Seninle BaşlamadıMark Wolynn

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.435
Gösterim
Adı:
Seninle Başlamadı
Alt başlık:
Kalıtsal Aile Travmalarının Kim Olduğumuza Etkileri Ve Sorunların Üstesinden Gelebilmenin Yolları
Baskı tarihi:
Aralık 2016
Sayfa sayısı:
240
ISBN:
9786059692250
Orijinal adı:
It Didn’t Start With You
Çeviri:
Mine Madenoğlu
Yayınevi:
Sola Yayınları
«Seninle Başlamadı» bir misyonun ürünüdür, öyle bir misyon ki beni dünya genelinde dolaştırdı, sonra köklerime geri döndürüp bu yolculuğa başladığımda hiç düşünmediğim ve tasarlamadığım bir profesyonel kariyere yönlendirdi. Yirmi yılı aşkın bir süre boyunca, depresyon, anksiyete, kronik hastalıklar, fobiler, takıntılı düşünceler, travma sonrası stres bozukluğu ve diğer güçten düşürücü koşullarla mücadele eden bireylerle çalıştım. Birçoğu bana geldiklerinde yıllar süren konuşma terapileri, ilaç tedavileri ve diğer müdahalelerin, belirtilerinin kaynağını çözme ve acılarını giderme konusunda başarısızlıkla sonuçlanması nedeniyle cesaretleri kırılmış ve ümitlerini kaybetmiş bir hâldeydiler.
Kendi deneyimimden, eğitim ve klinik uygulamalarımdan öğrendiğim şey şu ki, cevap sadece kendi hikâyemizin içinde değil. Ebeveynlerimizin ve hatta onların ebeveynlerinin içinde bile olmayabilir. Son yapılan bilimsel araştırmalar travmaların etkilerinin bir nesilden diğer nesle geçebileceğini aktarmaya başladı. Bu “miras”, bilinen adıyla kalıtsal aile travmalarının konusunu oluşturuyor. Ortaya çıkan kanıtlar sistemin gerçekliğini doğruluyor. Kalıtımsal zincirde yer alan acı her zaman kendi kendine sona ermeyebilir ya da zamanla azalmayabilir. Asıl travmayı yaşayan kişi ölmüş, hikâyesinin üstü örtülmüş ve yıllar içinde saklı kalmış olsa bile, hayat tecrübesine ilişkin parçalar, anılar ve hisler yaşamaya devam edebilir. Âdeta şu an yaşayan kişilerin zihinlerinde ve bedenlerinde çözüm bulmak için geçmişten günümüze uzanır.
“Seninle Başlamadı” geleneksel psikoterapinin, ilaçların ve diğer müdahale yöntemlerinin uzun süredir çözemediği zorlukların ortadan kaldırılmasında dönüştürücü bir yaklaşım sunmaktadır.

«Seninle Başlamadı» için yapılan değerlendirmeleri okuyabilirsiniz.

Mark Wolynn, bilemediğimiz ve acı çekmemize sebep olan çözülmemiş travmalarla bizi atalarımıza derinden bağlayan yolları aydınlatma konusunda muhteşem bir iş başarıyor. Bize derinden anlayışı, diyalog görselleştirmelerini ve şevkatle yeniden bağlanmayı sağlayacak teknikler ve beceriler sunuyor.”
-JAMES S. GORDON, MD, Yazar
Unstuck: Your Guide to the Seven-Stage Journey Out of Depression

“Seninle Başlamadı travma terapileri alanında, farkındalık uygulamaları konusunda insanı anlamak için ileriye doğru güçlü bir adım atmanızı sağlıyor. Cesur, yaratıcı ve şevkat dolu bir çalışma.”
SHARON SALZBERG, Yazar
Lovingkindness and Real Happiness

