesare Pavese İtalyan edebiyatında hem kişiliği, hem de yazdıklarıyla özgün bir yere sahip. Hayatı hep yalnız yaşayan Pavese, 1950 yılının sıcak bir ağustos günü Torino'da bir otel odasında intihar ettiği zaman dostları onun eski bir şiirinde düşlediği ölümü bulduğunu anlamışlardı: "Yataktan kalkmak gerekmeyecek / Yalnız şafak girecek bomboş odaya." 1941 yılında basıldığı zaman günün edebiyat eleştirmenlerinin hemen dikkatini çeken "Senin Köylerin", Pavese'nin romancılığını başlatan ve İtalyan "yeni-gerçekçiliği"nin öncüleri arasında sayılan bir romandır. Yayınlandığında büyük yankı yapan, alkışlanan, üzerinde tartışılan, ama ağır eleştiriler de alan bu roman, sonunda yeni ve usta bir romancıyı da gün ışığına çıkarmış oldu. Pavese romancı olarak adını duyurduğu ve kırsal kesimi işlediği "Senin Köylerin"de, elindeki malzemeyi iyi bildiğini, romandaki kişileri ve köyleri sanattan önce yüreğiyle yoğurduğunu hissettiriyor. İnsanın isteklerini ve yönelişlerini dile getirirken önemli bir yazarın ortaya çıkışını da duyuruyor. (Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  119
 • ISBN:
  9789755108384
 • Orijinal Adı:
  Patesi Tuoi
 • Çeviri:
  Egemen Berköz
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Yarım bırakılmış bir kitaba inceleme yapıp paylaşılır mı diyorum kendime. Önce olmaz desem de paylaşmak istediğimin farkındayım.

Böyle bir giriş yazısı yazılır mı peki? Ondan da emin değilim.

Fakat Pavese'ye karşı bir yorgunluğum var benim. Bir türlü dindiremediğim. Pavese bana az geldiğinden değil, fazla geldiğinden yorgunluk veriyor okurken. Benim yorgun zihnimin çok ötesinde bir yazar.

Bu kanıya nerden vardım diye düşünüyorum. Çünkü bir tek Senin Köylerin'de değil, Yalnız Kadınlar Arasında isimli kitabında da aynı sıkıntıyı yaşadım. Mevzu bende olmasa en azından diyorum bu kitabında rahatlıkla uyum sağlardım. Fakat sıkıntının kaynağı benim.

Pavese mi? Şöyle dönüp bakıyorum da Tezer Özlü'ye ilham olmuş, onun kitaplarında yer alan alıntıların sahibi. Sıklıkla Pavese alıntılarına denk gelir, okuyunca bir iç geçiririm.

Ali İhsan Kolcu'nun Batı Edebiyatı isimli kitabında İtalyan yazar/şair Pavese'nin biyografisini inceliyorum. İncelediğim yerde; "Son bir defa doğduğu yerlere döndü. Bu arada Torino'ya gitti. 27 Ağustos 1950'de bir otel odasında aldığı uyku hapları ile intihar etti." cümlelerine rastlıyorum.

Okumayı yarıda bıraktığım Senin Köylerin'de biyografisine dair unsurlar da yer alıyordu. Anılarına, zamanının Torino'suna değiniyor, köylülerin yaşamına kalem olup kelime kelime dökülüyordu.

Senin Köylerin kitabının arka kapağında Pavese'den şu mısralar yer alıyor.

"Yataktan kalkmak gerekmeyecek
Yalnız şafak girecek bomboş odaya."

Adeta kendi ölümünü resmeden, şimdiye kadar birçok yazar ve şaire ilham olan Pavese'yi okumaya demek ki henüz erişemedim. Bir gün bu okumak denen yolculuk serüveninde tekrar karşılaşıp Pavese edebiyatını okumak temennisiyle. (Kendime bir not)

Kitaptan 2 Alıntı

Salih Çermik 
 20 Oca 15:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

‘Dert’ diyorum, ‘dert ve tütün, evet bunlar; ama Torino’nun kaldırımlarında yetişmediği için tütünü satın almak zorunda kalıyorum. Derdiyse çok kolay bulurum.’

Senin Köylerin, Cesare Pavese (Sayfa 45 - Can Yayınları - 3. Baskı)Senin Köylerin, Cesare Pavese (Sayfa 45 - Can Yayınları - 3. Baskı)
Zehra 
31 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Talino, "Ya senin için ne diktiler makinist?" diyor.
"Dert," diyorum, "dert ve tütün, evet bunlar, ama Torino'nun kaldırımında yetişmediği için tütünü satın almak zorunda kalıyorum. Derdiyse çok kolay bulurum."

Senin Köylerin, Cesare PaveseSenin Köylerin, Cesare Pavese