Sensiz Yaz Olmaz (Summer Serisi 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
419
Gösterim
Adı:
Sensiz Yaz Olmaz
Alt başlık:
Summer Serisi 2
Baskı tarihi:
Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053042891
Kitabın türü:
Orijinal adı:
It's Not Summer Without You
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Güzellik bazı yazların kaderinde var.

BİRİNE İLK AŞKIMI VERDİM. DİĞERİNE İLK ÖPÜCÜĞÜMÜ. ÜÇÜMÜZÜ AYIRMAYA BİR MEVSİMDEN FAZLASI GEREK.

Belly, yaza kadar günleri sayar, Cousins Sahili’ne gidip Conrad ve Jeremiah ile buluşacağı günleri iple çekerdi. Bu yıl hariç. Çünkü bir zamanlar iyi ve doğru olan ne varsa artık altüst oldu. Belly yazın gelmesini hiç istemiyor. Ancak Jeremiah arayıp Conrad’ın ortadan kaybolduğunu söylediğinde, Belly, işleri bir kez daha yoluna koyması gerektiğini anlıyor. Ve bunun tek yolu hep birlikte yazlığa gitmeleri; eskisi gibi. Çünkü bu yaz gerçekten de son yaz olacaksa, başladığı yerde bitmeli. Cousins Sahili’nde...

JENNY HAN, Richmond, Virginia’da doğdu ve University of North Carolina’da yaratıcı yazarlık okudu. New York’ta yaşıyor. Yazarla ilgili ayrıntılı bilgiye yazarın kişisel web sitesi adresinden ulaşabilirsiniz.
(Tanıtım Bülteninden)
256 syf.
·6/10
Güzelleştiğim O Yaz'ı çok sevmiştim, yazın okurken devam kitaplarında ne olacağını çok merak etmiştim. Şimdi mevsim kış olsa da Sensiz Yaz Olmaz'ı okudum, daha fazla bekleyemezdim.

Güzelleştiğim O Yaz'ı okurken Cool for the Summer dinliyordum, ne zaman bu müziği duysam ilk kitaptaki havaya girerim. Sensiz Yaz Olmaz'ı okumaya başlarken neler olacağı hakkında hiç düşünmemiştim, yani demek istediğim bu kadar boğucu olacağı hiç aklıma gelmemişti.

İlk bölümü okurken heyecanlandım, Cool for the Summer dinliyordum.. Heyecanım fazla sürmedi, anladım ki bu müzik sadece ilk kitap içindi.

Hayal kırıklığına uğradım ama kimseye kızamıyorum çünkü herkes haklı. Yazarın bu kitabı yazması gerekiyordu ve geçiş kitabıydı diye düşünüyorum.

En büyük üzüntüm Steven'ın olmamasıydı. Ben ilk kitaptaki o dörtlüye çok bağlanmışım, onu anladım bu kitapta. Steven'ı son kitapta daha çok okumak istiyorum..

İlk kitap eğlenceli, bol bol gülümseten, Conrad'e hayran bırakan bir kitaptı. Bu kitapta ön planda olan duygular üzüntüye, yıkılmışlığa dair ne kadar duygu varsa onlarla doluydu. Gerçekleri okumakta yaşamak kadar zor, bütün gece dört döndüm.

Conrad'i anlamaya çalıştım, neden böyle davrandığını çözmeye çalıştım. Birkaç fikrim var en sonunda…

Duygulanacağımı düşünmemiştim ama Conrad sağolsun gözyaşlarımı tutamadım.

Belly ve iki kardeşin ilişkisinin beni kanser etmesi gerekirdi, öyle olmadı çünkü Belly kimi sevdiğini, kime aşık olduğunu biliyordu. Conrad'in neden böyle serseri gibi davrandığını mezuniyet gecesi anlamadım maalesef, o gece aşırı derecede sinirimi bozmuştu. Umarım son kitapta Conrad'den parçalar okuyabilirim. Tam olarak anlamam için onun ağzından okumam gerek, çünkü çok karışık bir kişiliği var. Zaten merakı arttıran da karmaşık olması ama neyse.