“Kalıpları altüst eden bu kitap kalıtsal aile travmaları konusunda anlayışı geliştiren ve acı çekmeye son verebilecek güçlü araçlar sunuyor. Mark Wolynn iyileşmeye doğru yapılacak seyahatte güvenilir ve bilge bir rehberdir. “
TARA BRACH, PhD, Yazar
Radical Acceptance and True Refuge

“Mark Wolynn’in sıradışı kitabı tarihin size nasıl bir kimlik verdiğini anlamanızı sağlayarak aile bağlarının ve eve dönüşünüzün şifresini kırıyor. Hayat değiştiren hikâyeler, güçlü öngörüler, pratik araçlar ve iyileşme için gerekli yollarla dolu olan Seninle Başlamadı, Alice Miller’in devrim yaratan Yetenekli Çocuğun Dramı ve Dan Siegel’in Gelişen Zihin adlı eserlerinin tam yanında bir başyapıt olarak yer almayı hak ediyor. Ailenizi bir daha asla aynı şekilde göremeyeceksiniz.”
MARK MATOUSEK, Yazar
Ethical Wisdom

“Nöro bilimleri ve psikodinamik düşünmeyi birleştiren Seninle Başlamadı, üst düzeyde faydalı bir araç kutusu olarak hayatınızı değiştirecek. Bu kitapla kendi başınıza klinik yardım alabilir ve güçlü içgörülere sahip olabilirsiniz.”
JESS P. SHATKIN, MD, MPH, Newyork Üni. Çocuk Araş. Merk. Başkan Yrd, Yazar
Child & Adolescent Mental Health
Mark Wolynn bir psikolog, aileden devralınan travmalarla ilgili çalışmalar yapmış, hatta enstitü kurmuş. Bu kitabıyla 2016 Nautilus Kitap Ödülü'nü kazanmış.
Kitabın güzel yanı bilimsel açıdan bir bilgi hazinesi olmasına rağmen dilinin oldukça anlaşılır ve akıcı olması…
Kitap, genel olarak aile travmalarının kim olduğumuz üzerindeki etkilerini ve sorunlarımızın üstesinden gelmenin yollarını anlatıyor.
Kendi hayatınızı gözden geçiriyorsunuz.
Kitap ebeveyn – çocuk ilişkileri üzerine insanı şaşkına çeviren araştırma sonuçları içeriyor.
Kitap seçerken genellikle bana farklı bir bakış açısı kazandırmasına, yeni bir şeyler öğretmesine ve kişisel gelişimime katkı sağlamasına dikkat ederim. Bu kitap da böyle bir kitap… Eğer kitap seçerken siz de benzer kriterleri dikkate alıyorsanız, okunması gereken kitaplar listenize bu kitabı da ekleyin...
Kitap gerçekten çok ilginç, kendi hastalarından verdiği örnekler özellikle...
Örnek vermek gerekirse;
Bir kız 19 yaşına bastıktan kısa bir süre sonra üşümeyle birlikte inanılmaz bir uykusuzluk çekmeye başlıyor, yapılan çalışmayla genç kızın amcalarından birinin 19 yaşında donarak öldüğü ortaya çıkıyor, aile için çok üzücü bir olay olduğundan bundan hiç bahsedilmemiş, bu durum anlaşıldıktan ve durumla bir şekilde barışıldıktan sonra rahatsızlık kayboluyor.

Ben çok beğendim. Tavsiye ediyorum, belki sizde ailenizden bir travma almışsınızdır. Geçmişe bir bakalım mı?
O zaman kitabın sonundaki soruları cevaplayalım. :)
Üç kısımdan oluşuyor kitap ;

İlk kısım aile travmaları üzerine.Gebelik ve gebelikte yaşanan duygusal ruhsal sıkıntıların bebege etkisi üzerinde oluşan etkilere ciddi araştırmalar bilimsel açıklamalarla cevap veriyor.Aile travmalarının bireyleri nasıl etkiledigine örneklerle deginiliyor.

İkinci kısımda;

"Çekirdek dil" kavramından bahsediyor.Hayata yaşadıgımız sorunlar ikili ilişkilerde başarısız oluşumuz hayatta en çok zorlandığımız problemleri yaşarken kullandıgımız kelimeler sorunun temeline ilişkin ipuçları verdiginden bahsediyor .Çekirde dil kavramını pekiştirmek için örneklerden bahsediyor. Bazende yazar soruları size yöneltip daha fazla kitapla kucaklaşmanızı saglıyor .(aynı konu üzerinden birden fazla örnek vermesi beni sıktıgı için bir kaçını es geçtim.)

Üçüncü kısımda;
Yine baglanma ile ilgili noktalara deginiyor örneklerle pekiştiriyor konuyu kitap kişisel gelişim tarzıyla yönlendirici alıştırmalar yaptırıyor okuyuca .Kitabın hoşlanmadıgım ve yazarın ısrarla üzerinde durdugu büyüklerimizin kaderini yaşadıgımız onların geçirdigi travmalarım bizler üzerindeki etkisi.Büyükannelerimizin hatalarının sonuclarını bizlerin ödedigi.Kişisel gelişim kitapları sevenlere önere bilicegim bir kitap ama onun dısında ki okuyucuları bi miktar sıkabilir.Beni sıktı.
Anlamadığın o tuhaf duyguların seninle başlamadığını anlayınca rahatlıyorsun.Senin elinde olmayan tüm kızgınlıklar, pişmanlıklar, üzüntüler..sende olmayan duygular senden gitmeye başlayınca, tüy kadar hafifliyorsun “olman gereken özüne" dönüyorsun. Gerçekte sende olup olmadığının kesinliği olmayabilir ama varsada o kapıyı aralamak, duvarları yıkıp, sınırları ortadan kaldırmak ve bilinçaltının derinlerine bakmak çok güzel! Bende hissettirdiklerini söyleyebilirim ancak. Yaşadığım her olumsuzluğun ardındaki o kapıları tek tek açmak inanılmaz güzel. Her kurtuluşta, her sıyrılışta her bir özgürlükte daha bir seviyorum.  Kitaplar bizi bi yapmaya vesile olduğu için her gün daha çok okumak istiyor insan… Kitaplar insanın gerçeğini anlatmakta.Çünkü her karşılaşma, “ben” e merhaba demek. Huzura merhaba..Sen hiç huzurunu kaybettin mi? Elbette ki hepimiz çoğu zaman kaybetmiştir. Başkalarının duygularının altında kalmış, saklanmış, ezilmiş, sinmişti o duygular.Hepsinden kurtulunca çıkıyor ortaya, perde aralandı, gün ışığı içeri girdi . Zaman kaybetmeden hemen kendini ara!
Hayatınızda anlamak istediğiniz size ait değilmiş gibi hissettiğiniz duygu ve durumlarınız varsa okumalı bu kitabı diyebilirim.
Bir ebeveyn reddedildiğinde ya da saygı duyulmadığında, genelde çocuklarından bir tanesi reddedilen davranışı tekrarlayarak ebeveynini temsil eder. Bu şekilde, çocuk aynı acıyı çekerek kendini o ebeveynine eşit hale getirir. Çocuk şunları söylüyor gibidir;"Aynı şeyleri ben de çekeceğim bu şekilde bu yoldan yalnız geçmek zorunda kalmayacaksın."
Notlar ala ala, çalışmalar yapa yapa okudum. Kendi yaşamımla ilgili çok ilginç gerçeklerle karşılaştım, çok ciddi farkındalıklar edindim. Konu çok derin ve karmaşık, yaşamımızdaki herşey tek bir sebepten kaynaklanmıyor tabii ki ama kitap gerçekten farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Kendimiz için yarattığı farkındalık bir tarafa, çocuğu olanlara şiddetle tavsiye ediyorum.
Selamlar... .
Yaklaşık 3 ayda dura dura ara vere vere sindire sindire okuduğum bir kitap oldu "Seninle Başlamadı". .
.
Üç kısımdan oluşuyor kitap ;
İlk kısım aile travmaları üzerine. Hamilelikte yaşanan ve hatta ondan da önce yaşanan ruhsal sıkıntıların bebek üzerindeki etkisini gösteren ciddi araştırma verileri sunuyor. Aile travmalarının kimliğimize etkisini fark ettiriyor. .

