Seninle Başlamadı (Kalıtsal Aile Travmalarının Kim Olduğumuza Etkileri Ve Sorunların Üstesinden Gelebilmenin Yolları)

·
Okunma
·
Beğeni
·
8.209
Gösterim
Adı:
Seninle Başlamadı
Alt başlık:
Kalıtsal Aile Travmalarının Kim Olduğumuza Etkileri Ve Sorunların Üstesinden Gelebilmenin Yolları
Baskı tarihi:
Aralık 2016
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059692250
Orijinal adı:
It Didn’t Start With You
Çeviri:
Mine Madenoğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sola Yayınları
«Seninle Başlamadı» bir misyonun ürünüdür, öyle bir misyon ki beni dünya genelinde dolaştırdı, sonra köklerime geri döndürüp bu yolculuğa başladığımda hiç düşünmediğim ve tasarlamadığım bir profesyonel kariyere yönlendirdi. Yirmi yılı aşkın bir süre boyunca, depresyon, anksiyete, kronik hastalıklar, fobiler, takıntılı düşünceler, travma sonrası stres bozukluğu ve diğer güçten düşürücü koşullarla mücadele eden bireylerle çalıştım. Birçoğu bana geldiklerinde yıllar süren konuşma terapileri, ilaç tedavileri ve diğer müdahalelerin, belirtilerinin kaynağını çözme ve acılarını giderme konusunda başarısızlıkla sonuçlanması nedeniyle cesaretleri kırılmış ve ümitlerini kaybetmiş bir hâldeydiler.
Kendi deneyimimden, eğitim ve klinik uygulamalarımdan öğrendiğim şey şu ki, cevap sadece kendi hikâyemizin içinde değil. Ebeveynlerimizin ve hatta onların ebeveynlerinin içinde bile olmayabilir. Son yapılan bilimsel araştırmalar travmaların etkilerinin bir nesilden diğer nesle geçebileceğini aktarmaya başladı. Bu “miras”, bilinen adıyla kalıtsal aile travmalarının konusunu oluşturuyor. Ortaya çıkan kanıtlar sistemin gerçekliğini doğruluyor. Kalıtımsal zincirde yer alan acı her zaman kendi kendine sona ermeyebilir ya da zamanla azalmayabilir. Asıl travmayı yaşayan kişi ölmüş, hikâyesinin üstü örtülmüş ve yıllar içinde saklı kalmış olsa bile, hayat tecrübesine ilişkin parçalar, anılar ve hisler yaşamaya devam edebilir. Âdeta şu an yaşayan kişilerin zihinlerinde ve bedenlerinde çözüm bulmak için geçmişten günümüze uzanır.
“Seninle Başlamadı” geleneksel psikoterapinin, ilaçların ve diğer müdahale yöntemlerinin uzun süredir çözemediği zorlukların ortadan kaldırılmasında dönüştürücü bir yaklaşım sunmaktadır.

«Seninle Başlamadı» için yapılan değerlendirmeleri okuyabilirsiniz.

Mark Wolynn, bilemediğimiz ve acı çekmemize sebep olan çözülmemiş travmalarla bizi atalarımıza derinden bağlayan yolları aydınlatma konusunda muhteşem bir iş başarıyor. Bize derinden anlayışı, diyalog görselleştirmelerini ve şevkatle yeniden bağlanmayı sağlayacak teknikler ve beceriler sunuyor.”
-JAMES S. GORDON, MD, Yazar
Unstuck: Your Guide to the Seven-Stage Journey Out of Depression

“Seninle Başlamadı travma terapileri alanında, farkındalık uygulamaları konusunda insanı anlamak için ileriye doğru güçlü bir adım atmanızı sağlıyor. Cesur, yaratıcı ve şevkat dolu bir çalışma.”
SHARON SALZBERG, Yazar
Lovingkindness and Real Happiness

“Kalıpları altüst eden bu kitap kalıtsal aile travmaları konusunda anlayışı geliştiren ve acı çekmeye son verebilecek güçlü araçlar sunuyor. Mark Wolynn iyileşmeye doğru yapılacak seyahatte güvenilir ve bilge bir rehberdir. “
TARA BRACH, PhD, Yazar
Radical Acceptance and True Refuge