İki kardeşin aynı kıza karşı aynı duyguları hissetmesi yabancı olduğum bir durum değil, sadece Jeremiah ve Conrad'in arasındaki ilişki benim gördüğüm en olgun ilişki. En olgun erkek kardeş ilişkisi.

İkisi de birbiri için geride duruyor, fedakarlıkların üzeri bir örtüyle örtülü, dikkatli bakmazsanız göremezsiniz. Birbirleri için feda ettikleri şey sevdikleri kız. Yani belki Conrad'in düşünceleri farklıdır ve ben şu an boş boş konuşuyorumdur ama yanlış anladığımı düşünmüyorum. Seriyi bitirdikten sonra yazdığım tüm incelemeleri okuyup tekrar bir şeyler yazmam lazım. Kafamdaki sislerin kaybolması lazım yani.

Herkesi birbirine bağlayan kişinin gitmesi bütün dengeleri bozmasına rağmen, üçlünün Cousins'ten vazgeçememesi çok önemli bir olaydı benim için. Herşey değişmiş olmasına rağmen yine yazlık eve gitmeleri (sebebi farklı olsa bile), evden ayrılırken eski geleneği -her şeye rağmen yerine getirmeleri çok güzeldi.

Her kitabın havası farklı oluyor, bu kitap kasvet doluydu ve tıpkı Not: Seni Hala Seviyorum gibi yazılmazsa olmazdı. Geçiş dönemi okumak canımı sıksa da kitabı fırlatıp atma hissi yaratmıyor. Belki de Jenny Han'ın yarattığı ortam yüzündendir. Orada olanları okumak, hayal etmek güzel.

Aile ilişkilerini tüm gerçekliğiyle ele alması, genç kızların yaşadığı, yaşayabileceği şeyleri sayfaya dökmesi çok hoşuma gidiyor.

Serinin en sevmediğim kitabının bu kitap olmasını diliyorum, son kitabı yine merakla bekliyorum. Ve şu kapaklar neden böyle basılıyor gerçekten bir açıklama istiyorum. Kendi kapakları bu kapaktan kat kat güzel, buna rağmen şu kapağın sarılığına bak. Kapak önemli değil falan ama orijinal kapak böyleyken kapağı böyle tasarlamak sorular sormama neden oluyor. Neyse.

Orijinal kapaklar basmayanlara karşı hep sitemli olacağım.
256 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Bir düşünün, mevsim yaz. Sıcaktan kavruluyorsunuz arada sırada hafif bir rüzgarla silkeleniyorsunuz. Eve dönüp içeceğinizi alıyorsunuz ve bahçesi okyanus olan evinizde, sahile, kuma oturuyorsunuz.

Bu kitabın (serinin) havası böyle. Yaz, deniz, kum.

Ben bu kitabı ilk kitaba göre daha iyi buldum. Steven ve Susannah'ın olmaması büyük eksiklikti. Sadece bir kitapta misafir olsalar dahi özledim. Bu kitabı daha çok sevmemin nedeni; Con'u ve Belly'nin annesini çok iyi anladım. Kitaba 10 puan vereceğimden emindim fakat sonu... Jere ve Belly'i desteklemedim hiçbir zaman. Eğer Belly Jere ile olursa cidden üzülürüm.

Con duygularını biraz gösterse çok iyi olurdu. Son kitabı okumak için sabırsızlanıyorum. Eğer yaza kadar çıkmazsa orijinal dilinde okuyabilirim.
256 syf.
·7/10
İlk kitabın beni rs’ye sokup ikinci kitabın çıkarması gerçekten ilginç ama şikayet edecek değilim. Hala daha bir yaz kitabından istediğim şeyleri bana vermedi ama ilk kitaptan yüz kat daha iyi olduğu kesin.

Çoğu serinin ikinci kitabı gibi, bu da bir geçiş kitabıydı. Birinci kitapta olan bazı şeylerden dolayı bu kitabın eğlenceli olmasını zaten beklememiştim ki ilk kitap da bana kalırsa eğlenceli değildi zaten, her neyse bu kitapta daha çok bir yas havası hakimdi. Bu yüzden kitapta genel olarak sakin ve kendiliğinden devam eden bir anlatım vardı. Çoğu insan –özellikle ilk kitabı seven insanlar- bu kitapta muhtemelen sıkılmışlardır ama dediğim gibi, eğer anlatım güzelse sakin kitapları okumayı severim.

Zaten bana bu kitapları zehir eden tek şey: Belly. Gerçekten o kadar bencilce ve şımarıkça davranışları var ki, okurken beni kanser ediyor. Hiçbir duygusu bana gerçekçi ve samimi gelmiyor. Onu boğmak istememe neden oluyor. Bu kitapta bile böyleydi ama yas havasından olsa gerek, yazar bu salakça hareketlerini biraz azaltmıştı ve bu da beni daha az deli ettiği anlamına geliyor.

Bu kadar yüksek puan vermemin nedeni ise Belly dışında beni rahatsız eden bir şey olmaması ve kitabın ortalarında, yazlığa geri döndüklerinde yaşadıkları olaylar. Annem ve babam biz küçükken hep bizi kameraya çekmişler ve arada onları televizyona bağlayıp izlemek gerçekten çok eğlenceli oluyor. Salaklıklarınızı, küçüklüğünüzü, kardeşinizle olan kavgalarınızı izlemek falan dhdjhfs. İşte yazlığa geri döndüklerinde ve küçüklüklerini izlediklerinde, o görüntülerin anlatımlarına ve verdikleri tepkilere o kadar çok güldüm ki, sırf o gülmelerim için bile kitaba çok düşük bir puan veremezdim. Ve sonra Belly çok üzgün olduğu bir anda sarhoş olup hemen ilk aklına gelen şeyi yapması, annesini araması, o kadar masumane bir şeydi ki, gözüme sadece o sahnede sinir bozucu gözükmedi. Aksine gülümsedim. Ve annesi onu almak için geldiğinde ettikleri kavga da, kabul, biraz gözlerim bile dolmuş olabilir.

Normalde Belly’e annesine dediği o şeylerden dolayı gıcık olurdum ama aralarınızı düzeltmeleri için birbirlerine o şeyleri söylemeleri gerekiyordu, bu kavganın yaşanması gerekiyordu, çünkü bazen bir şeyleri düzeltmek için, önce daha kötü hale getirmemiz gerekebilir.

Sırf bana o 50-60 sayfada yaşattıkları için bu kitaba bu puanı verdim yani.

Ayrıca Jenny Han, sırf son kitapta Belly’i en son kimle yapacağını merak edelim diye bu kitapta Jeremiah’ı daha havalı yazmalar, onun ağzından bölüm yazmalar falan… ben bunları yemem. Belly’i Conrad ile yapacağını hepimiz biliyoruz. Ayrıca zaten artık Belly’nin Jeremiah ile olmasını istemiyorum. Jeremiah daha iyilerini hak ediyor. Belly ve Conrad, tam birbirlerine göreler. Onları birleştir herkes rahatlasın.

Dipnot: üçüncü kitapta belly ve jeremiah olursa ayvayı yedim djhjkfhfjfd
256 syf.
·8/10
Yarım günde biten kitapların gücü adına :) Bu seriden bu kadar hoşlanacağımı düşünmezdim ama başlamamla bitirmem bir oldu bu kitabı. İlk'lerine fazla takık, her şey kendiyle ilgili sanan, ergen bir kızın dertleri ne kadar sevimli geldi :) Hani böyle "ayy dertler derya olmuş bende bir sandal" dediğiniz günlerde açın okuyun :)
256 syf.
·1 günde·5/10
Serinin ikinci kitabı olan ''Sensiz Yaz Olmaz''ı okumaya sabah başladım ve saat sekiz dolaylarında da bitirdim. Okuması zor olmayan ve kafa yorulmasına gerek duyulmayan bir seri. Zaten edebi bir yanı da yok, ama romantik gençlik filmi izliyormuşum gibi başladım ve yalan yok elimden bırakamadım.

Öncelikle ilk kitabı okumayanlar için spoiler uyarısı koyayım. Zaten ilk kitabı okumamışsanız gelip bu kitabın incelemelerinde gezinmeyin lütfen. :)

Bu kitapta ilk kitaptan beklediğimiz üzere Susannah artık hayatta değildi. Zaten kitabın ilk sayfalarından itibaren karakterlerin bu acı gerçekle yüzleşmelerini okumaya başlıyoruz. Ama öyle akıllara zarar bir baş karakterimiz var ki cenazede bile konuyu kendisine getirip gündemde kalmayı başarıyor. Dünyayı kendi etrafında dönüyor zannediyor ve her şeye bağırıp çağırıp üste çıkmaya çabalama gibi bir huyu var. Aynı zamanda çok da ısrarcı ve bir de eklemeliyim ki karşısındaki kişiye kendini savunma imkanı tanımadan arkasını dönüp uzaklaşma gibi bir alışkanlığı var ki en sinir olduğum şeydir. Bir de sonradan insanlar gönlünü almaya çalışmadı diye filan sinirlenebiliyor, bir fırsat verip karşısındakileri dinlemeyi denese hem kendi salya sümük ağlamayacak hem benim de sürekli gözlerimi devirmeme neden olmayacaktı. Şu kızın nesini sevdi kitaptaki karakterler, aklım almadı.

Bu kitabın farklı yanı Belly dışında Jeremiah'ın da düşüncelerini öğrenmemiz oldu. Çünkü yazar Jeremiah'ı da bu kitapta anlatıcı olarak seçmiş. Jeremiah'ın anlattığı bölümleri Belly'ninkilerden çok daha fazla sevdim. Zaten Jeremiah kitaptaki en sevdiğim karakter oldu.

Şimdi kitabın 192. sayfasından bir alıntı yapıyorum: ''Belly’yi kaç defa incitirse incitsin eğer Conrad isterse Belly’nin tekrar onun olacağını biliyordum. Her zaman böyle olmuştu. '' Bu alıntıyı neden mi yaptım? Çünkü çok rahatsız oldum. Bakın bu aşk filan değil, bu takıntı. Hem de kişiyi çok yıpratacak ve sağlıklı olmayan bir takıntı. Lütfen böyle şeyleri sağlıklı duygularmış gibi göstermeyin. Sizi inciten, sizi üzen insanlarla değil, sizi gerçekten yormayan insanlarla beraber olunmalı mümkünse. Çünkü bence sevgi bir insanı yormamalı. İşte bu yüzden Conrad'ı iki kitapta da destekleyemedim. Yok nedenleri varmış da falan filan geçiniz. Jeremiah da aynı acıları yaşadı, hatta bu kitapta onun duygu düşüncelerini açıkça okuyacaksınız. Neden o Conrad gibi davranmıyor da daha güçlü durmaya çalışıyor. Conrad'ı sevmedim demiyorum ama Jeremiah gibi bir karakter varken Conrad benim için geri planda kaldı.

Belly'nin kafasının karman çorman yazılması, her yere meyilli ruh hali de hiç hoşuma gitmedi. Neden dik duruşlu, mantıklı karakterler okumayız gençlik kitaplarında? Ayrıca iki erkek karakterin kardeş olması durumundan ilk kitap için yaptığım incelemede bahsetmiştim, ama tekrarlıyorum kötü bir durum ortaya çıkardı.

Yazarın ''Sevdiğim Tüm Erkeklere'' serisinin de üçüncü kitabını e-kitap şeklinde bulamamıştım, bunun da son kitabını bulamadım. Bu durum canımı sıktı, artık bu seriyi bitireyim bari dedim ve kitabın İngilizcesini buldum. Orjinal dilinde biraz yavaş da olsa okuyacağım.

Şimdi son olarak bu kitap için spoiler geliyor. SPOILER:

Ben bu yazarı tanımışsam ki yazdıklarının sonunu tahmin etmek çok kolay, Jeremiah bu hikayenin kaybedeni olur. Her zaman esas kız ve esas çocuk kavuşur çünkü. Yan karakterlerin hikayeleri ve sevgileri kolaylıkla bir kenara atılıp, karakter hikayeden boynu bükük bir şekilde ayrılır. Bir romantik komedi de klişeden çıksa keşke.

İyi okumalar...
Beni içten içe sevdiğini bilmek yeterli değildi. Birine bunu söylemeli, onu önemsediğinizi göstermeliydiniz.
Jenny Han
Sayfa 245 - Artemis Yayınları, Conrad bunu biraz zor yapar
Ne yaparsanız, ne kadar çok uğraşırsanız uğraşın, hayallerinize engel olamıyordunuz.
Jenny Han
Sayfa 24 - Artemis Yayınları
Aşkımın bir gün eski bir yara izi gibi soluklaşmasını istemiyordum. Onun sonsuza dek yanmasını istiyordum.
Jenny Han
Sayfa 167 - Artemis Yayınları, haklısın Belly
Gelecek belirsiz. Ama hala benim geleceğim.
Jenny Han
Sayfa 257 - Artemis Yayınları, üçüncü kitaptan
Buraya bir daha dönmezsem diye her şeyi ezberlemek istedim. Bir yeri en son ne zaman göreceğinizi bilemezdiniz. Ya da birisini.
Jenny Han
Sayfa 115 - Artemis Yayınları, Ağustos 2017

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sensiz Yaz Olmaz
Alt başlık:
Summer Serisi 2
Baskı tarihi:
Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053042891
Kitabın türü:
Orijinal adı:
It's Not Summer Without You
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Güzellik bazı yazların kaderinde var.

BİRİNE İLK AŞKIMI VERDİM. DİĞERİNE İLK ÖPÜCÜĞÜMÜ. ÜÇÜMÜZÜ AYIRMAYA BİR MEVSİMDEN FAZLASI GEREK.

Belly, yaza kadar günleri sayar, Cousins Sahili’ne gidip Conrad ve Jeremiah ile buluşacağı günleri iple çekerdi. Bu yıl hariç. Çünkü bir zamanlar iyi ve doğru olan ne varsa artık altüst oldu. Belly yazın gelmesini hiç istemiyor. Ancak Jeremiah arayıp Conrad’ın ortadan kaybolduğunu söylediğinde, Belly, işleri bir kez daha yoluna koyması gerektiğini anlıyor. Ve bunun tek yolu hep birlikte yazlığa gitmeleri; eskisi gibi. Çünkü bu yaz gerçekten de son yaz olacaksa, başladığı yerde bitmeli. Cousins Sahili’nde...

JENNY HAN, Richmond, Virginia’da doğdu ve University of North Carolina’da yaratıcı yazarlık okudu. New York’ta yaşıyor. Yazarla ilgili ayrıntılı bilgiye yazarın kişisel web sitesi adresinden ulaşabilirsiniz.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 20 okur

  • Selda Uğurcan
  • north
  • Fatma Köseli
  • Merve
  • Tuğçe
  • turuncubi'hayal
  • KÜBRA
  • Patchin_Norası
  • tutku taşer
  • Huriye Koç Çolak

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%11.1 (1)
8
%22.2 (2)
7
%33.3 (3)
6
%22.2 (2)
5
%11.1 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0