İkinci kısım yazarın kendisine ait bir kavramdan söz ediyor "çekirdek dil". Hayatta en çok zorlandığımız ve kendimizle ilgili en çok şikayet ettiğimiz temel problemi dile getirirken kullandığımız kelimelerin sorunun kökenine ilişkin bir ip ucu olabildiğini anlatıyor. Ve çok etkileyici örnekler sunuyor.Bu kısımda sorular yer alıyor ve yazar bu sorulara cevap vermeden okumaya devam etmenizi istemiyor, bu anlamda kitapla etkileşim içinde oluyorsunuz.

Üçüncü kısım yeniden bağlanmaya giden yollardan söz ediyor. Teröpatik çözüm önerileri sunuyor. .
Temelde ailemiz ile olan bağımızın ilişki biçimlerimizi nasıl etkilediği ve şekillendirdiğini bilimsel verilerle açıklayan kitap eğer bir ebeveyniniz ile aranızda ciddi bir mesafe varsa ya da bir ebeveyninizi reddediyorsanız bu konuda muhakkak bir şeyler yapmanız gerektiğini ve bunların neler olabileceğini kaleme alıyor.
.
" Ebeveynlerinizin oldukları kişiden farklı olacaklarını beklememeniz önemlidir, değişim sizin içinizde gerçekleşecektir. İlişki dinamikleri aynı kalabilir ancak sizin bakış açınız farklı olacaktır. Ebeveynlerinizi değiştiremezsiniz ancak onları algılayış şeklinizi değiştirebilirsiniz."
.
Bu anlamda çözemediğiniz, anlamlandırmakta zorlandığınız temel bir şikayetiniz varsa mutlaka okumanızı öneririm. .

Not : Yazara katılmadığım tek nokta geçmişte büyüklerimizin işlediği suçların sorumluluğunu taşıyor olduğumuza ilişkin inanışı ve bu minvalde sunduğu örnekler. İslamda her insan ancak kendi amellerini yüklenir zira. Buna dikkat ederek okunduğunda oldukça faydalı bir kitap olduğunu söyleyebilirim.
Kitabın adı, içeriği konusunda özet gibi aslında.Korkular,kaygı bozuklukları ,belli travmalara yatkınlık,kişiye özgü ruhsal hassasiyetler...Bu tür sıkıntıların kaynağı olan, çocukluk deneyimleri ve genetik özelliklerle de ilgisi bilinen etkenlerin, birkaç nesil öncesinden bizim yaşamımıza nasıl dahil olduğuna dair bir kitap. Üç nesil öncesindeki bir olaydan, bugünkü torunlara aktarılabilen travmatik durumlar, yaşanmış öykülerle örneklenmiş.Kendimizdeki bir durumu anlamak için nasıl yollar izlemek gerektiği de açıklanmış.Alıştırmalar,soru sorma yöntemleriyle kendi içimizdeki adını koyamadığımız hislere,bunların sebep olduğu tepkilere açıklama getirmemiz için kapı açıyor.Kitaptaki çocuk-ebeveyn,özellikle anne-çocuk ilişkileri hakkında da şaşırtan tespitler ,araştırma sonuçları ve uzman görüşleriyle de destekleniyor.
En derinlerdeki yaralarımız!.. Kitabı okurken yazarın bizden yapmamızı istediği alıştırmaları dürüstçe, samimiyetle yapmanızı tavsiye ederim. Ve bu çok zor!.. İnsanın kendisine bile o kadar gardını almadan davranması zor!
Çünkü; yaralarımızı , eski-derin yaralarımızı acıtıyor, tekrar tekrar kanatıyor bu dürüstlük... Ama gerekli, eğer kabuğun altında varlığını sürdüren yaralarımızı gerçekten iyileştirmek istiyorsak!..
Kitabı çok da kâle almadan, eleştirel bir bakışla okumama rağmen, sonuna geldiğimde vardığım sonuç bu arkadaşlar :)
Dürüstçe, kendimize karşı samîmi olarak okunduğunda iyi geliyor... :)
Önce direnip katılaşıyoruz, gardımızı bırakabilirsek gözyaşlarına boğuluyoruz, sonrası ferahlama biİznillah!.. :)
Şifâ olsun arkadaşlar :)
Kitap, genel olarak aile travmalarının kim olduğumuz üzerindeki etkilerini ve sorunlarımızın üstesinden gelmenin yollarını anlatıyor.Hayatınızda anlamak istediğiniz sanki hayat size ait değilmiş gibi hissettiğiniz duygusal durumlarınız varsa bu kitabı tavsiye ederim.
Kitabın ilk üç bölümünü yani konu ile ilgili genetik araştırmaların olduğu bölümleri özellikle çok beğendim ve etkilenerek okudum. Sonrasında kitabın büyüsü benim için birden bozuldu. Çünkü iki ya da üç kuşak önceki büyükanne/büyükbabalarımızın işlemiş olduğu suçların cezasını torunlarının çekeceği düşüncesi ve bunun İncilden alınan bölümlerle desteklenmesi modumu düşürdü. Ancak sonraki bölümlerde de akıcı şekilde okumaya devam edebildim. Kitabın kalan bölümlerinde travmaların insan hayatını nasıl ve ne kadar süre etkileyeceğini anlatıyor. Genel olarak verdiği mesaj; o günün şartlarında büyükanne/büyükbaba ya da ebeveynlerimiz zor şartlarda yaşamış ve istemeden size gerekenden daha az ilgi göstermiş olabilirler, bu nedenle onları affedin ve daha sıkı bağlar kurmaya çalışın. Ben travmaların nesiller arası aktarıldığına ikna oldum. Bize ait değilmiş gibi yani o konu ile ilgili bir yaşantımız olmaksızın hissettiğimiz duygular ve bedensel işaretler fikri beni ikna etti.Bu yöntemin bazı psikopatolojik durumlarda etkili olabileceğini düşündüm. Ama genel olarak eksik olan kanımca 'kişilik' üzerinde yeterince durulmamasıydı.Büyükanne ya da büyükbabalarımızın travmalarını miras almaktan ziyade kişilik özelliklerini devralmış olmamız ve onlara benzer psikolojik tepkiler verme olasılığımız daha yüksek diye düşünüyorum.Tüm bunların dışında Anne ve babamı karşıma alıp onların geçmişi ile ilgili daha önce hiç duymadığım birçok bilgiyi almak ve onların duygularına tanık olmak benim için çok güzel bir deneyimdi. Sadece bunun için bile büyük bir teşekkürü hakediyor yazar. Psikoloji alanında çalışan ya da bu alanla ilgisi olanlara okumanalarını tavsiye ederim.
Astroloji hocamın tavsiyesi olan bu kitap; hayatımda çözümünü bulamadığım ve neden yaşadığımı anlamadığım sıkıntıların kaynaklarını bulmama yardımcı oldu. kalıtsal aile travmalarının kim olduğumuza etkileri ve sorunlarımızın üstesinden gelebilmenin yollarını anlatan hayat klavuzu niteliğinde bir kitap.
Bu hayatta yaşadığımız travmaların, duyduğumuz korkuların bir çoğunun bize annemizden babamızdan hatta büyükanne ve babamızdan miras kaldığını ve bu problemlerin üstesinden gelebilmemiz için büyükanne ve büyükbabalarımızın hayatlarını,yaşadıkları sıkıntıları dahi araştırıp şema haline getirdikten sonra bizdeki sıkıntının kaynağının hangi büyüğümüzden bize kalıtsal olarak geldiğini bulmamızı sağlayan ve onarma aşamasında yön gösteren çok faydalı bir çalışma içeren muhteşem bi kitap.
O zamanlar fark edemediğim şey, acı veren bir şeye direndiğimiz zaman sıklıkla kaçınmaya çabaladığımız acının süresini uzattığımızdı.
"Aile üyeleri mutsuz yaşamlar sürerken ve oldukça zor kaderlerinden muzdaripken onları reddetmek,onları sevip acılarını paylaşmaktan daha kolaydır.Öfke duymak;üzüntü hissetmekten daha kolay bir duygudur.."
Bir ebeveyn reddedildiğinde ya da saygı duyulmadığında, genelde çocuklarından bir tanesi reddedilen davranışı tekrarlayarak ebeveynini temsil eder. Bu şekilde, çocuk aynı acıyı çekerek kendini o ebeveynine eşit hale getirir. Çocuk şunları söylüyor gibidir;"Aynı şeyleri ben de çekeceğim bu şekilde bu yoldan yalnız geçmek zorunda kalmayacaksın."
Mark Wolynn
Sayfa 130 - Sola Unitas
Korku ve endişe duyduğumuzda kendimizi güvende hissetmek için sıklıkla çevremizi kontrol etmeye çalışırız. Bunun sebebi küçükken yok denecek kadar az miktarda kontrolümüzün olması ve hissettiğimiz yoğun duygular için güvenli bir yer yok gibi görünmesinden kaynaklanır.
Mark Wolynn
Sayfa 56 - Sola unitas

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Seninle Başlamadı
Alt başlık:
Kalıtsal Aile Travmalarının Kim Olduğumuza Etkileri Ve Sorunların Üstesinden Gelebilmenin Yolları
Baskı tarihi:
Aralık 2016
Sayfa sayısı:
240
ISBN:
9786059692250
Orijinal adı:
It Didn’t Start With You
Çeviri:
Mine Madenoğlu
Yayınevi:
Sola Yayınları
«Seninle Başlamadı» bir misyonun ürünüdür, öyle bir misyon ki beni dünya genelinde dolaştırdı, sonra köklerime geri döndürüp bu yolculuğa başladığımda hiç düşünmediğim ve tasarlamadığım bir profesyonel kariyere yönlendirdi. Yirmi yılı aşkın bir süre boyunca, depresyon, anksiyete, kronik hastalıklar, fobiler, takıntılı düşünceler, travma sonrası stres bozukluğu ve diğer güçten düşürücü koşullarla mücadele eden bireylerle çalıştım. Birçoğu bana geldiklerinde yıllar süren konuşma terapileri, ilaç tedavileri ve diğer müdahalelerin, belirtilerinin kaynağını çözme ve acılarını giderme konusunda başarısızlıkla sonuçlanması nedeniyle cesaretleri kırılmış ve ümitlerini kaybetmiş bir hâldeydiler.
Kendi deneyimimden, eğitim ve klinik uygulamalarımdan öğrendiğim şey şu ki, cevap sadece kendi hikâyemizin içinde değil. Ebeveynlerimizin ve hatta onların ebeveynlerinin içinde bile olmayabilir. Son yapılan bilimsel araştırmalar travmaların etkilerinin bir nesilden diğer nesle geçebileceğini aktarmaya başladı. Bu “miras”, bilinen adıyla kalıtsal aile travmalarının konusunu oluşturuyor. Ortaya çıkan kanıtlar sistemin gerçekliğini doğruluyor. Kalıtımsal zincirde yer alan acı her zaman kendi kendine sona ermeyebilir ya da zamanla azalmayabilir. Asıl travmayı yaşayan kişi ölmüş, hikâyesinin üstü örtülmüş ve yıllar içinde saklı kalmış olsa bile, hayat tecrübesine ilişkin parçalar, anılar ve hisler yaşamaya devam edebilir. Âdeta şu an yaşayan kişilerin zihinlerinde ve bedenlerinde çözüm bulmak için geçmişten günümüze uzanır.
“Seninle Başlamadı” geleneksel psikoterapinin, ilaçların ve diğer müdahale yöntemlerinin uzun süredir çözemediği zorlukların ortadan kaldırılmasında dönüştürücü bir yaklaşım sunmaktadır.

«Seninle Başlamadı» için yapılan değerlendirmeleri okuyabilirsiniz.

Mark Wolynn, bilemediğimiz ve acı çekmemize sebep olan çözülmemiş travmalarla bizi atalarımıza derinden bağlayan yolları aydınlatma konusunda muhteşem bir iş başarıyor. Bize derinden anlayışı, diyalog görselleştirmelerini ve şevkatle yeniden bağlanmayı sağlayacak teknikler ve beceriler sunuyor.”
-JAMES S. GORDON, MD, Yazar
Unstuck: Your Guide to the Seven-Stage Journey Out of Depression

“Seninle Başlamadı travma terapileri alanında, farkındalık uygulamaları konusunda insanı anlamak için ileriye doğru güçlü bir adım atmanızı sağlıyor. Cesur, yaratıcı ve şevkat dolu bir çalışma.”
SHARON SALZBERG, Yazar
Lovingkindness and Real Happiness

“Kalıpları altüst eden bu kitap kalıtsal aile travmaları konusunda anlayışı geliştiren ve acı çekmeye son verebilecek güçlü araçlar sunuyor. Mark Wolynn iyileşmeye doğru yapılacak seyahatte güvenilir ve bilge bir rehberdir. “
TARA BRACH, PhD, Yazar
Radical Acceptance and True Refuge

“Mark Wolynn’in sıradışı kitabı tarihin size nasıl bir kimlik verdiğini anlamanızı sağlayarak aile bağlarının ve eve dönüşünüzün şifresini kırıyor. Hayat değiştiren hikâyeler, güçlü öngörüler, pratik araçlar ve iyileşme için gerekli yollarla dolu olan Seninle Başlamadı, Alice Miller’in devrim yaratan Yetenekli Çocuğun Dramı ve Dan Siegel’in Gelişen Zihin adlı eserlerinin tam yanında bir başyapıt olarak yer almayı hak ediyor. Ailenizi bir daha asla aynı şekilde göremeyeceksiniz.”
MARK MATOUSEK, Yazar
Ethical Wisdom

“Nöro bilimleri ve psikodinamik düşünmeyi birleştiren Seninle Başlamadı, üst düzeyde faydalı bir araç kutusu olarak hayatınızı değiştirecek. Bu kitapla kendi başınıza klinik yardım alabilir ve güçlü içgörülere sahip olabilirsiniz.”
JESS P. SHATKIN, MD, MPH, Newyork Üni. Çocuk Araş. Merk. Başkan Yrd, Yazar
Child & Adolescent Mental Health

Kitabı okuyanlar 53 okur

  • reyyan değirmenci
  • Münife belek
  • Ceren
  • Hezârfen
  • Maral
  • Hanife KADİR
  • Kış Güneşi
  • Yunus Akar
  • Mişa
  • Zambak

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.7
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%6.7
25-34 Yaş
%33.3
35-44 Yaş
%33.3
45-54 Yaş
%13.3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%6.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%68.2
Erkek
%31.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%40.7 (11)
9
%14.8 (4)
8
%18.5 (5)
7
%18.5 (5)
6
%0
5
%3.7 (1)
4
%0
3
%3.7 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları