Seninle Başlamadı Kalıtsal Aile Travmalarının Kim Olduğumuza Etkileri Ve Sorunların Üstesinden Gelebilmenin Yolları

7,8/10  (8 Oy) · 
19 okunma  · 
16 beğeni  · 
1.054 gösterim
«Seninle Başlamadı» bir misyonun ürünüdür, öyle bir misyon ki beni dünya genelinde dolaştırdı, sonra köklerime geri döndürüp bu yolculuğa başladığımda hiç düşünmediğim ve tasarlamadığım bir profesyonel kariyere yönlendirdi. Yirmi yılı aşkın bir süre boyunca, depresyon, anksiyete, kronik hastalıklar, fobiler, takıntılı düşünceler, travma sonrası stres bozukluğu ve diğer güçten düşürücü koşullarla mücadele eden bireylerle çalıştım. Birçoğu bana geldiklerinde yıllar süren konuşma terapileri, ilaç tedavileri ve diğer müdahalelerin, belirtilerinin kaynağını çözme ve acılarını giderme konusunda başarısızlıkla sonuçlanması nedeniyle cesaretleri kırılmış ve ümitlerini kaybetmiş bir hâldeydiler.
Kendi deneyimimden, eğitim ve klinik uygulamalarımdan öğrendiğim şey şu ki, cevap sadece kendi hikâyemizin içinde değil. Ebeveynlerimizin ve hatta onların ebeveynlerinin içinde bile olmayabilir. Son yapılan bilimsel araştırmalar travmaların etkilerinin bir nesilden diğer nesle geçebileceğini aktarmaya başladı. Bu “miras”, bilinen adıyla kalıtsal aile travmalarının konusunu oluşturuyor. Ortaya çıkan kanıtlar sistemin gerçekliğini doğruluyor. Kalıtımsal zincirde yer alan acı her zaman kendi kendine sona ermeyebilir ya da zamanla azalmayabilir. Asıl travmayı yaşayan kişi ölmüş, hikâyesinin üstü örtülmüş ve yıllar içinde saklı kalmış olsa bile, hayat tecrübesine ilişkin parçalar, anılar ve hisler yaşamaya devam edebilir. Âdeta şu an yaşayan kişilerin zihinlerinde ve bedenlerinde çözüm bulmak için geçmişten günümüze uzanır.
“Seninle Başlamadı” geleneksel psikoterapinin, ilaçların ve diğer müdahale yöntemlerinin uzun süredir çözemediği zorlukların ortadan kaldırılmasında dönüştürücü bir yaklaşım sunmaktadır.

«Seninle Başlamadı» için yapılan değerlendirmeleri okuyabilirsiniz.

Mark Wolynn, bilemediğimiz ve acı çekmemize sebep olan çözülmemiş travmalarla bizi atalarımıza derinden bağlayan yolları aydınlatma konusunda muhteşem bir iş başarıyor. Bize derinden anlayışı, diyalog görselleştirmelerini ve şevkatle yeniden bağlanmayı sağlayacak teknikler ve beceriler sunuyor.”
-JAMES S. GORDON, MD, Yazar
Unstuck: Your Guide to the Seven-Stage Journey Out of Depression

“Seninle Başlamadı travma terapileri alanında, farkındalık uygulamaları konusunda insanı anlamak için ileriye doğru güçlü bir adım atmanızı sağlıyor. Cesur, yaratıcı ve şevkat dolu bir çalışma.”
SHARON SALZBERG, Yazar
Lovingkindness and Real Happiness

“Kalıpları altüst eden bu kitap kalıtsal aile travmaları konusunda anlayışı geliştiren ve acı çekmeye son verebilecek güçlü araçlar sunuyor. Mark Wolynn iyileşmeye doğru yapılacak seyahatte güvenilir ve bilge bir rehberdir. “
TARA BRACH, PhD, Yazar
Radical Acceptance and True Refuge

“Mark Wolynn’in sıradışı kitabı tarihin size nasıl bir kimlik verdiğini anlamanızı sağlayarak aile bağlarının ve eve dönüşünüzün şifresini kırıyor. Hayat değiştiren hikâyeler, güçlü öngörüler, pratik araçlar ve iyileşme için gerekli yollarla dolu olan Seninle Başlamadı, Alice Miller’in devrim yaratan Yetenekli Çocuğun Dramı ve Dan Siegel’in Gelişen Zihin adlı eserlerinin tam yanında bir başyapıt olarak yer almayı hak ediyor. Ailenizi bir daha asla aynı şekilde göremeyeceksiniz.”
MARK MATOUSEK, Yazar
Ethical Wisdom

“Nöro bilimleri ve psikodinamik düşünmeyi birleştiren Seninle Başlamadı, üst düzeyde faydalı bir araç kutusu olarak hayatınızı değiştirecek. Bu kitapla kendi başınıza klinik yardım alabilir ve güçlü içgörülere sahip olabilirsiniz.”
JESS P. SHATKIN, MD, MPH, Newyork Üni. Çocuk Araş. Merk. Başkan Yrd, Yazar
Child & Adolescent Mental Health
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2016
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786059692250
 • Orijinal Adı:
  It Didn’t Start With You
 • Çeviri:
  Mine Madenoğlu
 • Yayınevi:
  Sola Yayınları
 • Kitabın Türü:
birkitapbirilktir 
05 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Anlamadığın o tuhaf duyguların seninle başlamadığını anlayınca rahatlıyorsun.Senin elinde olmayan tüm kızgınlıklar, pişmanlıklar, üzüntüler..sende olmayan duygular senden gitmeye başlayınca, tüy kadar hafifliyorsun “olman gereken özüne" dönüyorsun. Gerçekte sende olup olmadığının kesinliği olmayabilir ama varsada o kapıyı aralamak, duvarları yıkıp, sınırları ortadan kaldırmak ve bilinçaltının derinlerine bakmak çok güzel! Bende hissettirdiklerini söyleyebilirim ancak. Yaşadığım her olumsuzluğun ardındaki o kapıları tek tek açmak inanılmaz güzel. Her kurtuluşta, her sıyrılışta her bir özgürlükte daha bir seviyorum.  Kitaplar bizi bi yapmaya vesile olduğu için her gün daha çok okumak istiyor insan… Kitaplar insanın gerçeğini anlatmakta.Çünkü her karşılaşma, “ben” e merhaba demek. Huzura merhaba..Sen hiç huzurunu kaybettin mi? Elbette ki hepimiz çoğu zaman kaybetmiştir. Başkalarının duygularının altında kalmış, saklanmış, ezilmiş, sinmişti o duygular.Hepsinden kurtulunca çıkıyor ortaya, perde aralandı, gün ışığı içeri girdi . Zaman kaybetmeden hemen kendini ara!

Pol Gara 
30 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

En derinlerdeki yaralarımız!.. Kitabı okurken yazarın bizden yapmamızı istediği alıştırmaları dürüstçe, samimiyetle yapmanızı tavsiye ederim. Ve bu çok zor!.. İnsanın kendisine bile o kadar gardını almadan davranması zor!
Çünkü; yaralarımızı , eski-derin yaralarımızı acıtıyor, tekrar tekrar kanatıyor bu dürüstlük... Ama gerekli, eğer kabuğun altında varlığını sürdüren yaralarımızı gerçekten iyileştirmek istiyorsak!..
Kitabı çok da kâle almadan, eleştirel bir bakışla okumama rağmen, sonuna geldiğimde vardığım sonuç bu arkadaşlar :)
Dürüstçe, kendimize karşı samîmi olarak okunduğunda iyi geliyor... :)
Önce direnip katılaşıyoruz, gardımızı bırakabilirsek gözyaşlarına boğuluyoruz, sonrası ferahlama biİznillah!.. :)
Şifâ olsun arkadaşlar :)

Aysel Turan 
10 Eki 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Astroloji hocamın tavsiyesi olan bu kitap; hayatımda çözümünü bulamadığım ve neden yaşadığımı anlamadığım sıkıntıların kaynaklarını bulmama yardımcı oldu. kalıtsal aile travmalarının kim olduğumuza etkileri ve sorunlarımızın üstesinden gelebilmenin yollarını anlatan hayat klavuzu niteliğinde bir kitap.

Merve göney 
 10 Ara 2017 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Araştırmalar bu konular hakkında kanıt düzeyinde değil ama vauuuv dedirtmek için yazılmış bir kitap gibi geldi bana.Hayatının belli bölümü, şu günümüz dünyasında travma yaşamayan insan yok gibi.Birisi bi travma geçirince onu soyunda araması saçma.Çünkü tüm insanlık yaşıyor.Tüm insanlık benzer şeyleri bir başka (soyundan olmayan) kişide de bulabilir.Kitabın ilk sayfalarında kız üşüyor.Donarak bir akrabası ölmüş.Terapistine onu anlatıyor.Zaten kız öğrendiği an bilinç altına yazılıyor.Aynı soydan olmasına gerek yok.Aynı rüyalar gibi.Bir şeyi çok düşünürsen onunla ilgili o gün rüya görülmesi gibi...