“Mark Wolynn’in sıradışı kitabı tarihin size nasıl bir kimlik verdiğini anlamanızı sağlayarak aile bağlarının ve eve dönüşünüzün şifresini kırıyor. Hayat değiştiren hikâyeler, güçlü öngörüler, pratik araçlar ve iyileşme için gerekli yollarla dolu olan Seninle Başlamadı, Alice Miller’in devrim yaratan Yetenekli Çocuğun Dramı ve Dan Siegel’in Gelişen Zihin adlı eserlerinin tam yanında bir başyapıt olarak yer almayı hak ediyor. Ailenizi bir daha asla aynı şekilde göremeyeceksiniz.”
MARK MATOUSEK, Yazar
Ethical Wisdom

“Nöro bilimleri ve psikodinamik düşünmeyi birleştiren Seninle Başlamadı, üst düzeyde faydalı bir araç kutusu olarak hayatınızı değiştirecek. Bu kitapla kendi başınıza klinik yardım alabilir ve güçlü içgörülere sahip olabilirsiniz.”
JESS P. SHATKIN, MD, MPH, Newyork Üni. Çocuk Araş. Merk. Başkan Yrd, Yazar
Child & Adolescent Mental Health
Ailemizin kalıtsal travma paratoneri muhtemelen benmişim. Bu yaşıma kadar yine iyi gelmişim. Bence okuyun çok entresan seyler anlatıcam;
E devlet üzeriniden alt-üst soy bilginize ulaştığınızda orada yazan hiç tanışmadığınız ve tanışamayacaginiz insanların yolları kesişiyor ve sizin gibi mükemmel bir varlığın dünyaya gelmesine vesile oluyorlar bir düşünsenize bu harika bir şey değil mi? Bence değil...
Hemen açıyorum.
İlk 15 yaşında hiç anlam veremediğim ve bizzati çok saçma olduğunu düşündüğüm bir rüya görüyorum. Ve ayni rüyayı haftada bir sonra da iki günde bir olmak kaydıyla sürekli görüyorum. Rüya içeriği de söyle. Omzunda tüfek olan ve kahverengi güzel bir ata binmiş bir adam ve arkasında bir kaç adam daha. Üstleri tozlu.. yüzleri kapali. asker desem değiller, ama öyle de bi duruşları var. En öndeki adam elindeki hanceri benim karnima saplıyor ve içinde su olan bir hendeğe fırlatıyor sonra ben can çekişirken üzerimden atlar geçiyor kafa tasimin çatirdadığıni hissediyorum. Ama bir bakiyorum ki o ben değilmişim karşidan olanları seyrediyorum. Böyle saçma bi şey. Bu rüyalarimdan hep çıglik çigliğa karnimi tuta tuta uyandim. Ruyadan cok rahatsiz oldugumu ve fiziksel olarak aci cektigimi soyleyince
Annemi- babannemi filanda bi telaş aldı.
Aslında olay şu, dedemin dedesi ( baba tarafından) O zamanlar Mudanya Yunan işgalindeyken çetecilik yapıyormuş o zamanlarda evli tabi büyükoglu da yanindaymış bu benim buyuk buyuk dedeme çolak ali derlermiş. Mudanyadaki hem Türk hem de rum aileleri canindan bezdirmiş. Milletin karısının kulağindaki altın küpeleri çeker alırmış. Girdiği Evde 2 somun ekmek var ise bir bucuğunu mutlaka alirmıs vermeyenin de evini yakarmış. Sonra bu çolak ali bir gün bi ailenin 15 yaşindaki kizini kaçirip " dağa kaldirmiş işte anladınız. Aslinda ilk etapta onunla da evlenmek istemiş, ama o andaki imam nikahli karısi üstüne kuma gelmesini reddetmiş Sanirim o kadina o zamanlar imam nikahı kiyabilmesi için ilk karısinin yarim agizda olsa rizadina ihtiyaci var varmıs. Tam bilmiyorum ne kadar dogru
Sonrasinda 15 yaşinda kaçirdiği kizla evlenemediği gibi kiz hamile kaliyor. Kizin ailesi kizi geri istese bile kizi göndermiyor, o esnada noldu ne bitti bilmiyorum o aileyle de bi şey olmuş. İşte o noktada ne olduğu karisik çolak ali kizi rahminden bicaklayip kizin ailesinin evinin yanindan gecen bir dere yatağina atiyor. Anlatılanlara göre kizin annesi dereyetağina gelip kızın cesedini çikarirken ve ona sarılırken hakli olarak Allahtan ailemizin belasını vermesini, soyumuzun kurumasını dileyip, 7 sülalemizi lanetlemiş. Kitapta da dediği gibi bu tarz olaylar aile büyükleri tarafindan gelecek nesillere etkilenmemeleri için anlatılmaz. Böyle bir seyi bilmemin duymamin immmkanni yok. Belki de ben çok kücukken konusuldu ve bende yer etti. Bilmiyorum lakin