Nazlı Deniz Kutman 
05 Oca 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

Muhteşem bir kitap ve fazlasıyla bilgi mevcut gerek bilimsel araştırmaları gerek doğru bildiğimiz yanlışlar gerek bilmemiz gereken doğrular. Kendinizi Çoğu yerin altını cizerken bulacaksınız. Seninle baslamadi kesinlikle.

Kitaptan 16 Alıntı

Tuba Korkmaz 
10 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir ebeveyn reddedildiğinde ya da saygı duyulmadığında, genelde çocuklarından bir tanesi reddedilen davranışı tekrarlayarak ebeveynini temsil eder. Bu şekilde, çocuk aynı acıyı çekerek kendini o ebeveynine eşit hale getirir. Çocuk şunları söylüyor gibidir;"Aynı şeyleri ben de çekeceğim bu şekilde bu yoldan yalnız geçmek zorunda kalmayacaksın."

Seninle Başlamadı, Mark Wolynn (Sayfa 130 - Sola Unitas)Seninle Başlamadı, Mark Wolynn (Sayfa 130 - Sola Unitas)
Emosh 
08 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Aile üyeleri mutsuz yaşamlar sürerken ve oldukça zor kaderlerinden muzdaripken onları reddetmek,onları sevip acılarını paylaşmaktan daha kolaydır.Öfke duymak;üzüntü hissetmekten daha kolay bir duygudur.."

Seninle Başlamadı, Mark WolynnSeninle Başlamadı, Mark Wolynn
Tuba Korkmaz 
07 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Korku ve endişe duyduğumuzda kendimizi güvende hissetmek için sıklıkla çevremizi kontrol etmeye çalışırız. Bunun sebebi küçükken yok denecek kadar az miktarda kontrolümüzün olması ve hissettiğimiz yoğun duygular için güvenli bir yer yok gibi görünmesinden kaynaklanır.

Seninle Başlamadı, Mark Wolynn (Sayfa 56 - Sola unitas)Seninle Başlamadı, Mark Wolynn (Sayfa 56 - Sola unitas)
Emosh 
01 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"O zamanlar fark edemediğim şey,acı veren bir şeye direndiğimiz zaman sıklıkla kaçınmaya çalıştığımız acının süresini uzattığımızdı.Bu şekilde yaparak acıyı zamanaşımına uğratıyorduk."

Seninle Başlamadı, Mark Wolynn (Sayfa 8)Seninle Başlamadı, Mark Wolynn (Sayfa 8)
Tuba Korkmaz 
 06 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Carl Jung
Ebeveynlerim, büyükanne, büyükbabalarım ve daha uzak atalarım tarafından tamamlanmamış, cevaplanmamış halde bırakılan şeylerin ve soruların etkisi altında olduğuma kuvvetle inanıyorum. Sıklıkla, bir ailede ebeveynlerden çocuklara geçen kişisel olmayan bir karma var gibi görünür. Bana her zaman, önceki nesillerin yarım bıraktığı, tamamlamam veya belki de devam ettirmem gereken şeyler var gibi gelmiştir.

Seninle Başlamadı, Mark Wolynn (Sayfa 33 - Sola Unitas)Seninle Başlamadı, Mark Wolynn (Sayfa 33 - Sola Unitas)
Caner Beyter 
23 Oca 12:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Söylenmemiş her şey sonrakilere aktarılır.

Seninle Başlamadı, Mark Wolynn (Sayfa 43 - Sola Unitas)Seninle Başlamadı, Mark Wolynn (Sayfa 43 - Sola Unitas)
Emosh 
04 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Eğer hayatı tamamen kucaklamak ve neşeyi deneyimlemek istiyorsak,sağlıklı olmak istiyorsak,tam kapasitemizi kullandığımız bir yaşam istiyorsak;içimizde kırgınlık hissi olmadan,ilk olarak ebeveynlerimizle olan bozuk iliskilerimizi onarmamız gerekir.Bize hayat vermiş olmalarının ve kim olduğumuzun değiştirilemez bir parçası olmalarının ötesinde, anne-babalarımız gizli kuvvetlerimiz ve yaratıcı güçlerimize birer geçit olmakla beraber,karşılaştığımız zorluklar da atalarımızın mirasının parçasıdır.."

Seninle Başlamadı, Mark WolynnSeninle Başlamadı, Mark Wolynn
Emosh 
27 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Eğer avucunuzun içine derinlemesine bakarsanız,orada ebeveynlerinizi ve atalarinizin tüm nesillerini göreceksiniz.Onların hepsi şu an yaşıyor.her biri bedeninizde mevcuttur.Siz bu insanların her birinin devamısınız."

Seninle Başlamadı, Mark WolynnSeninle Başlamadı, Mark Wolynn
2 /