bi tur rezaletler pek konusulmaz. Ama üstü de örtülmüyo iste . Çolak alinin birlikte çetecilik yaptıği büyükoğlunu vurdukları için zaten otomatikman soyu kurudu. Dedemin babası osman o yaşta çok küçuk ve konuyla ilgisi olmamasina rağmen arka arkaya sayisini bilmediğim kadar çocuğu ölü doğuyor. Sonra babamin halası dedem ve babamin amcasi doğmuş. Babamin amcasi en küçukleri ve adı Ali ilk önce o vefat etti. Yani diyeceğim o ki kitapta da üzerinde çokca durulduğu üzere bi halt yerken iki kere düşünün. Çoluğundan çocuğundan çıkar diye büyüklerimiz boşa laf etmemiş.
Velhasıl ben bu rüyaları gördüğumde annem ve babannem geçmiste böyle bir aci durumun yasandiğini bunu bilmemi, o kizin hic sucu olmadığini ve onun icin bol bol dua etmemi istediler. Bu kitapta da aslinda babannemin telkinleri var. Bildiğiniz ölu birinden defalarca konuyla alakam olmamasina rağmen özür diledim. .
Öbür taraftan da annem tarafindan ciddi başka problemler var ama o bunun kadar rezil bi şey değil isteyen olursa özelden yazarim. Düşünsenize kaç kuşak öteden bir aile büyüğümüz bir günah işliyor ve sizin hiç alakanız olmamasına rağmen burnunuzdan fitil fitil geliyor. Mudanyada hala çolak alinin küp küp altinlari gömdüğü ve ailemizin hala o parayi kullandigina dair bir rivayet var. O küp küp altinlar oldugu için de zaten ben manyağim istikrarla ösym sinavlarina giriyorum =) boyle bir olay yaşadiğimiz için bu kitap çok ilgimi çekmişti. Alip okumak istedim. Başarili da bir okuma oldu. Lakin kitap benden çolak ali ve annemin tarafimdaki sorun kaynaklarini sevgiyle kucaklamami, olumlama yapmamı bunlari yaparsam mutluluğa erişeceğimi söylüyor.
Normalde çok merhametli ve yufka yürekli bir saftiriğimdir ama bunu gerçekten yapamam. Barısamam yani. Olmaz. Bunu da neden anlattım. Cennette cehennem de bazen bu dünyada, ilahi adalet gerçekten var ve karma her zaman haklı ve cani yananın tarafında oluyor. Bırakın bu tarz eylemlere girmeyi, yolda biri cebinden 5 lira düşürsün o parayı ulaştirabilme imkaniniz varken cebe indirin bak ne oluyor. Velhasıl kitap güzel, zaman zaman anlattiğim olaylara odaklanmam yüzünden odaklanamasamda kitabın vermek istediğini aldım. Atalarımın 32ye yakın travmasıni da listeledim. Şu an süperim mükemmel hissediyorum. Bu saate kadar nazardan bedduadan çatlamadiysam, osmangazi köprüsünden atlayim, tepemden de petrol tankeri geçsin ölmem.
Mark Wolynn bir psikolog, aileden devralınan travmalarla ilgili çalışmalar yapmış, hatta enstitü kurmuş. Bu kitabıyla 2016 Nautilus Kitap Ödülü'nü kazanmış.
Kitabın güzel yanı bilimsel açıdan bir bilgi hazinesi olmasına rağmen dilinin oldukça anlaşılır ve akıcı olması…
Kitap, genel olarak aile travmalarının kim olduğumuz üzerindeki etkilerini ve sorunlarımızın üstesinden gelmenin yollarını anlatıyor.
Kendi hayatınızı gözden geçiriyorsunuz.
Kitap ebeveyn – çocuk ilişkileri üzerine insanı şaşkına çeviren araştırma sonuçları içeriyor.
Kitap seçerken genellikle bana farklı bir bakış açısı kazandırmasına, yeni bir şeyler öğretmesine ve kişisel gelişimime katkı sağlamasına dikkat ederim. Bu kitap da böyle bir kitap… Eğer kitap seçerken siz de benzer kriterleri dikkate alıyorsanız, okunması gereken kitaplar listenize bu kitabı da ekleyin...
Kitap gerçekten çok ilginç, kendi hastalarından verdiği örnekler özellikle...
Örnek vermek gerekirse;
Bir kız 19 yaşına bastıktan kısa bir süre sonra üşümeyle birlikte inanılmaz bir uykusuzluk çekmeye başlıyor, yapılan çalışmayla genç kızın amcalarından birinin 19 yaşında donarak öldüğü ortaya çıkıyor, aile için çok üzücü bir olay olduğundan bundan hiç bahsedilmemiş, bu durum anlaşıldıktan ve durumla bir şekilde barışıldıktan sonra rahatsızlık kayboluyor.

Ben çok beğendim. Tavsiye ediyorum, belki sizde ailenizden bir travma almışsınızdır. Geçmişe bir bakalım mı?
O zaman kitabın sonundaki soruları cevaplayalım. :)
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.901 Oy)19.816 beğeni45.345 okunma3.495 alıntı191.742 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (8.207 Oy)9.193 beğeni27.436 okunma2.933 alıntı120.986 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.081 Oy)13.886 beğeni35.967 okunma3.786 alıntı152.879 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.875 Oy)9.407 beğeni26.461 okunma1.791 alıntı135.075 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.693 Oy)9.641 beğeni27.047 okunma2.000 alıntı125.336 gösterim
 • Olasılıksız
  8.6/10 (6.353 Oy)7.084 beğeni20.766 okunma786 alıntı116.806 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.895 Oy)9.165 beğeni30.041 okunma921 alıntı145.985 gösterim
 • Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
  8.6/10 (6.336 Oy)6.044 beğeni17.867 okunma2.289 alıntı95.629 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (9.970 Oy)11.751 beğeni29.489 okunma1.680 alıntı154.372 gösterim
 • Aşk
  7.7/10 (5.036 Oy)5.703 beğeni18.969 okunma960 alıntı95.531 gösterim
Anlamadığın o tuhaf duyguların seninle başlamadığını anlayınca rahatlıyorsun.Senin elinde olmayan tüm kızgınlıklar, pişmanlıklar, üzüntüler..sende olmayan duygular senden gitmeye başlayınca, tüy kadar hafifliyorsun “olman gereken özüne" dönüyorsun. Gerçekte sende olup olmadığının kesinliği olmayabilir ama varsada o kapıyı aralamak, duvarları yıkıp, sınırları ortadan kaldırmak ve bilinçaltının derinlerine bakmak çok güzel! Bende hissettirdiklerini söyleyebilirim ancak. Yaşadığım her olumsuzluğun ardındaki o kapıları tek tek açmak inanılmaz güzel. Her kurtuluşta, her sıyrılışta her bir özgürlükte daha bir seviyorum.  Kitaplar bizi bi yapmaya vesile olduğu için her gün daha çok okumak istiyor insan… Kitaplar insanın gerçeğini anlatmakta.Çünkü her karşılaşma, “ben” e merhaba demek. Huzura merhaba..Sen hiç huzurunu kaybettin mi? Elbette ki hepimiz çoğu zaman kaybetmiştir. Başkalarının duygularının altında kalmış, saklanmış, ezilmiş, sinmişti o duygular.Hepsinden kurtulunca çıkıyor ortaya, perde aralandı, gün ışığı içeri girdi . Zaman kaybetmeden hemen kendini ara!
Üç kısımdan oluşuyor kitap ;

İlk kısım aile travmaları üzerine.Gebelik ve gebelikte yaşanan duygusal ruhsal sıkıntıların bebege etkisi üzerinde oluşan etkilere ciddi araştırmalar bilimsel açıklamalarla cevap veriyor.Aile travmalarının bireyleri nasıl etkiledigine örneklerle deginiliyor.

İkinci kısımda;

"Çekirdek dil" kavramından bahsediyor.Hayata yaşadıgımız sorunlar ikili ilişkilerde başarısız oluşumuz hayatta en çok zorlandığımız problemleri yaşarken kullandıgımız kelimeler sorunun temeline ilişkin ipuçları verdiginden bahsediyor .Çekirde dil kavramını pekiştirmek için örneklerden bahsediyor. Bazende yazar soruları size yöneltip daha fazla kitapla kucaklaşmanızı saglıyor .(aynı konu üzerinden birden fazla örnek vermesi beni sıktıgı için bir kaçını es geçtim.)

Üçüncü kısımda;
Yine baglanma ile ilgili noktalara deginiyor örneklerle pekiştiriyor konuyu kitap kişisel gelişim tarzıyla yönlendirici alıştırmalar yaptırıyor okuyuca .Kitabın hoşlanmadıgım ve yazarın ısrarla üzerinde durdugu büyüklerimizin kaderini yaşadıgımız onların geçirdigi travmalarım bizler üzerindeki etkisi.Büyükannelerimizin hatalarının sonuclarını bizlerin ödedigi.Kişisel gelişim kitapları sevenlere önere bilicegim bir kitap ama onun dısında ki okuyucuları bi miktar sıkabilir.Beni sıktı.
Hayatınızda anlamak istediğiniz size ait değilmiş gibi hissettiğiniz duygu ve durumlarınız varsa okumalı bu kitabı diyebilirim.
Bir ebeveyn reddedildiğinde ya da saygı duyulmadığında, genelde çocuklarından bir tanesi reddedilen davranışı tekrarlayarak ebeveynini temsil eder. Bu şekilde, çocuk aynı acıyı çekerek kendini o ebeveynine eşit hale getirir. Çocuk şunları söylüyor gibidir;"Aynı şeyleri ben de çekeceğim bu şekilde bu yoldan yalnız geçmek zorunda kalmayacaksın."
Okurken hayatınızı gözden geçirmenizi sağlayacak harika bir kitap.
Yaşadıklarımızın, travmalarımızın atasal miraslarla ne kadar alakalı olduğunu anlamamıza yardımcı olacak bir eser.
Ayrıca bilimsel gerçeklik ön planda tutulmuş.
Günümüzde popüler uygulamalardan biri olan "aile dizimi" de sanıyorum bu gerçeklikle ilgileniyor.
---Kitap hakkında bir alıntı paylaşmak istiyorum:
"Hiç bazı duygularınızın size ait olmadığını veya yaşadığınız durumla uyumsuz olduğunu hissettiniz mi? Mesela dört dörtlük bir hayatınız var ama bir türlü içinizdeki hüznü atamıyorsunuz? Veya hayatınız ve duygularınız evlendikten/ çocuk sahibi olduktan/ 20 yaşından sonra garip bir hal aldı veya anlamsız bir korku yaşamaya başladınız? Bunların sebebi siz değil ailenizden birinin yaşadığı bir travma olabilir. Kitap gerçekten çok ilginç, kendi hastalarından verdiği örnekler özellikle... Örneğin bir kız 19 yaşına bastıktan kısa bir süre sonra üşümeyle birlikte inanılmaz bir uykusuzluk çekmeye başlıyor, yapılan çalışmayla genç kızın amcalarından birinin 19 yaşında donarak öldüğü ortaya çıkıyor, aile için çok üzücü bir olay olduğundan bundan hiç bahsedilmemiş, bu durum anlaşıldıktan ve durumla bir şekilde barışıldıktan sonra rahatsızlık kayboluyor."---
Bol farkındalıklı haftasonları dilerim.
Öncelikli olarak her ebeveynin çocuklarına okutmak isteyeceği bir kitap diyebilirim ailenin öneminin altını çiziyor yazar. Kitabın asıl konusunu ele alacak olursam ; kişide gözlenen davraniş bozukluğu, psikolojik rahatsizlik ve hatta bazen somatik bozukluklarin dahi sebebinin genograminda var olan bir travmadan kaynaklandiğini anlatıyor. Bu anlatimini kendi hastalarınin hikayelerinden somut argüman oluşturarak destekliyor. Insanlar gecmişleri ile bilinçdışı bağlantılar kurarak özdeşim duygular hissedebilirler. Kitap önermesini sunduktan sonra ilerleyen aşamalarda kendi sorunlarınıza bu perspektiften bakmanizi sağlayarak çözümüne dair sufleler veriyor. Kişisel gelişim ya da self terapi arası bir nitelik elde ediyor böylece. Ilgisini çekenlerin sevebileceği bir kitap olabilir. Keyifli okumalar.
Kitabın ilk üç bölümünü yani konu ile ilgili genetik araştırmaların olduğu bölümleri özellikle çok beğendim ve etkilenerek okudum. Sonrasında kitabın büyüsü benim için birden bozuldu. Çünkü iki ya da üç kuşak önceki büyükanne/büyükbabalarımızın işlemiş olduğu suçların cezasını torunlarının çekeceği düşüncesi ve bunun İncilden alınan bölümlerle desteklenmesi modumu düşürdü. Ancak sonraki bölümlerde de akıcı şekilde okumaya devam edebildim. Kitabın kalan bölümlerinde travmaların insan hayatını nasıl ve ne kadar süre etkileyeceğini anlatıyor. Genel olarak verdiği mesaj; o günün şartlarında büyükanne/büyükbaba ya da ebeveynlerimiz zor şartlarda yaşamış ve istemeden size gerekenden daha az ilgi göstermiş olabilirler, bu nedenle onları affedin ve daha sıkı bağlar kurmaya çalışın. Ben travmaların nesiller arası aktarıldığına ikna oldum. Bize ait değilmiş gibi yani o konu ile ilgili bir yaşantımız olmaksızın hissettiğimiz duygular ve bedensel işaretler fikri beni ikna etti.Bu yöntemin bazı psikopatolojik durumlarda etkili olabileceğini düşündüm. Ama genel olarak eksik olan kanımca 'kişilik' üzerinde yeterince durulmamasıydı.Büyükanne ya da büyükbabalarımızın travmalarını miras almaktan ziyade kişilik özelliklerini devralmış olmamız ve onlara benzer psikolojik tepkiler verme olasılığımız daha yüksek diye düşünüyorum.Tüm bunların dışında Anne ve babamı karşıma alıp onların geçmişi ile ilgili daha önce hiç duymadığım birçok bilgiyi almak ve onların duygularına tanık olmak benim için çok güzel bir deneyimdi. Sadece bunun için bile büyük bir teşekkürü hakediyor yazar. Psikoloji alanında çalışan ya da bu alanla ilgisi olanlara okumanalarını tavsiye ederim.
Notlar ala ala, çalışmalar yapa yapa okudum. Kendi yaşamımla ilgili çok ilginç gerçeklerle karşılaştım, çok ciddi farkındalıklar edindim. Konu çok derin ve karmaşık, yaşamımızdaki herşey tek bir sebepten kaynaklanmıyor tabii ki ama kitap gerçekten farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Kendimiz için yarattığı farkındalık bir tarafa, çocuğu olanlara şiddetle tavsiye ediyorum.
Selamlar... .
Yaklaşık 3 ayda dura dura ara vere vere sindire sindire okuduğum bir kitap oldu "Seninle Başlamadı". .
.
Üç kısımdan oluşuyor kitap ;
İlk kısım aile travmaları üzerine. Hamilelikte yaşanan ve hatta ondan da önce yaşanan ruhsal sıkıntıların bebek üzerindeki etkisini gösteren ciddi araştırma verileri sunuyor. Aile travmalarının kimliğimize etkisini fark ettiriyor. .

İkinci kısım yazarın kendisine ait bir kavramdan söz ediyor "çekirdek dil". Hayatta en çok zorlandığımız ve kendimizle ilgili en çok şikayet ettiğimiz temel problemi dile getirirken kullandığımız kelimelerin sorunun kökenine ilişkin bir ip ucu olabildiğini anlatıyor. Ve çok etkileyici örnekler sunuyor.Bu kısımda sorular yer alıyor ve yazar bu sorulara cevap vermeden okumaya devam etmenizi istemiyor, bu anlamda kitapla etkileşim içinde oluyorsunuz.

Üçüncü kısım yeniden bağlanmaya giden yollardan söz ediyor. Teröpatik çözüm önerileri sunuyor. .
Temelde ailemiz ile olan bağımızın ilişki biçimlerimizi nasıl etkilediği ve şekillendirdiğini bilimsel verilerle açıklayan kitap eğer bir ebeveyniniz ile aranızda ciddi bir mesafe varsa ya da bir ebeveyninizi reddediyorsanız bu konuda muhakkak bir şeyler yapmanız gerektiğini ve bunların neler olabileceğini kaleme alıyor.
.
" Ebeveynlerinizin oldukları kişiden farklı olacaklarını beklememeniz önemlidir, değişim sizin içinizde gerçekleşecektir. İlişki dinamikleri aynı kalabilir ancak sizin bakış açınız farklı olacaktır. Ebeveynlerinizi değiştiremezsiniz ancak onları algılayış şeklinizi değiştirebilirsiniz."
.
Bu anlamda çözemediğiniz, anlamlandırmakta zorlandığınız temel bir şikayetiniz varsa mutlaka okumanızı öneririm. .

Not : Yazara katılmadığım tek nokta geçmişte büyüklerimizin işlediği suçların sorumluluğunu taşıyor olduğumuza ilişkin inanışı ve bu minvalde sunduğu örnekler. İslamda her insan ancak kendi amellerini yüklenir zira. Buna dikkat ederek okunduğunda oldukça faydalı bir kitap olduğunu söyleyebilirim.
Kitabın adı, içeriği konusunda özet gibi aslında.Korkular,kaygı bozuklukları ,belli travmalara yatkınlık,kişiye özgü ruhsal hassasiyetler...Bu tür sıkıntıların kaynağı olan, çocukluk deneyimleri ve genetik özelliklerle de ilgisi bilinen etkenlerin, birkaç nesil öncesinden bizim yaşamımıza nasıl dahil olduğuna dair bir kitap. Üç nesil öncesindeki bir olaydan, bugünkü torunlara aktarılabilen travmatik durumlar, yaşanmış öykülerle örneklenmiş.Kendimizdeki bir durumu anlamak için nasıl yollar izlemek gerektiği de açıklanmış.Alıştırmalar,soru sorma yöntemleriyle kendi içimizdeki adını koyamadığımız hislere,bunların sebep olduğu tepkilere açıklama getirmemiz için kapı açıyor.Kitaptaki çocuk-ebeveyn,özellikle anne-çocuk ilişkileri hakkında da şaşırtan tespitler ,araştırma sonuçları ve uzman görüşleriyle de destekleniyor.
En derinlerdeki yaralarımız!.. Kitabı okurken yazarın bizden yapmamızı istediği alıştırmaları dürüstçe, samimiyetle yapmanızı tavsiye ederim. Ve bu çok zor!.. İnsanın kendisine bile o kadar gardını almadan davranması zor!
Çünkü; yaralarımızı , eski-derin yaralarımızı acıtıyor, tekrar tekrar kanatıyor bu dürüstlük... Ama gerekli, eğer kabuğun altında varlığını sürdüren yaralarımızı gerçekten iyileştirmek istiyorsak!..
Kitabı çok da kâle almadan, eleştirel bir bakışla okumama rağmen, sonuna geldiğimde vardığım sonuç bu arkadaşlar :)
Dürüstçe, kendimize karşı samîmi olarak okunduğunda iyi geliyor... :)
Önce direnip katılaşıyoruz, gardımızı bırakabilirsek gözyaşlarına boğuluyoruz, sonrası ferahlama biİznillah!.. :)
Şifâ olsun arkadaşlar :)
O zamanlar fark edemediğim şey, acı veren bir şeye direndiğimiz zaman sıklıkla kaçınmaya çabaladığımız acının süresini uzattığımızdı.
"Aile üyeleri mutsuz yaşamlar sürerken ve oldukça zor kaderlerinden muzdaripken onları reddetmek,onları sevip acılarını paylaşmaktan daha kolaydır.Öfke duymak;üzüntü hissetmekten daha kolay bir duygudur.."
Bir ebeveyn reddedildiğinde ya da saygı duyulmadığında, genelde çocuklarından bir tanesi reddedilen davranışı tekrarlayarak ebeveynini temsil eder. Bu şekilde, çocuk aynı acıyı çekerek kendini o ebeveynine eşit hale getirir. Çocuk şunları söylüyor gibidir;"Aynı şeyleri ben de çekeceğim bu şekilde bu yoldan yalnız geçmek zorunda kalmayacaksın."
Mark Wolynn
Sayfa 130 - Sola Unitas
Korku ve endişe duyduğumuzda kendimizi güvende hissetmek için sıklıkla çevremizi kontrol etmeye çalışırız. Bunun sebebi küçükken yok denecek kadar az miktarda kontrolümüzün olması ve hissettiğimiz yoğun duygular için güvenli bir yer yok gibi görünmesinden kaynaklanır.
Mark Wolynn
Sayfa 56 - Sola unitas

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Seninle Başlamadı
Alt başlık:
Kalıtsal Aile Travmalarının Kim Olduğumuza Etkileri Ve Sorunların Üstesinden Gelebilmenin Yolları
Baskı tarihi:
Aralık 2016
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059692250
Orijinal adı:
It Didn’t Start With You
Çeviri:
Mine Madenoğlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sola Yayınları
«Seninle Başlamadı» bir misyonun ürünüdür, öyle bir misyon ki beni dünya genelinde dolaştırdı, sonra köklerime geri döndürüp bu yolculuğa başladığımda hiç düşünmediğim ve tasarlamadığım bir profesyonel kariyere yönlendirdi. Yirmi yılı aşkın bir süre boyunca, depresyon, anksiyete, kronik hastalıklar, fobiler, takıntılı düşünceler, travma sonrası stres bozukluğu ve diğer güçten düşürücü koşullarla mücadele eden bireylerle çalıştım. Birçoğu bana geldiklerinde yıllar süren konuşma terapileri, ilaç tedavileri ve diğer müdahalelerin, belirtilerinin kaynağını çözme ve acılarını giderme konusunda başarısızlıkla sonuçlanması nedeniyle cesaretleri kırılmış ve ümitlerini kaybetmiş bir hâldeydiler.
Kendi deneyimimden, eğitim ve klinik uygulamalarımdan öğrendiğim şey şu ki, cevap sadece kendi hikâyemizin içinde değil. Ebeveynlerimizin ve hatta onların ebeveynlerinin içinde bile olmayabilir. Son yapılan bilimsel araştırmalar travmaların etkilerinin bir nesilden diğer nesle geçebileceğini aktarmaya başladı. Bu “miras”, bilinen adıyla kalıtsal aile travmalarının konusunu oluşturuyor. Ortaya çıkan kanıtlar sistemin gerçekliğini doğruluyor. Kalıtımsal zincirde yer alan acı her zaman kendi kendine sona ermeyebilir ya da zamanla azalmayabilir. Asıl travmayı yaşayan kişi ölmüş, hikâyesinin üstü örtülmüş ve yıllar içinde saklı kalmış olsa bile, hayat tecrübesine ilişkin parçalar, anılar ve hisler yaşamaya devam edebilir. Âdeta şu an yaşayan kişilerin zihinlerinde ve bedenlerinde çözüm bulmak için geçmişten günümüze uzanır.
“Seninle Başlamadı” geleneksel psikoterapinin, ilaçların ve diğer müdahale yöntemlerinin uzun süredir çözemediği zorlukların ortadan kaldırılmasında dönüştürücü bir yaklaşım sunmaktadır.

«Seninle Başlamadı» için yapılan değerlendirmeleri okuyabilirsiniz.

Mark Wolynn, bilemediğimiz ve acı çekmemize sebep olan çözülmemiş travmalarla bizi atalarımıza derinden bağlayan yolları aydınlatma konusunda muhteşem bir iş başarıyor. Bize derinden anlayışı, diyalog görselleştirmelerini ve şevkatle yeniden bağlanmayı sağlayacak teknikler ve beceriler sunuyor.”
-JAMES S. GORDON, MD, Yazar
Unstuck: Your Guide to the Seven-Stage Journey Out of Depression

“Seninle Başlamadı travma terapileri alanında, farkındalık uygulamaları konusunda insanı anlamak için ileriye doğru güçlü bir adım atmanızı sağlıyor. Cesur, yaratıcı ve şevkat dolu bir çalışma.”
SHARON SALZBERG, Yazar
Lovingkindness and Real Happiness

“Kalıpları altüst eden bu kitap kalıtsal aile travmaları konusunda anlayışı geliştiren ve acı çekmeye son verebilecek güçlü araçlar sunuyor. Mark Wolynn iyileşmeye doğru yapılacak seyahatte güvenilir ve bilge bir rehberdir. “
TARA BRACH, PhD, Yazar
Radical Acceptance and True Refuge

“Mark Wolynn’in sıradışı kitabı tarihin size nasıl bir kimlik verdiğini anlamanızı sağlayarak aile bağlarının ve eve dönüşünüzün şifresini kırıyor. Hayat değiştiren hikâyeler, güçlü öngörüler, pratik araçlar ve iyileşme için gerekli yollarla dolu olan Seninle Başlamadı, Alice Miller’in devrim yaratan Yetenekli Çocuğun Dramı ve Dan Siegel’in Gelişen Zihin adlı eserlerinin tam yanında bir başyapıt olarak yer almayı hak ediyor. Ailenizi bir daha asla aynı şekilde göremeyeceksiniz.”
MARK MATOUSEK, Yazar
Ethical Wisdom

“Nöro bilimleri ve psikodinamik düşünmeyi birleştiren Seninle Başlamadı, üst düzeyde faydalı bir araç kutusu olarak hayatınızı değiştirecek. Bu kitapla kendi başınıza klinik yardım alabilir ve güçlü içgörülere sahip olabilirsiniz.”
JESS P. SHATKIN, MD, MPH, Newyork Üni. Çocuk Araş. Merk. Başkan Yrd, Yazar
Child & Adolescent Mental Health

Kitabı okuyanlar 141 okur

 • Arzu Sivri
 • Merve çalış
 • cokdERİNlerde
 • Mavi
 • Fehilal
 • Selma
 • Necati Demir
 • Zeynep Gokmen
 • Çağla
 • Mercan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.7
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%6.7
25-34 Yaş
%33.3
35-44 Yaş
%33.3
45-54 Yaş
%13.3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%6.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%68.2
Erkek
%31.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%32.4 (24)
9
%17.6 (13)
8
%27 (20)
7
%12.2 (9)
6
%2.7 (2)
5
%6.8 (5)
4
%0
3
%1.4 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları